Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECȚIE

AN ŞCOLAR: 2019-2020, Liceul Energetic Constanța


PROFESOR: Oana Cătălina BUCUR
CLASA: a IX-a
DISCIPLINA:Logică, argumentare și comunicare
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Societate, comunicare și argumentare
SUBIECTUL LECŢIEI: Raționamentele
TIPUL LECŢIEI: transmitere și însușire de noi cunoștințe

COMPETENȚE GENERALE (programă)


1. Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte,
evenimente, procese din viaţa reală
COMPETENŢE SPECIFICE(programă):
1.2. Identificarea structurii unui argument, a elementelor componente şi a relaţiilor dintre acestea (raționamentele)

OBIECTIVE OPERAŢIONALE. La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:


1. Să își însușească definiția și structura raționamentelor.
2. Să își însușească deosebirile dintre raționamentele deductive și inductive
3. Să identifice corect, în limbaj natural, tipurile de raționamente

STRATEGII DIDACTICE (METODE ŞI PROCEDEE): explicaţia, conversaţia, exerciţiul, munca individuală, în echipă
MIJLOACE DE PREDARE: Manualul, tabla, creta, PPT, videoproiector, fișe de lucru

BIBLIOGRAFIE: 1. Lupșa, Elena, Bratu, Victor, Stoica, Maria – Manual Logică și argumentare, Editura Corvin, Deva, 2004
4. Programă Logică, argumentare și comunicare,, MEC, 2009
5. Oprea, Crenguța-Lăcrămioara, Strategii didactice interactive, Ed. Didactică și Pedagogică, Buc. 2006
6. Dulamă, Maria Eliza, Cum îi învățăm pe alții să învețe (teorii și practici didactice), Cluj-Napoca,
Ed. Clusium, 2009
Etapele lecției Elemente de conținut/Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii/ Mijloace/
Evaluare
Moment salut; scurtă conversaţie de acomodare; verificarea prezenţei, a - răspund solicitărilor profesorului; Conversația/
organizatoric mijloacelor didactice pregătite, a existenţei caietelor de notiţe și nominalizează absenţii; prezintă caietele de Caiete, catalog
a instrumentelor de scris notiţe
3'
Reactualizarea Conversația,
cunoștințelor _ Ce sunt termenii? Ce înseamnă intensiune și extensiune? Răspund la întrebări explicația/observarea
anterioare - Ce sunt propozițiile categorice? sistematică a
comportamentului
5' elevilor
Captarea atenției Sunt atenți/ răspund Conversația euristică,
La începutul anului școlar vă spuneam că logica problematizarea/
analizează/studiază... (răspund: termenii, propozițiile și Observația sistematică
raționamente). Dacă până acum am discutat despre termeni
și propozițiile categorice, în mod firesc, în ordinea
complexității, astăzi vom începe să discutăm despre.....

3'
Anunțarea titlului Titlul lecției : Raționamentele Notează titlul în caiete / Conversația
și obiectivelor /videoproiector
lecției 2′
Sunt atenți / notează schemele pe caiet.
Prezentarea noului Noțiuni despre raționamente (definiție, structura, tipuri). Pun întrebări atunci când au nelămuriri. Conversația,
conținut explicația/
Clasificarea raționamentelor. /observarea
20' sistematică a
elevilor/videoproiector

Fișe de lucru/ cu întrebări și sarcini de lucru despre Rezolvă fișele de lucru în echipă Lucru în echipă/ fișe
cunoștințele nou însușite. Profesorul verifică corectitudinea de lucru
răspunsurilor. Itemii se corectează și se rezolvă împreună/
Asigurarea feed- toată clasa și fiecare elev în parte își corectează fișele
back-ului (fixare și proprii.
sistematizare)
15'
Intensificarea Aprecieri despre modul în care elevii s-au implicat la oră. Notează tema
retenției și a Elevii activi sunt notați. Conversația/Catalog
transferului
2' Tema pentru acasă. Exercițiul 1 /pagina 36, manual

S-ar putea să vă placă și