Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

DIDACTICĂ
(ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 2)
ALA 2

1
PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:27.02.2023
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu program prelungit „Gărgărița”
EDUCATOARE: Ștefania Palada
GRUPA: Mare „Veverițe”
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Dor de Primăvară”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Fluturașii la flori”, „Doamna MBL este acasă?”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități liber alese ALA 2
MIJLOC DE REALIZARE: Joc distractiv de mișcare și atenție
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de priceperi si deprinderi
SCOP:Crearea unor momente plăcute de destindere.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 - să execute mișcări de dans în ritmul muzicii;
O2 - să respecte regulile jocului;
O3 – să manifeste un comportament adecvat față de ceilalți colegi.
REGULILE JOCURILOR
Copiii dansează în jurul scaunelor (având pe cap o coroniță de „fluturaș”), unul în spatele
celuilalt, cât timp se aude muzica, iar când muzica se oprește, se așează pe câte un scaun (pe
care va fi pusă o floare).Copilul care rămâne fără un scaun, iese din joc și poate continua să
danseze în afara spațiului destinat jocului.Câștigă cel care se așează pe ultimul scaun rămas în
joc, fiind aplaudat de ceilalți copii.
„Doamna MBL”se va juca în continuarea primul joc, copii vor fi așezați în cerc pe
scaune.Primul jucător întreabă pe colegul de lângă el dacă domana MBL este acasă, iar acesta
va răspunde că nu știe si va întreba colegul de lângă el.Acesta la rândul lui, va întreba alt
coleg de lângă el până se ajunge din nou la primul jucător.
În varinata a doua a jocului copii vor întreba dacă „Doamna MBL este acasă?” dar având
gura strânsă, încercând să nu râdă, fără să li se vadă dinții.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: explicația, demonstrația, conversația, aprecierea verbală.
Mijloace de învățământ:scaune, laptop, coronițe cu fluturași, flori din hârtie.

2
Forme de organizare: frontal, individual, în grup.
DURATA:15/20 MIN
LOCUL DE DESFĂȘURARE: Sala de grupă

3
DEMERS DIDACTIC

Etapele activității Conținutul activității Strategii Evaluare


didactice
1.Momentul Se realizează:
organizatoric -aerisirea sălii de grupă
-pregătirea materialului
necesar pentru desfășurarea
activității
2.Captarea atenției Se realizează prin Conversația Observarea
descoperirea scaunelor Frontal comportamentului
așezate în formă de cerc, copiilor
având pe ele câte o flore și
o coroniță.Voi anunța
copiii că astăzi ne vom juca
un joc distractiv.
3.Anunțarea temei Se anunță tema Observarea
și a obiectivelor activității:desfășurarea Explicația interesului pentru
jocului de mișcare activitate.
„Fluturașii la flori”. Se
prezintă obiectivele pe
înțelesul copiilor.
4.Desfășurarea Sunt prezentate și Conversația Observarea
activității explicate sarcina didactică, Explicația comportamentului
regulile jocului și Demonstrația copiilor
modalitatea prin care Jocul
acesta se desfășoară:
Sunt așezate scaune, în
cerc, cu unul mai puțin
decât numarul
copiilor.Copii stau în jurul
scaunelor, iar când muzica
începe, copii trebuie să
danzeze în jurul
acestora.Atunci când
muzica se va opri, ei vor
trebui să se așeze pe
acune.Copilul care va
rămâne pe din afară, av ieși
din joc.La fiecare eliminare
din joc, se va scoate câte
un scaun din cerc.
Copiii eliminați vor putea
să danseze în afara
spațiului destinat jocului.
Se va continua jocul până
când vor rămâne doi copii
și un singur scaun.Va
câștiga cel care se așează

4
pe scaun la oprirea muzicii.
Se va executa un joc de
probă pentru a vedea dacă
regulile au fost înțelese de
către toți copiii.
Jocul propriu-zis:are loc
executarea propriu-zisă a
jocului de către copii, până
la câștigarea unuia dintre
aceștia.
Variantă alternativă de
joc:se desfășoară jocul,
așezându-se în cerc cu
două scaune mai puțin
decât numărul copiilor.
Se repetă jocul de câteva
ori.
În continuarea se joacă
jocul „Doamna MBL este
acasă?”.
Copii vor fi așezați pe
scaune, în formă de
semicerc.Se va porni de la
primul copil care va întreba
pe cel de lângă el dacă
„Doamna MBL este
acasă?”.Acesta va răspunde
ca nu știe si că va întreba
pe vecinul de lângă el.Se
va continua jocul până se
va ajunge la primul copil,
apoi se va desfășura varinta
a doua a jocului, copii vor
întreba dacă „Doama MBL
este acasă?”având gura
strânsă, fără să zâmbească.
5.Încheierea În încheierea activității se Frontal Aprecieri verbale
activității vor face aprecieri cu Conversația Aplauze
privire la modul în care au
participat copiii la
activitatea de joc.

S-ar putea să vă placă și