Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 25.09.2018
Instituția de învățământ: Liceul Teoretic ,,Gelu Voievod” Gilău
Profesor propunător: Căliln Diana
Clasa: VII C
Disciplină: Cultura Civică
Unitatea de învățământ: Cultura civică în lumea contemporană
Titlul lecției: Noțiuni introductive
Durata: 50 minute
Conținut tematic:
1. Cultura civică în România
2. Cultura civica în lume
3.Nevoia de cultură civică
4. Scopurile culturii civice
Obiectiv de referință:
1. Utilizarea corectă a termenilor şi a conceptelor cu conţinut civic în diferite contexte
2. Caracterizarea persoanei în diferite ipostaze: membru al unei familii, al unui grup social, al
comunităţii
3. Caracterizarea diferitelor tipuri de grupuri sociale din perspectiva specificului acestora,
precum şi a relaţiilor interpersonale ce pot lua naştere în cadrul grupurilor
4. Rezolvarea în echipă a unor probleme civice, prin asumarea unor responsabilităţi şi prin
relaţionarea pozitivă cu ceilalţi
5. Manifestarea interesului faţă de problemele grupurilor de apartenenţă şi faţă de problemele
comunităţii
Obiective operaționale:
O1. să explice rorul pe care îl are cultura civică în România
O2. să explice rorul pe care îl are cultura civică în lume
O3. să constientizeze nevoia de cultură civică
Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: explicaţia didactică, expunerea, conversaţia,
Observaţia sistemică, brainstorming, mozaicul
Mijloace de învățământ: fişe de lucru, tablă, cretă, manual
Forme de organizare: frontală, individuală, grup
Bibliografie: Nedelcu, Elena Cultură civică: Manual pentru clasa a 7-a. Bucuresti: Editura
All, 2017
Strategii didactice
Etapele activității Conținutul activității Metode și Mijloace de Evaluare
procedee învățământ
1. Moment organizatoric Inregistrarea absenţilor, asigurarea ordinii şi disciplinei, Conversația
pregătirea materialelor;
Se pregateste materialul didactic pentru lecţie;
Se verifică existenţa cretei şi aburetelui.
2. Captarea atenției Pentru crearea unei atmosfere didactice armonioase se Conversația - -observarea sistematică a
realizează jocul ,,Simbolul” care faciliteaza cunoasterea si Argumentarea comportamentului
autocunoasterea elevilor.
Fiecare elev este rugat să își noteze pe un bilețel numele și
să deseneze un simbol care îl reprezintă cel mai bine.
Fiecare elev se prezintă pe rând și explică alegerea făcută.
3. Anunțarea temei și a Profesorul le prezintă elevilor Conversația
obiectivelor subiectul lecţiei ce urmează să fie
studiat precum şi obiectivele
urmărite.
4. Dirijarea învățarii Se prezintă metoda Brainstorming elevilor. Elevii sunt Brainstorming Tabla
O1. să explice rorul pe care rugați să răspundă la întrebarea: Conversația Creta -observarea sistematică a
îl are cultura civică în “Cu ce se ocupă cultura civică,,Profesorul va nota toate Explicația Manualul elevilor
România răspunsurile pe tablă. Se realizează o discuție pe baza de Cultură
răspunsurilor oferite de elevi. Civică
Explicarea termenului de cultură civică și nevoia de
cultură civică
1.Lectia se împarte în 4 subteme.
2.Colectivul se împarte în echipe de învățare 4 elevi. Explicaţia -observarea sistematică a
Fiecare elev din echipă, primește un număr de la 1 la 4 și didacticǎ elevilor
are ca sarcină să studieze în mod independent subtema Conversaţia -Chestionarea orală
O2. să explice rorul pe care corespunzătoare nr său. Astfel elevii cu nr 1 vor studia Mozaicul
îl are cultura civică în lume subtema : Cultura civică în Romania. Studiu
-elevii cu nr 2- Cultura civică în lume independent Manualul
-elevii cu nr 3 mevoia de cultură civică colaborarea de Cultura
-elevii cu nr 4 subtema : scopurile culturii civice Civică
3. Consituirea grupurilor de experti:expertții cu același
număr se reunesc și dezbat ce au studiat anterior.
4.Reintoarcerea în echipele inițiale: Experții transmit
cunoștințele asimilate, retinând la rândul lor cunoștințele
pe care le transmit colegiilor, experți în alte subteme.

O3. să constientizeze nevoia


de cultură civică
5.Obținerea performanței Fiecare elev completează individual organizatorul grafic Conversația Observarea sistematică a
și asigurarea din anexă. Explicația elevilor.
performanței. Muncă individuală
7. Încheierea activității Se discuta răspunsurile trecute pe organizator. Informatia Conversația Observarea sistematică a
se sintetizeaza pe tabla. elevilor.

S-ar putea să vă placă și