Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect Didactic Mijlocie A
Proiect Didactic Mijlocie A
didactică
Dată: 3.11.2022
Propunătoare:
Unitatea de aplicație: Grădinița cu program prelungit numărul 9
Grupa: Mijlocie A
Educatoare: Berariu Irina
Profesor metodist: Benea Cătălina
Profesor coordonator de practică pedagogică: Gheorghe Iuliana
Categorie de activitate: ADE( Activități pe Domenii Experențiale)
Domeniul experențial: DLC( Domeniul Limbă și Comunicare)
Activitate: Educarea limbajului
Tema anuală: Cine sunt/suntem?
Tema săptămânii: Sănătos de mic
Tema activității: „Săculețul fermecat”
Mijloc de realizare: joc didactic (sporturi)
Tipul activității: Transmitere de noi cunoștințe
Durată: 20-25 minute
DOMENIUL DE DEZVOLTARE:
Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și
scrierii
DIMENSIUNILE DEZVOLTĂRII:
Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
COMPORTAMENTE VIZATE
2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei,
nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii (comunicare expresivă)
2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte
de comunicare
2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
A. Cognitive:
O1A: Să denumească corect sporturile după imaginile prezentate;
O2A: Să mimeze sporturile în funcție de obiectele reprezentative
extrase;
O3A: Să răspundă corect la ghicitorile legate de sporturile și
elementele sale;
O4A: Să se exprime corect în propoziții dezvoltate.
B. Afective:
O1B: Să participe cu interes pe parcursul desfășurării activității;
C. Psiho-motorii:
● STRADEGIA DIDACTICĂ:
● Variante de joc:
Varianta 1: Un copil ales de „săculețul fermecat” va veni în față să extragă o imagine cu un
sport, apoi va spune răspunsul într-o propoziție.
Varianta 2: Copiii vor răspunde la ghicitorile legate de sporturi, în propoziție, și vor
selecta cartonașul ce reprezintă răspunsurile ghicitorilor, pe care le vor asocia cu
imaginea sportului corespunzător.
BIBLIOGRAFIE/SITEOGRAFIE:
•https://www.edu.ro/sites/default/files/Curriculum%20ET_2019_aug.pdf
• https://ro.scribd.com/document/533491316/Ghicitori-despre-sport-%C5%9Fi-mijloacele-
folosite
•https://www.tenstickers-romania.com/stickere-perete/baschet-fata-desen-acasa-
autocolant-962
•https://ro.depositphotos.com/vector-images/ni%C3%B1a-jugando-
tenis.html?offset=500&sh=d7bcb42abacb37d88d110d726aecbebac177cb41
•https://www.bekid.ro/tablou-canvas-calarie-40-x-40-cm.html
•http://cursuriminime.ro/curs-de-gimnastica-ritmica/
•https://puzzlefactory.pl/ro/puzzle/joac%C4%83/sportiv/294859-fotbal#10x5
•https://ro.wikipedia.org/wiki/Fi%C8%99ier:Soccerball.svg
•https://www.supercoloring.com/ro/desene-de-colorat/emoji-schiuri
•https://ro.stockfresh.com/image/4339183/ice-hockey-player-holding-stick-cartoon
•https://www.bekid.ro/tablou-canvas-hochei-20-x-20-cm.html
Secvențele Ob Desfășurarea activității Strategia didactică
lecției și .
durata Op
Activitatea propunătoarei Activitatea Metode și Resurse Forme Metode
.
preșcolarilor procedee materiale de de
organiz evaluare
are
1. Momentul Pregătește materialele Preșcolarii se Instructaj Frontal Observa-
organizatoric pentru activitate. așează pe scaune verbal rea
1 min Propunătoarea asigură și se pregătesc comporta
ordinea, disciplina și pentru activitate. mentu-lui
condițiile optime pentru colectivu-
desfășurarea activității, lui de
copii
5.Obținerea O1 După explicarea regulilor Copiii sunt atenți la Exercițiul Ghicitorile, Frontal Observa-
performanței C urmează jocul de probă cu cerințele imaginile rea
3 min un copil. Apoi jocul propriu- propunătoarei. legate de comportam
zis sporturi, entu-lui
colectivu-lui
răspunsurile
de copii
la ghicitori Chestionare
a orală