Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect didactic
al activităţii integrate
,,Doi rusuleti lacomi,,
Cahul 2021
Data: 20/10/2021
Grupa: II inferioara
Educator: Rotari Victoria
Activitatea: Dezvoltarea limbajului si a comunicarii (integrata)
Tema: “Doi ursuleti lacomi”
Tipul activitatii: de predare
Forma de organizare: frontal
Durata: 20-30 min
Domenii de activitate
1. Limbaj și comunicare
2. Eu,familia și societatea
3. Arte
Dimensiuni ale domeniilor de activitate
1. Educație pentru limbaj și comunicare
2. Educație pentru societate
3. Educație pentru mediu
4. Educație plastică
Unităţi de competenţă:
(LC) 1.6. Exprimarea inetreselor pentru continutul mesajelor
(EPM )1.4. Recunoasterea si denumirea a 2-3 animale
(EPS) 2.2.Dezvolatrea proceselor psihice, stimularea curiozitatii, a intereselor fata de lumea animalelor, in general.
Obiective operationale:
O1 - sa asculte cu atentie povestirea;
O2 - sa retina titlul si iedile povestirii;
O3 - sa descrie mediul de viata, hrana, adapost;
O4 - sa indeplineasca minuta fizica;
O5 - sa colorize cu acuratete;
O6 - sa uneasca castanele cu plastilina;
O7 - sa raspunda la intrebari;
Strategii didactice
Metode si procedee: povestirea, conversatia, explicatia, recitare, aprecierea, lucrul individual, convorbire, imitare, lamurire, examinarea exemplului
educatorului, demonstrarea, repetarea, reflectarea.
Mijloacele didactice: illustrate cu animalele salbatice (urs, vulpe), papusi – 2 ursuleti, illustrate din poveste, servetele, pensule, guasa galbena si cafenie,
castanet, plastilina de culoarea cafenie, rosie si albastra, foi cu silueta cascavalului si a ursuletului, cartea cu povestea, imagini mici cu ursuleti si saculete din
pelicula.
Bibliografie:
1. Curriculum pentru Educație Timpurie, Chișinau,2019.
2. Standarte de învățare și dezvoltare a copilului până la 7ani, Chișinau,2019
3. Vrânceanu M. 1001 de idei pentru educație timpurie de calitate:Ghid pentru educatori, Chișinău: Centru educațional Pro Didactica,2010
4. Ghid de implementare a Curriculum pentru Educație Timpurie, a standardelor de învățare și dezvoltare a copiilor de la naștere până la șapte ani din
perspectiva cadru de referință pentru educație timpurie, Chișinău,2019
5. www.roli.ro › povesti › Ursul-cel-lacom
Desfăşurarea activităţii
Strategii didactice
Etape ale Continutul activităţii Evaluarea
activităţii Metode şi procedee Mijloace de Forme de
didactice învăţământ organizare
Întîlnirea de Se asigură intrarea ordonata a copiilor in grupa prin Recitarea Scaunele Frontal
dimineata poezia „Trenutul”:
Trenule trenutule-i
Unde te duci dragutule? Frontal
Tuc, tuc, tuc De grup
Jucarii ma duc s-aduc
Un vagon de jucarii
Pentru voi iubiti copii!!! Conversatia Doi ursuleti jucarie
„Ursuletul vesel”
Lucrul în grup
Privesc ilustratiile din cartea cu povestea „Doi
ursuleti lacomi”;
- Le adreseaza intrebari pe baza imaginilor din carte, Frontal
Cartea cu povestea
unde traiesc ursii si vulpea.
„Doi ursuleti
lacomi” ilustrate cu
- Cum se numestc aceste animale salbatice , animale
domestice? Examinare povestea data.
- De ce culoare este blanita ursuletilor si a vulpelor?
- Cu ce i-a pacalit vulpea pe ursuleti?
- Cum sint ursuletii din poveste?
Iar vulpea?
Copiii povestesc pe scurt continutul de idei a povestii pe
baza intrebarilor;
- Raspund la intrebari: Frontal
De grup
Reflecţii Educatorul le communica proverbul : „Lacomia strica Povestirea Proverbul pregatit
omenia”. din timp scris pe
Educatorul explica proverbul. Intreabari foaie.
-Copiii asculta atent proverbul, repeta dupa educator si Raspunsuri
retin. Convorbire
Dupa ce au finisat copiii lucru la centru le propune sa Explicare Imagini mici cu
formeze trenutul si sa treaca pe la centre sa aprecieze ursuletii si saculete
lucrarile lor. Repetare
- Copiii se apuca unul de altul formeaza trenutul, merg
printre mese si apreciaza ceea ce au facut.
Extinderea Educatorul organizeaza jocul didactic „Ursuletii la Cărăruşă Frontal
plimbare” Apreciere improvizată, coş cu
Copiii îndeplinesc regulile jocului propuse de educator mulaje
si participa activ.