Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 23.11.2018

Instituția de învățământ: Liceul Teoretic ,,Gelu Voievod” Gilău

Profesor propunător: Căliln Diana

Clasa: X

Unitatea de învățământ: Procesele psihice şi rolul lor in evoluţia personalităţii

Titlul lecției: Imaginația

Durata: 50 oră

Obiectiv de referință:

1.Identificarea proceselor psihice si caracterizarea rolului lor in evoluţia personalităţii


2. Identificarea legăturilor intre procesele psihice
3. Relaţionarea eficienta / cooperarea cu ceilalţi in colectarea interpretarea si evaluarea
informaţiilor referitoare la procese si manifestări psihice
4 Utilizarea cunoştinţelor de psihologie in scopul adaptării conduitei proprii la situaţii
concrete de viata
5. Formarea abilităților de înțelegere a termenilor: categorizare, rezolvare de probleme si
luarea deciziilor.
Obiective operaționale:

O1: să definească procesul imaginativ

O2: să sintetizeze caracteristicile procesului imaginativ

O3: să identifice procedeele imaginaţiei

Strategii didactice:

Metode și procedee didactice: Brainstorming, activitate pe grupe, exemplificarea, explicatia,


conversația, observarea sistematică, chestionarea orală.

Mijloace de învățământ: manual de psihologie-Editura Polirom, tabla, marker, imagini

Bibliografie: Psihologie: manual pentru clasa a X-a/ Adrian Neculau (coord).,Luminita Iacob,
Dorina Salavastru,.- Iasi: Polirom, 2006
Strategii didactice
Etapele activității Conținutul activității Metode și Mijloace de Evaluare
procedee învățământ
1. Moment organizatoric Inregistrarea absenţilor, Conversația
Asigurarea ordinii şi disciplinei, pregătirea materialelor;
Se pregateste materialul didactic pentru lecţie;
Se verifică existenţa cretei şi aburetelui.
2. Captarea atenției Pentru captarea atenției se vor alege trei cuvinte cum ar fi: Conversația -manual de -observarea sistematică a
noapte, barcă, viitor. Elevii vor face cât mai multe psihologie- comportamentului
propoziţii sau fraze cu înţeles şi în Editura
fiecare să fie incluse, în mod obligatoriu, cele trei cuvinte Polirom
alături de altele alese de ei.
Elevii alcătuiesc propoziţii pe care le vor citi.

3. Anunțarea temei și a -Omul este capabil de o performanţă unică, aceea a Conversația -tabla, creta -observarea sistematică a
obiectivelor realizării comportamentului
unităţii dintre trecut, prezent şi viitor. În contextul
eforturilor
îndelungate ale omului de a se adapta la mediu, acesta a
dobândit un nou proces psihic, cel imaginativ. Astăzi vom
discuta despre Imaginaţie (se notează titlul pe tablă).
-Pe parcursul lecţiei vom reuşi să răspundem la mai multe
întrebări legate de acest nou proces psihic:
1) Ce înţelegem prin Imaginaţie?
2) Care sunt caracteristicile principale ale procesului
imaginativ?
3) Care sunt procedeele pe care le utilizeazi imaginaţia?
4) Cum putem caracteriza formele imaginaţiei?
5) Exerciţii explicative.
Elevii notează titlul noii lecţii în caiete.
Brainstorming
4. Dirijarea învățarii -Începem prin a răspunde la I întrebare, adică vom defini Conversația -manual de -observarea sistematică a
procesul imaginativ. Explicația psihologie- elevilor
-Daţi sinonime pentru cuvântul imaginaţie. Brainstorming Editura -Chestionare orală
O1: să definească procesul -Ce înseamnă a imagina? Polirom
imaginativ (fantezie, imagerie, ficţiune, închipuire... a produce ceva
nou ce încă nu exista,). Profesorul notează pe tablă toate
raspunsurile oferite de elevi.
Definim imaginația ca proces psihic care constă în
obținerea unor imagini sau produse noi în plan cognitiv -observarea sistematică a
sau motor. elevilor

Urmează să răspundem la a doua întrebare. Să încercăm să Explicaţia


distingem câteva caracteristici ale imaginaţiei: didacticǎ
-Proces cognitiv complex specific numai omului Conversaţia ;
-Permite elaborarea mintală a planului de desfăşurare a
unei activităţi
O2: să sintetizeze - Lărgeşte câmpul cunoaşterii umane
caracteristicile procesului -Face legătura dintre trecut, prezent şi viitor
imaginativ -Apare pe o anumită treptă a dezvoltării umane, adică după
ce au apărut alte procese şi funcţii psihice care îi
pregătesc desfăşurarea
- Interacţionează permanent cu toate procesele, funcţiile
psihice şi componentele sistemului psihic uman.

Fiecare caracteristică este notată în caiete

Pentru a identifica procedeele imaginației clasa va fi Activitate pe


O3: să identifice imparțită pe grupe. Fiecare grupă ca primi o imagine(Vezi grupe. -observarea sistematică a
procedeele imaginaţiei Anexa 1.)Fiecare grupă va trebui să facă corespondența elevilor
între imaginea primita si procesul imaginației
corespunzător.
-Cele mai cunoscute şi mai des folosite procedee ale
imaginaţiei sunt:
- Aglutinarea (ex.: Sirena, Centaurul, Ianus cu două feţe -
în
mitologie-; radiocasetofonul etc.)
- Amplificarea sau diminuarea (ex.: folosit în literatura SF,
creearea poveştilor pentru copii -Setilă, Flămânzilă,
Uriaşul, Ilene Cosânzene etc.-)
-Multiplicarea sau omisiunea (ex. balaurul cu şapte capete,
celebre creaţii ale lui Brâncuş -Coloana Infinitului, Masa
Tăcerii- iar pentru omisiune ciclopul din mitologie)
- Diviziunea şi rearanjarea (ex. autoturisme cu motor în
faţă
sau în spate, cupa excavatorului, desene din seria
„Capricii” de Goya etc.)
-Substituirea: (ex. dorim să împachetăm un cadou dar nu
avem scotch sau lipici; putem improviza folosind oja care
poate să ţină lipită hârtia etc. )
-Modificarea (ex. botaniştii au modificat culoarea şi au
obţinut laleaua neagră, clădirile construite de Antonio
Gaudi, cladirea in forma de cos situata in Newark, Statele
Unite ale Americii etc.)
-Schematizarea (ex. caricatura unei persoane, sigla, schiţe
în arhitectură etc.)
-Analogia
-Tipizarea (Hagi-Tudose)
- Empatia (manifestând empatia faţă de elevi, profesorul
reuşeşte să-i înţeleagă mai bine, manifestând empatie faţă
de părinţi, profesori, copiii reuşesc să accepte mai uşor
cerinţele acestora).
După activitatea pe grupe elevii notează în caiet procesele
imaginației.
5.Obținerea performanței Despre ce am discutat noi azi? Conversația Chestionarea orală
și asigurarea -Ce este imaginaţia? Explicația
performanței. -Enumeraţi formele imaginaţiei!
-Enumeraţi procedeele imaginaţiei şi daţi exemple pentru
acestea.
Elevii răspund la întrebări.

7. Încheierea activității - se va mulțumi clasei pentru implicarea în sarcini, fiind Conversația - observarea sistematică a
remarcați elevii cu contribuții deosebite. elevilor

S-ar putea să vă placă și