Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 23.02.2022

PROPUNĂTOR: Prof. Înv. Preșcolar Formagiu Ioana Mihaela

GRUPA: Mare - Grupa Buburuzelor

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri și activități liber alese- ALA 2

TEMA ANUALĂ: ” Cu ce și cum exprimăm ceea ce simţim?”

TEMA SĂPTĂMÂNII: ” Ghiocei și mărțișoare”

TEMA ZILEI: ”Ghiocelul”

TIPUL DE ACTIVITATE: predare-învățare

MIJLOC DE REALIZARE ȘI SUBIECT:

Joc de mișcare: ”Ultimul ghiocel rămâne fără scaun”

MIJLOC DE REALIZARE: joc de mișcare

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Satisfacerea nevoii de mișcare, destindere și recreere a copiilor.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: să respecte regulile jocului;

O2: să aiba un comportament civilizat in timpul activitatii;

STRATEGII DIDACTICE

 Metode și procedee: conversaţia, explicația, demonstrația, jocul, observarea, exerciţiul


 Mijloace didactice: jetoane, cantece pentru copii
 Forme de organizare: frontal

BIBLIOGRAFIE

Marinescu Teofil, “Metodica predării educaţiei fizice la grădiniţă şi la clasele I-IV, 1996”

DURATA : 30 minute
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Strategii didactice
Nr. Etapele lecției Ob.
Crt. Op. Conținut intructiv-educativ Metode și Mijloace Forme de Evaluare
procedee didactice organizare

1. Crearea condițiilor necesare Conversația Frontal


desfășurării activității:
Moment
- aerisirea sălii de grupă;
organizatoric
- așezarea mobilierului;
- intrarea organizată a copiilor
în sala de grupă;
2. Vom face un joc de atenție.
În mână am trei jetoane de
Captarea atenției culori diferite. Când voi arăta Conversatia Cartonase de Frontal
cartonașul roșu toată lumea se diferite culori
ridică în picioare, când voi Explicatia
arăta cartonașul albastru toți
copiii vor veni la mine, iar la
cel galben, toți copiii vor sta
ghemuit.
Jocul se va desfășura de 2
ori.
3. Anunțarea temei și a Copiii vor fi anunțați că vor Conversația Frontal Capacitatea
obiectivelor activității juca un joc care se numește: copiilor de a
”Ultimul ghiocel rămâne fără Explicația înţelege tema
scaun”
şi obiectivele
activităţii.

4. Prezentarea noului Explicarea regulilor jocului Frontal


conținut și dirijarea
învățării “Scaunele muzicale”- scaunele
sunt așezate în cerc (cu unul
mai puțin decât copii). Copiii
vor fi așezați pe scăunele, iar
pe fundal se aude muzică.
Preșcolarii vor dansa în jurul
scaunelor până în momentul în
care muzica se va opri. Atunci
ei vor trebui să ocupe un
scaun. Unul dintre ei va
ramane în picioare și va iesi
din joc. Cel care va rămâne
ultimul în joc va fi
caștigătorul. Înainte de jocul
propriu-zis se va desfășura un
joc de probă. Frontal
Executarea jocului de probă.
Se execută un joc de probă
pentru a vedea dacă regulile
O1 jocului sunt înţelese de către
toţi copiii.
Desfășurarea propriu-zisă a
jocului
O2 Copiii execută jocul,
respectând regulile jocului.

5. Asigurarea feed- Această etapă se va realiza Conversația Frontal


back-ului prin intermediul unor întrebări
adresate preșcolarilor:
 „Ce joc am jucat?”
 „Ce parte v-a plăcut
mai mult?”
6. Încheierea Se vor face aprecieri generale Conversația Frontal Aprecieri
activității asupra desfășurării activității. verbale.

S-ar putea să vă placă și