Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data:
Tema proiectului: La hotar de anotimpuri
Tema zilei: Ziua scade, noaptea crește -Cifra și numărul 7
Domeniul de activitate: Științe și tehnologii, Dezvoltarea limbajului
Dimensiunile :Formarea reprezentărilor elementare matematice
Unități de competență:
2.3 Determinarea modalităților de compunere și descompunere a numerelor naturale în limita lui 10
2.4 Identificarea numerelor vecine
5.1 Identificarea succesiunii evenimentelor, zilelor săptămânii, lunilor anului și anotimpurilor
2.3 Producerea de mesaje clare, logice, folosind expresivitatea verbală, non-verbală, paraverbală
Obiective operaționale:
Cognitive
-să enumere caracteristicile anotimpului toamna
- să numească formele geometrice
- să găsească vecinii cifrelor
- să găsească răspunsul la gicitori
Socioafective
-să participe activ la realizarea sarcinilor propuse și în timpul activității de joc
Psihomotorii
-să numere unitățile sin mulțime
-să execute mișcări sugerate de joc
- să mânuiască corect materialele puse la dispoziție
Etapele Conținutul activității Strategii didactice Evaluare
activității Metode/procedee Forma de
organizare
Moment Se creează condiții optime pentru desfășurarea Stimularea
organizatoric activității: se aranjează mobilierul, se pregătește interesului pentru
materialul didactic necesar. activitate.
Salutul: se va realiza printr-o poezie de salut. Recitarea poeziei și
Evocare Lucrul la calendarul naturii mimarea mișcărilor. Frontal
-Ce anotimp este acum?(toamna)
-Care sunt caracteristicile anotimpului toamna? Conversația
-Care-s lunile de toamnă?
-Ce lună? ce zi? ce dată este astăzi?

Actualizarea Surpriza: Poștașul aduce o scrisoare de la


cunoștințelor Neștiilă. Copii ghicesc, găsesc figurile și Tehnica ,,Piramida”
completează piramida. Frontal DC 632
Completarea piramidei:
1-figura geometrică ce nu are colțuri
2-figuri geometrice ce au 4 laturi
3-figuri geometrice ce au 4 colțuri

Realizarea Spargerea gheții se va realiza prin prezentarea


sensului unui mesaj. În mesaj lipsesc cuvinte sau sunt
înlocuite cu imagini. Copii citesc mesajul, Problematizarea
descoperind imaginile. Apoi vor avea Frontal
însărcinarea să descopere cuvintele și să dezlege DLC 407
o ghicitoare pentru descoperirea temei,, Cifra și Exercițiu
numărul 7”
Anunțarea temei Se va demonstra copiilor la tabla interactivă cum
și a obiectivelor se formează numărul 7;de la 6 adăugând un Demonstrația Frontal
element. Copii vor număra elementele și vor
forma mulțimi pe care le vor compara, vor face DC 595
comparație între cifrele 6 și 7,vor găsi câte 2 cifre 612
care formează numărul 7,vor aranja șirul numeric Exercițiul
1-7,vor număra crescător și descrescător în limita
1-7.
Jocul: Numește răspunsul DLC 407
În baza unor ghicitori copii va trebui să numească Jocul verbal Frontal
răspunsul corect.
Jocul ,,Cutia fermecată”
Copii numără de la 1 la 2 și formează 2 echipe: Jocul didactic
echipa nr.1 va găsi vecinii cifrelor, iar echipa nr.2
va găsi cifra ce lipsește.
Tranziție:
Trecerea la activitățile din centre se va efectua
printr-o poezie și fiecare copil se va aranja în
centru în dependență de ecusonul care îl are în
piept.
Alfabetizare Explicația Grupuri mici
-Să analizeze cuvintele din punct de vedere sonor
și să scriem cifra care indică numărul de sunete Individual
din cuvânt.
Știința
-Încercuiți cifra 7 de câte ori o întâlniți și scrieți,
în spațiul liber, atâtea liniuțe câte cifre de 7 ați
întâlnit.
Artă
-Înfrumusețați cifra 7 cu materialele propuse(ață,
hârtie mototolită, mozaică)
Joc de masă
-Uniți elementele de puzzle și numiți ce ați
descoperit.
Blocuri
-Construiți cifra 7 din piese lego colorate.
Reflecție Încheierea este realizată cu ajutorul tehnicii Conversația
,,Trenuțul”. Frontal
Educatorul apreciază modul de desfășurare a
activității și comportamentul copiilor. Se aplaudă.

S-ar putea să vă placă și