Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECIE

Unitatea de nvmnt : COALA GIMNAZIAL SPECIAL HUEDIN


Data: 07.10.2016
Clasa: a III- a
Profesor educator: POP ANDREEA
Aria Curricular:Terapie Educaional Complex si Integrat
Disciplina: Ludoterapie
Titlul leciei: Vocea optit- telefonul fr fir
Tipul activitii: nvare de noi cuntinte
Obiective cadru:
Dezvoltarea auzului fonematic si a capacit ii de concentrare a aten iei
mbogirea cunotinelor prin jocuri didactice

Obiective de referin:

mbogirea i dezvoltarea vocabularului

Obiective operaionale:
O1 - S recepioneze corect mesajul ;
O2 s transmit corect mesajul mai departe;
Strategii didactice:
a) Metode i procedee: conversaia, exerciiul, explicaia, demonstraia.
b.) Materiale(mijloace): jocul didactic.
Forme de organizare: Frontal -Individual
Durata:45 min.
Bibliografie:
- Programa colar de terapie educaional complex i integrat cls. I-VIII, Bucureti,
-

Terapie Educationala Complexa si Integrata-Ghid pentru invatatorii si profesorii educatori


din scolile speciale (deficienta mintala) Editura Tehnopress , Iasi , 2005.

Nr.
Crt.
1.

2.

Secventele
activitii

Ob

Momentul
Organizatoric
Captarea Ateniei

O1

Coninutul instructiv-educativ
Pregatirea materialelor necesare defurrii
activitii.
Asigurarea unui climat psihoafectiv optim
necesar desfaurrii activitii.
Vom asculta un cntecel despre litere.

Metode i
procedee

Mijloace de nvmnt

Conversaia
Aprecieri
verbale
Conversaia

3.
4.

Anunarea temei
i a obiectivelor

Azi ne vom juca un joc frumos, i anume


Telefonul fr fir

Desfasurarea
activitii

Desfsurarea jocului
Copiii sunt asezai n sir, unul lng altul, stau n
picioare sau pe scaune.
Cadrul didactic spune primului copil din ir, la
ureche, un cuvnt. Acesta, la rndul lui l transmite
urmtorului copil si tot asa mai departe pn ce,
mesajul ajungnd la ultimul copil din ir, acesta l
rostete cu voce tare.
Tuturor copiilor le place acest joc, pentru c,
de obicei, la ultimul copil din sir ajunge un mesaj
distorsionat, care i face pe toi s rd.
Sunt recomandate cuvinte uzuale, simple, cu
un numr de silabe nu prea mare, de exemplu:
mama, masa, lopat, masin, ppus etc.
Pe msur ce cresc si si sporesc achizi iile,
copiii vor fi capabili s neleag si s transmit
cuvinte mai lungi, mesaje formate din dou sau trei
cuvinte (propoziii scurte cu coninut concret)

O2

O3

5.

Evaluare

6.

ncheierea
activitii

Aprecieri verbale

Modaliti de
evaluare

Reguli
Conversaia

Conversaia

Demonstraia
Conversaia
Jocul didactic

S-ar putea să vă placă și