Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita nr 50 PRICHINDEL -ORADEA


GRUPA: MARE
EDUCATOARE: HUSZAR IOANA DANIELA
TEMA PROIECTULUI: COPII MAI INCREZATORI
TEMA ACTIVITATII: DARURI DE CRACIUN
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ALA activitate complementara
FORMA DE REALIZARE: jocuri de cunoastere si de consolidare a grupului
TIPUL ACTIVITATII: activitate de educatie emotionala
SCOPUL: - insusirea si exersarea unor norme de comportament in grup
- formarea abilitatii de a comunica nevoile, emotiile, opiniile si
convingerile intr-o maniera asertiva
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Sa foloseasca corect formulele de politete in relatiile inter-sociale
Sa enumere cateva reguli de joc ale grupului de copii
Sa afle consecintele nerespectarii regulilor grupei
Sa identifice emotiile de baza intr-un context prezentat (limbaj verbal) si pe baza
expresiiilor faciale (limbaj nonverbal)
Sa asocieze emotiile cu diferite comportamente

STRATEGII DIDACTICE:
1) METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, jocul de rol, invtare prin
cooperare, brainstorming
2) MIJLOACE DE INVATAMANT: imagini sugestive pentru regulile grupei, zarul emotiilor,
cuburi de lemn, set cuburi lego, minge de plaja, inimioare individuale, bomboane
3) FORMA DE ORGANIZARE: frontala, perechi
LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
*** Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani), M.E.C. -2008
www.aboutourkids.org

SECVENTE
DIDACTICE

CONTINUTUL ACTIVITATII

1.MOMENT
ORGANIZAT
ORIC

-Se vor asigura conditiile necesare pentru


desfasurarea optima a activitatii.
-Mijloacele de invatamant necesare vor fi
asezate la indemana.

2.CAPTAREA
SI
ORIENTAREA
ATENTIEI

- anuntarea de catre educatoare a unei


activitati in care ne vom juca mult impreuna,
ne vom relaxa, ne vom distra

3.
REACTUALIZ
AREA
CUNOSTIN
TELOR

4.
ANUNTAREA
TEMEI SI A
OBIECTIVEL
OR

5.
PREZENTARE
A OPTIM A
CONTINUTU
LUI

Prima parte a activitatii se realizeaza


pornind de la urmatoarea situatie: educatoarea
prezinta un set nou de cuburi, astfel incat
fiecare copil sa isi doreasca sa se joace cu el;
cat timp un copil va construi un castel din
cuburi de lemn ceilalti se joaca JOCUL
BALOANELOR astfel: asezati in cerc vor
arunca mingea de la unul la altul numindu-l pe
destinatar.
Cand copilul care construieste isi
indreapta atentia inspre grupul mare
educatoarea il va intreba daca doreste sa se
joace si el cu mingea.

Educatoarea anunta copiii ca in cadrul


activitatii se vor juca impreuna( pentru ca e
mai distractiv, suntem mai veseli, ne bucuram
mai tare) si vor enumera cateva reguli de joc
in grup.

JOCUL ECHIPELOR
Se formeaza doua echipe de cate 2 copii.O
echipa va construi, conform unui model, un
castel din cuburi de lemn, cealalta un podium
de premiere pentru masinuta Fulger Mquen
din cuburi lego. La finalul intrecerii toti
ceilalti copii vor analiza, indrumati de
intrebarile educatoarei, care echipa a
functionat mai eficient ,cum s-au organizat,
daca au colaborat. Stabilim impreuna primele
reguli de joc in grup, impreuna (anexa 1).
Educatoarea va lipi pe flipchart imaginile
sugestive pentru fiecare regula enuntata.
JOCUL ZARUL EMOTIILOR
Cte un copil d cu zarul,identific
emoia, apoi povestete o ntmplare

STRATEGII
DIDACTICE

OBIECTI
VE

INSTRUMENTE
SI INDICATORI
DE EVALUARE

Conversatia

O1
exercitiul

Intrebarile adresate
prescolarilor
Evaluare frontala

Conversatia
Explicatia

O2
O3

Jocul de rol
Exercitiul

O4
O5

Evaluare
individuala si a
perechilor
Observarea copiilor

ce exemplific emoia respectiva (bucurie,


frica, mirare, rusine, dezamagire, confuzie).
(anexa 2)

6.OBTINERE
A
PERFORMAN
TELOR SI
ASIGURARE
A FEED
BACK-ULUI

6.
EVALUAREA
PERFORMAN
TELOR

JOCUL GANDESC, SIMT DAU CU


PICIORUL
Pe flipchart este desenata silueta umana.
Educatoarea ii va intreba pe copii ce au retinut
in urma acestei activitati (va nota acest lucru
in dreptul capului siluetei), cum s-au simtit
(emotie reprezentata in dreptul inimii), si ce ar
vrea sa schimbe s-au sa nu mai repete cu alta
ocazie( in dreptul piciorului) .Cei care au avut
atitudini nepotrivite la un moment dat au
ocazia sa se motiveze, sa se disculpe sau sa se
corecteze.
JOC CU TEXT SI CANT EU CUNOSC
UN ORASEL - toti copiii canta si danseaza
in perechi.
JOCUL MULTUMESC
Fiecare copil ii va multumi celui din
dreapta sa pentru ca s-au jucat frumos,
ordonat,
civilizat,
respectand
regulile
impreuna si ii va oferi cate o bomboana
ambalata frumos asa cum au invatat la prima
activitate din cadrul proiectului Copii mai
increzatori.
La finalizarea activitatii desfasurate se emit
aprecieri si autoaprecieri referitoare la modul
in care au activat, s-au exprimat si au
colaborat copiii.

Explicatia
brainstroming

O1
Exercitiul
Explicatia

Invatare prinn
cooperare

O5

O1

O1
conversatia

Observarea
comportamentului
copiilor

- Antrenarea
copiilor n aprecieri
si autoaprecieri

S-ar putea să vă placă și