Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială „Ion Creangă”, Iași


PROPUNĂTOR: Polonic (căs. Parasca) Domnica
DATA: 16 martie 2019
CLASA: I
ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice
UNITATEA TEMATICĂ: Vestitorii primăverii
SUBIECTUL: „Flori pentru Zâna Primăvara” – Ghiocelul –
tehnici diverse
TIPUL LECȚIEI: Formare de priceperi și deprinderi
SCOPUL LECȚIEI: Realizarea unor compoziții aplicative urmărindu-se
formarea priceperilor și deprinderilot de a utiliza
tehnici de lucru diverse
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 - să denumească în mod concret materialele și ustensilele folosite în
realizarea lucrării;

O2 - să verbalizeze etapele de lucru;

O3 - să realizeze corect lucrarea, respectând succesiunea etapelor de lucru;

O4 - să evalueze ( autoevalueze) lucrările ținând seama de următoarele aspecte:


finalizare, corectitudine, aspect estetic;

STRATEGII DIDACTICE:
a) resurse procedurale: conversația, observația, exercițiul, explicația, instructajul,
demonstrația;
b) resurse materiale: foarfece, lipici, panou de polistiren, hârtie creponată, computer –
prezentare Power Point, lucrare model, planșa cu etapele de lucru, carton colorat verde;

c) forme de organizare: frontal, individual;


RESURSE UMANE: 19 elevi
RESURSE DE TIMP: 40 minute + 10 minute activități recreative;
1
RESURSE INFORMAȚIONALE:
1) *Ion Șerdean, Florian Dițuleasa, Metodica predării lucrului manual, E.D.P.,
București, 1972;

2) *Gabriela Lazăr, Maria Borș, Elemente de metodica abilităților practice în


învătământul preșcolar și școlar, Editura Media, 2002;

2
Desfășurarea activității

Nr. Secvenţele lecţiei Ob. Conţinutul instructiv-educativ Strategii didactice Timp Evaluare
Crt. Op. Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare
I. MOMENT * Verificarea prezenței și a ținutei
1 min.
INTRODUCTIV corespunzătoare a elevilor.
* Verificarea materialului didactic
1.Organizarea demonstrativ.
clasei
2.Pregătirea * Se distribuie materialele necesare pentru 1 min.
materialelor desfășurarea lecției.
3. Verificarea * Se realizează o scurtă verificare Evaluez capacitatea
Conversația Panouri de frontal 3 min. de a denumi
lucrărilor O1 (teoretică) a lucrării anterioare:VAZA CU poliestiren materialele folosite
anterioare FLORI ( vezi ANEXA 1). explicația în realizarea
-denumirea materialelor Vaza cu flori lucrărilor anterioare
observația cât și etapele de
( carton colorat, hârtie glace autocolantă); lucru.
-etapele de lucru, etc.;
II. DIRIJAREA
ÎNVĂȚĂRII Voi solicita elevii să răspundă unui set Conversația Computer frontal
de întrebări referitoare la primavară, 5 min.
A.TRANSMITE vestitorii primăverii. explicația
REA
INSTRUCTAJU Se prezintă povestea ghiocelului – Prezentare
LUI TEHNIC ( vezi ANEXA 2). observația Power Point

1. Discuții Se lecturează povestea.


pregătitoare
3
(captarea atenției)

2. Anunțarea
Anunțarea temei propuse, a obiectivelor
subiectului lecției
urmărite şi a recompenselor conversația
și a obiectivelor
-În ce împrejurări credeți că ați putea folosi
operaționale
ghioceii confecționați de mânuța voastră?
Evaluez capacitatea
* Se prezintă lucrarea model. ( vezi de a denumi
materialele folosite
ANEXA 3) conversația Frontal 2min. în realizarea
3. Prezentarea si O1
-Ce materiale am folosit pentru lucrărilor cât și
intuirea lucrării etapele de lucru.
confecționarea acestei lucrări? (hârtia,
sârma, hârtie creponată) Lucrarea model
-Ce tehnici de lucru am folosit?
( decuparea după contur, rularea hârtiei
creponate, îndoirea sârmei sub formă de explicația
bastonată, asamblarea pieselor, lipirea);
4. Explicația și frontal
*Se explică modul de realizare al lucrării
demonstrarea
cu ajutorul planșei cu etapele de lucru. observația
fiecărei etape de
lucru
*În fața clasei va fi fixată planșa cu etapele
de lucru care va rămâne în câmpul vizual al
elevilor pe tot parcursul activităţii.

ETAPELE DE LUCRU explicația


(vezi ANEXA 4) 5min.
a) Voi explica elevilor sarcinile pe care le
vor avea de rezolvat, după intuirea frontal

4
materialelor:
Planșa cu
- decuparea după contur; etapele de lucru
- rularea hârtiei creponate;
- îndoirea sârmei în formă de demonstratia
bastonată cu întorsătura în sus;
- asamblarea corectă a pieselor;
- executarea îngrijită a lucrărilor;

O2 b) Voi prezenta cu ajutorul planșei –


model etapele de lucru:
Evaluez capacitatea
de a verbaliza
-etapa 1 = decuparea după contur a etapele de lucru.
florii ;
-etapa 2 = decuparea după contur a
frunzei;
-etapa 3 = rularea hârtiei creponate conversația
verzi pe sârmă;
5. Verificarea -etapa 4 =îndoirea sârmei în formă Individual 2min.
modului de de bastonată;
înțelegere a -etapa 5 = fixarea petalelor
etapelor de lucru -etapa 6 = lipirea pistilului florii Planșa cu
( asigurarea din hârtie creponată galbenă; etapele de lucru
retenției și a -etapa 7 = lipirea frunzei Evaluez capacitatea
transferului) ghiocelului. de a verbaliza
O2 etapele de lucru.
*Solicit 3-4 elevi să repete și să explice
succesiunea etapelor de lucru în realizarea
ghiocelului.

5
*Se va insista pe stabilirea criteriilor după
care va fi realizată evaluarea și
autoevaluarea lucrării rezultate.

1. folosirea materialelor indicate în


realizarea lucrării;
exercitiul
2. respectarea tehnicilor de lucru în Evaluez capacitatea
B. APLICAREA realizarea lucrării; individual 10min de a realiza lucrarea
ÎN PRACTICĂ A lucrul prin respectarea
individual etapelor de lucru
INSTRUCTAJU O3 3. finalizarea lucrării începute;
LUI TRANSMIS Hârtie
4. aspectul estetic al lucrării. Foarfece
lipici

( criteriile stabilite vor fi scrise pe tablă)

* Voi anunţa copiii că pot începe


activitatea;

* Voi coordona lucrul și voi avea în vedere


întregul colectiv de elevi;

* Se va interveni cu explicații și chiar


asistență propriu-zisă acolo unde este
necesar;

* Se va insista în timpul lucrului pe


respectarea criteriilor stabilite anterior.

6
III. ÎNCHEIEREA
LECȚIEI

1. Încetarea * Lucrările realizate vor fi lăsate pe bancă,


activității şi luarea iar toate celelalte materiale vor fi strânse.
măsurii de ordine
şi curățenie
2min. Evaluez capacitatea
O4 * Se va crea cadrul propice pentru analiza Conversatia de a realiza
2. Dezbatere lucrărilor rezultate. evaluarea si
asupra utilității * voi solicita elevii să-şi prezinte lucrările. autoevaluarea
lucrărilor rezultate
lucrării/frumuseții pe baza criteriilor
acesteia * Dezbatere asupra utilității 1min. date.
lucrării/frumuseții acesteia
Este util?

3.Analiza O4 *Cele mai bune lucrări din punct de vedere Lucrările 2min. Evaluez capacitatea
lucrărilor tehnic și artistic vor fi expuse în fața clasei elevilor de a realiza
evaluarea si
pe polistiren. autoevaluarea
*Lucrările vor fi evaluate pe baza criteriilor lucrărilor rezultate
stabilite anterior. pe baza criteriilor
date.

4.Aprecieri
3min.
generale și * Aprecieri individuale și generale asupra Recompensa Individual
individuale desfășurării întregii activități didactice pe
baza cerințelor enuntate pe parcursul lecției.

7
* Se vor oferi recompense.

Activităti *Se face cercul prieteniei si se trece în


Recompensa În cerc 7 min.
recreative revistă toate activitătile desfășurate.
* Se vor oferi recompense de la Zâna
Primăvara. 2min

S-ar putea să vă placă și