Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE LECȚIE

Imaginea de sine şi percepţia ei socialǎ

Data:
Clasa: a X-a
Propunător: prof. Horoiță-Jitcă Daniela-Rodica
Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina: Psihologie
Unitatea de învăţare: Conduita psihologică
Subiectul lecției: Imaginea de sine şi percepţia ei socialǎ – 1. Ce este Eul şi 2. Componentele Eului
Scopul (obiectivul fundamental): Dobȃndirea cunoştințelor referitoare la imaginea de sine;
Tipul lecţiei: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe;
Obiective operaționale: La sfârșitul lecției elevul va fi capabil:
O1. Să definească imaginea de sine;
O2. Să distingă între cele trei aspecte ale Eului: Eu material, Eu social, Eu spiritual;
O3. Sǎ explice componentele Eului: Sine, stimă de sine, autoprezentare;
O4. Să analizeze factorii implicați în formarea stimei de sine;
O5. Sǎ identifice ce tip de stimǎ de sine are;
O6. Să argumenteze importanța stimei de sine în dezvoltarea personală.
Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia didactică, expunerea, problematizarea, metoda cubului, tehnica 3-
2-1, lucrul individual şi pe grupe;
Mijloace de ȋnvǎțǎmȃnt: fişe de lucru, foi de flipchat, video-proiector.
Material bibliografic:
- Lemeni, G., Tărău, A. (2004),Consiliere şi orientare, ghid de educaţie pentru carieră,.Editura ASCR, Cluj-Napoca
- Sălăvăstru, Dorina, (1999), Didactica psihologiei. Perspective teoretice şi metodice, .Editura Polirom, Iași
- Zlate, M., (coordonator), (2005), Psihologie. Manual pentru clasa a X-a, Editura Aramis Print, București
- Neculau A. (coordonator), (2005), Psihologie. Manual pentru clasa a X-a, Editura Polirom, Iași
- Lupșa E., Bratu V., (2005), Psihologie. Manual pentru clasa a X-a, Editura Corvin, Deva
Succesiunea secvenţelor de învăţare:

Obiec- Strategii didactice


Etapele lecţiei Timp tive Conţinuturile învăţării Evaluare
Metode şi Mijloace
alocat operați
procedee de
-onale
învăţare
Moment 1 min Se consemnează absenţele. Conversaţia
organizatoric Se verifică existenţa resurselor materiale.
Captarea 5 min Elevilor li se citeşte o poveste şi anume: „Povestea Conversaţia Anexa 1 - Evaluare
atenţiei vulturului”(Anexa 1); apoi sunt ȋntrebați: euristică Fişa cu frontală
- Care credeți cǎ este mesajul acestei poveşti? Problematizarea „Povestea
- Care credeți cǎ au fost factorii care au influențat viața vulturului”
lui?
Se concluzionează:
Cine sunt eu?
Asemenea unui vultur, (...) un om, chiar dacă a fost
învăţat să se considere altceva decât este în realitate, poate
reînvăţa cine este cu adevărat, poate lua decizii conforme cu
natura sa, poate deveni un învingător.
Anunţarea 2 min Se enunţǎ elevilor tema lecţiei şi anume: Imaginea de Prezentarea Foaie de
subiectului şi a sine şi percepția ei socialǎ; flip-chart
obiectivelor Pentru a deveni ceea ce dorim sau pentru a ne realiza
visele pe care le avem, trebuie să ne cunoaştem, să ne
explorăm propriul Eu şi să dobândim o imagine de sine cât
mai exactă. La sfârşitul lecției elevii vor putea spune ce
este imaginea de sine, ce este Eul şi care sunt componentele
acestuia, ce este stima de sine și care sunt factorii care o
influențează, vor putea argumenta care este rolul stimei de
sine în dezvoltarea personală.
Prezentarea 20 O1, Planul lecţiei (va fi scris pe o foaie de Conversaţia Fişe de Evaluare
materialului min O2, flip-chat/prezentat utilizȃnd mijloace TIC) se prezintă euristică lucru frontala
stimul şi O3, elevilor de la început pentru a avea o orientare asupra Problematizarea
dirijarea O4, problemelor care vor fi urmărite pe parcursul ȋntregului Exemplificarea
învăţării O5, capitol, precizȃndu-li-se cǎ ȋn cadrul acestei ore se vor Dezbaterea
O6. aborda doar primele 2 aspecte enunțate. Exerciţiul
1.Imaginea de sine; Lucrul
2. Componentele Eului; individual
a. Conceptul de Sine,
b. Stima de sine,
c. Autoprezentarea.
3. Formarea Eului
4. Identitatea psihosocialǎ.

1. Ce este Eul?
William James considera cǎ Imaginea de sine poate fi
abordatǎ din 2 perspective:
 Conținut – ce se constituie ca o istorie a devenirii, ca
o autobiografie;
 Proces-de prelucrare, selectare a informațiilor;
Eul este capacitatea fiiinței umane de a acționa şi de a
reflecta asupra propriilor acțiuni, de a fi cunoscǎtor şi
cunoscut totodatǎ, de a construi imaginea de sine.
Imaginea de sine =EU=Conceptul de Sine.
Imaginea de sine este reprezentarea mentalǎ a propriei
persoane, o structurǎ organizatǎ de cunoştințe despre sine
(“Cine sunt eu?”, “Ce pot face eu?”).
William James a fǎcut distincția ȋntre 3 aspecte ale Eului
şi anume:
Eul Material- corpul persoanei, ȋmbrǎcǎmintea, bunurile,
etc.
Eul Social- totalitatea impresiilor pe care individul le face
asupra celorlalți;
Eul Spiritual- capacitatea noastrǎ de autoreflexie
(expectanțe, valori, idealuri, etc.).
Elevii primesc fişa de lucru “Cine sunt eu?”(Anexa 2),
pe care vor ȋncepe sǎ o completeze cu acele caracteristici şi
calitǎți pe care conştientizeazǎ cǎ le au; totodatǎ sunt rugați
sǎ ȋncerce sǎ includǎ rǎspunsurile ȋn cele 3 categorii
enunțate de William James (Eu material, Eu spiritual, Eu
social).
2. Pornind de la rǎspunsurile oferite, se vor delimita
cele 3 componente ale Eului, şi anume:
 Componenta cognitivă - conceptul de sine:
reprezintă totalitatea percepţiilor şi cunoştinţelor
pe care oamenii le au despre calităţile şi
caracteristicile lor;
 Componenta evaluativ-motivațională – stima de
sine: se referǎ la autoevaluările pozitive sau
negative ale persoanei despre sine; (Anexa 3-
elevii primesc fişa cu chestionarul Rosenberg);
 Componenta comportamentală – auto-
prezentarea: strategiile pe care le folosește
individul pentru a modela impresiile celorlalți
despre el.

Obținerea 14 Pentru obţinerea performanţei se va aplica metoda Metoda cubului Foaie de Evaluare
performanței min cubului. Astfel, elevii împărţiţi în şase grupe vor avea de flip-chart frontalǎ
rezolvat câte o sarcină de pe cele şase faţete ale cubului:
Descrie: un elev cu o stimă de sine pozitivă;
Compară: un elev cu stimă de sine pozitivǎ cu unul cu
stimǎ de sine negativǎ;
Analizează: factorii care influențeză formarea unei stime de
sine pozitive;
Asociază: la ce te îndeamnă să te gândeşti când spui
imagine de sine/ stimă de sine;
Aplică: cum credeți că veți putea să vă dezvoltați o stimă de
sine pozitivă;
Argumentează: pro sau contra importanța stimei de sine în
obținerea performanței școlare/dezvoltării personale.
Asigurarea feed- 2 min Rǎspunsurile oferite de elevi vor indica gradul de
back-ului ȋnțelegere a noilor cunoştințe; ȋn cazul ȋn care vor exista
lacune, erori sau anumite dificultǎți, se va reveni cu
explicații suplimentare.
Intensificarea 5 min Pentru etapa retenţie şi transfer se aplică tehnica de Problematizarea Fişă de Evaluare
retenției şi a evaluare 3-2-1 (Anexa 4) în care elevii vor scrie / prezenta: Exemplificarea lucru; individua
transferului 3 concepte pe care şi le-au însuşit în cadrul lecţiei, 2 Exerciţiul (Anexa 4) lă;
întrebări cu privire la anumite aspecte pe care doresc să le Discuţia facilitată
afle şi o competenţă (capacitate, calitate) pe care şi-au
format-o/descoperit-o pe parcursul activităţii.

Încheierea 1 min Elevii sunt apreciaţi şi recompensaţi prin note şi aprecieri Conversația
activităţii verbale. Explicația
Elevii primesc ca temă pentru acasă realizarea descrierii
propriei stime de sine.
SCHEMA LECŢIEI
Imaginea de sine şi percepţia ei social

1. Ce este Eul?
William James considera cǎ Imaginea de sine poate fi abordatǎ din 2 perspective:
 Conținut – ce se constituie ca o istorie a devenirii, ca o autobiografie;
 Proces-de prelucrare, selectare a informațiilor;
Eul este capacitatea finite umane de a acționa şi de a reflecta asupra propriilor acțiuni, de a fi cunoscǎtor şi cunoscut totodatǎ, de a
construi imaginea de sine.
Imaginea de sine =EU=Conceptul de Sine.
Cele 3 aspecte ale Eului , din perspectiva lui Wiliam James:
 Eul Material-corpul persoanei, ȋmbrǎcǎmintea, bunurile, etc.
 Eul Social- totalitatea impresiilor pe care individul le face asupra celorlalți;
 Eul Spiritual- capacitatea noastrǎ de autoreflexie (expectanțe, valori, idealuri, etc.).

2. Componentele eului:
 Componenta cognitivă - conceptul de sine: reprezintă totalitatea percepţiilor şi cunoştinţelor pe care oamenii le au despre
calităţile şi caracteristicile lor;
 Componenta evaluativ-motivațională – stima de sine: se referǎ la autoevaluările pozitive sau negative ale persoanei despre
sine;
 Componenta comportamentală – auto-prezentarea: strategiile pe care le folosește individul pentru a modela impresiile
celorlalți despre el.
Anexa 1
“Povestea vulturului” de James Aggrey

Odată, pe când se plimba prin pădure, un tânăr a găsit un vultur. L-a adus acasă şi l-a pus să trăiască laolaltă cu găinile, de la care a
învăţat cum să mănânce ca o găină şi cum să se comporte ca o găină.
Într-o zi, un iubitor de natură trecu pe acolo şi îl întrebă pe tânăr de ce un vultur, regele zburătoarelor, trăieşte în curtea păsărilor,
laolaltă cu găinile.
„Odată ce i-am dat mâncare pentru găini şi l-am obişnuit să fie o găină, nu a învăţat să zboare”, i-a răspuns tânărul. „Se comportă
ca o găină, aşa că nu mai e un vultur”.
Iubitorul de natură a insistat: ”Are, fără îndoială, o inimă de vultur şi poate cu siguranţă să înveţe să zboare”.
Tot vorbind despre asta, cei doi bărbaţi s-au hotărât să vadă dacă e posibil. Iubitorul de natură a luat cu grijă vulturul în braţe şi i-a
zis: „Locul tău e în cer, nu pe pământ. Desfă-ţi aripile şi zboară !”
Vulturul nu ştia ce se întâmplă, nu ştia cine e cel care l-a luat în braţe şi, văzând cum găinile ciugulesc boabe, s-a năpustit lângă ele.
Fără să ţină seama de întâmplare, a doua zi, iubitorul de natură l-a luat pe vultur cu el pe acoperiş şi i-a spus: ”Eşti un vultur. Desfă-
ţi aripile şi zboară !”. Dar vulturul era speriat. Îi era teamă de toate: de el, de lume … Nu dorea decât să se reîntoarcă în curtea păsărilor.
În a treia zi, iubitorul de natură s-a trezit devreme, a scos vulturul din curtea păsărilor şi l-a luat cu el pe vârful unui munte. Acolo, a
ridicat vulturul deasupra capului şi i-a zis: „Eşti un vultur. Locul tău e pe cer, dar şi pe pământ. Desfă-ţi aripile şi zboară !”.
Vulturul a privit roată, a aruncat o privire spre curtea de păsări, apoi spre cer. Tot nu zbura. În cele din urmă, iubitorul de natură l-a
ridicat spre soare. Vulturul începu să tremure uşor şi îşi deschise aripile. Cu un strigăt de triumf se înălţă spre soare.
Se prea poate ca vulturului să i se facă dor de găini, poate chiar mai trece pe la curtea de păsări din când în când. Dar, din câte ştim,
nu s-a reîntors nicicând la viaţa de găină. Era un vultur, chiar dacă dusese o viaţă de găină.
Asemenea unui vultur, şi un om, chiar dacă a fost învăţat să se considere altceva decât este în realitate, poate reînvăţa cine este cu
adevărat, poate lua decizii conforme cu natura sa, poate deveni un învingător.
Anexa 2 “ Cine sunt Eu?”
Anexa 3
Stima de sine
Chestionarul de mai jos îşi propune să vă ofere o indicaţie despre nivelul stimei dvs. de sine. Citiţi cu atenţie fiecare frază si
răspundeţi in cel mai scurt timp, marcând cu o steluta varianta care se apropie cel mai mult de punctui dvs. de vedere actual.

Total de De acord Dezacord Total


acord dezacord

1) În general sunt mulţumit(ă) de mine. 4 3 2 1

2) Câteodata ma gândesc că nu valorez nimic. 1 2 3 4

3) Cred că am o serie de calităţi bune. 4 3 2 1

4) Sunt capabil(ă) sa fac lucrurile la fel de bine ca ceilalţi. 4 3 2 1

5) Simt că nu am în mine prea multe de care sa fiu mândru (ă). 1 2 3 4

6) Câteodată mă simt realmente inutil. 1 2 3 4


7) Mă gândesc că sunt un om de valoare, cel puţin la fel ca alte 4 3 2 1
persoane.
8) Mi-ar plăcea să am mai mult respect fată de mine însumi. 1 2 3 4
9) Ţinând cont de toate, am tendinţa sa cred ca sunt un (o) ratat(ă). 1 2 3 4

10) Am o părere pozitivă despre mine. 4 3 2 1


Interpretarea rezultatelor:
• 34 - 40 puncte - Stima de sine pozitivă
Ești o persoană cu un comportament independent,îți asumi responsabilități, ești mândru de realizările tale și îți exprimi
emoțiile (atât pe cele pozitive, cât și pe cele negative). Ești o persoană independentă. Știi exact în ce domeniu ești mai
priceput și în care nu. În general, ești o persoană cu un grad mare de toleranță la frustrare și ai încredere în forțele
proprii, te mobilizezi rapid. Esti realist(ă), nu-ți propui obiective utopice.

• 17 - 33 puncte - Stima de sine moderată


Te situezi ca marea majoritate a oamenilor; ai domenii în care te simți realizat și în altele nu. În general oamenii tind să
se evalueze la rang mediu. În unele zile îți asumi responsabilități, ești mândru de ce ai realizat, iar în altele nu. Este de
preferat să identifici ce domeniu (latură) a existenței tale îți produce insatisfacție; exprimă-ți atât emoțiile pozitive, cât
și pe cele negative. Confuntă-te cu noi sarcini (pe cât posibil, realiste), fără să te gândești dinainte că nu vei reuși. Fii
mândru de orice realizare a ta, oricât de mică ar fi. Nu ezita să apelezi la ajutor specializat dacă simți nevoia.

• 10 - 16 puncte - Stima de sine foarte scazuta


Modul în care te evaluezi este unul de subapreciere; spui mereu: nu sunt bun de nimic, nimeni nu mă place, sunt un
prost, sunt urât etc. Trebuie să ai mare grija pentru că un nivel al stimei de sine atât de scăzut îți afectează puternic
performanțele în toate activitățile; te mobilizezi greu și-ți poți crește astfel riscul insucceselor, determinând, prin urmare,
o și mai sumbră viziune asupra propriei persoane. Toleranța la frustrare este extrem de redusă și pretinzi că nu ai nevoie
de nimeni. Pe de alta parte te poți imbolnavi foarte ușor deoarece o evaluare de sine negativă produce scăderea
sistemului imunitar.Este necesar să apelezi la consiliere și psihoterapie. Într-o primă fază este bine să identifici, pe cât
posibil, cauzele ce au dus la scăderea stimei de sine.
Anexa 4

Tehnica: “3-2-1”

3-concepte pe care şi le-au ȋnsuşit


-

2-ȋntrebǎri legate de anumite aspecte pe care mai vor sǎ le afle


-

1-competențǎ/calitate personal descoperitǎ


-

S-ar putea să vă placă și