Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de activitate integrată

INTERVALUL DE VÂRSTĂ: 37-60 luni


DATA: 20 martie 2024
EDUCATOARE: prof. înv. preșcolar Trifan Adriana Emilia
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „În lumea insectelor”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Prietenii fluturașului Aris”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată de zi
VALOAREA VIZATĂ: EMPATIE
CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:

• ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:


Rutine: Primirea copiilor, micul dejun (deprinderi specifice): ”Singurel îmi fac ordine la locul de
joacă!”, ”Ne pregătim pentru activități”.
Joc liber: la alegerea copiilor cu jucăriile din grupă
Întâlnirea de dimineață: „Ce face un prieten al insectelor....”;
Moment de mișcare/ tranziție: „Înviorare de dimineață”, ,,Bat din palme”, ,,Zborul fluturașilor”,
,,Dansează Hopa-hopa!”, ,,Câte unul pe cărare”;

• JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 1):


Nisip și apă: ,,Găsește insectele pierdute”
Știință: „Sortăm flori de primăvară” (grupare după criteriul formei)
Artă: „Mușuroi pentru furnici” (lipire)
Construcții: „ Razele Soarelui” (asamblare)

• ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:


Domeniul Științe (DȘ2- Activitate matematică ): „În căutarea prietenilor fluturașului Aris” – joc
didactic matematic
Domeniul Estetic și creativ (DEC2- Activitate artistico-plastică) : „Prietenii insectelor” - pictură
prin tehnica ștampilării

• JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 2):


„Hrănește Omida mâncăcioasă ” - joc distractiv
„Fluturașii și broasca” – joc de mișcare

MIJLOC DE REALIZARE: activitate integrată de o zi (ADP+ALA 1+DȘ2+DEC2+ALA 2)

DOMENII ALE DEZVOLTĂRII


A. Dezvoltarea fizică, a sănătății și igienei personale
B. Dezvoltarea socio-emoțională
C. Capacități și atitudini în învățare
D. Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii
E. Dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii
SUBDOMENII ALE DEZVOLTĂRII
A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
B.1. Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate
B.3. Conceptul de sine
C.1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
C.2.Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
C.3. Activare și manifestare a potențialului creativ
D 2.2 Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
E.2. Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea
mediului apropiat
E.3. Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare

COMPORTAMENTE VIZATE: OBIECTIVE OPERAȚIONALE


O1. Preșcolarul va fi capabil să grupeze elementele după
C2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență. culoare, utilizând siluetele florilor, respectând indicațiile
E 2.1 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de educatoarei.
număr şi cu numeraţia. O2. Preșcolarul va fi capabil să idenfice mulțimi cu un singur
E 2.4. Efectuează operaţii de seriere, grupare, element, având la dispoziție material intuitiv, urmând indicațiile
clasificare, măsurare a obiectelor. educatoarei.
E.3.3. Descrie unele caracteristici ale lumii vii, ale O3. Preșcolarul va fi capabil să asocieze corect mulțimile cu un
Pământului şi Spaţiului. element cu numărul și cifra 1, urmând indicațiile educatoarei.

A1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor O4. Preșcolarul va fi capabil să utilizeze operații simple de
activități diversificate, specifice vârstei A1.3. lucru specifice picturii (tehnica ștampilării ), respectând
Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de indicațiile educatoarei.
activităţi variate O5. Preșcolarul va fi capabil să interpreteze liber, creativ
B3.2. Își promovează imaginea de sine, prin lucrările realizate din punct de vedere estetic, cu sprijinul
manifestarea sa ca persoană unică, cu caracteristici educatoarei.
specifice O6. Copilul va fi capabil să precizeze 2-3 caracteristici ale
C2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență lumii vii, cu ajutorul educatoarei,
C3.2. Demonstrează creativitate prin activități
artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și
povestiri creative
D 2.2 Respectă regulile de exprimare corectă, în
diferite contexte de comunicare.
E.3.3. Descrie unele caracteristici ale lumii vii, ale
Pământului şi Spaţiului
A1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor O7. Preșcolarul va fi capabil să colaboreze cu colegii (în
activități diversificate, specifice vârstei pereche sau în grup), pentru a realiza tema propusă.
B 1.3. Inițiază/participă la interacţiuni pozitive cu O8. Preșcolarul va fi capabil să participe cu entuziasm la
copii de vârstă apropiată activități de grup, urmând indicațiile educatoarei,
B3.2. Își promovează imaginea de sine, prin
manifestarea sa ca persoană unică, cu caracteristici
specifice
E.3.3. Descrie unele caracteristici ale lumii vii, ale
Pământului şi Spaţiului
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee didactice: conversația, explicația, exercițiul, descrierea, problematizarea,
jocul didactic, demonstrația, munca în grup, analiza, metoda „Turul galeriei”, tehnica ștampilării.

 Mijloace de învățământ: calculator (material audio-video cu fluturașul Aris), siluete din


polistiren (lalele de diferite culori, cifre, fluturaș, fagure), cercuri din plastic, siluete insecte 2d,
tăvițe cu nisip, unelte pentru grădinărit mici, tăviță cu iarbă, lupe, siluetă Soare din carton, piese
pentru construcții mici, sticlă (siluetă pentru mușuroi), hârtie maro tăiată în bucăți mici, lipici,
machetă verde, siluete 2d flori de primăvară, ghivece, tăvi din carton cu omidă, grăunțe, mască de
broscuță, buline colorate autocolante, bureți pentru ștampilare, cotoare hârtie, hârtie A4 maro,
acuarele (galben, roz, portocaliu, negru), recompense.

 Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, în perechi.

DURATA: o zi

JOC DIDACTIC „Fluturașul Aris își caută prietenii”


Scopul jocului didactic: Consolidarea deprinderii de a identifica și asocia numărul de un element
cu cifra 1.
Regulile jocului: preșcolarii trebuie să grupeze, respectând criteriul dat, primind recompensă pentru
realizarea sarcinilor câte un indiciu pentru a identifica prietenii fluturașului.
Sarcina didactică:
1. Să grupeze, după criteriul culorii, lalele.
2. Să identifice mulțimile cu un singur element și să asocieze corect cifra corespunzătoare.
3. Să identifice cifra 1.
Elemente de joc: recompensele, închiderea și deschiderea ochilor, indiciu, aplauzele, mânuirea
materialului;

EVALUARE:
Evaluarea activității se va realiza prin aprecieri individuale și colective asupra sarcinilor efectuate
pe parcursul zilei. De asemenea, se va urmări calitatea produselor activității din cadrul activităților
pe Domenii experiențiale.
La final, prin metoda ,,Turul galeriei”, se va realiza evaluarea produselor activității.

BIBLIOGRAFIE:
• Curriculum Pentru Educația Timpurie, 2019;
• Tătaru L., Glava A., Chiș O., „Piramida cunoașterii: repere metodice în aplicarea
curriculumului”, Pitești, Editura Diamant, 2014.
• Tataru L.,Glava A, Balasz-Muresan D.L.O.,,Elemente de didactica a educatiei timpurii.
Ghid de bune practici pentru invatamantul prescolar ”, Editura Diamant, 2023
A.L.A.1 A.L.A.1 A.L.A.1 A.L.A.1
Construcții Nisip și apă Științe Artă

„ Razele Soarelui” ,,Găsește insectele „Sortăm flori de „Mușuroi pentru


(asamblare) pierdute” primăvară” furnici”
(grupare după criteriul (lipire)
formei)

Domeniul Științe Domeniul Estetic și creativ


(DȘ- Activitate matematică ) (DEC- Activitate artistico-
,,PRIETENII
plastică)
„În căutarea FLUTURAȘULUI „Prietenii insectelor ”
prietenilor ARIS”
- pictură
fluturașului Aris” (tehnica ștampilării)

– joc didactic

A.L.A.2

„Hrănește Omida mâncăcioasă ” - joc distractiv


„Fluturașii și broasca” – joc de mișcare
Scenariul activității integrate

I. MOMENT ORGANIZATORIC
Se asigură condițiile optime pentru buna desfășurare a activității didactice:
- se aerisește sala de grupă;
- se pregătesc materialele necesare;
- se așează scăunelele în formă de semicerc;
- se organizează colectivul de copii și sunt introduși în sala de grupă.

II. ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ


1. Salutul
Activitatea începe cu întâlnirea de grup între copii și educatoare. Copiii sunt așezați pe scăunele, în
semicerc.
Educatoarea salută copiii:
,,Dimineața a sosit
Toți copiii au venit.
În semicerc să ne-adunăm
Și frumos să ne salutăm.
A-nceput o nouă zi,
Bună dimineața, copii!”
Copiii se salută ulterior între ei (fiecare copilaș va saluta colegul de lângă el).

2.Prezența
Pe rând, fiecare copilaș își va alege poza pentru a o atașa la imaginea grădiniței, stabilind prezența
copiilor.

3. Calendarul naturii
După o discuție despre anotimpul primăvara, despre ziua, luna și data în care ne aflăm, copiii,
ajutați de educatoare, stabilesc anotimpul, ziua săptămânii, vremea de afară, atașând câte un ursuleț
în dreptul imaginii sugestive.

4. Împărtășirea cu ceilalți
Se începe o discuție despre ce înseamnă să fii un bun prieten pentru insecte.
,,Cum putem arăta insectelor că ne pasă de ele/că le iubim?” (să nu le stricăm căsuțele, să avem
grijă să nu le călcăm, putem să plantăm floricele pentru albinuțe ș.a.)
Copiii sunt întrebați care e starea lor emoțională astăzi: fiecare copilaș, cu ajutorul imaginilor, vor
identifica starea lor emoțională (vesel, trist, furios).

5. Mesajul zilei
Educatoarea le spune copiilor că a auzit că a fost o vreme tare urâtă cu vânt puternic iar o poieniță
frumoasă a fost distrusă.

6. Activitate de grup ,,Înviorare de dimineață!”- moment de mișcare


Copiii, după modelul educatoarei execută exerciții de mișcare pe fondul cântecului ,,Ursuleții s-au
trezit!”
III. CAPTAREA ATENȚIEI
Se realizează cu ajutorul unor imagini audio-video cu un fluturaș care dorește să le ceară ajutorul.

IV. ANUNȚAREA TEMEI ȘI A OBIECTIVELOR


Se anunță tema și se transmit obiectivele activității pe înțelesul copiilor cu ajutorul fluturașului Aris:
,, Azi mă veți ajuta să îmi găsesc prietenii și să îmi refac poienița mea frumoasă: vom găsi floricele
de primăvară, le vom grupa, vom găsi și vom duce insectele la căsuța lor în poieniță și poate mă veți
ajuta și pe mine să am din nou aripioarele colorate”.

Se prezintă centrele de interes puse la dispoziție, iar preșcolarii aleg centrul unde doresc să lucreze
pentru a îndeplini sarcini de lucru specifice: ,,Zburăm precum fluturașii și ne așezăm pe scăunel.”

TRANZIȚIE: ,,Bat din palme, clap,cap, clap,


Din picioare, trap, trap , trap,
Ne-nvârtim, ne răsucim și spre centre noi pornim...”

V. DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII ȘI OBȚINEREA PERFORMANȚEI

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA.1)


O4. Preșcolarul va fi capabil să utilizeze operații simple de lucru în realizarea sarcinilor, respectând
indicațiile educatoarei.
O5. Preșcolarul va fi capabil să interpreteze liber, creativ lucrările realizate din punct de vedere
estetic cu sprijinul educatoarei.
O6. Preșcolarul va fi capabil să colaboreze cu colegii pentru a realiza tema propusă.
O7. Preșcolarul va fi capabil să identifice unele caracteristici ale lumii vii, cu ajutorul educatoarei.

După ce preșcolarii se așează pe scăunele, se explică sarcinile de lucru pentru fiecare grup în parte.

Nisip și apă ,,Găsește insectele pierdute”


Copiii primesc sarcina de a căuta cu ajutorul greblei sau a lopățelelor în nisip insecte ascunse și să
le mute în iarbă. Pot folosi, de asemenea lupa, pentru a le găsi în nisip.

Științe: ,,Flori de primăvară”


Copiii primesc sarcina de a sorta după formă flori de primăvară. Vor așeza florile în ghiveciul
corespunzător, formând trei mulțimi de flori de primăvară.

Construcții: ,,Razele Soarelui”


Preșcolarii primesc sarcina de a realiza prin asamblare, raze de soare, urmărind indicațiile de lucru
și modelul primite de la educatoare.

Artă: ,,Mușuroi pentru furnici”


La acest centru de interes, preșcolarii primesc sarcina de a lipi pe silueta dată bucățele de hârtie de
copt pentru a obține reprezentarea unui mușuroi de furnici.

Copiii realizează sarcinile la centre, iar la final se evaluează produsele activității:


,,Am găsit insecte în nisip și le-am așezat în iarbă (albine, buburuze, fluturași), am aranjat florile de
primăvară care au fost amestecate (aici, copiii vor observa că lalele sunt de culori diferite), am
construit razele Soarelui și astfel vom aduce căldură în poieniță pentru că știm că insectele au
nevoie de căldură. De asemenea, am obținut un mușuroi pentru furnicuțe (preșcolarii vor observa că
furnicile nu sunt așa și educatoarea le va spune că vor rezolva și această problemă mai târziu).

Educatoarea îi felicită și îi anunță că le-a pregătit un joc împreună cu fluturașul Aris, pentru a reuși
să-i găsească prietenii.

TRANZIȚIE: ,,Câte unul pe cărare, mergem în pădurea mare


În pădure păsărele cântă sus pe rămurele
Uite sus și uite jos, totu-i vesel și frumos
Fiecare-n fel și chip: cip cirip și cip cip cip!”

DOMENIUL ȘTIINȚE ( Activitate matematică)


O1. Preșcolarul va fi capabil să grupeze elementele după culoare, utilizând siluetele florilor, urmând
indicațiile educatoarei.
O2. Preșcolarul va fi capabil să idenfice mulțimi cu un singur element, urmând indicațiile
educatoarei.
O3. Preșcolarul va fi capabil să asocieze corect mulțimile cu un element cu numărul și cifra 1,
utilizînd material intuitiv, urmând indicațiile educatorei.

1. Reactualizarea cunoștințelor
Reactualizarea cunoștințelor se realizează prin efectuarea unor exerciții scurte pentru
identificarea numărului și cifrei 1:
- Ce cifră este aceasta ? (cifra 1 din lemn)
- Ridicați atâtea degețele cât ne arată cifra 1.
-Săriți de atâtea ori cât vă arată cifra 1.
- Bateți din palme de atâtea ori de câte flori am în mână (una).

2. Introducerea în joc
Educatoarea propune copiilor realizarea unui joc prin care să găsească prietenii fluturașului Aris.
Introducerea în joc se realizează prin prezentarea materialului didactic care va fi utilizat: lalelele din
poienița fluturașului. Copiii vor observa că lalelele sunt de diferite culori.

3. Explicarea și demonstrarea jocului


Educatoarea explică modul de desfășurare a jocului. Jocul se bazează pe următoarele sarcini
didactice: gruparea forilor după criteriul culorii, identificarea mulțimilor cu un singur element și
asocierea cifrei 1 cu numărul de obiecte corespunzător:
,,Copii, vom realiza un joc unde avem mai multe sarcini pentru a găsi prietenii fluturașului Aris. O
să grupăm lalelele după culoare pentru a acea câte un strat cu flori de aceeași culoare. Apoi o să
vedem dacă avem mulțimi cu o singură floare și vom găsi cifra corespunzătoare. O să primim ca
recompensă câte un indiciu de la prietenul nostru, Aris, și vom identifica insectele prietene care
trebuie să le ajutăm să se întoarcă la flori în poieniță. Trebuie să respectăm sarcina cerută pentru a
primi indiciile de care avem nevoie.”

4. Executarea jocului de probă


Copiii execută jocul de probă cu ajutorul unui copil. Preșcolarul va alege o lalea pe care o va așeza
pe un spațiu indicat de educatoare (primul strat). Se precizează că pe stratul respectiv vom așeza
doar lalele ce au culoarea celei aleasă de copil, urmând să formăm altă mulțime cu lalele care au
altă culoare. Procesul se repetă.
5. Executarea jocului de către copii
Se realizează jocul propriu-zis. Câte un copil ales de educatoare va veni, pe rând, pentru a
alege câte o lalea pentru a forma mulțimi cu lalele de aceeași culoare (lalele vor fi așezate pe câte
un strat în funcție de culoarea florii). Fiecare copil va fi aplaudat pentru realizarea sarcinii, iar la
final vor observa că au obținut mai multe mulțimi cu lalele. Se fac aprecieri, cei mici sunt rugați să
închidă ochii, iar la deschiderea acestora, vor avea un cub cu o imagine (un indiciu: o albinuță cu o
dungă pe corp). Se stabilește faptul că albinele prietene trebuie să aibă o singură dungă pe corp.

6. Complicarea jocului

Varianta I
Copiii primesc sarcina suplimentară de a identifica mulțimile cu o singură lalea și să o așeze
pe stratul numerotat cu cifra 1, pentru ca prietenii fluturașului să știe unde trebuie să se întoarcă.
După finalizarea sarcinii, copiii primesc un nou indiciu de la fluturaș: un alt cub cu imaginea unei
buburuze cu o singură bulinuță pe corp.

Varianta II
Copiii primesc sarcina de a identifica insectele corespunzătoare indiciilor primite. Fiecare
insectă găsită va fi așezată pe floarea care face parte din mulțimea lalelelor cu o singură floare.

Pe măsura realizării sarcinii de lucru, educatoarea anunță că fluturașul le-a mai lăsat un cub.
Copiii trebuie să ducă la flori și fluturașii cu o singură bulină. Se cere copiilor să închidă ochii, iar
educatoarea scoate fluturașii, iar un copil va veni pentru a alege fluturele cu o singură bulină pentru
a-l duce la floare.

Copiii sunt felicitați pentru modul în care au realizat jocul și pentru găsirea prietenilor
fluturașului Aris și primesc câte un fluturaș colorat pe care îl vor pune la gât.
Se poartă o scurtă conversație, amintindu-le copiilor că printre prietenii fluturașului se numărau și
furnicile, că albinele au nevoie de fagure unde să prepare mierea, iar fluturașul Aris nu are o lalea
care să-i fie căsuță, iar aripioarele lui au rămas fără culoare.
Se propune copiilor să rezolve aceste probleme pentru a-l bucura pe fluturaș, iar poienița să fie
completă pentru micile vietăți.

TRANZIȚIE: ,, Unul după altul, în rând ne-așezăm


Mergem toți la baie ca să ne spălăm.
Unu-doi-trei, unu doi trei,
Unu-doi-trei, așa, copii!”

DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV (Activitate artistico-plastică)


O4. Preșcolarul va fi capabil să utilizeze operații simple de lucru specifice picturii (tehnica
ștampilării ) respectând indicațiile educatoarei.
O5. Preșcolarul va fi capabil să interpreteze liber, creativ lucrările realizate din punct de vedere
estetic cu sprijinul educatoarei.
O6. Preșcolarul va fi capabil să colaboreze cu colegii pentru a realiza tema propusă

Copiii se așează pe scăunele, la măsuța unde se află fluturașul de culoarea celui de la gâtul lor.
Se intuiește materialul de pe masă: copiii denumesc obiectele aflate pe masă : la o masă sunt
acuarele de culoare neagră pe paletă, bureței, o machetă cu mușuroi; la altă masă cei mici au două
coli de hârtie cartonată maro, cotoare de la prosoape de bucătărie, acuarele pe paletă galbene; la cea
de-a treia masă, au la dispoziție bureței, silueta unei lalele, paletă, acuarele de culoare portocaliu; la
ultima masă, copiii primesc silueta unui fluturaș, acuarele roz pe paletă și bureței.
Sunt solicitați să intuiască utilitatea lor în cadrul activității ce urmează să se desfășoare.

Se prezintă modelul educatoarei: Se prezintă modelele realizate de către educatoare pentru


fiecare grup de copii , iar cei mici sunt solicitați să intuiască modalitatea prin care a fost realizat.

Se explică și se demonstrează procedeele și tehnica de lucru pentru fiecare grup:


,,Vom tampona ușor buretele pe paleta de cu acuarele, iar apoi, prin ștampilare, vom umple spațiul
cu culoare (la fluture și la floare se procedează la fel)
,,Pentru albinuțe vom pregăti fagure. Luăm cotorul hârtiei și tamponăm ușor pe paletă, iar apoi
ștampilăm pe coala de hârtie până când o umplem de cerculețe. Ștampilăm pe spațiile goale și
încercăm să nu suprapunem cerculețele.Vom obține mici cămăruțe pentru albinuțe.”
,,Pentru mușuroi avem nevoie de furnicuțe. Vom folosi burețeii rotunzi pe băț pentru a ștampila și a
obține forma unei furnici. Tamponăn ușor pentru a lua vopsea pe burețel și ștampilăm de mai multe
ori pentru a realiza mici bulinuțe una lâbgă cealaltă, în linie. Astfel, vom obține furicuțe care sunt
prietenele fluturașului.”

Modelul educatoarei rămâne expus

Se execută exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii:


,,Închid pumnii și-i desfac/ Degetelor fac peplac/ 1-2-1-2, Faceți toți la fel ca noi””,,
,,Degetele-mi sunt petale/Le deschid ca la ofloare/ 1-2,1-2/Faceți toți la fel ca noi!”
,,Degetele răsfirăm/ Și la pian o să cântăm!”
,,Batem palmele cu spor!”
,,Pumnișorii i-am închis,/ Iar apoi îi răsucesc/ Și pe masă ciocănesc”
,,Am frumoase degețele/Astăzi voi lucra cu ele!”

Obținerea performanței și asigurarea feedback-ului:


Se repetă încă o dată sarcina de lucru, iar apoi, preșcolarii încep să lucreze. În timp ce copiii
lucrează, educatoarea oferă indicații și sugestii de lucru și oferă ajutor unde este cazul .

VI. ASIGURAREA RETENȚIEI ȘI TRANSFERULUI


După finalizarea lucrărilor, se fac aprecieri asupra modului în care preșcolarii au realizat
sarcinile primite: dacă au utilizat conform indicațiilor tehnica ștampilării, dacă au lucrat îngrijit ș.a.:
Cu ajutorul educatoarei, produsele activității vor fi duse în poieniță.
Copiii formează un semicerc pentru a le analiza împreună și se realizează o secvență scurtă de
întrebări-răspuns:
,,Vom face un mic tur prin poieniță pentru a analiza cât de frumos am lucrat astăzi și să observăm
dacă am reușit să obținem ce ne-am propus”
,,Care este cifra care ne arată numărul de o floare?”(cifra 1)
,,Am reușit să obținem fagure pentru albinuțe, am obținut furnicuțe pentru mușuroi, am dar culoare
florii și aripilor fluturașului Aris.”

Copiii sunt întrebați dacă fluturașul Aris e mulțumit. Pe ecranul calculatorului apare o imagine
video-audeo în care Aris le mulțumește și îi invită la joc în poieniță, spunându-le că le-a pregătit
niște jocuri distractive.
,,Vă invit să dansăm și să ne bucurăm împreună că avem din nou frumoasa poieniță cu prietenele
mele, insectele”
Moment de mișcare: ,,Dansează HOPA-HOPA!”- se efectuează mișcări sugestive pentru conținutul
cântecului jocului muzical.

Copiii sunt poftiți apoi să iasă din grupă pentru pregătirea jocurilor distractive:

Tranziție ,,Fluturași, în rând să zburăm/ Spre baie să ne îndreptăm!”

ACTIVITĂȚI LA LIBERĂ ALEGERE (A.L.A.2)

O7. Preșcolarul va fi capabil să colaboreze cu colegii pentru a realiza tema propusă.


O8. Preșcolarul va fi capabil să participe cu entuziasm la activități de grup, urmând indicațiile
educoarei.

1. ,,Hrănește omida mâncăcioasă” – joc distractiv


Jocul se realizează sub formă de concurs.
Se formează perechi de câte doi copilași.
Fiecare pereche primește câte o tavă din carton cu silueta omidei pe interior și grăunțe.
Sarcina copiilor este de a mișca tava până cânt toate grăunțele trec prin gaura (,,intră în gura
omizii”).
Echipa care termină prima este declarată câștigătoare.
Copiii primesc aplauze pentru efortul depus, iar jocul se desfășoară de mai multe ori, atât timp cât
copiii manifestă entuziasm și interes.

2. ,,Fluturașii și broasca” – joc de mișcare


Copiii au rolul de fluturași, iar educatoarea cel de broască.
În funcție de culoarea fluturașului de la gât, cei mici vor avea o căsuță marcată cu un cerc de aceeași
culoare (casa fluturilor albaștri, a celor roșii, galbeni și verzi).
Copiii vor imita zborul fluturilor.
La semnalul educatoarei ,,Atenție!Broasca e pe lac!” cei mici vor alerga spre ,,căsuțe”.
Dacă este prins un copil, acesta va ajunge la căsuța broaștei, pe scăunel.
Jocul se repetă până când toți copii vor fi prinși de educatoare sau cât timp manifestă interes și
entuziasm.

VII. ÎNCHEIEREA ACTIVITĂȚII. APRECIERI FINALE


Copiii se așează pe covor, în semicerc. Se fac aprecieri verbale asupra modului in care preșcolarii
au participat la activități și asupra comportamentului manifestat pe tot parcursul zilei.
Cei mici sunt recompensați cu măști de fluturaș pe care le vor putea colora la grădiniță.

S-ar putea să vă placă și