Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 24.04.2013 Unitatea de nvmnt: G.O.P. Nr.45 Constana Grupa: Mijlocie Coordonator practic pedagogic: Lect. univ. dr. Cprioar Daniela Mentor: Profesor nv. prec. Cua Chirana Propuntoare: Mdularu Nicoleta Subtema: ,,Primvara n grdina de legume Categoria activitii: Activitate matematic Tema: ,,Gsete locul potrivit Mijloc de realizare: Joc logic Tipul activitii: Consolidare Durata: 20-25 min.

Scopul :
Dezvoltarea cunotinelor referitoare la caracteristicile de form, mrime, culoare ale figurilor geometrice: cerc, ptrat, triunghi;

Obiective operaionale:
O1 S recunoasc forma, mrimea i culoarea formelor conturate cu ajutorul pieselor geometrice. O2 S descrie atributele referitoare la form, mrime,culoare ale unei piese alese de ei. O3 S sesizeze caracteristicile comune pieselor aezate pe formele conturate. O4 S asocieze cifra corespunztoare numrului de piese geometrice. O5 S identifice o pies dup descriere. O6 S utilizeze piesele geometrice pentru a rspunde cerinelor sarcinilor de joc. O7 S manifeste interes pentru jocul logico-matematic.

Strategii didactice:
Metode i procedee: jocul, conversaia, explicaia, observaia, exerciiul, problematizarea; Forme de organizare: frontal, individual Mijloace de nvmnt: piese geometrice, plan, jetoane cu cifre.

Material bibliografic:
Gherghina Dumitru, Mihaela Modoran, Miruna Moroianu, Elena Simiciuc, Cornel Novac, Jeni Bang, Iliana Ionescu ,,Metodica activitilor instructiv- educative n nvmntul (pre)primar vol.II, Ed. Didactica Nova, Craiova 2008 ,,Programa activitilor instructiv- educative n grdinia de copii, ed.a II-a, V&I Integral, Bucureti 2005

Evenimente didactice

Obiective /Timp

Activiti de coninut

Strategii Evaluare didactice /Forme de organizare

1. Moment organizatoric

2 min.

Se creeaz condiiile psiho-pedagogice necesare desfurrii activitii n bune condiii: - aerisirea slii de grup -aranjarea materialului i a mobilierului; - introducerea copiilor n sala de grup; Le prezint copiilor o plan cu un fluture cu diferite observaia observare forme conturate pe aripi i le spun c a fost trimis de conversaia sistematic Zna Primvara s l ajutm s-i gseasc formele plana cu un potrivite. Voi iniia o scurt conversaie problematizant fluture cu ei despre plana reprezentat. frontal Astzi vom nva mai multe lucruri despre piesele conversaia geometrice i vom deveni mai istei. Vom aeza piese frontal geometrice pe forma lor corect de pe aripile fluturaului, vom descrie piesele geometrice alese specificnd culoarea, mrimea i forma, vom sesiza caracteristicile comune ale pieselor aezate, vom asocia cifra corespunztoare cu numrul pieselor geometrice, vom identifica o pies dup descriere. Li se prezint copiilor o plan cu imaginea unui flutura care are pe aripi conturate cu diferite culori forme geometrice. Apoi voi distribui i copiilor cte o fi pe care este reprezentat fluturaul i piese geometrice colorate (triunghi, cerc, ptrat) din carton. Se explic regulile jocului. Copilul alege o pies i o descrie: -exemplu: - Am n mn o pies roie, mare i sub forma de cerc. i apoi o aeaz pe forma conturat de pe aripa fluturaului. Ceilali copii i aleg de pe msu piesa geometric corect i o lipesc pe fi. Se realizeaz acelai demers pentru fiecare pies aezat. Dup ce sunt frontal individual conversaia exerciiul plan fie individuale piese geometrice lipici

2. Captarea ateniei

2 min. O1

3. Anunarea temei i a obiectivelor

1 min.

4. Dirijarea nvrii

15 min.

observare sistematic

O2

aprecieri verbale

S-ar putea să vă placă și