Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

MONODISCIPLINAR

DATA:
UNITATEA: Școala Gimnazială ,,Ion Creangă”/Grădiniță, Huși, jud. Vaslui
CADRU DIDACTIC: Corciovei Tatiana
NIVEL/GRUPA: Nivel I, grupa mică
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cine sunt/suntem?
TEMA PROIECTULUI: Grădinița mea
SUBTEMA: Jocuri și jucării la grădiniță
TEMA ACTIVITĂȚII: Spune ce jucărie este?
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoașterea mediului
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Științe
FORMA DE REALIZARE A ACTIVITĂȚII: Joc-exercițiu
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea cunoștințelor însușite despre grădiniță,
despre jucăriile din grupă și locul unde se joacă la grădiniță

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare;
B.2. Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității;
D.2. Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;
E.2. Reprezentări matematice elementare, pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat.

COMPORTAMENTE VIZATE:
A1.1. Își poziționează corpul și membrele în mod corespunzător pentru a imita ceva/
pe cineva sau pentru a executa o mișcare (a merge, a alerga, a prinde/a arunca o
minge etc.);
B.2.3. Începe să împartă și să înapoieze jucării, cu ajutorul adulților;
D.2.2. Întreabă pentru a cunoaște denumirea obiectelor, evenimentelor, persoanelor;
E.2.5. Identifică, cu sprijin, categorii de obiecte, ființe (ex.: pisica, vulpea și câinele
sunt animale) și le grupează după un criteriu.

COMPORTAMENTE OBSERVABILE SAU OBIECTIVE OPERAȚIONALE


O1-să denumească jucăriile din cutie, exprimându-se corect în propoziții;
O2-să precizeze jocurile și jucăriile din grădiniță, pe baza observărilor făcute în sala
de grupă;
O3-să identifice reguli de menținere a ordinii în sala de grupă, prin raportare la
imaginile date.

STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode și procedee: surpriza, observația, conversația, exercițiul, problematizarea,
întrebări-răspunsuri, joc de rol
Mijloace de învățământ: sala de grupă, jucării, imagini cu regulile care trebuie
respectate la grădiniță
Forma de organizare frontal, pe grupe, individual
DURATA: 15 de minute, în funcție de interesul copiilor se poate depăși.
LOCULDE DESFĂȘURARE: Sala de grupă

ETAPELE CONȚINUT INSTRUCTIV- STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUA


ACTIVITĂȚII EDUCATIV RE
Metode și Mijloace de Forma
procedee învățământ de
organiza
re
1.ORGANIZAR -Așezarea scaunelor în formă Cutie cu Frontal Observarea
EA jocuri și comportam
ACTIVITĂȚII de semicerc
jucării, entului
-Pregătirea materialelor Imagini copiilor
necesare
-Intrarea ordonată a copiilor
și așezarea pe scaune
2.CAPTAREA Captarea atenției copiilor se Surpriza Cutie cu Frontal Observarea
ATENȚIEI jocuri și sistematică
face prin introducerea unui
jucării a copiilor
element surpriză. Sunt aduse Conversa
într-o cutie câteva jucării și ția
jocuri. Se deschide cutia și
copiii descoperă jucăriile.
Copii sunt întrebați ce au Evaluare
orală
găsit în cutie. Aprecieri
verbale
3. ANUNȚAREA Se anunță tema activității: Conversa Frontal Observarea
TEMEI ția sistematică
-Cu aceste jucării ne vom
a copiilor
juca jocul Spune ce jucărie
este?. Vreau să știu dacă voi
cunoașteți jucăriile din cutie
și din sala de grupă și unde
este locul lor ca să să avem o
grupă ordonată și frumoasă.
4.DIRIJAREA -Se explică copiilor cum se Conversa Jucării, Frontal Evaluare
ÎNVĂȚĂRII ția sala de orală și
vor juca.
grupă, practic-
-Un copil vine ia o jucărie rafturi acțională
din cutie și spune ce este, Explicați
apoi o așează frumos pe raft a
sau în coșuri de jucării (să fie
un dulap cu rafturi pregătit,
Exercițiu
dacă nu sunt în sala de l
grupă).
Execută un copil apoi, alți
copii până se termină jucăriile Aprecieri
din cutie. individuale
Apoi, copiii sunt invitați să se și colective
Întrebări-
uite în jurul lor, în sala de răspunsu
grupă și să dea exemple de ri Individua
jocuri și jucării văzute de ei. l
Observarea
Dacă nivelul grupei permite sistematică
și dacă sala de grupă este a copiilor
împărțită pe centre, copiii
sunt întrebați la care centru
sunt așezate jucăriile. Evauare
-Ce jucării recunoașteti la noi practic-
în grupă? acțională
-La care centru este?
Ce culoare are rochița
păpușii? Dar mingea mare?
-Care este jucăria preferată de Evaluare
tine? orală
-Cum ne jucăm cu jucăriile?
Copiii sunt lăsați să
vorbească liber, să fie creativi
și spontani.
Se fac câteva exerciții de
mișcare arătând câteva Frontal

jucării: Sărim ca Iepurașul,


Facem/mergem ca trenul, Ne
întindem ca pisica, după care Exerciții
se trece la etapa următoare a de Aplauze
activității. mișcare

5.OBȚINEREA Copiii sunt rugați să țină Jocuri și Frontal Evaluare și


PERFORMANȚ jucării practic-
EI ȘI mâinile la ochi, timp în care
acțională,
ASIGURAREA educatoarea împrăștie jucării, Joc prin joc
FEED- jocuri pe jos sau la centrele
BACKULUI
din sala de grupă.
Ne vom juca jocul
Furnicuțele harnice, Aprecieri
verbale
strângem jucăriile de pe jos și
le punem la locul lor.
6. Copiii sunt întrebați dacă le-a Conversa Imagini cu Frontal Observarea
ASIGURAREA
RETENȚIEI ȘI plăcut să se joace cu jucăriile. ția regulile sistematică
grupei a copiilor
A Educatoarea întreabă copiii Imagini-
TRANSFERUL sau poate spune, pe scurt, că
UI
jucării cu
Încheierea trebuie să avem grijă de autocolant
activității jucării, să nu ne certăm de la de pus în
ele, să le împărțim, să le piept.
așezăm frumos pe rafturi, să Evaluare
fie ordine în sala de grupă etc. orală
Dacă sala are reguli de grup,
copiii vor merge la locul unde Observar
ea/,,citire Aprecieri
sunt afișate și se va reaminti a”regulil verbale
fiecare regulă. or
Se fixează tema și se fac grupului Aplauze
aprecieri asupra modului cum
au răspuns, cum au acționat
copii. Pot primi ca stimulent Stimulente
o imagine autocolantă-
jucărie.
Se trece la o tranziție.

S-ar putea să vă placă și