Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data:
Unitatea de învăţămînt:
Propunător:
Nivelul/grupa:
Tema anuală de studiu: „Cum este, a fost şi va fi aici pe Pământ?”
Tema proiectului tematic: Prietenii mei necuvântătoarele
Tema săptămânii: “În lumea minunată a insectelor”
Tema activităţii: „Fluturașii dansatori”
,,Caută omida!”
,,Greierașul-cântecel”
Categoria de activitate: ALA – activităţi liber alese
Tipul activității: Mixtă
Mijloc de realizare: joc de mişcare, joc distractiv
Scopul activităţii: Exersarea deprinderilor motrice de bază şi a atenţiei; Dezvoltarea capacităţii de receptare şi respectare a regulilor jocului;
Recreerea copiilor şi stimularea bunei dispoziţii în cadrul grupului.
Comportamente vizate:
- Îşi coordonează muşchii în desfăşurarea unor activităţi diversificate, specifice vârstei;
- Participă la activităţi fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare;
- Utilizează mâinile şi degetele pentru realizarea de activităţi variate;
- Utilizează simţurile (văzul, auzul, simţul tactil etc.) în interacţiunea cu mediul apropiat
- Se orientează în spaţiu pe baza simţurilor;
- Îşi coordonează mişcările în funcţie de semnalele sonore
Obiective operaţionale:

 să respecte regulile de desfăşurare a jocului în grup;


 să execute mişcările adecvate, în funcţie de sarcinile jocului;
 să manifeste atitudini de cooperare, spirit de competiţie;
 să participe cu plăcere şi interes la joc alături de ceilalţi copii;
 să reacţioneze rapid şi corect la comenzile educatoarei;
Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul.
 Mijloace de învăţământ: scăunele, coronițe cu fluturași, omidă confecționată, floricele
 Forme de organizare: frontal, în grup, individual
 Elemente de joc: mişcarea, întrecerea, încurajare, aplauze;
 Resurse umane: 26 preșcolari
 Resurse temporale: 30 minute
Bibliografie:
“Curriculum pentru educaţie timpurie” 2019
Silvia Dima, Elena Firea, Elena Bijin, Ileana Sima “Jocuri şi exerciţii pentru dezvoltarea fizică a preşcolarilor”, Ed. EDP, Bucureşti, 1995
“Veniti sa ne jucam, copii!” –Antologie de jocuri pentru copii editată de Revista
Învăţământului Preşcolar ,1995
DESCRIEREA ACTIVITĂȚII

,, Fluturașii dansatoari”- joc distractiv


Desfasurarea jocului: Copiii primesc de la dna educatoare coronițe cu fluturași. Apoi, aceștia vor executa dansul fluturașilor în jurul scăunelelor
așezate in mijlocul sălii, in forma de cerc . Pe fiecare scăunel se află câte o floare de diverse culori. de La auzirea melodiei “Fluturașul Tita” ,copiii se
deplasează în jurul scăunelelor, iar la oprirea muzicii se aşază repede pe câte un scăunel. Fiind mai mulţi copii şi mai puţine scăunele, un copil va
rămâne în picioare fără scăunel, la oprirea bruscă a muzicii, acela va ieşi din joc. În final va rămâne un singur scaunel şi doi copii care se vor întrece.
Câştigător va fi cel care se va aşeza pe scăunel la oprirea bruscă a muzicii, acela va primi o recompensă.

TRANZIȚIE: Ghicitoare- Omiduța


,,Caută omida!”
Desfășurarea jocului: Se prezintă omida, cu precizarea că aceasta trebuie ascunsă undeva, primul grup de copii ascunde părțile componente ale
corpului omizii, iar celălalt grup închide ochii în timp ce omida este ascunsă. La semnalul educatoarei , copiii deschid ochii şi încep să caute omida.
Celălalt grup de copii le face galerie, dirijându-i prin cuvintele apă - departe, foc - aproape. Când se găsesc părțile componente ale omizii, copiii
trebuie să fie atenți și să îmbine corect părțile componente ale corpului omizii, acestea fiind numerotate de la 1 la 10. Se repetă jocul de câteva ori.

S-ar putea să vă placă și