Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 14,21.09.2018
Instituția de învățământ: LiceulTeoretic,,GeluVoievod” Gilău
Profesor propunător:Călin Diana
Clasa: VII C
Disciplină: Cultura Civică
Unitatea de învățământ: Cultura civică în lumea contemporană
Titlul lecției: Noțiuni introductive
Tipul lecției: lecţie de comunicare-însuşire de cunoştinţe
Durata: 50 minute
Obiectiv de referință:
1. Utilizarea corectă a termenilor şi a conceptelor cu conţinut civic în diferite contexte
2. Caracterizarea persoanei în diferite ipostaze: membru al unei familii, al unui grup social, al
comunităţii
3. Caracterizarea diferitelor tipuri de grupuri sociale din perspectiva specificului acestora,
precum şi a relaţiilor interpersonale ce pot lua naştere în cadrul grupurilor
4. Rezolvarea în echipă a unor probleme civice, prin asumarea unor responsabilităţi şi prin
relaţionarea pozitivă cu ceilalţi
5. Manifestarea interesului faţă de problemele grupurilor de apartenenţă şi faţă de problemele
comunităţii
Obiective operaționale:
O1. să explice rolul pe care îl are cultura civică în România
O2. să explice rolul pe care îl are cultura civică în lume
O3. să conștientizeze nevoia de cultură civică
Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: explicaţia didactică, expunerea, conversaţia, observaţia
sistemică, brainstorming, mozaicul
Mijloace de învățământ: fişe de lucru, tablă, cretă, manual
Forme de organizare: frontală, individuală, grup
Bibliografie: Nedelcu, Elena Cultură civică: Manual pentruclasa a 7-a. București:Editura All,
2017
Strategii didactice
Etapele activității Conținutul activității Metode și Mijloace de Evaluare
procedee învățământ
1. Moment organizatoric Inregistrarea absenţilor, asigurarea ordinii şi disciplinei, Conversația
pregătirea materialelor;
Se pregateste materialul didactic pentru lecţie;
Se verifică existenţa cretei şi aburetelui.
2. Captarea atenției Pentru crearea unei atmosfere didactice armonioase se Conversația - -observarea sistematică a
realizează jocul ,,Simbolul” care faciliteaza cunoasterea si Argumentarea comportamentului
autocunoasterea elevilor.Fiecare elev este rugat să își
noteze pe un bilețel numele și să deseneze un simbol care
îl reprezintă cel mai bine. Fiecare elev se prezintă pe rând
și explică alegerea făcută.
3. Anunțarea temei și a Profesorul le prezintă elevilor Conversația
obiectivelor subiectul lecţiei ce urmează să fie studiat precum şi
obiectivele urmărite.
4. Dirijarea învățarii Se prezintă metoda Brainstorming elevilor. Elevii sunt Brainstorming Tabla
O1. să explice rorul pe care rugați să răspundă la întrebarea: Conversația Creta -observarea sistematică a
îl are cultura civică în “Cu ce se ocupă cultura civică,,Profesorul va nota toate Explicația Manualul elevilor
România răspunsurile pe tablă. Se realizează o discuție pe baza de Cultură
răspunsurilor oferite de elevi. Civică
Explicarea termenului de cultură civică și nevoia de
cultură civică
1.Lectia se împarte în 4 subteme.
2.Colectivul se împarte în echipe de învățare 4 elevi. Explicaţia -observarea sistematică a
Fiecare elev din echipă, primește un număr de la 1 la 4 și didacticǎ elevilor
are ca sarcină să studieze în mod independent Conversaţia -Chestionarea orală
O2. să explice rorul pe care subtemacorespunzătoarenr său. Astfelelevii cu nr 1 Mozaicul
îl are cultura civică în lume vorstudiasubtema : Cultura civică în Romania. Studiu
-elevii cu nr 2- Cultura civică în lume independent Manualul
-elevii cu nr 3 mevoia de cultură civică colaborarea de Cultura
-elevii cu nr 4 subtema : scopurile culturii civice Civică
3. Consituirea grupurilor de experti: experții cu același
O3. să constientizeze nevoia număr se reunesc și dezbat ce au studiat anterior.
de cultură civică 4.Reintoarcerea în echipele inițiale: Experții transmit
cunoștințele asimilate, retinând la rândul lor cunoștințele
pe care le transmit colegiilor, experți în alte subteme.
5.Obținerea performanței Fiecare elev completează individual organizatorul Conversația Observarea sistematică a
șiasigurarea performanței. Fishbone map. Exercițiul elevilor.
Muncă individuală
7. Încheierea activității Se discuta răspunsurile trecute pe organizator. Informatia Conversația Observarea sistematică a
se sintetizeaza pe tablă. elevilor.

S-ar putea să vă placă și