Sunteți pe pagina 1din 9

CASA CORPULUI DIDACTIC ALBA

Str. Gabriel Bethlen, Nr. 7, Alba Iulia, 510009 MINISTERUL


Telefon: 0258 826147, fax: 0258 833101 EDUCAŢIEI
office@ccdab.ro, www.ccdab.ro

M.4_S2: Sarcină individuală


Realizaţi un proiect didactic pentru activitate integrată pe tema Cu ce şi cum
exprimăm ceea ce simţim? pentru intervalul de vârstă 2-5 ani, urmărind formarea
următoarelor competenţe:
 Dimensiunea: Premise ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare
cunoscute
 Reper 3.2. Discriminează/diferențiează fonetic cuvinte, silabe, sunete și
asociază sunete cu litere

Cadru pentru proiect didactic - activitate integrată

 NIVELUL/GRUPA:
 TEMA ANUALĂ DE STUDIU:
 TEMA PROIECTULUI:  TEMA SĂPTĂMÂNII:
 TEMA ACTIVITĂŢII:
 ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
- ADP: Întâlnirea de dimineață
- ALA: Bibliotecă Construcţii Ştiinţă –
ADE:
- ALA
 DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 COMPORTAMENTE VIZATE:
 OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 STRATEGII DIDACTICE:  Metode şi procedee:  Resurse materiale:  Forme de
organizare:
 DURATA ESTIMATĂ:
 BIBLIOGRAFIE:
 SCENARIUL ACTIVITĂȚII

NR. ETAPELE CONȚINUTUL STRATEGII DIDACTICE EVALUARE/


CRT. ACTIVITĂȚII ȘTIINȚIFIC METODE MIJLOACE FORME DE METODE /
DE ÎNV. ORGANIZAR INDICATORI
E

Cursant: Ivan Alina


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

INTERVALUL DE VÂRSTĂ: 24 – 60 luni,


GRUPA: Mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU:„Cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Vestitorii primăverii”
TEMA ACTIVITĂȚII:„De vorbă cu Primăvara”
TIPUL ACTIVITĂȚII: mixtă
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
Categorii de activități de învățare:
 ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

Rutine: Primirea copiilor, micul dejun, gustarea (deprinderi specifice).


Întâlnirea de dimineață: „Primăvară, bun venit !”
Tranziții: - „Am o căsuță bine închisă” „Uite-așa” „Bat din palme”
Moment de mișcare:”Dacă vreau să cresc voinic”
Moment de lectură:„Povestea celor trei fluturași”
Jocuri și activități liber alese (ALA):
ALA1:Construcții: „Lădițe pentru floricele” – construcție din piese lego
Artă: „Flori de primăvară” –mototolire și lipire hârtie creponată
Bibliotecă : „Primăvara” – citire de imagini despre anotimpul Primăvara

ALA2:Joc de mișcare:„Zboară la floare”


Ștințe: „Zâna Primăvară spune..”

 ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE


Domeniul Științe (DȘ): Activitate matematică - „Ajutoarele Zânei”– joc didactic matematic
Domeniul Estetic și Creativ (DEC): educație artistico-plastică - „Grădina cu flori”- pictură pe
folie alimentară
Mijlocul de realizare:activitate integrată A.L.A+A.D.P+A.D.E(DȘ+DEC)+A.L.A.II
COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL DERULĂRII ACTIVITĂȚII
INTEGRATE

A.2.3. Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii.
B.1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situaţii problematice
specifice
C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
C.2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină
dificultăți.
C.3.3. Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cântec, dans etc.
D.1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și
receptării lui (comunicare receptivă)
D.1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)
D.2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,
emoții proprii (comunicare expresivă)
D.2.2 Respectă regulile de exprimare corectă în diferite contexte de comunicare
D.2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului
E.1.5. Realizează, în mod dirijat, activități simple de investigare a mediului, folosind
instrumente și metode specifice.
E.2.1. Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr și cu numerația
E.2.4 Efectuează operații de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor.
 (Curriculum, 2019, p. 18-24)

 OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Comportamente vizate Obiective operaționale


D.2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară O1: Ante/Preșcolarul va fi capabil să
a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii participe activ la discuțiile purtate în
(comunicare expresivă) cadrul etapelor, Întâlnirii de
E.1.5. Realizează, în mod dirijat, activități simple de dimineață, aplicând cunoștințele
investigare a mediului, folosind instrumente și dobândite despre anotimpul
metode specifice. primăvara în situații variate.
O2:Ante/Preșcolarul va fi capabil să
execute cu sprijin(nivel de vârstă: 24-
60 luni)/ fără sprijin sarcinile de la
centrele de interes: construirea
lădițelor pentru flori , mototolirea și
lipirea hârtiei creponate realizând
flori de primăvară, și „citirea” de
imagini și realizarea fișei cu
grafisme;

B.1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de O3: Ante/Preșcolarul va fi capabil să


primire a ajutorului în situaţii problematice specifice identifice elementele surpriză din
C.2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea plicuri;
sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți. O4: Ante/Preșcolarul va fi capabil să
E.2.1. Demonstreazăfamiliarizarea cu conceptul de formeze mulțimi după formă;
numărși cu numerația O5: Ante/Preșcolarul va fi capabil să
E.2.4 Efectuează operații de seriere, grupare, poziționeze pe tablou elementele de
clasificare, măsurare a obiectelor. primăvară, raportând corect cifra 2
(nivel de vârstă: 24-60 luni) și cifra 3
la cantitate, și invers;
O6: Ante/Preșcolarul va fi capabil să
rezolve probleme de adunare și
scădere cu o unitate.

A.1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru


realizarea de activităţi variate; O7: Ante/Preșcolarul va fi capabil să
B.1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de identifice materialele și instrumentele
primire a ajutorului în situaţii problematice specifice de lucru puse la dispoziție;
C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
C.2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea O8: Ante/Preșcolarul va fi capabil să
sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți. realizeze tema plastică prin tehnica
C 3.2. de lucru dată;
Demonstreazăcreativitateprinactivitățiartistico-
plastice, muzicaleși practice, înconversațiișipovestiri
creative

A.2.3. Își coordonează mișcările în funcție de ritm, O9: Preșcolarul va fi capabil să


cadență, pauză, semnale sonore, melodii. respecte regulile de grup din cadrul
jocurilor de mișcare și de atenție din
cadrul ALA2.

Mijloace de învăţământ:grafic,boluri cu lalele, zambile, lego, tablou, jetoane cu cifre,


plicuri colorate, jetoane cu fluturași, buburuze, albinuțe, lalele, panou,folie alimentară,
acuarele, pensulă.
Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, expunerea,
problematizarea, Turul Galeriei
Forme de organizare a activităţii: frontal, individual
Sarcina didactică:formarea mulțimii după formă, raportarea corectă a cifrei la cantitate și
invers, rezolvarea problemelor matematice prin operații de adunare și scădere cu o unitate.
Regulile jocului: Copiii răspund când sunt provocați de Zâna Primăvară prin rostirea
formulei „Bagheta se rotește și la tine se oprește”
Elementele de joc:surpiză, aplauze, bătăi din palme, ghicitori,

Evaluare: Ţinând cont de faptul că proiectarea activităţii s-a axat pe comportamente,pe


parcursul activităţii integrate vor fi evaluate următoarele aspecte:
-acurateţea răspunsurilor verbale oferite de copii la întrebările adresate de educatoare
-calitatea şi acurateţea produselor activităţii
-corectitudinea executării mişcărilor în timpul jocurilor de mişcare, a rutinelor şi tranziţiilor,
-gradul de manifestare generală a comportamentelor şi atitudinilor urmărite şi nivelul de
autonomie demonstrat.

Bibliografie:
1. ***Curriculum pentru educaţia timpurie (a copiilor de la naştere până la vârsta de 6 ani),
M. E. N., Bucureşti, 2019.
2. Tătaru, L., Glava, A., Chiş, O., Piramida cunoaşterii, repere metodice în aplicarea
curriculumului preşcolar, Editura Diamant, Piteşti, 2014
Domeniul Știință (DȘ): Activitate matematică –”Ajutoarele Zânei” – joc
Activități pe domenii didactic matematic
experiențiale Domeniul Estetic și creativ (DEC): Activitate artistico-plastică –”Grădina
cu flori” – pictură pe folie alimentară

Construcții: ”Lădițe pentru floricele” – construire lădițe din piese de lego


Jocuri și activități liber alese Artă:”Flori de primăvară” – mototolire și lipire hârtie creponată
(ALA1)
Bibliotecă : „Primăvara” – citire de imagini despre anotimpul Primăvara
Joc de mișcare : ”Zboară la floare”
ALA2 :
Științe : ”Zâna Primăvară spune”

Rutine: Primirea copiilor, micul dejun, gustarea (deprinderi specifice).


Întâlnirea de dimineață: Primăvară, bun venit
Activități de dezvoltare Tranziții:”Am o căsuță bine închisă””Bat din palme” ”Uite-așa”
personală (ADP) Moment de mișcare/tranziție: ”Dacă vreau să cresc voinic”

De
vorbă
cu Scenariul activității
Primăv
I.
ara! Moment organizatoric

O1. Ante/Preșcolarul va fi capabil să participe activ la discuțiile purtate în cadrul


etapelor, Întâlnirii de dimineață, aplicând cunoștințele dobândite despre anotimpul
primăvara în situații variate.

Pentru buna desfăşurare a activităţii se aerisește sala de grupă, se aranjează mobilierul și


se pregătesc materialele necesare desfăşurării activităţii.
Salutul se va realiza în funcție de forma aleasă de pe imagine de către copil.
Întâlnirea de dimineață debutează cu tranziția:
Bună dimineață cer frumos (noros,ploios)!
Bună dimineața soare luminos!
Bună dimineața vânt,
Care bați pe Pământ
Bună dimineața pietre tari,
Bună dimineața animale mici și animale mari!
Bună dimineața, preșcolari!
Calendarul naturii este indispensabil pentru a cultiva spiritul de observație al copiilor în
legătură cu schimbările care au loc în mediul înconjurător și mai ales pentru a menționa
caracteristicile anotimpului primăvara. Se poartă o discuție cu preșcolarii: “În ce anotimp
suntem?” “În ce zi suntem?” “Cum este vremea afară?” “Cum ne îmbrăcăm primăvara?”
Prezența se va realiza cu ajutorul pozelor copiilor. Pozele copiilor prezenți se vor pune pe
panou, astfel aflăm câți copilași sunt prezenți la activitate.
Momentul de mișcare: ”Dacă vreau să cresc voinic”
Activitatea de grup : ”Dacă aș fi un vestitor al primăverii, aș vrea să fiu ...”

II. Captarea atenției


Se realizează prin intermediul noutății zilei, de la întâlnirea de dimineață, unde
educatoarea o prezintă pe Zâna Primăvară care a venit în vizită la grupa noastră șivrea să o
ajutăm.
III. Anunțarea temei și a obiectivelor
Copiii vor fi anunțați căastăzi vom desfășura mai multe activități pentru a-i ura Zânei
Primăvara bun venit. Se prezintă copiilor sarcinile de la centrele de interese, sunt anunțați că
la activitatea matematică vor juca un joc matematic, iar la activitatea artistico-plastică, vor
picta un câmp cu flori.
IV. Dirijarea învățării
O2:Ante/Preșcolarul va fi capabil să execute cu sprijin/ fără sprijin sarcinile de la
centrele de interes: construirea lădițelor pentru flori , mototolirea și lipirea hârtiei
creponate realizând flori de primăvară, și „citirea” de imagini și realizarea fișei cu
grafisme
Cu ajutorul tranziției: „Am o căsuță bine închisă” copiii sunt invitați să descopere surprizele
de la centrele de interes.
Se analizează materialele puse la dispoziție și educatoarea le va explica sarcinile de lucru
pentru fiecare centru.
La Centrul Construcții copiii vor realiza lădițe pentru floricele, în cadrul centrului Artă, vor
mototoli și vor lipi hârtie creponată pe floricele, iar în cadrul centrului Bibliotecă, preșcolarii
vor „citi” imagini despre anotimpul primăvara.
După finalizarea activităților de la centre, prin tranziția „Bat din palme:clap-clap-clap/Din
picioare trap-trap-trap/Ne-nvărtim, ne răsucim/Și la baie noi pornim.”copiii ies din sala de
grupă și merg la baie.
După ce au mâncat, copiii intră în sala de grupă în pași de fluturași.
O3: Ante/Preșcolarul va fi capabil să identifice elementele surpriză din plicuri;
O4: Ante/Preșcolarul va fi capabil să formeze mulțimi după formă;
O5: Ante/Preșcolarul va fi capabil să poziționeze pe tablou elementele de primăvară,
raportând corect cifra 4 (nivel de vârstă: 37-60 luni) și cifra 5 la cantitate, și invers;
O6: Ante/Preșcolarul va fi capabil să rezolve probleme de adunare și scădere cu o
unitate.
Printr-o scurtă povestioară trecem prin alunecare spre activitatea frontală „Zâna
Primăvară este tristă pentru că a vrut să vă facă un mic cadou, un tablou de primăvară, dar pe
drum s-a întâlnit cu vântul și acesta i-a suflat câteva elemente din tablou, descompletându-l
Vreți ca noi s-o ajutăm/Tabloul să completăm?”
Explicarea jocului:Copii sunt așezați pe scăunele în semicerc, educatoarea rotește bagheta
ZâneiPrimăvara prin rostirea formulei recitative “Bagheta se rotește si la tine se oprește”.
Copilul care a fost atins de baghetă va veni si rezolva sarcina de lucru. Daca rezolva corect
sarcina este aplaudat, daca greșește copii vor sesiza greșeala prin sintagma “Te ajut eu”.
Desfășurarea jocului de probă: Copiii vor număra câteva elemente din tablou(stup, copaci) și
vor răspunde la o ghicitoare. ”Măr frumos și aurit/Chiar din cer a răsărit/Ziua-ntreagă
strălucește/Și pământul încălzește. Cine e? ”
Desfășurarea jocului:
Varianta 1:
Pe tabloul Zânei Primăvara descoperim plicuri colorate. Voi deschide plicul de culoare roșie.
Copiii aleși de baghetă prin formula „Bagheta se rotește și la tine se oprește” vor forma pe
tablou mulțimi după formă, respectiv mulțimea ghioceilor și mulțimea zambilelor.
Bagheta ZâneiPrimăvara va alege pe rând alți copii care vor număra obiectele fiecărei
mulțimi și vor așeza sub fiecare mulțime cifra corespunzătoare numărului de elemente.
Varianta 2:Voi deschide plicul de culoare galbenă în care găsim jetoane cu lalele colorate.
Zâna Primăvară îmi cere să bat din palme. Copiii vor număra bătăile din palme și vor așeza în
tablou, pe stratul liber,tot atâtea lalele câte bătăi din palme au auzit.
Varianta 3: Deschid plicul de culoare albastră în care se află jetoane cu fluturași și albinuțe.
Voi arăta cifra 4 și copiii vor așeza tot atâția fluturași pe copac.
Voi arăta cifra 5 și copiii vor așeza tot atâtea albinuțe pe stup.
Complicarea jocului
Varianta 4:Deschid plicul verde. Cer atenție sporită copiilor pentru că pe tablou se va
schimba ceva.
Întrebări pentru copii:
 ”Sunt trei rândunele-n zbor/Vine una-n urma lor/Câte sun acum în zbor? ”
 ”Cei patru fluturi din copac/Stau acum puțin la sfat/Unul s-a cam plictisit/S-a scuzat
că e grăbit/Pleacă parcă supărat,/Câți mai rămân în copac? ”
Copiii ascultă, se gândesc și răspund. Primesc aplauze.

V. Obținerea performanței
DEC (activitate artistico-plastică)
Intuirea materialelor: Copiii vor intui materialele care se găsesc pe măsuțe: acuarele,
pensule, folie alimentară.
Explicarea modului de lucru:Se prezintă copiilor modul de realizare a lucrării: pe folie
alimentară se atașează șablonul unei flori, apoi cu acuarele vor picta cu diferite culori o
grădină cu floricele. La sfârșitul activității se detașează șablonul, iar pe folie rămâne doar
grădina cu flori pictate.
Exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii:
Batem palmele ușor, batem palmele de zor
1-2-1-2 faceți toți la fel ca noi
Închid pumnii și-i desfac, degetelor fac pe plac,
1-2-1-2 faceți toți la fel ca noi
La pian acum cântăm, liniște să ascultăm:
Plic-plac, plic-palc, melodiile îmi plac.
Executarea lucrărilor de către copii: le urez spor la treabă și îi îndemn să lucreze cu atenție.
Cu ajutorul metodei Turul Galeriei, copiii vor forma un șir și se vor deplasa pe la măsuțe
pentru a vedea toate lucrările și pentru a le aprecia în ceea ce privește corectitudinea aplicării
tehnicii de lucru.

VI. Asigurarea retenției și a transferului

A.L.A 2 va cuprinde un joc de mișcare și un joc de atenție din Domeniul Științe


”Zboară la floare ”
Se așază scăunelele în formă de cerc, pe fiecare scăunel sunt lipite flori. Sunt scaune mai
puține cu unul decât numărul copiilor. Copiii vor imita zborul fluturașului, iar la semnul
”Zboară la floare”, aceștia trebuie să se așeze pe scăunele. Fluturașul-copil rămas fără scaun
iese afară din joc. Jocul continuă până când vor rămâne doi copii-fluturași, dar un singur
scăunel. Cel care va reuși să se așeze pe scăunel va fi câștigătorul jocului. Jocul se reia de
câteva ori.
”Zâna Primăvară spune”
La comanda ”Zâna Primăvară spune ” ei trebuie să execute comanda Zânei. De exemplu:
”Zâna Primăvară spune: Săriți într-un picior!” ”Zâna Primăvară spune spune: Dormiți!”
”Zâna Primăvară spune: Spuneți-mi câte o floare de primăvară” ”Zâna Primăvară spune:
Ascultați o poveste”
Zâna Primăvară le mulțumește copiilor pentru ajutorul acordat: ”V-ați gândit/V-ați
consultat/Și răspunsuri bune ați dat/ Tabloul ați completat/Pe mine, voi m-ați salvat!

VII. Încheierea activității. Aprecieri finale


Pe tot parcursul activității, educatoarea va observa comportamentul copiilor și gradul de
implicare în activitate, va oferi întăriri pozitive și va corecta eventualele greșeli. Copiii vor
primi de la Zâna Primăvară recompense sub formă de medalioane.

S-ar putea să vă placă și