Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Cunoaşterea si igiena corpului uman

Profesor psihopedagog MITU MONICA


SCOALA SPECIALA DE ARTE SI MESERII SLOBOZIA
DATA: 24.02.2012
CLASA: a IV-a –deficiente severe ,profunde si/sau asociate
ARIA CURRICULARA: Matematica si Ştiinţe ale Naturii
DISCIPLINA : CUNOASTEREA SI IGIENA CORPULUI UMAN
SUBIECTUL LECTIEI: „Prietenii mei apa,săpunul si periuţa de dinţi ”
TIPUL LECTIEI : Consolidare si sistematizare de cunoştinţe
Forma de organizare a activitatii : frontala si individuala .
Durata : 45 minute .

Obiectiv general: Reamintirea si condolidarea deprinderilor de igienă personală.

Obiective operaţionale:
A.Cognitive:
O1 – să denumească si sa arate părtile componente ale corpului uman;
O2 – să cunoasca regulile de igienă personală .
O3 – să recunoască obiecte de igienă personală;
O4 - să deosebească acţiunile referitoare la păstrarea igienei corecte de cele incorecte;
O5– să cunoască modul în care putem stopa transmiterea microbilor
B. Psihomotorii:
O6 – să exemplifice modul de realizare a igienei personale si de folosire a sălii de baie si a toaletei.
O7 – Să-şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes sugerat de profesor.
C.Afective:
O8– Să manifeste interes pentru participarea la lecţie şi dorinţă de afirmare.

STRATEGIA DIDACTICA

METODE SI PROCEDEE : conversaţia euristica, explicaţia, exerciţiul, descrierea, demonstraţia,, jocul didactic, observaţia .
MIJLOACE : : planşe, fişe de lucru, obiecte necesare întreţinerii igienei corporale (pastă şi periuţă de dinţi, săpun,
pieptene, unghieră şi pilă de unghii, prosop, burete de baie , beţişoare igienice, şerveţele igienice de unică
folosinţă, etc. )

2
Bibliografie

1. Cosmovici Andrei – Psihologia şcolară, Polirom, Iaşi, 1998


2. Cucoş Constantin – Pedagogie generală, Editura Polirom, Iaşi, 2000
3. Radu Gheorghe – Psihopedagogia dezvoltării şcolarilor cu handicap, Editura Didactică şi Pedagogică RA,
Bucureşti, 1999
4. Păunescu Constantin, Muşu Ionel – Metodologia învăţării matematicii la deficienţii mintali, Editura Didactică
şi Pedagogică Bucureşti, 1981
5. Gherguţ Alois – Sinteze de psihopedagogie specială, Ghid pentru concursuri şi examene de obţinere a gradelor
didactice, Editura Poliorom, Iaşi, 2005
6. Şchiopu Ursula, Verza Emil – Psihologia vârstelor, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică, 1995
7. www.edu.ro
8. www.didactic.ro
9. www.albumespicasa/departamento orientacion .com

3
DESFASURAREA LECTIEI

T OB STRATEGIA DIDACTICA
ETAPELE I . ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA METODE SI MIJLOACE
LECTIEI M OP ELEVILOR EVALUARE
PROCEDEE DE
P INVATAMAN
T
1. MOMENT 5 Asigur condiţiile organizatorice şi Se aseaza in Conversatia
ORGANIZATO psihologice necesare pentru desfăşurarea bănci si aşteaptă
RIC
eficientă a lecţiei. începerea orei.
2. CAPTAREA 3 O7 Buna dimineaţa! Aşa cum v-am anunţat Sunt atenţi la ce Explicaţia Planşe Frontala
ATENTIEI deja astăzi veţi face orele de dimineaţa cu li se spune si se didactice
mine . arata interesaţi de
O8 Sa fiţi atenţi si activi pentru ca la sfârşitul planşele expuse. Aprecieri
zilei voi recompensa cu insigne frumoase cei verbale
mai
La prima ora au venit la voi in vizita nişte Asculta cu atenţie Conversaţia Ghicitori
musafiri ,sa vedem daca ii recunoaşteţi ! ghicitorile . euristica
Afişez la tabla 3 planşe ce infatiseaza apa,
săpunul si periuţa de dinţi .
Ca sa va ajut, o sa va spun cate o
ghicitoare despre fiecare : Recunosc
Apa: Gal,gal,gal,gal obiectele de
aştept sa te spăl igiena : apa
sunt proaspăta si rece ,săpunul si periuţa
nimeni nu mă-ntrece! de dinţi .
Săpunul : Eu, cu apa. fac clăbuc
Lunec ca un tăvăluc
in lighean ma invartesc
Sa te curat ma grăbesc!
Periuţa de dinţi : Eu sunt subţirica
4
Dar tare voinica
Frec dinţii cu putere.
Nu simţi nici o durere
Ca sa fie sanatosi
Albi si luminoşi.
3. 2 O7 Aşadar , astăzi la “Cunoaşterea si igiena Asculta cu interes Explicaţia Observaţia
sistematica a
ANUNTAREA O8 corpului uman ” ne vom aminti partile comportamentului
TEMEI elevilor
corpului uman ,regulile de igienă personală şi
importanţa respectării lor pentru sănătate. Sa
fiţi foarte atenţi şi să răspundeţi cât mai bine.
4. DIRIJAREA 25 O1 Sa începem prin a ne aminti care sunt Răspund la Conversaţia Planşe Frontala
ACTIVITATII partile corpului omenesc?„ Capul ,trunchiul si întrebare si arata euristica didactice
membrele (mâinile si picioarele). partile corpului
Haide-ti sa jucam un joc : „Fa ca mine !” indicate .
O7 Daca eu duc mana la cap si va spun sa duceţi
si voi mana la cap veţi face la fel. Toţi odată
pentru început :
- ridica mâinile sus ; Aprecieri
O8 - du mana la burtica ; Participa cu verbale
- arata-mi urechile tale ; interes la joc
- bate din picioare ;
- pune mâinile la ochi ;
- du mâinile la spate ; Executa cat mai Jocul didactic
- ridica-te in picioare ; corect comenzile Explicaţia
- pune mâna la gura ; primite . Demonstraţia Observaţia
sistematica a
Acum o sa numesc pe rând cate doi copii comportamentului
care o sa vina in fata si o sa facă cum spun eu elevilor

- mana pe umăr colegului ;


- mana pe genunchi colegului;
- tine-te de nas ;
- scoate limba ;
- mâinile pe capul colegului ;
- arata trunchiul colegului etc. Vin la tabla si
Aşez la tabla doua siluete,o fata si un băiat arata partile Exerciţiul
si rog doi copii sa vine sa arate capul, corpului

5
trunchiul si membrele. manechinelor de
Cine poate sa îmi spună care sunt pe planşe .
elementele fetei? Ochi,nas,gura,urechi. Conversaţia
Cu ce e acoperit capul ?Cu par . Răspund la euristica
Cum îngrijim capul si fata ? întrebări pe baza Explicaţia
O2 - Ne spălam pe fata de cate ori este planşelor ce se
nevoie. De ex.: dimineaţa la trezire sa ne vor afişa treptat la
învioram ,după ce venim de afara sa tabla .
îndepărtam praful.
- Pieptănam zilnic parul. Cu ce ne
pieptănam ? Cum mai îngrijim parul – îl
spălam de cate ori este nevoie – de
obicei o data pe saptamana, la baia
generala si îl tundem periodic ca sa fie
sănătos si ca sa arătam îngrijiţi.
- Ne spălam pe dinţi dimineaţa si seara .
De ce este nevoie sa ne spălam pe dinţi ?
Pentru ca trebuie sa îndepărtam resturile de
mâncare care se descompun altfel in gura si ne
strica dinţii ,iar respiraţia miroase urat.
O3 Cu ce ne spălam pe dinţi ? Cu periuţa si cu
pasta de dinţi ?
O6 Cine îmi arata care sunt mişcările corecte
ca sa curatam bine dinţii ? (perierea corecta se Un copil va Demonstraţia
O7 face cu miscari de sus in jos si de jos in sus pe demonstra cum se Explicaţia
ambele fete alea dinţilor , măselele se spăla cu periază corect
O8 miscari circulare si bineînţeles limba si obrajii dinţii , urmărind
fiindcă si pe ei se depun bacterii ). etapele de pe
Ce se întâmpla daca nu ne spălam pe dinţi ? planşa expusa la
O5 Bacteriile ataca dinţii si apar cariile , care dau tabla.
dureri de dinţi si determina căderea acestora in Conversaţia
cele din urma. Răspund la euristica
O4 Periuţa de dinţi se poate împrumuta de la întrebări
unul la altul ? NU , nici măcar intre copii si folosindu-se de
părinţi sau intre fraţi. imaginile de pe

6
O2 - Cum avem grija de urechi ? Dimineaţa tabla.
spălam cu apa si săpun, având grija sa nu dam Asculta cu interes Explicaţia
cu apa in ureche. După baia generala ştergem
si interiorul urechii cu beţişoare speciale, fara a
introduce beţişorul foarte adânc –sa nu ne
spargem timpanul – o foita subţire care, daca e
deteriorata nu ne mai permite sa auzim.
O2 Afişez la tabla o alta planşa si întreb :Ce
prezintă planşa? Un copil care se spăla pe
mâini. Observa Observaţia
O7 Ia sa vedem daca voi ştiţi când trebuie sa imaginile de pe Descrierea
ne spălam pe mâini ? tabla si răspund la Conversaţia
O8 - înainte si după masa . întrebări. euristica
- după ce mergem la toaleta.
- când venim din oraş ,de la joaca, de la
şcoala acasă.
- Daca ne-am jucat cu un animal de
companie .
O5 - ori de cate ori simţim nevoia.
Este de ajuns sa ne spălam cu apa rece ? Nu,
pentru a curata mâinile de microbi si murdărie
trebuie sa ne spălam cu apa calda si săpun. Sunt pe cat se
O2 Pentru a menţine igiena mâinilor ce trebuie poate atenţi la
sa mai facem periodic ? Sa ne tăiem unghiile , discuţie si
pentru ca sub unghi se pot ascunde microbii răspund când sunt Explicaţia
care ne pot îmbolnăvi. Cine va ajuta sa va tăiaţi numiţi . Conversaţia
O7 unghiile ? Doar la mani avem unghii ? Nu si la euristica
picioare !Deci trebuie sa tăiem si unghiile la
O8 picioare . Daca nu vor creste aşa de mari incat
nu ne vom mai putea incalta.
O5 Ca sa avem picioare curate trebuie doar sa
tăiem unghiile ? Nu, trebuie sa ne si spălam.
Când ne spălam pe picioare? Seara înainte de Asculta cu interes Explicaţia
culcare , înainte sa ne urcam in pat , fiindcă si răspund când Conversaţia
daca nu sunt spălate, picioarele miros urat, va sunt solicitaţi . euristica

7
mirosi si lenjeria si plapuma si a doua seara nu
ne va mai plăcea sa ne urcam intr-un pat care
miroase .
De cate ori faceţi voi dus sau baie
O2 generala ?.Corpul se spală în întregime
cel puţin o dată pe săptămână , Se oferă sa Explicaţia
acum ca sunteţi copii si ca este iarna impartaseasca din Conversaţia
si frig . Adulţii sa spăla mai des – fac experienţa euristica
dus in fiecare seara , pentru ca personala .
mirosurile corpului lor sunt mai
puternice . Vara insa , când este cald Asculta cu interes
O5 si voi transpiraţi si trebuie sa facem .
dus mai des.
De ce este important sa avem Răspund când Explicaţia
O7 grija de fiecare parte a corpului ? Ca sunt solicitaţi . Conversaţia
sa ne menţinem sănătatea ! Un copil euristica
O8 nespălat , nu doar ca nu arata bine si
va fi respins de colegi , dar va fi tot
timpul bolnav , fiindcă microbilor le
place mizeria si se înmulţesc foarte Asculta
repede . explicaţiile .
O4 Acum ştim cum sa avem grija de
noi si de ce e important acest lucru .
O6 Observa fisa , Conversaţia Fise de lucru
Dar mai trebuie sa cunoaştem
indica colegilor euristica
regulile de folosire a sălii de baie si a
comportamentul Explicaţia
toaletei.
corect si explica Exerciţiul
Pentru asta o sa va dau fise in
care sunt prezentate cate doua ce este corect si
situaţii: una corect si una greşita. Voi ce nu – cu ajutor
trebuie sa arătaţi colegilor fisa
voastră si sa le spuneţi care este
comportamentul corect si care nu .
5. FIXAREA 5 O3 In final dau fiecărui copil cate un obiect de Asculta Explicaţia Obiecte de Frontala
CUNOSTINTEL O6 igiena si îl rog sa ne spună ce este , la ce instrucţiunile si Conversaţia igiena . Aprecieri
OR
O7 foloseşte si sa mimeze utilizarea lui . rezolva sarcina cu Demonstraţia verbale
8
O8 „Acum sa ne jucam un joc sa vedem cat de ajutor minim din Jocul didactic.
bine aţi reţinut ce am discutat ! Fiecare veţi partea
primi pe masa un obiect ! Va uitaţi cu atenţie profesorului.
la el si când va vine rândul spuneţi clasei ce
este , la ce foloseşte si ne demonstraţi ce
faceţi cu el.
6. APRECIERI 5 La final fac aprecieri şi recomandări, Asculta Evaluarea Frontala
SI evidenţiez elevii activi şi răspunsurile bune si ii recomandările , Aprecieri
RECOMANDA
RI
invit pe toţi sa fie si mai activi la ora care aplauda pe cei verbale
urmează, promiţându-le ca la sfârşitul zilei vor care sunt apreciaţi
fi recompensaţi in funcţie de cum s-au .
comportat si cat de activi au fost .

S-ar putea să vă placă și