Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Tema: Jocurile şi cântecele copiilor - deprinderi ritmice


Forma de realizare: Educaţie muzicală
Grupa / clasa: grupa mijlocie
Tipul de activitate: predare-învățare (formare de deprinderi muzicale şi de rapiditate )
Mijloace de realizare:
- Joc didactic „Scăunelele muzicale” - predare
- Cântecelul „Alunelul”
Obiective operaţionale:
1. să-şi consolideze deprinderile de interpretare muzicală, corectă şi expresivă;
2. să utilizeze materialele didactice puse la dispoziție;
3. să execute mișcările specifice jocului;
4. să respecte regulile jocului;
5. să-şi coordoneze paşii în cerc ;
6. să participe activ, conştient şi cu plăcere la activitate.
Strategia didactică:
Metode didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, observarea, jocul
didactic).
Formă de organizare: frontală
Mijloace didactice: scăunelele, casetofonul
Tipul de învăţare:
Formă de evaluare: formativă
Metode de evaluare: observarea, chestionare orală, probă practică
Resurse:
1. Programa activităţilor instructiv - educative în grădiniţa de copii, Bucureşti:
Ministerul Educaţiei Naţionale, 2005
2. Curriculum pentru învățământul preșcolar, 2008.
Durata: 30 minute
Tehnologia realizării activităţii
Secvenţele Durata şi
Conţinutul instructiv - educativ Strategii didactice
activităţii obiectivele
Activităţi 5 min. Organizarea grupei pentru buna explicaţia,
introductive O 1,6 desfăşurare a lecţiei: demonstraţia,
-aerisirea sălii de grupă; exerciţiul
-pregătirea materialului didactic
necesar;
-asigurarea disciplinei;
-asezarea scaunelor în semicerc,
-intrarea copiilor în sala de grupă.
Se vor face exerciții de încălzire a
vocii prin imitarea diferitelor sunete
din natură.
Prezentarea 5 min. Se prezintă preșcolarilor materialele observarea planşei,
materialului O2 care ne vor ajuta în jocul din conversaţia
stimul activitatea de astăzi: scaunele așezate
în semicerc, casetofonul.
Dirijarea 10 min. Se comunică preșcolarilor explicaţia,
învăţări O 3, 4, 5, 6 conţinutului activităţii şi a conversaţia,
(educaţie obiectivelor - jocul „Scaunele demonstraţia,
muzicală) muzicale”, prin învăţarea cântecului observarea
de pe fundal şi apoi introducerea jocul didactic
acestuia în joc. Se prezintă model participării copiilor
cântecul, este analizat conţinutul pentru evaluare
versurilor.
Se prezintă copiilor regulile jocului
de către educatoare.
Explicarea şi demonstrarea
regulilor jocului:
 Copiii vor sta pe scăunele,
când va începe muzica vor trebui să
danseze în jurul scaunelor. În
momentul în care se va opri muzica
vor trebui să se aşeze pe scaune. La
fiecare pornire a melodiei se scoate
câte un scaun din şir, iar copilul care
rămâne fără loc va ieşi din joc. Jocul
continuă până va rămâne un scaun şi
doi jucători. Câştigă cel care se
aşează primul la oprirea muzicii.
Jocul de probă:
 Se execută un joc de probă
pentru a vedea dacă regulile jocului
sunt înţelese de către toţi copiii.
Executarea jocului de către copii:
 Copiii execută jocul,
respectând regulile jocului.
Vor dansa pe cântecelul învățat ora
trecută „
Obţinerea 8 min. Copiii reușesc să respecte regulile explicaţia,
performanţei O 3,4, 6 jocului și comenzile primite. Aceștia demonstraţia
(educaţie fizică reușesc să își coordoneze mișcările jocul didactic
şi educaţie corpului în funcție de muzică. evaluarea
muzicală) Se creează două subgrupe care se vor formativă
întrece prin realizarea jocului.
Comunicarea constatărilor, stabilirea
câştigătorilor.
Retenţia şi 2 min. Copii vor fi întrebați ce joc au jucat Explicaţia
transferul O6 astăzi, iar un copil(sau mai mulţi) va Conversația
răspunde. Comunicarea
recomandărilor şi calificativelor.

PROIECT DIDACTIC
CLASA: I
DISCIPLINA: Muzică și mișcare
SUBIECTUL: Noi știm a cânta frumos
MIJLOC DE REALIZARE: joc muzica
TIPUL DE ACTIVITATE: formare de deprinderi
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual.
SCOPUL: Dezvoltarea deprinderilor muzicale de interpretare a cântecelor în colectiv, pe grupe
sau individual, cu acompaniament de percuţie corporală şi jucării musicale;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O1 – să participe activ, cu interes şi plăcere la activităţile muzicale;
O2 – să execute cât mai corect exerciţiile de respiraţie, de dicţie, ritmice şi de tactarea duratei
sunetelor muzicale;
O3 – să manifeste spontaneitate şi originalitate în crearea de improvizaţii muzicale;
O4 – să execute cât mai corect exerciţiile de încălzire şi omogenizarea vocilor;
O5 – să interpreteze cât mai corect cântecele în cor, pe grupe cu solist şi cor.
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee: lectura explicativă, conversaţia, explicaţia, exerciţiul muzical, jocul
muzical, analiza, sinteza, comparaţia, exerciţiul, demonstraţia cu ajutorul înregistrărilor audio-
vizuale, demonstraţia cu imagini
b) Materiale didactice: fișe de lucru, imagini pentru susținerea exercițiilor de cultură vocală,
jucării musicale, înregistrări audio
c) Forma de organizare: frontal, individual.
Bibliografie:
• Alexandru-Chirilă Stanciu; Emilia Stanciu: „Abecedar muzical – pentru clasa I”, Editura
„Gheorghe Cârţu Alexandru”, Craiova, 1995;
• Aurel Maior; Marcela Peneş: „Educaţie Muzicală – clasa I”, Editura Aramis, Bucureşti, 1999;
• Marian Palade, Dorin Şcheiul: „Hai la joac-afară!” – culegere de cântece, jocuri şi numărători
muzicale pentru preşcolari şi şcolari mici”, Editura „George Tofan”, Suceava, 2006;

Tehnologia realizării activităţii


Secvenţele Durata şi
Conţinutul instructiv - educativ Strategii didactice
activităţii obiectivele
Activităţi 5 min. Organizarea clasei pentru buna desfăşurare explicaţia,
introductive O 1,2,5 a lecţiei de educaţie muzicală: demonstraţia,
(educaţie -aerisirea sălii de clasă; exerciţiul muzical
muzicală) -pregătirea materialului didactic necesar;
-asigurarea disciplinei;
-reamintirea poziţiei corecte de cânt
(spatele drept, picioarele pe podea, mâinile
pe bancă).
Se prezintă invitaţii, scopul vizitei acestora
şi a modului cum trebuie să se comporte
elevii la oră.
Exerciţii de respiraţie:
1. Oftatul (offfff!) – înainte de inspiraţie se
scoate aerul din plămâni, apoi se inspiră
profund şi se expiră tot aerul în ritm relativ
lent;
2. Stingeţi toate lumânările de pe tort -
inspiraţie puternică şi expiraţie forţată, prin
scoaterea a tot aerul din plămâni;
3. Suflăm să răcim ceaiul fierbinte! –
inspiraţie lungă, profundă şi expiraţie
controlată, cu buzele apropiate;
Exerciţii de dicţie: (fiecare exerciţiu se va
pronunţa mai întâi rar, apoi din ce în ce mai
rapid – ritmul poate fi accelerat de trei-
patru ori):
Trenul pleacă de la gară
Şi străbate-ntreaga ţară,
Tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu,
Tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu
Reactualizarea 10 min. Conversaţie introductivă: Evaluez
şi evaluarea O 3,4,5 - Pentru ce oră ne-am pregătit? Ce facem la capacitatea
cunoştinţelor ora de educaţie muzicală? copiilor de a
anterioare - Ce este cântecul? Ce fel de cântece răspunde la
(cunoaşterea
cunoaşteţi? întrebări
mediului)
- De ce cântă oamenii? Cu ce cântă ei?
- Cu ce mai cântă oamenii în afară de vocea
lor?
- Ce instrumente muzicale cunoaşteţi?
- Voi ce fel de instrumente folosiţi când
cântăm?
- Ce credeţi că vom face astăzi la ora de
educaţie muzicală?
- Ce trebuie să facem pentru a putea cânta
bine şi frumos?
Prezentarea 5 min. Astăzi, în prima parte a orei, vom repeta Evaluez
materialului O 3,4,5 cântecele pe care le-am învăţat. Vom capacitatea
stimul (educaţie repeta, de asemenea şi modurile de copiilor de a-și
muzicală şi interpretare: în cor, pe grupe, pe grupe cu concentra atenţia
cunoaşterea solist,acompaniindu-ne cu percuţie şi de a recepta
mediului)
corporală – bătăi din palme, bătăi din picior mesajul oral
din picior, cu acompaniere cu jucării
muzicale, cu ajutorul negativului muzical.
Dirijarea 10 min. Pentru început, vom cânta cântecelul prin Evaluez
învăţări O 1,2,5 care ne vom completa încălzirea vocilor, capacitatea
(educaţie reproducând sunetele scoase de animale. copiilor de a
muzicală) Cum se numeşte cântecul? executa corect
Graiul animalelor – interpretare cu solişti exerciţiile de
şi cor. respiraţie cerute
Descriere: câte un elev va prezenta Evaluez
animalul din cântec, iar clasa va interpreta capacitatea
sunetele scoase de acesta. copiilor de
- Cum ne mai putem acompania cântecele, recunoaştere a
dacă nu avem nici un instrument sau alt timpilor de intrare
obiect la îndemână? Ce cântecel în care în interpretarea
ne-am acompaniat cu ajutorul mâinilor, solist-cor.
picioarelor şi degetelor am învăţat? Evaluez
Dacă vesel se trăieşte – joc muzical cu capacitatea
acompaniament de percuţie corporală. copiilor de a
Descriere: se cântă doar trei strofe, cu folosi propriul
acompaniere de bătăi din palme, bătaie din corp ca
picior şi pocnit din degete. Se reaminteşte instrument de
numărarea în gând pentru a menţine ritmul percuţie şi
Prezint copiilor începutul negativului de acompaniere
cântecelul Chiţ, chiţ, chiţ. Le cer să ritmică.
recunoască despre ce cântec este vorba şi
să-şi amintească modul în care am învăţat
să-l cântăm.
4. Chiţ, chiţ, chiţ- interpretare pe două Evaluez
grupe alternativ, cu solist şi cor. capacitatea
Descriere: refrenul va fi cântat câte copiilor de
jumătate, alternativ, de cele două grupe, orientare în
corespunzătoare celor două rânduri de interpretarea unui
bănci, vorbele mamei şoriceilor vor fi cântec prin
interpretare de o fetiţă – solistul, iar ultima combinarea de
strofă va fi interpretată de toată clasa tehnici armonico-
sunetelor de acompaniere. polifonice.
Obţinerea 10 min. Cer elevilor să scoată pe bancă jucăriile Evaluez
performanţei O 1,2,5 muzicale, apoi solicit să-mi spună la care capacitatea de a
(educaţie cântece s-au acompaniat cu ajutorul lor. folosi corectă a
muzicală) 1. Vulpea și gâsca – interpretare cu jucăriile muzicale
acompaniere cu jucării muzicale. pentru marcarea
Descriere: cântecul se cântă în cor de către ritmului.
toţi copiii, la refren vor folosi acompanierea
cu jucăriile muzicale.
Retenţia şi 5 min. Se vor face aprecieri asupra modului de
transferul O5 participare a elevilor la activitate,
evidenţiind elevii cu prestaţie deosebită.

S-ar putea să vă placă și