Sunteți pe pagina 1din 9

MINISTERUL EDUCAȚIEI ȘI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA

CREȘA-GRĂDINIȚĂ NR.4 ,,ZÂMBETUL,, MUN.CAHUL

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA


TEMA: ,,Sa ne alimentam sanatos,,
Grupa 5 ,, Îngerașii,,

EDUCATOR: CORNIȚCHII ECATERINA

GRAD DIDACTIC II (DOI)

2023
Data: 03.02.2023
Grupa: pregatitoare
Tema globala: Eu si corpul meu
Tema proiectului: Crestem in siguranta
Tema zilei: Sa ne alimentam corect
Tipul activitatii: integrata, de consolidare de cunostinte
Forma de organizare: frontal, de grup, individual
Domeniul de activitate: Sanatate si motricitate, limbaj si comunicare, arte.

Competente specifice:
1. Demonstrarea emotiilor cu persoane , lucruri, fenomene dind dovada de
atitudine pozitiva;
2. Exprimarea mesajelor orale demonstrind comportament verbal, nonverbal in
diferite contexte.

Unitati de competenta:
1. Identificarea emotiilor adecvate contextului;
2. Crearea, sustinerea unui dialog in situatii de comunicare, folosind intrebari
deschise si raspunsuri desfasurate.

Obiective operationale:
Obiective cognitive:
- sa enumere alimente prin cuvinte generalizatoare;
- sa explice reguli de igiena alimentara;
- sa deosebeasca alimente sanatoase de cele nesanatoase.
Obiective psihomotorii:
- sa grupeze produsele de panificatie, lactate, fructe, legume;
- sa utilizeze cu usurinta materialele pentru a picta si a confectiona;
- sa respecte regulile de securitate in timpul preparii salatei;
Obiective socio-afective:
- sa manifeste atitudini de cooperare spirit de echipa;
- sa exprime sentimentul de bucurie, satisfactie in legatura cu activitatea
desfasurata.

Metode si procedee: conversatie, explicatia, descrierea, jocul, observatia, metoda


interviului.
Materiale didactice: fise de lucru, cartonase, sirma, nasturi, cos cu legume,
decoratiuni tematice.
Etapele Activitatea educatorului Activitatea copiilor Strategii didactice
activității Metode si Materiale Forma de
procedee didactice organizare
Moment
organizatoric Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări
a activităţii:
-aerisirea sălii de grupă; Frontal
-amenajarea spaţiului pentru desfăşurarea Conversație
Panoul
activităţii; - Copiii se salută cu
-pregătirea materialului demonstrativ şi educatorul si cu
distributiv; oaspetii
Salutul: ca sa fim mai aratosi Explicație
Sa mincam mai sanatos Imagini cu De grup
fructe si
Vitaminele mai frate
legume
Ne dau multa sanatate
Copiii raspund si Întrebări
Trebuie ca sa consumi completeaza calendarul
Zilnic hrana sanatoasa naturii
Dar acum sa ne dorim
Răspunsuri
Succese si o zi frumoasa
,,Buna dimineata!,,
* Lucrul la panoul ,,Claendarul naturii,,
- in ce luna suntem?
Evocarea - ce zi este astazi?
Demonstrația
- ce anotimp?
- care sunt lunile anului? Cos cu
Jocul fructe si
- ce data este astzi? legume De grup
* Descoperirea temei Pe rând toţi copiii vor
- priviti la tabla ce vedeti? răspunde la ghicitori şi Dezlegarea
(fructe, legume si un plic cu imaginea ,, vor aşeza siluetele ghicitorilor
Magazin alimentar,,) personajelor la Ghicitorile
* Jocul ,, Eu arat tu numesti ,, educatorul povestea pe foi A4
arata, copiii numesc folositor-nefolostor. corespunzătoare. Frontal
Raspunsul
* Acum pentru a descoperi tema zilei
ascultati citeva ghicitori:
1. Balon desumflat, galben colorat
Are mustacioare si se cheama (Para) Decodificarea
2. Patru frati intr-o camasa imbracati (Nuca) cuvintelor
3. Sta cu nasul rosu in pamint si cu pletele in
Realizarea vint (Morcovul) TV
Individual
sensului 4. Mama si bunica face
Il framinta si il face
Cu stafide nuci si mac
Si ii zice (cozonac) Conversația
A L I M E N T E
Copiii vizioneaza cu
atentie filmuletul si Vizionarea
* Iar acum eu v-am pregatit un filmulet sa dupa care raspund la filmului
vedem ce ne invata. Vreti sa-l privim? intrebarile adresate de
* Desprece se vorbeste in acest filmulet? catre educator Dialogul Fise de lucru
* Cum credeti de ce trebuie sa ne alimentam
sanatos si corect?
Da asa e copii trebuie sa avem un meniu Frontal
echilibrat!
* Ce alimente trebuie consumate? Jetoane
* Unde se pastreaza alimentele?
* Ce intelegeti voi prin cuvintul ,,meniul In fisa de lucru copii
zilei,,? grupeaza produsele
* Din ce bucate ste meniul vostru? dupa destinatie Conversația Fructe si
* Cum vati dori sa fie meniul vostru?
legume
* Cum stam la masa?
* De ce dulciuri si cafea nu am vazut in film? Individual
Momentul surpriza:
Am gasit un cos. Cosul este cu legume. Participa cu entuziasm Scobitori
- Iar acum va provoc la un joc care se la joc
numeste : ,, Reteta supa de legume,, Farfurii
( compot, varza, morcov, ardei gras, cartofi, Povestirea
igrediente diferite, fructe uscate)
Motto : ,, Nu e gustos ce e gustos Servetele Frontal
D-ai gustos ce-i sanatos!,,
Ia sa vedem voi cunoasteti alimentele dupa Asculta cu atentie
gust? textul
Reflectia Jocul didactic : ,, Numeste, dupa gust,, Proverbele
Cu ochii inchisi produsele pregatite prealabil, afisate pe foi
cu scobitoare le dam copiilor sa guste si Dau raspuns la A4 De grup
acestea ghicesc ce este. intrebrile adresate si
- Va placut ce ati mincat? descriu Memorarea
- De ce? comportamentul lui
- Este folositor? Alin
Lucrul la - Cum e la gust?
centre
*Vreau in continuare sa dau citire unui text
care se numeste : ,,Patenia lui Alin,, (studiu
de caz)
Educatorul adreseaza urmatoarele intrebari: Copii extrag cite un Fund de
*. Ce a uitat Alin sa faca inainte de a minca? cartonas si formeaza lemn
*Cite mere a mincat? PUZZLE Exercitiul
* Dar mainele le-a spalat? Cutitase
*Dar fructele le-a spalat?
* Dar voi cum ati proceda? Taie cu acuratete Desenul Frcute si Individual
Copii ce-i spunem lui Alin?(raspunsurile frcutele si legumele , legume
copiilor le scriu la tabla)sau prealabil pe foi prepara salata
scris de tipar. respectind reteta
Foi A 4
Modelarea
Proverb: ,, Sanatatea este cea mai de pret
Coloreaza fructele si
comoara,, Creioane
legumele
Pauza dinamica: ,, Am o casuta mica asa si Frontal
asa,,
Tranzitie Plastelina
Extensia Copiii modeleaza fructe
Jocul didactic : ,, Gaseste locul potrivit,,
PUZZLE alcatuite din 6 piese (fructe, si legume din plastelina Planse
legume, lactate, mezeluri, prodse de Apoi le infrumuseteaza
panificatie) cu nasturi le reda aspect Cutitase
, gura, nas, ochi. Intrebari si
Centrul STIINTE raspunsuri Servetele
* sa prepare o salata din fructe
* sa respecte reteta

Centrul ALFABETIZAREA
* sa disparta cuvintele in silabe La microfon fiecare Microfon
*sa coloreze fructele si legumele a caror copil isi expune pararea
denumire incepe cu sunetul ,,M,, si este multumit de De grup
* sa sorteze corect alimentele si sa le incleie rezultatele sale fiind
corect dupa cuvintele generalizatoare. incurajat si apreciat de
Legume educator Aprecierea
Fructe verbala
Lactate
Mezeluri
Cereale/boboase

Centrul ARTA (modelarea)


,, Cos cu fructe si legume,,
* sa redea forma cit mai apropiata de real

Aplicatie: Aplicam si infrumusetam legumele


(ochi, nasuc, gura) morcov, vinata, chiperi,
dovleac, bostan, ceapa. (fise cu legume)

Evaluarea: ,,Interviul,,
- Despre ce am vorbit astazi la activitate?
- Cum se numeste tema?
- Cu ce te-ai ocupat la masa?
- Ce ti-a placut mai mult?
- Confirma!!

Dragi copii ati fost foarte activi si bravo, ca


de obicei, dar ca sa memoram mai bine acest
subiect acasa impreuna cu parintii alcatuiti
cite o reteta preferata si un meniu pe o zi.

Va multumesc!

S-ar putea să vă placă și