Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Grupa: mare
Domeniul Om si societate
Discipălina Educatie pentru sanatate
Tema anuala Cand,cum si de ce se intampla?
Tema sapatamanii Fructe si legume,surse de vitamine
Tema activitatii Multe viatamine si o sa-ti mearga bine!
Scop-formarea deprinderii de a consuma alimente puternic vitaminizate pe parcursul iernii
Formarea şi dezvoltarea unor comportamente de protejare a sănătăţii personale
TIPUL LECŢIEI: formare a priceperilor şi deprinderilor
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- Să identifice fructele şi legumele caracteristice anotimpurilor pe baza imaginilor.
O2- Să descrie diferitele fructe şi legume folosind cât mai mulţi analizatori.
O3- Să cunoscă importanţa consumului de fructe şi legume în alimentaţie
O4- Să stabilească regulile igienice ce trebuie respectate în consumul de fructe şi legume
O5-Sa redea prin desen fructul si leguma preferata.

Resurse
Metode si procedee-conversatia,explicatia,exercitiu,problematizarea
Resurse-planse cu fructe si legume,fructe si legume proaspete,piramida
alimentelor,ghicitori,fise,creioene colorate.
Timp.20-25 min.
Propunator- Irimiea Ioana Elena

Prof.inv presc. Olteanu Mariana

Prof. practica pedagogica. Grigore Liliana Mara


Ob. Metode şi
Secvenţele Conţinuturile
procedee
lecţiei lecţiei
1.Moment Se pregatesc materialele necesare
organizatoric desfasurarii activitatii Conversaţia
Copii se aseaza in semicerc. Conversatia
Explicatia
Jocul didactic

2.Captarea Se face prin rostirea unor ghicitori despre


atentiei legume si fructe. Anexa1. Conversaţia

3. Anuntarea Copii sunt anuntati ca astazi vor invata


temei si a despre importanta legumelor si fructelor in
obiectivelor alimentatie si in mentinerea sanatatii

Conversatia

Explicatia
4.Dirijarea O1 Se prezita imagini cu fructe si legume din Conversatia
invatarii toate anotimpurile. Copii trebuie sa asocieze
fructul/leguma cu anotimpul in care acesta se
coace.
Se realizeaza o convorbire prin care copii
sunt anuntati ca fructele si legumele
reprezinta o sursa importanta de viatamine
necesare organismului. In timpul iernii este
indicat consumul de fructe si legume pentru
a ne apara de reaceala si virusuri.
Fructele si legumele pot fi consumate
proaspete sau conservate.
Se trece la desfasurarea jocului “Spune ce ai
gustat”
Pe farfurii vor fi asezate bucati taiate din
diferite fructe si legume.
Un copil va fi legat la ochi si va gusta
fructul/legume.Acesta va trebui sa o
recunoasca dupa gust,apoi va fi dezlegat la
O2 ochi si va stabili forma,culoarea si modul in
care poate fi consumat fructul/leguma.

5. Obtinerea 03 Dupa degustarea tuturor legumelor stabilim problematizarea


performantei impreuna care este importanta fructelor si
legumeleor in alimentatie.
‘’ Ce s-ar intampla daca nu am consuma
fructe si legume mai ales in acest sezon?”

“Cum influneteaza fructele si legumele


sanatatea noastra?’’

Se prezinta piramida alimentelor si de


identifica rolul legumelor si al fructelor.
Anexa 2

04 Se fixeaza reguli pentru o alimentatie Conversatia


6.Asigurarear sanatoasa.
a retentiei si a  Nicio masa fara fructe sau legume.
trasferului  Inainte de a consuma fructele si
legumele le spalam.
 Fructele si legumele contin substante
hranitoare care ne ajuta sa ne intarim
organismul.
 Sporesc puterea de munca la
invatatura.

7.Feedback 05
Copii primesc cate o fisa pe care vor desena
fructul si leguma preferate.
8.Incheiere Se fac aprecieri asupra modului de
desfasurare.Se evidentiaza ideile principale.
Se face expozitia lucarilor.
Miezul doar e de mancat. Cui ii dai, zau ca ii plac !
Coaja e de aruncat. (Strugurele)
Si in sac se pot pastra.
Sparte doar se pot manca.
(Nucile)
Rosu, lung si mustacios
Un rotund putin turtit, Mai subtire ori mai gros,
In livada gazduit, Dulce, vitaminizat
Are frunza şi codita, Rege-i peste zarzavat.
Mustati, dar nu-i pisicuta. (Morcovul)
Pe-o jumatate-i infocat,
Pe cealalta-i luminat. Avem o copilita
(Marul)
Cu multe rochite,
Cand o dezbracam,
Boabele ii sunt margele, Din ochi lacrimam.
(Ceapa)
Insa in ciorchini stau ele.
Must si vin din ele fac,

Verde, rosu! Cine esti?


Lung ,subtire, gras ori dulce
Iute,
Poti sa mi-l ghicesti?
(Ardeiul)
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și