Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ
DATA: 12.12.2023
UNITATATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit
ȘIBOT
PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: Lazăr Alina Maria
GRUPA: Combinată(mijlocie și mare) – Grupa Fluturașilor
TEMA ANUALĂ: Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?
PROIECT TEMATIC: Tradiții de iarnă
TEMA SĂPTĂMÂNII: Bradul împodobit
TEMA ACTIVITĂȚII: „Numărăm și cu figuri geometrice, bradul îl
ornăm!”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică + Educație artistico - plastică
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic

TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare și verificare de cunoștințe

SCOPUL: - consolidarea cunoștințelor referitoare la formele geometrice și atributele acestora și fixarea cunoștințelor despre
numerație;

1
- educarea gustului estetic prin armonizarea culorilor.

DOMENII DE DEZVOLTARE VIZATE:


1.DEZVOLTARE COGNITIVĂ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII
Dimensiuni ale dezvoltării:
 Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat
Comportamente vizate:
 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr şi cu numeraţia
 Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, formă, greutate, înălţime, lungime, volum
 Identifică şi numește formele obiectelor din mediul înconjurător
 Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor
 Rezolvă situații-problemă, pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date.
2. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE
Dimensiuni ale dezvoltării:
 Activare și manifestare a potențialului creativ
Comportamente vizate:
 Manifestă creativitate în activități diverse
 Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri creative .
OBIECTIVE OPERAȚIONALE PE DOMENII EXPERIENȚIALE:
O1: - să numere crescător în limitele 1- 5; (limitele 1 – 3 grupa mijlocie)
O2: - să identifice formele geometrice și culoarea corespunzătoare;

2
O3: - să alcătuiască mulțimi de același fel respectând criteriul formei, culorii și al numerației;
O4: - să redea forme geometrice prin tehnica picturii cu pensula;
O5: - să realizeze tema respectând instrucțiunile de lucru.
SARCINA DIDACTICĂ: Gruparea obiectelor, respectiv a globurilor, după formă, culoare și număr, realizarea corespondenței
cantitate – număr în limitele 1 – 5.
ELEMENTE DE JOC: elemente surpriză (Ghetuța Moșului), mișcare, aplauze, mânuirea materialelor de joc, închiderea și
deschiderea ochilor, recompense.
REGULILE JOCULUI: La solicitarea mea, câte un copil va veni si va extrage un glob(formă geometrică) din Ghetuța Moșului, îl va
descrie: formă, culoare și numărul inscripționat pe el. Toți copiii vor arăta jetonul cu numărul respectiv existent pe măsuța lor. Apoi,
un alt copil va veni la planșa cu brad, iar pe coroana aferentă numărului extras va picta atâtea forme geometrice, câte indică cifra,
respectând culoarea si forma globului extras din Cizmuliță. ex.: va picta 4 cercuri roșii pe coroana bradului inscripționată cu numărul
4.)
STRATEGII DIDACTICE:
Materiale didactice: jetoane cu forme geometrice, Cizmulița Moșului, planșă cu brad, fișe de lucru, jetoane cu numere, pensule,
acuarele, apă.
Metode și procedee: observarea, conversația, explicația, exercițiul, lucrul individual, turul galeriei.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
RESURSE UMANE: 14 copii
DURATA: 30 - 35 min.
BIBLIOGRAFIE:
1. CURRICULUM PENTRU EDUCAȚIA TIMPURIE, 2019, Ministerul Educatiei Naționale
2. Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curiculumul pentru educație timpurie,
2019.
3. http://www.universdecopil.ro/ghicitori-despre-brad.html.

3
Elemente de strategie didactică

Nr. Momentele Elemente de conținut Metode și Materiale și Forme de Evaluare


procedee mijloace organizare
Crt. lecției
didactice

1. Organizarea Asigur condiţiile necesare bunei desfăşurări Frontal


grupei a activităţii: aerisesc sala de grupă, pregătesc
materialele necesare pentru activitate,
ordonez mesele și scăunelele, în semicerc.
2. Captarea atenției Se va efectua printr-o ghicitoare(Anexa 1) și Conversația Frontal Aprecieri
o discuție între mine și preșcolari, pornind de verbale
la Moș Nicolae care lasă cadourile în Individual
ghetuțe, și îndreptându-mă spre Moș
Crăciun, care lasă cadourile sub bradul
împodobit.
3. Anunțarea Tema noastră de astăzi este Bradul Conversația Individual
subiectului și împodobit, iar pentru ca brăduțul nostru de
enunțarea pe planșă și de pe fișele voastre (Anexa 2), să
nu mai fie trist, îl vom împodobi pictând
obiectivelor Explicația Frontal
globuri pe el, din forme geometrice. Apoi
prin intuirea materialelor voi cere copiilor sǎ
denumeascǎ materialele de lucru de pe
măsuţele lor.

4. Reactualizarea Vom face conexiuni cu informațiile Conversația Jetoane cu Frontal Aprecieri


cunoștințelor anterioare pornind de la jetoanele cu cifre cifre verbale
existente pe măsuță. Voi solicita Individual
preșcolarilor să așeze în ordine crescătoare și
să numere crescător până la 5.(Anexa 4)Îi voi

4
întreba ce forme geometrice cunosc? Să
formeze formele geometrice din degetele lor
etc.
5. Dirijarea Explicarea și demonstrarea jocului Joc didactic Fișă de Frontal Observarea
învățării Voi prezenta preșcolarilor Cizmulița lui Moș, lucru sistematică
Crăciun, în care am globuri sub formă de a
jetoane. (Anexa 3), Dar nu orice fel de comportamen
globuri, ci globuri din figuri geometrice. tului
Jocul de probă
Voi solicita unui copil să vină pe vârful Explicația
degetelor la mine, să extragă un glob din
cizmuliță, să identifice forma geometrică,
culoarea acesteia și numărul inscripționat pe Conversația
ea. Apoi, va pleca bătând din palme de atâtea
ori cât indică cifra de pe jeton. Un alt copil,
va veni în pasul uriașului și va picta pe
planșă, la locul corespondent cifrei, acele Aplicația Individual
forme geometrice decoperite de copilul
anterior în cizmuliță.
Jocul propriu-zis
Un copil va veni executând o anumită
mișcare și va extrage un glob din ghetuță. Îi
va recunoaște forma, culoarea și cifra
numerotată pe el. Va merge la loc, făcând o
altă mișcare. Apoi le solicit tuturor, să-mi
arate cifra din jetoanele de pe măsuța lor.
Grupa mijlocie va avea de extras doar
formele geometrice învățate, exceptând
dreptunghiul.
Ulterior, fiecare va căuta cifra respectivă pe
coroana brăduțului de pe fișa șa. Un alt copil
va veni la planșa așezată pe tablă, iar pe
coroana aferentă cifrei va picta atâtea forme

5
geometrice, câte indică cifra, respectând
culoarea si forma globului extras din
Cizmuliță. (raportând numărul la cantitate).
Ceilalți copii vor picta pe fișele lor.
Grupa mijlocie va avea o fișă cu un brad care
coroana alcătuită din trei rânduri, astfel vor
decora bradul cu forme geometrice, în
concentrul 1 – 3.
Apoi alt copil va veni și va extrage al doilea
glob din ghetuță. Îi va recunoaște forma,
culoarea și cifra numerotată pe el. Va merge
la loc, vor identifica cu toții din nou cifra
extrasă, arătând jetonul cu cifra de pe măsuța
lor, iar un alt copil va veni să picteze pe
planșa mare. Se continuă astfel, extrăgând pe
rând toate cele 5 globuri, în formele
geometrice învățate până acum(cerc, pătrat,
triunghi, dreptunghi), de culori diferite.
Copiii vor picta după fiecare extragere, grupe
de globuri în forme geometrice de același fel,
pe câte o coroană a brăduțul de pe fișa lor.
6. Obținerea Complicarea jocului Joc didactic Frontal Aprecieri
performanței O să solicit preșcolarilor să închidă ochii, voi verbale
extrage un glob din cizmuliță și voi face o
afirmație greșită, referitoare la forma
geometrică, la culoare sau cifră. Apoi, vor Individual
deschide ochii și vor trebui să identifice
greșeala și să exprime afirmația corect. Voi
crește gradual gradul de dificultate, până la o
Exercițiul
afirmație cu toate elementele exprimate
greșit. Ex.: Extrag un jeton cu cifra 4, pătrat
albastru și spun că am extras un jeton în
formă de cerc, roșu pe care am cifra

6
2.Deasemenea le voi adresa și întrebări de
genul: Cum nu este această formă
geometrică?
7. Realizarea Această etapă se realizează prin turul Turul Pe grupe Analiza
feedback-ului galeriei. Voi desemna doi copii, care vor galeriei rezultatelor
alege desenul preferat, din grupul desenelor
realizate la măsuța lui.argumentând Aprecieri
alegerea(a lucrat curat, figurile sunt frumos verbale
executate).
8. Încheierea Se fac aprecieri generale și individuale cu Conversația Frontal Aprecieri
activității privire la activitatea preșcolarilor pe verbale
parcursul lecției. Vor primi cu toți câte o Stimulente
recompensă, veselă, în formă de brăduț.

7
Anexa 1:

De copii este iubit,


De Crăciun împodobit,
Verde e, majestuos
8
Cine e aşa frumos?
(Bradul)

Anexa 2.

9
10
11
Anexa 4.

1 2 3 4 5
1 2 3 4 5
1 2 3 4 5
1 2 3 4 5
1 2 3 4 5
12

S-ar putea să vă placă și