Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 10.02.2015
GRDINIA LUI MICKEY
GRUPA: Nivel I (3-5 ani) mijlocie
EDUCATOARE: Puia Georgiana Andreea
TEMA ANULUI DE STUDIU: Cum este, a fost si va fi pe acest pamant?
PROIECT TEMATIC: Sa descoperim lumea animalelor
SUBTEMA: Ferma de animale si pasari domestice
TEMA ACTIVITII: Intamplare cu un animal de casa

Punguta cu doi bani de Ion Creanga ;


Cocosul predare cantec;
Recunoaste cantecul!-repetare joc exercitiu

DOMENIUL EXPERIENIAL: DLC+DEC


CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului si educatie muzicala
TIPUL DE ACTIVITATE: mixta
MODALITATEA DE REALIZARE: activitate integrata
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
SCOP: -Cultivarea sensibilitatii artistice prin audierea unor creatii in proza
din literatura pentru copii, specifice varstei;
-Dezvoltarea capacitatilor de comunicare verbala;
-Imbogatirea si activizarea vocabularului cu cuvinte noi: vezetiu,hasnaua cu
galbeni, boier,soarba,jaratec,cireada,tantos..
- Educarea atentiei,a spiritului de observatie si a gandirii logice;
- Cultivarea aptitudinilor muzicale ale copiilor prin interpretarea cntecelor.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
Cognitive
- sa asculte cu atentie povestea spusa de educatoare;
- sa urmareasca succesiunea evenimentelor;
- sa denumeasca personajele care apar in povestire;
- sa aprecieze trasaturile pozitive ale caracterului personajelor: modestia,
harnicia, bunatatea;
- sa sesizeze trasaturile negative ale unor personaje: rautatea, lacomia,
viclenia;
- sa se exprime in propozitii corect
- sa interpreteze pe fragmente si integral cantecul Cocosul
- sa respecte tonul dat de educatoare
Psiho - motorii
- sa-si dezvolte aparatul fono-articular in pronuntarea corecta a cuvintelor;

- sa execute corect exercitiile de incalzire a aparatului fonator


- sa imite cocosul, prin ridicarea si coborarea bratelor
Afectiv- emotionale:
-sa pastreze ordinea si disciplina pe tot parcursul activitatii;
- sa-si exprime placerea si interesul pentru activitate prin participarea activa;
- sa aprecieze insusirile pozitive ale personajelor din poveste;
STRATEGII DIDACTICE
METODE DIDACTICE: conversatia, observatia, explicatia, povestirea,
exercitiul, demonstratia, jocul, problematizarea, aprecieri verbale.
MIJLOACE DIDACTICE: Cutia cu surpriza, care contine mijloace didactice
necesare activitatii (ecusoane cu animale domestice si pasari, creioane
colorate, lipici, bucati de hartie creponata/glasata, hartie cartonata in forma
de gaina, jocuri puzzle animale domestice), un cocos colorat plansa,
cartea cu povestea Punguta cu doi bani, cd-uri cu muzica, jucarii musicale,
punguta cu recompense.

SCENARIU ZILEI
ADP: Inatlnirea de dimineata
Ziua debuteaza cu intrarea copiilor in sala de grupa, in mijlocul salii vor
descoperi o cutie cu surpriza.
Salutul
Dimineata a sosit,
Toti copii au venit,
In cerc sa ne adunam,
Pe covor ne asezam,
Cu totii sa ne salutam!
Buna dimineata dragi copilasi!
Se interpreteaza cantecul de dimineata: Ursuletii s-au trezit, Buna
dimineata!
Prezenta:
Dupa ce ne-am adunat
Si frumos ne-am salutat
Colegii ne-am intalnit
Cine oare n-a venit?
Calendarul naturii:

Se va realiza calendarul naturii amintind in ce anotimp suntem, in ce


luna, in ce zi suntem, marcand si schimbarile meteo, daca este necesar
Activitate de grup: jocul - Adevarat sau fals
Educatoarea organizeaza jocul Adevarat sau fals si formuleaza cateva
propozitii adevarate si cateva false despre mamifere si pasari domestic. Copiii
ridica bratele in sus daca propozitia este adevarata si lasa bratele in jos daca
este falsa propozitia. Apoi, transforma propozitia falsa intr-o propozitie
adevarata.
Noutatea zilei: Din Cutia cu surpriza scot o plansa A4, pe care e
reprezentat un cocos viu colorat. Plansa o asez intr-un loc strategic, pentru a
putea fi perceputa cu usurinta de copii. Recit in mod cat mai expresiv poezia
Cocoselul si comunic copiilor faptul ca astazi vor asculta o poveste si un
cantecel interesant despre acest personaj nazdravan.
Cocoselul
Canta cocoselul dis-de-dimineata,
Scoala-te, copile, spala-te pe fata!
Cocoselul nostrum striga-n gura mare:
Vremea e copile, pentru inchinare.
Tranzitie: Cucurigu, boieri mari, dati punguta cu doi bani! - Mers

pe recitativ ritmic
ACTIVITATIILE PE DOMENII EXPERIENTIALE
EVENIMEN
CONINUT TIINIFIC
TE
DIDACTICE
Moment
Voi asigura conditiile optime pentru buna
organizatoric desfasurare a activitatii:
- aerisirea salii de grupa;
- aranjarea mobilierului;
- pregatirea materialului didactic;
- intrarea ordonata a copiilor in sala de
grupa.

METODE SI
PROCEDEE

MIJLOACE
DIDACT.

Captarea
ateniei

Conversatia

Cartea
Punguta cu
doi bani
Instrument
e

Voi scoate din cutia cu surpriza o carte


de poveste si o voi aseza pe suport, voi
scoate si cutia cu instrumente muzicale.

Reactualiza- ce povesti cunoasteti?


rea
(Acestia isi vor aduce aminte povestile
cunostintelor relatate)

Conversatia

Anunarea
temei i a
obiec.
Dirijarea
nvrii

Asigurarea
retentiei si a
transferului

Comunic copiilor faptul ca in cursul zilei


de astazi le voi spune povestea Punguta cu
doi bani, de Ion Creanga si de asemenea ii
voi invata cantecul Cocosul
Expun povestea, dupa urmatorul plan de
idei:
1. Prezentarea personajelor principale:
mosneagul, bun la suflet, care avea un
cocos si baba, zgarcita sir ea, care avea o
gaina.
2. Alungarea cocosului de casa de catre
mosneag, pe motiv ca nu face oua, prilej al
unei calatorii pline de peripetii gasirea
pungutei cu doi bani de catre cocos, luarea
acesteia de catre un boier lacom, inghitirea
apei din fantana de catre cocos, inundarea
cuptorului incins din gospodaria boierului,
inghitirea cirezii de vite si a galbenilor din
vistieria boierului.
3. Intoarcerea triumfatoare a cocosului
acasa la mosneag, incarcat cu bogatii.

Conversaia

- Explic pe intelesul copiilor cuvintele noi


din textul povestii: boier - stapan,
caleasca trasura eleganta, cireada
grup de animale mari(vaci), visterie
comoara, avere, bogatie.

Explicatia

Copiii, indrumati de educatoare, vor


deduce faptul ca mosneagul, deoarece era
bun, a fost rasplatit cu numeroase bogatii,
pe cand boierul si baba au ramas fara nicio
avutie, datorita rautatii, lacomiei si
zgarceniei lor fara margini.

Conversatia
Explicatia

Demonstrez o serie de exercitii pentru


incalzirea aparatului fonator: cantam ca
niste cocosei (Cucurigul!), facem ca albino
(Zzzzzz), ca sarpele (Ssss..), ca
viscolul (Jjjj..), suflam pentru a stinge
lumanarea. Adopta pozitia corporala
adecvata: spatele drept, mainile pe
genunchi.

Demonstratia
Explicatia
Exercitiul
Jocul

Vom desfasura repetarea jocului


Recunoaste cantecul

Exercitiul

Explicatia

Plansa A4
viu colorata
Cocosul

Povestirea
Explicatia
Conversatia

Cartea cu
imagini
Punguta cu
doi bani de
I. Creanga

cd-player

Interpretarea model este asigurata prin


Demontratia
audierea piesei Cocosul si apoi prin
interpretarea educatoarei.
Explicatia
Voi cnta model cntecul (bat msura n
timp ce Geal). Apoi voi cnta model I strof Exercitiul
(le precizez copiilor c doar eu bat msura,
iar ei o s asculte cu atenGie cntecul), o
explicm, o nvGm pe dou fragmente
Gi o vom cnta mpreun (la comanda
mea). Chem 1-2 copii s cnte n faG
strofa nvGat.
Cnt model cea de-a II-a strof, o
explicm i o nvm pe fragmente. Vom
relua apoi I i a II-a strof.
Evaluarea
Invit cate un copil sa joace rolul cocosului.
performanei Acesta se va sui pe un scaunel, purtand
creasta rosie de cocos pe cap si imitand
miscarile sugerate in text, iar copiii vor
primi cate o jucarie muzicala,cei care au
cantat corect si bine, si vor sta in jurul
cocoselului cantand la instrumente.
Incheierea
Aprecieri individuale asupra modului de
activitatii
lucru a copiilor

Exercitiul
Joc de rol
Conversatia

Creasta
cocsului
Instrument
e muzicale

Aprecieri
verbale
Analiza
Conversatia

Medalii

Tranzitie: Gainile la ouat joc de miscare


La semnalul Cotcodac, cotcodac! gainile se vor aseza intr-un loc stabilit de
educatoare (cotet) si vor oua, iar la semnalul Cucurigu! gainile se deplaseaza la
cocos (plansa A4)
ALA1: Joc de masa: puzzle cu animale domestic
Arta: Gaina aplicatie
Educatoarea urmareste modul de lucru la fiecare sector in parte.
Noi cu toii am lucrat
Si bucurosi ne ridicam
Si penarele le aranjam
Fisele le criticam
Si-adaposturile verificam .
ALA2: Frereste-te de gascan joc de miscare .
Se explica regulile jocului si se executa de cateva ori. La final se vor recompense
copii la panoul cu buline.

S-ar putea să vă placă și