Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA: 08.06.2023
GRĂDINIȚA
GRUPA: MIJLOCIE B
PROPUNĂTOR: Cojocaru Victorina Iuliana
CATEGORII DE ACTIVITATE: Activități liber alese 2
DENUMIREA ACTIVITATII :jocuri și activități recreative
MIJLOC DE REALIZARE :Joc distractiv
TIPUL ACTIVITATII :Evaluare finala
SCOPUL ACTIVITATII :-Recreerea copiilor si restabilirea bunei lor dispozitii
-Dezvoltarea intelectuala a copiilor in cadrul jocurilor
TEMA ACTIVITATII :
 „Statuile muzicale” – joc distractiv
OBIECTIVE OPERATIONALE :
-Sa-si coreleze miscarile in functie de sarcinile jocului
-Sa respecte regulile prevazute de joc
- Sa manifeste atitudini de cooperare, spirit de echipă, de competiţie.
FORMAŢIA: cerc, individual
ELEMENTE DE JOC:miscarea,incurajarea,
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicația, jocul distractiv, demonstrația
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT ŞI MATERIALE DIDACTICE: )
LOCUL DE DESFAȘURARE: sala de grupă
ELEMENTE DE JOC: gruparea, regruparea, dans;
SCENARIUL DIDACTIC
„Statuile muzicale” – joc distractive

STRATEGII
DIDACTICE
EVENIMEN CONŢINUT ŞTIINŢIFIC EVALUARE
T DIDACTIC Metode şi Mijloace
procedee didactice

1.Moment Pregatirea salii de grupa pentru inceperea jocului.


organizatoric

2. Captarea Copiii sunt invitaţi să participe la ultimul joc Convorbire Frontal


atenţiei recreativ si distractiv dupa o zi obositoare.

3. Enuntarea Copiii vor fi anunțați că vor juca un joc nou si Convorbire Frontal
temei şi a distractive numit : „Statuile muzicale”
obiectivelor

4. Prezentarea Regulile jocului Explicaţia Frontal


conţinutului -pe muzica danseaza toata lumea in voie iar
Exerciţul
momentul in care se opreste muzica, toti
dansatorii,, ingheata,,-raman statui exact in pozitia
in care au ramas in momentul opririi muzicii,iar in
momentul in care muzica porneste,incep sa se
miste in ritmul ei.Avem si un ,,Bufon,, care poate
sa le distraga atentia,gadilandu-I pentru a vedea
care e o statuie adevarata si care nu.
.
4.Dirijarea Jocul de probă ”Impreuna cu 4-5 copii vom mingea Frontal
învăţării executa jocul de proba,eu indeplinind rolul de
bufon.
Desfășurarea jocului
Jocul se repetă atât timp cât preșcolarii manifestă
interes. Se intervine numai dacă copiii întâmpină
greutăţi sau încalcă regulile stabilite.
5. Evaluarea Se fac aprecieri individuale și colective cu Convorbire Frontal/
privire la prestația copiilor în cadrul activităților
Individual
recreative.

S-ar putea să vă placă și