Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activităţi liber alese ( ALA II)


TEMA ACTIVITĂŢII: “ Crizantemele muzicale”
“Zboara ,zboara

TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare


MIJLOC DE REALIZARE: joc de mişcare”
SCOPUL ACTIVITATII:
 dezvoltarea fizica armonioasa ,a modului de a interactiona cu colegii
 dezvoltarea deprinderilor motrice de baza
 dezvoltarea capacitatii de orientare in spatiu
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 să manifeste interes pentru jocurile desfăşurate
obiectivul se considera realizat daca toti copiii manifesta
interes pentru jocurile desfăşurate
 să respecte regulile jocului
obiectivul se considera realizat daca toti copiii respecta
regulile jocului
 să manifeste atitudini de cooperare si fair-play in timpul jocului
obiectivul se considera realizat daca toti copiii manifesta
atitudini de cooperare si fair-play in timpul jocului

RESURSE :
Procedurale : explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, elemente de joc, simularea
Materiale : laptop, CD cu cântece de toamna,
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual,on-line
EVALUARE: permanentă, pe parcursul activităţii

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Etapele activitatii Conţinutul activităţii Strategii Evaluare


didactice

1.Momentul Educatoarea trimite prezentarea


organizatoric jocurilor si modul lor de
desfasurare

Captarea atenţiei se va realiza


2.Captarea atentiei printr-o scurtă conversaţie despre Conversatia Stimularea
activitatea desfăşurată pe interesului
parcursul acestei zile. On-line pentru
Frontal activitate

Voi aminti copiilor jocurile


3.Reactualizarea desfăşurate ȋn trecut şi le voi Conversaţia Aprecierea
cunoştinţelor spune că astăzi vom juca alte răspunsurilor
dobândite anterior jocuri asemănătoare. Frontal

4.Anunţarea temei Voi anunţa copiii că vom juca Conversaţia Observarea


şi a obiectivelor jocurile “ statuile muzicale” şi “ curentă
zboara ,zboara”. Frontal
5.Prezentarea Voi explica si demonstra copiilor
conţinutului şi regulile jocurilor. Ȋn jocul “
dirijarea ȋnvăţării statuiile muzicale” se va juca Explicatia
impreuna cu Demonstratia
parinti,bunici,frati,etc.. Copiii vor Exerciţiul
dansa pe cântece de toamna până Observarea
muzica se va opri. Când aceasta comportame
se opreşte, copiii vor trebui sa se n-tului
ramana nemiscati ca o satuie. Cel Individual copiilor
care se va misca, va iesi din joc.
Castiga cine ramane ultimul in
joc.
Regulile jocului “Zboara,
zboara!” – copiii se pot juca cu
familia , educatoarea,parintele
enumera obiecte, fiinte fenomene
ale naturii, iar acele lucruri care
intr-adevar zboara, copiii intind
mainile in sus, ramanand in
picioare. Printre alte lucruri
enumerate educatoarea/parintele
introduce si obiecte care nu pot
zbura. Copiii se aseaza jos.
Copilul care nu a fost atent si a
fost pacalit (nu a executat corect
miscarea) primeste o pedeapsa
hazlie.
Se va desfasura jocul de proba:
“Zboara, zboara avionul!” (copiii
ridica mainile), “Zboara, zboara
masina!” (copiii se aseaza jos).

6.Asigurarea feed-
back-ului Copiii castigatori vor fi Frontal Aprecierea
felicitati,se evidentiaza efortul verbală
colectiv,dar si cel individual.

Se realizează permanent, pe
7.Evaluarea parcursul activităţii. Se acordă Conversaţia Aprecieri
aprecieri verbale. verbale

S-ar putea să vă placă și