Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 12.04.2019
Instituția de învățământ: Liceul Teoretic ,,Gelu Voievod” Gilău
Profesor propunător: Călin Diana
Clasa: aVIIa C
Disciplina: Cultură civică
Unitatea de învățământ: Raportul cetăţean-stat: puterea opiniei publice şi forţa individului
Titlul lecției: Mass-media și opinia publică.
Tipul lecției: Transmitere și însușire de noi cunoștințe.
Durata: 50 de minute
Competențe specifice:
2.7. Explicarea rolului îndeplinit de mass-media în societate şi în formarea opiniei publice
Obiective operaționale:
La finalul lecției, elevii vor fi capabili să:
O1: să definească termenul de mass-media
O2: să enumere funcțiile mass- mediei
O3: să clasifice mijloacele de comunicare în masă
O4: să cunoască efectele negative ale utilizării în exces ale televizorului şi calculatorului
Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: conversația, mozaicul,brainstorming, expunerea, observarea
sitematică, chestionarea orală, muncă individuală.
Mijloace de învățământ: fișe de lucru, videoproiector, prezentare powerpoint
Bibliografie: Nedelcu, Elena Culturacivica: Manual pentru clasa a 7-a. Bucuresti:Editura All,
2017
Strategii didactice
Etapele activității Ob. Conținutul activității Metode și Mijloace de Evaluare
procedee învățământ
1. Moment Inregistrarea absenţilor,
organizatoric Asigurarea ordinii şi disciplinei, pregătirea materialelor;
Se pregateste materialul didactic pentru lecţie;
Se verifică existenţa cretei şi aburetelui.
2. Captarea atenției Arată elevilor imagini (Anexa 2) cu diverse mijloace de Brainstorming Tabla, creta,
O1 comunicare în masă și le cere acestora să indice utilitatea Plansă cu Observarea sistematică a
lor. Profesorul notează pe tablă răspunsurile oferite de imagini- comportamentului elevilor
elevi. Fișa nr 1. Chestionarea orală

3. Anunțarea temei Se anunță titlul lecției ,,Mass- media și opinia publică”. În Expunerea Video- Observarea sistematică a
și a obiectivelor cadrul lecției de astăzi vom afa mai multe despre mass- proiectorul comportamentului elevilor
media, funcțiile acesteia, vom afla cum se clasifică Prezentarea
mijloacele de comunicare în masa și vom afla despre powerpoint
inportanța știrilor în viața cetățenilor.

4. Dirijarea învățarii Lecția va fi împărțită în patru subteme. Mozaicul Fișe nr 2 cu


O1 1. Definiția mass-mediei subtemele Observarea sistematică a
2. Diversitatea mediilor lecției comportamentului elevilor
3. Funcțiile mass-medie Chestionarea orală
4. Efectele negative ale mass-medie
Fiecare elev va primi un numar de la 1 la 4. Fiecare elev
O2 primeste o subtemă corespunzătoare numărului de pe
cartonaș. În această formă inițială elevii studiază în mod
individual subtema primită. După care se formează
grupele de experți, toți elevii cu nr 1 formează o grupă, Observarea sistematică a
elevii cu nr 2 altă grupă și așa mai departe. În această Conversația comportamentului elevilor
O3 etapă se lămuresc neclaritațile (dacă sunt) cu privire la Chestionarea orală
subtema primită și se hotărăște de comun acord ce
informații vor fi transmise colegilor, cât și modalitatea în
care se va realiza acest lucru pentru a facilita însușirea
tuturor subtemelor de către întreg colectivul clasei.
Experții vor avea la dispoziție diferite consumabile pentru
a-și prezenta ulterior strategia.
În acest moment dacă experții au anumite nelămuriri pe
care nu și le pot rezolva între ei, voi interveni cu explicații
suplimentare.Eventual pot sugera aspectele pe care trebuie
să pună accent în expunere.
După stabilirea modalitații de prezentare a conținutului
de catre fiecare grup de experti, se va reveni la grupul
inițial cu cei 4 experti in subteme diferite. In acest moment
fiecare expert își va expune în mod clar și succint
O4 informațiile.
Voi supraveghea și ajuta fiecare echipă pentru realizarea
sarcinii.

5.Obținerea O1 Pentru a verifica calitatea activității elevilor “experți” la Muncă Fișa nr 3 Observarea sistematică a
performanței și O2 fiecare subtemă voi solicita elevii întorși în grupele inițiale individuală comportamentului elevilor
asigurarea O3 să completeze fiecare individual un organizator grafic Chestionarea orală
performanței. O4 Fishbone map (Fișa nr. 3).

7. Încheierea Elevii primesc aprecieri individuale si colective privind Conversația Observarea sistematică a
activității modul in care s-au implicat în desfasurarea orei de comportamentului elevilor
psihologie
Fișa nr 1.
Fișa nr 2.

1. Definiția mass-mediei

Mass-media reprezintă ansamblul mijloacelor audio-video de informare a maselor, comunicarea fiind realizată prin presă, radio, tv,
cinematografe.
O societate nu poate evolua democratic în lipsa informării cetățenilor. Participarea cetățenilor la viața societății este condiționată de
informarea lor corectă și permanentă.Regimurile totalitare au împiedicat libertatea de comunicare, cenzurând informația și folosind propanganda
mincinoasă. În România, după revoluția din decembrie 1989, presa și diferite medii si-au redobândit libertatea, au crescut numeric și au obținut
performanțe tot mai mari, contribuind la democratizarea informației.

2. Diversitatea mediilor.
Mijloacele de comunicare și de informare în masă sunt astăzi foarte variate. Putem distinge trei categorii de medii:
a) Medii autonome: cărți, ziare, reviste, cameră video etc. ce pot fi utilizate individual.
b) Medii de comunicare: telefon, ce măresc libertatea unitizatorului.
c) Medii de difuzare: radioul, televiziunea, ce permit transmiterea informației la mare distanță, unui public numeros.

3. Funcțiile mass-media
a) Funcția de educație: Mass-media contribuie la transmiterea moștenirii culturale și facilitează învățarea individuală și colectivă.
b) Funcția de informare: Mass-media asigură colectarea și prelucrarea informațiilor, difuzarea cunoștințelor și opiniilor facilitează
transparența relațiilor sociale. Ea generează libertatea de expresie, fiind strâns legată de procesul democratic. Prin informațiile transmise,
mass-media îi ajută pe cetățeni să-și formeze opiniile.
c) Funcția de motivație: se referă la organizarea activităților colective, la efortul de convingere și conducere în vederea atingerii unor
obiective comune. Ea se află într-o strânsă conexiune cu eforturile pentru dezvoltarea economică și socială.
d) Funcția de socializare: Mass-media face posibilă participarea grupurilor și colectivității la viața publică, elaborarea și luarea deciziilor.
Scimbul de informații favorizează interacțiunea socială și permite unui număr mare de oameni să ia parte activă la soluționarea
problemelor care îi privesc.
4. Efectele negtive ale mass mediei:
Mass-media are nu numai funcţii, dar şi disfunctii:
- Promovarea nonvalorilor
- Stimularea delincventei, a violenţei
- Înabuşirea creativităţii
Utilizarea în exces a televizorului şi calculatorului (dacă depăşiţi 1 oră pe zi) are efecte negative foarte puternice, printre care amintim:
a. Oboseală permanentă
b. Socializare redusă
c. Intensificarea stărilor de nervozitate şi agitatie mentală, agresivitate, ADHD, hiperactivitate
d. Dificultăţi de concentrare a atenţiei, scăderea memoriei şi a motivaţiei
e. Anxietate, frustrări, lumea reală începe să devină plictisitoare
f. Tulburări de personalitate şi comportament
g. Bulimie, dorinţa de a mânca prea mult şi nesănătos, dezechilibrat.
Fișă nr 3.

S-ar putea să vă placă și