Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

INSTITUTIA DE INVATAMANT: Colegiul Național “Matei Basarab”


Data: 13.12.2017
CLASA: a X-a E
STUDENT: Căpățînă Ioana Claudia
DISCIPLINA: PSIHOLOGIE
Subiectul lecţiei: AFECTIVITATEA - Definiție, proprietăți, clasificare
TIPUL LECTIEI – predare-învățare

COMPETENTE GENERALE
-Utilizarea conceptelor specifice stiintelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoastere si explicarea unor evenimente si procese din
viata reala
-Aplicarea cunostintelor specifice stiintelor sociale in rezolvarea unor situatii problema si in analizarea posibilitatilor personale de dezvoltare
COMPETENTE SPECIFICE
- Identificarea proceselor psihice şi caracterizarea rolului lor în evoluţia personalităţii
- Analizarea unor procese psihice pornind de la exemple concrete
- Evaluarea caracteristicilor unor procese psihice, prin comparare şi prin utilizarea unor instrumente adecvate de măsurare
OBIECTIVE OPERATIONALE
- să definească specificul afectivităţii
- sǎ identifice proprietăţile trăirilor afective
- să cunoască clasificarea trăirilor afective
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversația euristică, expunerea, problematizarea, explicaţia didactică, exerciţiul, dezbaterea, invatarea prin descoperire
metoda Jigsaw
Mijloace si materiale: proiector, laptop, prezentare powerpoint, material audio-video, fişe de lucru
BIBLIOGRAFIE:
Mielu Zlate ( coordonator), Tinca Crețu, Nicolae Mitrofan, Mihai Aniței - Psihologie, manual pentru clasa a X a, Ed. Aramis, Bucureşti,
2005
DESFASURAREA LECTIEI

Nr. Etapele Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluare Metode si


crt. lectiei alocat mijloace de
invatamant

Moment 1min. Prezentarea si interacțiunea cu elevii. Pregatirea Elevii vor fi organizati pe grupe de câte
organizatoric elevilor pentru lectia de Psihologie. 4 elevi, si se pregatesc pentru inceperea
1. lectiei, având caietele la îndemână.

2. Verificarea 5 min Se verifica lectia ,,Motivaţia”si li se cere Elevii raspund la intrebarile puse de Evaluare Conversatia
cunostintelor elevilor: profesor. Ce este motivatia?Motivaţia frontala
anterioare este ansamblul stimulilor interni care Problematiz-
- sa defineasca -motivatia. determină comportamentul. Este Proba orala area

-care sunt tipurile motivaţiei? ansamblul stărilor de necesitate ale Observatia Invatarea
organismului care orientează şi sistematica a prin
-care sunt structurile motivaţionale? dirijează comportamentul pe direcţia comportame cooperare
satisfacerii lor ntului
Explicati importanta motivației, vi se elevilor
pare importantă?

. Care sunt tipurile de motivatie?


Pozitivă-Negativă, Intrinsecă-
Extrinsecă, Cognitivă-Afectivă. Ce
structuri motivaționale
cunoasteti?Trebuinte, motive, interese,
convingeri, idealuri si conceptia despre
lume si viata.
Colegii vor fi atenti, vor completa
răspunsurile și vor identifica
eventualele neconcordante,verificandu-
se astfel cunoștintele anterioare.

3. Captarea 2 min. Se realizează prin dezbaterea asupra unui Elevii sunt atenti pentru a da Conversatia
atentiei paragraf din manual: „Omul nu se raportează raspunsuri.
indiferent la realitate, dimpotrivă , obiectele, Dezbaterea
fenomenele , evenimentele care acţionează
asupra lui au un ecou, o rezonanţă în conştiinţa Participă la discuție si identifica
sa, trezesc la viaţă anumite trebuinţe, corespund procesul psihic prezentat.
sau nu nevoilor lui, îi satisfac sau nu interesele ,
aspiraţiile, idealurile.” Între noi si realitatea
inconjuratoare au loc interactiuni ale caror
efecte sunt procesele afective.

4. Anuntarea 1 min. Profesorul anunta tema si enunta obiectivele. Elevii asculta si noteaza pe caiete.
temei si a
obiectivelor Astazi vom discuta despre –Afectivitate

Pe parcursul lectiei vom identifica proprietăţile


afectivităţiisi vom clasifica trăirilor afective.

Cunostintele acumulate pe parcursul orei le veti


folosi pentru a completa o fisa de evaluare.

5. Predarea 25min. Profesorul distribuie fise de lucru fiecarei grupe. Fiecare grupa are o fisa de lucru . Evaluare Invatarea
propriu-zisa Elevii primesc o fisa, iar profesorul le cere sa frontala prin
citeasca si sa discute ideile principale din acel Elevii identifica in functie de cerinta, descoperire
material. Fiecare grupă primește alte definitia afectivității, proprietătile Critica
trairilor afective (capacitatea de a se Metoda
informații.Urmând să le discutăm împreună. exterioriza- expresivitate emotionala; grupurilor Jigsaw
capacitatea de a se converti unele in
altele - negative in pozitive si invers;
capacitatea de a se pastra si in absenta
stimulului) si clasificarea trairilor
afective (procesele afective primare -
tonul afectiv al proceselor cognitive,
trairile afective de provenienta
organica, afectele; procesele afective
complexe - emotiile curente, emotiile
superioare si dispozitiile afective; si
procesele afective superioare -
sentimentele, pasiunile)

Fiecare grupă citește sinteza realizată,


ceilalti elevi sunt atenti.

Profesorul le cere apoi să își noteze în caiet

Definitie Procesele psihice care reflectă


relaţia dintre subiect şi obiect sub formă de
trăiri, uneori atitudinale, poartă denumirea de
procese afective. Elevii își notează în caiet.
Nu există fenomen psihic cu care procesele
afective să nu fie în relații de interacțiune și
interdependență. Afectivitatea este prezentă de
la pulsațiile inconștiente la realizările ultimative
ale conștiintei.

Proprietăţile trăirilor afective Explicatia

Când vorbim despre proprietățile trăirilor Conversatia


afective avem în vedere nu notele lor distinctive
şi definitorii, care le individualizează în raport
cu alte fenomene psihice, ci capacităţile sau
disponibilităţile pe care le posedă :
Discutarea
1. Trăirile afective au capacitatea de a se unor situatii
exterioriza – de a fi „văzute”, „citite”,
„simţite” – proprietate numită expresivitate Invatarea
emoţională. Exteriorizarea se realizeaza prin prin
expresii emotionale: mimica si pantomimica cooperare
(râs, plâns,dans), modificări de natură
vegetativă (ritmul respiratiei, vasoconstricția si
vasodilatatia,etc), modificarea vocii (intensitate,
ritm, timbrul).

Expresiile emoționale nu sunt izolate ci sunt


subordonate stărilor afective, împreună formând
conduita emoțional-expresivă (ex. Tristete-
capul plecat, brate atarnate, pleoape si coltul
buzelor lasate in jos)

2. Trăirile afective au proprietatea de a se


converti unele în altele, adică de a se transforma
din pozitive în negative şi invers. - Astfel, un
sentiment puternic de dragoste se poate
transforma în opusul sau, ura.

3. Trăirile afective au capacitatea de a se păstra


chiar şi în lipsa stimulului care le-a produs .-
Putem actiona asupra semnificatiei starii
afective, o putem modifica.

Aplicabilitatea practică a acestor proprietăți se


realizează în relațiile cotidiene și în diferite
domenii sociale - artă scenică etc.

Clasificarea trăirilor afective

Afectivitatea cuprinde o multitudine de stări şi


trăiri afective.

Criteriile după care se poate face o clasificare


a lor sunt: intensitatea, durata, complexitatea,
gradul de conştientizare.

Conform studiilor efectuate de Vasile Pavelcu


(psiholog român) în funcţie de relaţia dintre
activitatea scoarţei cerebrale ( centri nervoşi
superiori) şi a subscoarţei cerebrale (centri
nervoşi inferiori) se întâlnesc trei categorii de
procese afective :

A) Procese afective primare – au un caracter


elementar, sunt slab organizate, mai aproape de
biologic ( instinct) şi mai puţin elaborate
cultural, ele tind să scape controlului conştient,
raţional :

a. Tonul afectiv al proceselor cognitive - se


referă la reacțiile emoționale ce însotesc actele
de cunoastere (senzatie, o amintire, un gand) si
trezesc in noi stari afective de care uneori nu ne
dam seama: culorile, sunetele, mirosurile
percepute genereaza nu numai acte cognitive ci
si afective (neplacere, placere, etc)

b. Trăirile afective de provenienţă organică -


cauzate de buna sau proasta functionare
organica - de exemplu, bolile de inima redau
stari de alarma afectiva.

c. Afectele : sunt procese afective simple si


impulsive, intense si de scurta durata, ce apar
brusc: groaza , mânia, frica, accese de plâns
zgomotos. Se manifesta direct, uneori
necontrolat, ducand chiar la acte necugetate.

B) Procese afective complexe - au un grad mai


mare de conştientizare şi intelectualizare :

a. Emoţiile curente : sunt forme afective de


scurta durata, active, provocate de anumite
insusiri ale obiectelor, au caracter situativ:
bucuria, tristeţea, simpatia, antipatia,
entuziasmul, admiraţia, dispreţul, speranţa,
plăcerea.

b. Emoţiile superioare – sunt legate de


activitatea pe care o desfăşoară individul. Pot sa
apara in activitatile intelectuale, in reflectarea
frumosului, in realizarea comportamentului
moral; ele se supun în mai mare măsură
învăţării, existând chiar o formă de învăţare
numită învăţare afectivă.

c. Dispoziţiile afective – sunt stări difuze, cu


intensitate variabilă şi durabilitate relativă. Spre
deosebire de emotii care sunt mai precise,
dispozitiile afective sunt mai vagi. Un elev
poate fi bine sau prost dispus, fara sa-si dea
seama de ce. Dispozitiile prelungite in timp pot
crea fond optimist și o fire deschisa, daca este
vorba de o dispozitie pozitiva. Dispozitia
negativa creează un fond pesimist si o fire
inchisa.

C) Procese afective superioare – se


caracterizează printr-o mare restructurare şi
raportare valorică, situată nu la nivel de obiect
(ca cele primare), de activitate (ca cele
complexe), ci la nivel de personalitate, depăşind
prin conţinutul şi structura lor stările emoţionale
disparate şi tranzitorii :

a. Sentimentele – sunt trăiri afective intense, de


lungă durată, stabile: dragostea, ura, gelozia,
invidia, admiraţia, îndoiala, recunoştinţa. Iau
forma unor atitudini afective ce se pastreaza
mult vreme, uneori toata viata.
Sentimentele caracterizeaza omul ca
personalitate si pot fi sentimente intelectuale
(curiozitatea, mirarea), estetice (admiratia,
extazul), morale (patriotismul, datoria),
sentimentul Eu-lui (amorul propriu,
inferioritate, superioritate), sentimente sociale şi
psihosociale (demnitatea, sociabilitatea)
b. Pasiunile - sunt sentimente cu orientare,
intensitate şi grad de stabilitate şi generalitate
foarte mare, antrenând întreaga personalitate:
pasiuni lucide, nobile (dreptate, adevar) pasiuni
oarbe (adictii). Expunerea
Cu ajutorul video-proiectorului se prezinta un
material audio-video -emotii.

6. Fixarea 9min. -Cu ajutorul video-proiectorului se prezinta un Elevii raspund la cerintele profesorului, Evaluare Exerciţiul
cunostintelor material despre emotii. identificând expresiile emoționale frontala
prezentate. Discutarea
unor situatii
Elevii raspund la cerintele profesorului,
-Profesorul indica elevilor sa completeze o fisa lucrand in grupuri de 4 persoane. Fisa de Invatarea-
de evaluare respectand termenul stabilit. evaluare cooperare
7. Evaluare 5min. -Evaluarea si verificarea cunostintelor Se verifica fisa de evaluare. Conversatia
formativa
Observarea
sistematicǎ a
elevilor;

8. Asigurarea 1min. Tema data pentru acasa. Elevii pun intrebari in legatura cu tema Conversatia
retentiei pe care o au de facut.
Realizati un eseu cu titlul,,Cum ar fi viata mea
într-o lume tehnologizată, cu roboți, fara
afectivitate”?

Li se precizeaza faptul ca aceasta tema o vor


pune in portofoliul personal.

Elevii au de studiat lectia din manual si de notat


intrebarile care vor fi puse in discutie.

9. Aprecierea si 1min. Profesorul face aprecieri asupra modului in care Elevii identifica 2-3 colegi care au dat Auto- Conversatia
notarea s-a desfasurat activitatea. raspunsuri deosebite pe parcursul evaluarea
elevilor desfasurarii lectiei.

S-ar putea să vă placă și