Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:Grădinița Don Castor


GRUPA : Mare

DATA: 12.11 .2020

NUMELE ȘI PRENUMELE CADRULUI DIDACTIC: Petcu Roxana- Mădălina

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?


TEMA PROIECTULUI: Ce ne -a adus Zâna Toamnă ?
SUBTEMA: Legume minunate în cămara adunate
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Activități liber alese
B. Joc de mişcare :S-a dus gospodina să ia zarzavat

SCOPUL ACTIVITĂŢII :
Dezvoltarea atenţiei şi perseverenţei, crearea bunei dispoziţii.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1- Să respecte regulile impuse de joc și regulile de disciplină;


O2- Să iși dezvolte spiritul de orientare în spațiu;
O3- Să execute corect mișcarile impuse de joc;
SARCINA JOCULUI: Formarea și perfecționarea deprinderilor motrice de bază și dezvolatarea calităților psihice (colectivismul, inițiativa,
stăpânirea de sine, curajul).

REGULILE JOCULUI: Copilulul care iși aude strigat numele legumei trebuie să se ridice si sa -l urmeze pe conducătorul de joc .

DESCRIEREA JOCULUI :Copiii sunt așezați pe scaune în cerc . Atunci când conductorul jocului exclamă Coșul s -a rupt fiecare , inclusiv
acesta ocupă un scaun. In cerc există un scaun mai puțin deoarece inițial toate scaunele erau ocupate de legume și un copil va ramane în
picioare .Acesta este noul conducator al jocului . Conducatorul jocului spune că dorește un coș numai cu legume. El spune o ghicitoare iar
răspunsul la ghicitoare îl urmează .Leguma din spate va denumi o altă legumă și se va aseza la rând . Jocul continuă până când toți copii vor fi
ridicați în picioare .

Metode şi procedee conversaţia, explicaţia, demonstrația


Mijloace de învățământ : mascota Iepurașul
DURATA ACTIVITĂŢII: 20 minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC :

1.Curriculum pentru educație timpurie 2019


DEMERS DIDACTIC

Strategii didactice Evaluare


Evenimentele Conţinut Metode și Material didactic /
instruirii știinţific procedee Mijloace de
învățământ

Se asigură condiţiile necesare desfăşurării optime a Observarea

1.Moment activităţii: Conversația Materialul necesar comportamentului

organizatoric -aerisirea sălii de grupă desfășurării copiilor


-aranjarea mobilierului activității
-pregătirea materialului didactic.

Se prezintă invitatul zilei- Iepurașul care le explică Observaţia Iepurașul Frontală


2.Captarea
preșcolarilor că astăzi vor învăța să să se joace împreună. Conversaţia Pe grupuri
atenției

Frontală
Conversaţia Iepurașul
3.Anunțarea Se menţioneză tema jocului de mișcare „S-a dus
Explicaţia Pe grupuri
temei și a gospodina să ia zarzavat” şi se explică în mod accesibil
obiectivelor regulile jocului de mișcare .
4.Desfășurarea Joc de mișcare: S -a dus gospodina să ia zarzavat !
activității Copii sunt așezați pe scaune în cerc. Atunci când
conducătorul jocului exclamă „Coșul s- a rupt„ , fiecare
,inclusiv acesta ocupă un scaun. În cerc există un scaun
mai puțin deoarece inițial toate scaunele erau ocupate de
Explicaţia Jocul de mişcare
legume și un copil va ramâne în picioare. Acesta va
deveni noul conducător al jocului.

Conducătorul jocului spune că dorește un coș numai cu Demonstraţia


legume. El spune o ghicitoare iar răspunsul la ghicitoare îl
va urma. Leguma din spate va denumi o altă legumă și se
Etapa a II-a
va aseza la rând. Jocul continuă pâna când toți copii vor fi
Jocul de miscare ridicați în picioare .

Se fac aprecieri individuale şi colective asupra Aprecieri verbale,


Iepurașul
5.Încheierea modului de participare şi comportare la activitate. Se Conversaţia individuale, de grup şi
Recompense
activității oferă recompense. Explicaţia colective.

S-ar putea să vă placă și