Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Profesor învățământ preșcolar: Ciobanu Laura-Gabriela

Grădinița Micul Prinț, Iași

1
Data: 22 octombrie 2020
Grupa: Mică
Tema anuală: “Când, cum și de ce se întâmplă?”
Tema săptămânală: “Toamna harnică și darnică”
Tema activității: „Vitamine, cel mai bine pentru mine!”
Domeniul experiențial: Domeniul Om și societate
Categoria de activitate: Educație pentru societate
Mijloc de realizare: convorbire
Tipul activității: Transmitere și însușire de noi cunoștințe
Competența generală:
-comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității;
-interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate;
Competențe specific:
-își însușește și respect reguli; înțelege efectele acestora în planul relațiilor sociale, în context familiare;
-demonstrează acceptare și înțelegere față de celelalte personae din mediul apropiat.
Scopul activității: Cunoaşterea importanței vitaminelor extrase din fructe și legume pentru sănătatea noastră.
Obiective operaționale:
O1: să recunoască fructele și legumele din imaginile arătate;
O2: să identifice importanța fructelor, legumelor și a vitaminelor;
O3: să respecte regulile de comunicare (vorbirea pe rând, ascultarea activă);
2
O4: să răspundă în propoziții la întrebările puse de către cadrul didactic.

Strategia didactică:
•Metode și procedee: conversația euristică, conversația catehetică, explicația, observarea.
•Mijloace didactice: imagini despre fructe și legume;
•Forme de organizare: frontal, individual.

Durata: 15-20 de minute


Bibliografie:
 Programa activităților instructive educative în grădinița de copii – ediția a II-a revizuită și adăugită, M.E.C.
editura M&Integral, București 2005;
 Curriculum pentru învățâmânt preșcolar – Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului-2019.

3
Scenariul activității didactice
Nr. Secvențele activității Ob Strategia didactică
Crt didactice . Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace Forme de Evaluare
. Op procedee didactice organizare
.
Asigurarea condițiilor optime pentru
1. MOMENT desfășurarea activității, pregătirea
ORGANIZATORIC materialului didactic, aerisirea sălii de
grupă.
Le voi prezenta copiilor o imagine și îi Conversația Imagine Frontal Capacitatea
2. INTRODUCEREA ÎN voi întreba despre ce cred ei că vor vorbi euristică despre preșcolarilor
ACTIVITATE astăzi la Educație pentru societate. Observarea fructe și de a descifra
legume mesajul unei
imagini la
prima
vedere.
”Copii, astăzi vom vorbi despre fructe, Conversația Imagini Frontal Capacitatea
3. ANUNȚAREA TEMEI legume și vitamine și despre importanța euristică despre preșcolarilor
ȘI A OBIECTIVELOR acestora asupra sănătății noastre.” Explicația fructe și de receptare
legume a unui mesaj
oral.
PREZENTAREA, O1 Le vor arăta copiilor imaginile pregătite și Conversația Imagini Frontal Capacitatea
4. EXPLICAREA ŞI cu ajutorul acestora vom purta o discuție euristică despre preșcolarilor
VALORIFICAREA despre importanța vitaminelor pentru fructe și de a
CONŢINUTULUI sănătatea și dezvoltarea noastră. Copiii legume Individual răspunde la
TEMEI NOI O2 trebuie să răspundă la următoarele Observarea întrebări cât

4
întrebări: mai corect și
O3 1. “Ce vedeți în aceste imagini?” coerent cu
2. „Ce fructe recunoașteți în aceste ajutorul
O4 imagini?” imaginilor.
3. „Ce legume vedeți în aceste
imagini?”
4. „De ce trebuie să mâncăm fructe și
și legume?”
5. “De ce credeți că sunt importante
pentru sănătatea noastră fructele și
legumele?”
6. “De unde obținem vitaminele?”
7. “De ce sunt bune vitaminele?”
8. “Ce vitamine cunoașteți?”
9. “De unde mai putem obține și alte
vitamin?”

Voi întreba copiii despre ce am discutat Conversația Frontal


5. EVALUARE astăzi, cum ne păstrăm sănătoși și ce
împortanța are alimentația corectă în viața
noastră.

Se analizează comportamentul și Conversația Frontal Aprecieri


6. ÎNCHEIEREA atitudinea copiilor pe parcursul activității. catehetică individuale
ACTIVITĂŢII și colective.

5
6

S-ar putea să vă placă și