Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE


Data: 16.12.2022 Unitatea de învățământ:

Grădinița cu P.P. ,,Elena


Doamna”, Galați

Tema anuală: ,,Cum este, a fost și va fi aici pe Director: Enache Oana


pământ?”

Tema proiectului: ,,Iarna aduce sărbătoare,


bucurii la fiecare”

Tema săptămânii: ,,Tradițiile” Educatoare: Modiga Maria

Tema activității: ,, Minuni de Crăciun”

Categoria de activitate: Jocuri și activități liber Grupa: Mijlocie


alese (JALA 2) -,,Fluturașii”

Tipul activității: verificare și consolidare de Nivelul de învățământ: I


priceperi și deprinderi

Forma de organizare: frontal

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE – JALA II

1. ,,Săculețul fermecat” – joc senzorial

DOMENIUL DE DEZVOLTARE :
A.Dezvoltarea fizică, a sănătății și igienei personale
B. Dezvoltarea socio-emoțională

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare
A.2. Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării
B.2. Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității

COMPORTAMENTE VIZATE:

A.1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități specifice


vârstei
A.1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate
A. 2.1. Utilizează simțurile (văzul, auzul, simțul tactil, mirosul etc.) în
interacțiunea cu mediul apropiat
B. 2.2. Își însușește și respectă reguli; înțelege efectele acestora în planul
relațiilor sociale, în contexte familiare

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

COGNITIVE:

Pe parcursul acestui joc, preșcolarii vor fi capabili:


O1 (obiectiv de acomodare):
- să precizeze denumirea obiectelor prezentate de educatoare,
din ,,săculețul fermecat”;
O2 (obiectiv de exersare):
- să denumească în mod corect obiectul extras din săculeț, cu ajutorul
simțului tactil și al celui auditiv, unde e cazul;
AFECTIVE:
Să se implice cu interes în derularea activității
Să-și inhibe reacțiile negative în raport cu ceilalți copii
PSIHOMOTORII:
Să-și dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes sugerat
DESCRIERE:
Copiii stau așezați pe scăunele. Educatoarea le prezintă
copiilor ,,săculețul fermecat” și, pe rând, obiectele care se află în
interiorul său. După realizarea jocului de probă, solicită unuia dintre copiii
doritori să vină alături de ea și, legat la ochi, să extragă un obiect
din ,,săculețul fermecat”. Doar cu ajutorul simțului tactil, eventual și cu
ajutorul celui auditiv, copilul va încerca să ghicească ce anume a extras
din săculeț.
REGULA JOCULUI:
Copilul trebuie să ghicească obiectul extras din săculeț fără să îl poată
vedea.
ELEMENTE DE JOC:
Aplauze, apreciere verbală
MATERIALE DIDACTICE
Săculeț, crenguțe de brad, steluțe, globuri, clopoței, beteală
DESFĂȘURAREA JOCULUI DE PROBĂ:
Se desfășoară un joc de probă pentru verificarea înțelegerii regulilor de
joc de către copii.
DESFĂȘURAREA PROPRIU-ZISĂ A JOCULUI:
Se urmărește buna desfășurare a activității, respectarea regulilor și a
corectitudinii.
EVALUAREA ACTIVITĂȚII:
Câștigători sunt toți copiii care au participat la joc. Voi face aprecieri
asupra modului de desfășurare a jocului.
FORMA DE ORGANIZARE:
Frontal
BIBLIOGRAFIE:
,,Curriculum pentru educația timpurie”- 2019
,,Suport didactic pentru aplicarea curriculumului pentru educație
timpurie”– editura Delta Cart Educațional
2. ,,Statuile muzicale” – joc muzical

DOMENII DE DEZVOLTARE :
A. Dezvoltarea fizică, a sănătății și igienei personale
B. Dezvoltarea socio-emoțională
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
A.2. Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării
B. 2. Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a
diversității
COMPORTAMENTE VIZATE:
A. 2.3. Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză,
semnale sonore, melodii
B. 2.2. Își însușește și respectă reguli; înțelege efectele acestora în planul
relațiilor sociale, în contexte familiare

OBIECTIVE OPERAȚIONALE
COGNITIVE:
Să respecte regulile jocului și ale comenzilor primite.

AFECTIVE:
 Să se implice cu interes în derularea activității
 Să reacționeze favorabil la cerințele educatoarei
 Să-și inhibe reacțiile negative în raport cu ceilalți copii

PSIHOMOTORII
O1 (obiectiv de acomodare):
– să danseze respectând ritmul în mișcări și urmărind linia melodică;
O2 (obiectiv de exersare):
– să stea nemișcați odată cu oprirea cântecului.

DESCRIERE:
Copiii stau în picioare, pe covor. În momentul în care educatoarea
începe să cânte la chitară cântecul ,,Ninge iar”, toți dansează. Atunci când
se oprește din cântat, preșcolarii încetează brusc dansul, rămânând
nemișcați (,,statui”) până când muzica repornește. Copiii care se mișcă
după ce educatoarea se oprește din cântat sunt rugați să vină pe marginea
covorului, urmărind de acolo dansul ,,statuilor” rămase în joc.
REGULILE JOCULUI:
Copiii au voie să danseze doar pe suprafața covorului.
Copiii trebuie să rămână nemișcați în momentul în care educatoarea se
oprește din cântat.
ELEMENTE DE JOC:
Aplauze, apreciere verbală
MATERIALE DIDACTICE:
Chitară
DESFĂȘURAREA JOCULUI
Se urmărește buna desfășurare a activității, respectarea regulilor și a
corectitudinii.
EVALUAREA ACTIVITĂȚII
Câștigă cele mai reușite ,,statui”, adică preșcolarii care nu s-au mișcat
deloc atunci când educatoarea s-a oprit din cântat
FORMA DE ORGANIZARE:
Frontal
BIBLIOGRAFIE:
,,Curriculum pentru educația timpurie”- 2019
,,Suport didactic pentru aplicarea curriculumului pentru educație
timpurie”– editura Delta Cart Educațional
Etapele activității Resurse

Activitatea educatoarei Activitatea preșcolarilor materiale procedu- organiza-


rale
torice

1.Moment Asigur condițiile necesare Scăunele Instructajul frontal


organizatoric desfășurării activității: aranjarea verbal
mobilierului, pregătirea materialelor Măsuțe
didactice corespunzătoare. Săculețul
Organizez colectivul pe scăunele, la Copiii se așază pe scăunele. cu
măsuțe. ornamente,
chitara

2.Captarea atenției Le spun copiilor că ultimele activități Scăunele Conversația Frontal


din ziua de astăzi vor fi două jocuri:
primul- ,,Săculețul fermecat”, iar al Semne de
doilea- ,,Statuile muzicale”. carte
La finalul celor două jocuri, fiecare
copil va primi câte un semn de carte
cu brăduți și cu mesajul
,, BUCURĂ-TE DE CRĂCIUN!”
(le prezint semnele de carte).

3. Comunicarea Copii, vreau să participați la cele Preșcolarii ascultă şi recepţionează Expunerea Frontal
obiectivelor activității două jocuri și să respectați regulile
lor. De asemenea, dacă greșiți, sau mesajul transmis.
dacă nu câștigați, nu trebuie să vă
supărați! Sunt doar niște jocuri, nu
aveți nimic de pierdut!

4. Dirijarea și ,,Săculețul fermecat” Săculeț, Frontal


desfășurarea jocurilor steluțe,
Prezint copiilor obiectele din săculeț Copiii denumesc obiectele din globuri, Observația
și îi rog să spună denumirea acestora. săculeț. beteală, Explicația
Explic regulile jocului, apoi realizez Copiii receptează mesajul clopoței,
jocul de probă. educatoarei și urmăresc jocul de crenguțe Demonstrația
probă de brad
Solicit copiilor doritori să mi se Exercițiul
alăture, pe rând, și să ia parte la joc, Copilul numit alege un obiect și, Conversația
încercând să ghicească obiectul cu ajutorul simțului tactil sau al
extras din săculeț. celui auditiv, încearcă să îl Aprecierea
identifice corect. verbală
Ofer aprecieri verbale și încurajări,
unde este cazul.

,,Statuile muzicale”

Le cer copiilor să se ducă în spațiul în Copiii se îndreaptă spre spațiul în


care este covorul. Le spun că vom care este covorul. Ascultă regulile
juca ,,Statuile muzicale”. Le reamintite de educatoare.
reamintesc regulile jocului și modul Explicația
de desfășurare a acestuia. Încep să Dansează, apoi încearcă să rămână Chitară
cânt la chitară. Atunci când mă ,,statui” îndată ce muzica se Observația
opresc, încerc să surprind copiii care oprește. Copiii care au mișcat se
vor duce pe marginea covorului, Conversația
nu stau ,,statui”. urmărindu-i în continuare pe Aprecierea
ceilalți jucători. verbală
Se aplaudă ,,Statuile” câștigătoare,
adică preșcolarii care au reușit de Copiii aplaudă ,,statuile”
fiecare dată să stea nemișcați atunci
când m-am oprit din cântat. câștigătoare.

5.Feedback
Îi rog pe copii să se așeze, din nou, Copiii se așază pe scăunele. Conversația
scăunele Frontal
pe scăunele. Răspund la întrebările adresate de
V-au plăcut activitățile de astăzi? educatoare.

Ce activitate v-a plăcut cel mai mult?

Fac aprecieri generale și individuale Copiii ascultă și recepționează


mesajul transmis de educatoare. Aprecierea
cu privire la modul în care au verbală
participat la activități, pe tot
parcursul zilei.

6.Încheierea activității Le ofer copiilor semnele de carte. Copiii primesc semnele de carte. Semne de frontal
carte
ANEXE
Ninge iar

Refren:

Ninge iar,
Cad fulgi din cer,
Ninge iar pe strada noastră.
Ninge iar și este ger,
E mai frig ca-n frigider!

Ninge iar,
Cad fulgi de nea,
Ninge iar,
Văd la fereastră.
Ninge iar pe strada mea,
Ninge ca-n Antarctica!

Strofa I

Toți copiii se adună-n stradă


Și adună bulgări de zăpadă,
O vecină are chef de sfadă
Că-s gălăgioși.
Zice maica: hai plecați acasă,
Că mai doarme lumea după-masă!”
Dar copiilor nici că le pasă,
Ei sunt bucuroși!

Refren …

Strofa a II-a

Pe ghețuș e mare veselie,


Ninge și e mare bucurie,
Toți copiii de acum se știe,
Sunt la derdeluș.
O bătrână trece și oftează
Că bocancii tare-i patinează,
Iar mașinile cam derapează
Că-i alunecuș.

Refren…

S-ar putea să vă placă și