Sunteți pe pagina 1din 4

GRĂDINIŢA ȘCOLII GIMNAZIALE „AVRAM IANCU”

Str. Stupilor, Nr. 1, Sector 4, București; Tel/Fax: 0214610840;


e-mail : scoala98avramiancu@yahoo.com
web site www.scoala98.ro

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ


DATA: 29.11.2022

PROFESOR ÎNV. PREȘCOLAR: Marin Constanța

GRĂDINIȚA: Școala Gimnazială “Avram Iancu”

GRUPA: Mică 2 „Fluturașii”

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cu ce și cum exprimăm ceea


ce simțim?”

TEMA SĂPTĂMÂNII: „La mulți ani, dragă Românie!”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri și activități liber


alese 2 (ALA 2)

MIJLOC DE REALIZARE: Jocuri de mișcare și distractive

TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de priceperi și deprinderi

SUBIECTUL:
- Joc de mișcare „Stegulețele muzicale”
- Joc liniștitor: „Dăruiește steagul!”

DOMENII DE DEZVOLTARE:
A. Dezvoltarea fizică, a sănătății și igienei personale;
B. Dezvoltarea socio-emoțională.

SCOPURI:
- Dezvoltarea atenției, rapidității de reacție, îndemânării, prin intermediul activităților
propuse;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:Pe parcursul și până la sfârșitul activității, toți copiii vor fi


capabili:
O1 – să respecte regulile fiecărui joc;
O2 – să răspundă motric la sarcina dată.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, jocul.

1
Materiale și mijloace didactice: laptop, boxe, scaune, floare, muzică relaxantă pentru copii.

BIBLIOGRAFIE:

- „Curriculum pentru educație timpurie”, București, 2019;


- „Laborator preșcolar”, ghid metodologic, Liliana Ezechil, Mihaela Paisi Lăzărescu. Editura
V&I Intergral, București, 2001;

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Strategii didactice
Etapele
Conținut științific Evaluare
activității Metode și Mijloace didactice
procedee

Moment Se creează condițiile


organizatoric organizatorice și
psihopedagogice
necesare desfășurării
activității.

Captarea Se va propune Conversația


atenției copiilor realizarea
unor jocuri de
mișcare și distractive.
Se comunică
Anunțarea copiilor numele Conversația Frontal
temei și a jocurilor:
obiectivelor 1.“Stegulețele
urmărite muzicale”
2.“Dăruiește
steagul!”

Dirijarea Pentru buna Conversația laptop, boxe, Frontal


învățării desfășurare a muzică specifică
jocurilor, trebuie Zilei de 1
cunoscute și decembrie
respectate regulile, pe
care le voi preciza la
momentul potrivit.

A.“Stegulețele Explicația
muzicale”
Demonstrația
REGULI:
Scaunele sunt așezate
pe două rânduri, spate
în spate(cu unul mai
puțin decât copiii)

Se va pune la laptop
muzică specific Zilei
de 1 decembrie, la un Exercițiul
moment dat voi opri

2
muzica iar copiii în laptop, boxe,
acel moment se vor muzică muzică
așeza pe scaune. Cine specifică Zilei de 1
rămâne fără scaun va decembrie
fi spectator și va
aplauda.

JOC DE PROBĂ

Se va realiza jocul
de probă de 1-2 ori, Individual
pentru a se verifica
reținerea regulilor de
către copii.

DESFĂȘURAREA
PROPRIU-ZISĂ A
JOCULUI:

Jocul se va
desfășura de câte ori
doresc copiii.

B ”Dăruiește
steagul!”
Individual
REGULI

Copiii vor fi așezați floare, muzică


în cerc, în șezut și la pentru copiii de
comanda educatoarei relaxare
“dăruiește steagul” un
steag va trece de la un
copil la altul până la
comnda “Stop”.
Copilul care are Frontal
steagul când se
oprește jocul
răspunde la o Individual
întrebare adresată de
educatoare.

Se va desfășura
jocul de probă de 1-2
ori, apoi desfășurarea
propriu zisă a
acestuia de câte ori
doresc copiii.

Evaluarea Copiii sunt Conversația Individual


activității organizați în cerc în
șezut. Explicația

Se fac aprecieri

3
individuale și frontale
asupra modului de
implicare al copiilor
în cadrul jocului.

Încheierea Toți copiii vor fi Conversația Individual


activității apreciați pentru
participarea la jocuri Frontal
alături de colegi.

S-ar putea să vă placă și