Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECTIE

DATA: 26.11.2015
UNITATEA DE INVATAMANT: SCOALA GIMNAZIALA SPECIALA HUEDIN
CLASA: a II-a
PROFESOR EDUCATOR: POP ANDREEA
ARIA CURRICULAR: Terapia educaional complex i integrat
MODULUL: Ludoterapie
SUBIECTUL: ,,Care este anotimpul?
TIPUL ACTIVITII: Consolidare i sistematizare de cunotine.
SCOPUL ACTIVITII:
Verificarea i consolidarea cunotinelor referitoare la cele patru anotimpuri;
OBIECTIV DE REFERIN:
Orientarea, organizarea i structurarea spaio - temporal.
OBIECTIVE OPERAIONALE: pe parcursul i la sfritul activitii, elevii vor fi
capabili:
a)cognitive:
O1: s identifice fenomene ale naturii ( ploaie, ninsoare, tunet, fulger, etc);
O2: s identifice anotimpurile dup imagini;
O3: s prezinte cel puin dou caracteristici ale fiecrui anotimp prezentat n
imagini;
O4: s menioneze lunile anului corespunztoare fiecrui anotimp;
O5: s clasifice evenimentele specifice fiecrui anotimp;
b)afective:
OA1 s comunice verbal cu colegii;
OA2 s participe cu interes i plcere la activitate.
c)psiho-motrice :
OM1- s-i reprime tendina de efectuare a unor aciuni inutile n timpul
STRATEGII DIDACTICE:
METODE I PROCEDEE:
De comunicare: conversaia , explicaia, observaia,instructajul verbal ,
problematizarea;
Activ-participative: conversaia euristic;
De aciune: exerciiul, munca independent;
De evaluare: aprecierea verbal, fie de lucru,autoevaluarea.
MIJLOACE DE NVMNT: -imagini reprezentnd anotimpurile, fie de lucru,
jetoane cu imagini, ghicitori, prezentare power-point, calculator.
FORME DE ORGANIZARE: frontal i individual , pe echipe ;
FORME DE EVALUARE: probe orale, observarea sistematic, autoevaluarea,fie de
lucru .
RESURSE TEMPORALE: 45 minute;
1

SCENARIUL DIDACTIC
Etapele
activitii

Ob.
Op.

O1

ateniei
4.

5.
Desfurarea

activitii

Apreciere
verbal

Conversaia,

Frontal

Apreciere
verbal

Astzi vom verifica i aprofunda Conversaia,


cunotinele referitoare la
anotimpuri prin jocul ,, Care este
anotimpul?

Frontal

Se realizeaz prin rezolvarea unor


ghicitori despre fenomene ale naturii
( Anexa 1 )

Captarea atentiei se realizeaza cu


ajutorul unei imagini cu cele 4
,,Anotimpuri

3. Captarea

Anunarea
temei i a
obiectivelor

Frontal
Independent

Procedurale

Asigur climatul psihopedagogic


adecvat pentru buna desfurare a
activitii;
Pregtesc materialelor necesare.
Pe panouri vor fi aezate diverse
imagini cu anotimpurile.

1. Moment
organizatoric.

2.
Reactualizarea
cunotinelor

Organizatoric
e

Forme
de
evaluare

Coninutul activitii

Resurse
Materiale

O1

O2
O3
Oa

Conversaia, explicaia
Exerciiul-joc

Rebus
Fia cu
ghicitorile

Anun tema i obiectivele pe


nelesul elevilor.

-Se intuiesc imaginile de pe panou


( identificarea fiecrui anotimp cu
asemnri, deosebiri,schimbri
intervenite n natur i n viaa omului).
- Se precizeaz cele patru anotimpuri i
lunile fiecruia, ajutnd elevii s le
rein mai uor legndu-le de cte un
simbol caracteristic anotimpului
specificat ( ghiocel, martisor, ziua

individual
Conversaia, explicaia
Apreciere
verbal
Frontal
Problematizarea

6. Evaluare
7. ncheierea
activitii

1
O6
O4

copilului, culesul viilor,, zapada)

Impart elevilor fie de lucru cu


imagini i le voi explica cum le vor
rezolva
Fac aprecieri generale i individuale
asupra modului de desfurare a
activitii i a participrii elevilor.
Solicit elevii s- i prezinte starea
emoional dup desfurarea
acestei activiti.

Conversaia, explicaia

Conversaia,

Fie de
lucru

individual

frontal

Apreciere
verbal

ANEXA 1
1.Cu flori i cu soare,
Cu ploi, cu ninsoare,
Trec toate pe rnd,
Pletele albind.
(anotimpurile, anii)
2.Am un pom. Dei e mare,
Numai patru ramuri are:
Una florile-nf lorete,
Alta fructele rodete,
Alta frunza-nglbenete,
Alta prinde strai de-argint s eas.
(anul cu cele 4 anotimpuri)
3. Bru arcuit, vrgat,
Splendid colorat,
Pe cer luminat.
(curcubeul)
4. Un balaur ro, de par,
A ieit din nori afar!
(fulgerul)
5.Parc-ar fi nite petale,
Ori stelue ce danseaz
Norii le presar iarna
i pe gene i le-aaz.
(fulgii de nea)
6. Cine vine cu stelue
Albe-n frunte
Dinspre munte?
(iarna)
7. ntre nori i-ntre pmnt
Sfori de ap cad pe rnd!
(ploaia)
8. Nu-i fin, dar se cerne;
Nu-i covor, dar se aterne.
(zpada)

S-ar putea să vă placă și