Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

PROF. ÎNV.PREȘCOLAR,
DOJAN MARIANA
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 16.11.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița P.P. nr.15
PROFESOR:Dojan Mariana
NIVEL: II (grupa mare)
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum este, a fost și va fi pe pământ?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Tainele universului”
TEMA ZILEI: „Călătorie printre stele”
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare și verificare de cunoștințe și deprinderi
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată: ADE(DLC+DOS)+ALA II
FORMĂ DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
DURATA: 120 minute
SCOPUL: consolidarea și verificarea cunoștințelor matematice cu privire la conceptul
de număr și numerație; consolidarea și verificarea abilităților practice.
DOMENIILE DE DEZVOLTARE: DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI
CUNOAȘTEREA LUMII
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII
 Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat

2.1 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr și cu numerația;


2.4. Efectuează operații de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor;
2.5. Rezolvă situații-problemă, pornind de la sortarea și reprezentarea unor date;
 Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare

3.1. Evidenţiează caracteristicile unor obiecte localizate în spaţiul înconjurător;


3.2. Identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului şi Spaţiului;
DOMENIILE DE DEZVOLTARE: CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN
ÎNVĂȚARE
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)

2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență


2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină
dificultăți.
 Activare și manifestare a potențialului creativ

3.1. Manifestă creativitate în activități diverse

DOMENIILE DE DEZVOLTARE: DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI


IGIENEI PERSONALE
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII
 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
1.1.Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei

DOMENIILE DE DEZVOLTARE: DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A


COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI SCRIERII
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII
 Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare

2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare


2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE

I. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

1. Întâlnirea de dimineaţă: „Orice copil are steaua sa!”


 Salutul: „Bună dimineața, stea/meteorit (numele copilului)!”
 Prezența:
 Calendarul naturii
 Noutatea zilei: „Sub cerul plin de stele/ Se ascund visele mele.”

2. Rutine:
 „Și mie mi-ar plăcea să ajung la stele!”- formarea deprinderii de a-și exterioriza și
verbaliza dorințele;
 „Și eu pot străluci!”-formarea deprinderii de a se percepe pe sine, în mod pozitiv, ca
persoană unică, cu caracteristici specifice;

3. Tranziţii:

 „Dimineața a sosit/Cu stelele ne-am întâlnit!”- versuri


 „Steluța jucăușă”-cântec
 „Racheta se lansează”-numărătoare
 „Pe scăunele ne-așezăm/Și frumos ne salutăm”-versuri
 „Să privim acum atent/Să vedem cine-i absent?!”-versuri
 „Vremea să o studiem…”-versuri
 „Bună dimineața, cer frumos”-versuri
 „Soarele de după vii….”-versuri
 „How's the wheather?„-cântec
 „Days of the week”-joc muzical
 „Steluțe sportive”-moment de înviorare
 „Touch the stars!”-joc muzical
 „Steluțe hărnicuțe/Se așază la măsuțe”- versuri
 „Umerii îi vom mișca….”-versuri
 „Let's star jump!”-cântec
 „Steluțe voioase/Se îndreaptă către mese”-versuri
II. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE

1. Domeniul Științe(Activitate matematică)

Tema: „Stele căzătoare, câte văd eu, oare?”


Mijloc de realizare: joc didactic
Obiective operaționale:
O1: să formeze mulțimi după culoare și mărime;
O2: să numere în ordine crescătoare și descrescătoare, în limitele 1-5;
O3: să raporteze numărul la cantitate și invers, asociind cifra corespunzătoare;
O4: să identifice greșeala într-un șir de numere;
O5: să ordoneze numerele crescător și descrescător, în limitele 1-5;
O6: să identifice poziția unui obiect într-un șir, utilizând numeralul ordinal;
O7: să așeze pe planșete, tot atâtea steluțe câte linii sunt;

Scopul: verificarea și consolidarea numărării conștiente, crescător și descrescător, în limitele


1-5, prin asocierea corectă a numeralului cardinal precum și utilizarea numeralului ordinal;
Sarcina didactică: să rezolve exerciții privind numerația, raportarea numărului la cantitate și
invers, ordinea elementelor într-un șir și echivalența numerică, în concentrul 1-5;
Regulile jocului:
1. Copiii răspund prin ridicarea mâinii.
2. Răspunde copilul numit de educatoare.
3. Copiii folosesc ochelarii magici/bagheta magică, înainte de a culege steluțe.
4. Copiii rostesc formula magică, înainte de a culege steluțe.
5. Copilul care greșește răspunsul, solicită ajutorul unui coleg.
6. Copiii numără steluțele, înainte de a așeza cifra corespunzătoare.
7. Copiii închid și deschid ochii, la solicitarea mea.
8. Răspunsurile corecte sunt recompensate.

Elemente de joc: surpriza, mânuirea materialului, formulele magice, mișcarea mâinilor,


închiderea și deschiderea ochilor, aprecierile, număratul, învârtitul roții, recompensa;
Strategii didactice:
 Resurse procedurale: jocul didactic, conversația, explicația,
exercițiul,problematizarea, demonstrația;
 Resurse materiale: cercuri, steluțe, cifre, roată, planșe cu constelații, cutie;
 Forme de organizare: frontal, individual,pe grupe;
2. Domeniul Om și Societate-Activitate practică

Tema: „Fotografie din spațiu”


Mijloc de realizare: aplicație
Obiective operaționale:
DOS1: să lipească materialele primite, respectând numărul acestora și așezarea în pagină ;
DOS2: să se încadreze în spațiul dat;
DOS4: să utilizeze corect instrumentele de lucru;
DOS5::să își exprime opiniile referitoare la lucrarea proprie și ale colegilor;

Strategii didactice:
 Resurse procedurale: conversația, explicația, demonstrația, turul galeriei;
 Resurse materiale: carton negru, steluțe aurii/argintii/verzi/albastre, planete
roșii/maro, semilună, astronaut, poză cu chipul copilului, sclipici, lipici;
 Forme de organizare: individual, pe grupe;

III. ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES

Științe: „Matematică stelară”


Mijloc de realizare: fișă de lucru
Obiective operaționale:
Ș1: să formeze mulțimi de obiecte de același fel;
Ș2: să asocieze cifra corespunzătoare numărului de elemente din fiecare mulțime;
Ș3: să deseneze tot atâția meteoriți câte steluțe sunt;
Ș4: să scrie cifra corespunzătoare numărului de meteoriți;
Ș5: să realizeze corespondența 1:1 între copii și steluțe;
Ș6: să încercuiască primul, al treilea și ultimul cosmonaut;

Artă: „Fotografie din spațiu”


Mijloc de realizare: lipire
Obiective operaționale:
A1:să lipească materialele primite, respectând numărul acestora și așezarea în pagină ;
A2: să să se încadreze în spațiul dat;
A3: să exprime opinii referitoare la propria lucrare și ale colegilor;

Bibliotecă: „Cu ochișorii iscodesc”


Mijloc de realizare: joc exercițiu
Obiective operaționale:
B1:să denumească elementele de pe cartonașe, utilizând pronumele demonstrativ;
B2: să numerele elementele de pe cartonașe, utilizând corect numeralul cardinal;
B3: să atașeze cârligul la cifra corespunzătoare numărului de elemente;
IV. ACTIVITĂȚI LIBER ALESE II

 Câte planete ai găsit?- joc de atenție

ALA1: să meargă pe buline, după indicațiile primite;


ALA2: să recunoască cifra de pe cartonaș;
ALA3: să așeze bilele în pahare, respectând cantitatea și culoarea lor;

 Perechi spațiale - joc distractiv

Obiective operaționale:

ALA4: să se grupeze, după criteriile precizate;


ALA5: să numere steluțele din fiecare grupă formată;

 Praf de stele-euritmie
ALA6: să execute mișcări simple de dans, respectând indicațiile educatoarei;
ALA7: să răspundă motric, la comanda educatoarei;
ALA8: să asocieze mișcările sugerate cu ritmul melodiei;

Bibliografie

 Curriculum pentru educație timpurie(copii de la naștere la 6 ani), M.E.N., 2018;


 Taiban, Maria, Petre, Maria, Nistor, Valeri, Berescu, Antonia, Jocuri didactice pentru
grădinița de copii, Editura Didactică și Pedagogică, București, 1976;
 Orientări metodice privind aplicarea curriculumului pentru învățământul preșcolar,
Editura DeltCart, Pitești, 2016;
 855 de jocuri-UNICEF, Chișinău, 2005
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineaţă, „Fiecare copil are steaua sa”, unde
copiii vor face un exercițiu de imaginație despre propria steluță.
Salutul de dimineaţă îl realizez prin formula Bună dimineața, stea/meteorit și...
numele copilului, care va spune aceeași formulă pentru următorul coleg, până se vor saluta
toți copiii grupei. După finalizarea salutului, copiii vor recita versurile întâlnirii de dimineață,
Bună-i regăsirea! și Soarele de după vii.
Prezența o realizez prin versurile:
Să privim acum atent,
Să vedem cine-i absent!
Tranziția către calendarul naturii o realizez prin intermediul versurilor:
Vremea să o studiem
Și în calendar să o notăm.
De e frig sau este soare,
Vrem să știm acum oare?!

După, vom saluta în cor, natura înconjurătoare:


Bună dimineața, cer frumos,
Bună dimineața, soare luminos!
Bună dimineața, micule vânt
Care alergi mereu pe pământ!
Bună dimineața, copaci înfloriți
Bună dimineața, păsări mari și mici!
Bună dimineața, pietre tari,
Bună dimineața, animale mici și mari!

Vom face exerciții de înviorare pe cântecul Touch the stars și vom executa câteva
exerciții fizice:

Toate steluțele se rotesc, Toate steluțele se trag de nas


Toate steluțele se-nvârtesc. Toate steluțele strigă „Tătănas!”
Toate steluțele cântă în cor, Toate steluțele se-aplecă la pământ.
Toate steluțele strigă „Ajutor!ˮ. Se ascund de micul vânt.
Toate steluțele aleargă pe loc Toate steluțele luminează,
Toate steluțele aruncă cu foc. Toate steluțele noaptea veghează.
Toate steluțele sar deodată Toate steluțele se ascund după lună,
Toate steluțele s-adună laolaltă. Toate steluțele spun „Noapte bună!”.
Toate steluțele văd un asteroid,
Toate steluțele tremură de frig.
Toate steluțele, picioarele sus,
Iar mâinile pe cap le-au pus.
Noutatea zilei
O realizez prin intermediul cerului înstelat expus în sala de grupă. Voi face împreună
cu copiii, un exercițiu de imaginație prin care, își vor alege steaua preferată și căreia, îi vor da
un nume.

Tranziția către următoare etapă se realizează prin jocul cu text și cânt, „Steluță
jucăușă”.

Trec apoi, la activitatea matematică, unde voi desfășura un joc didactic, Stele
căzătoare, câte văd eu, oare?, în care copiii vor efectua exerciții matematice.
Se va trece apoi, la activitățile pe centre, prin tranziția, Steluțe hărnicuțe/Se așază la
măsuțe.
La fiecare centru, voi prezenta obiectivele propuse și voi explica sarcinile de lucru, pe
înțelesul copiilor.
Astfel, la centrul Știință, vor avea de rezolvat fișe de lucru, cu exerciții privind
numerația în limitele 1-5.
La centrul Artă, vor avea de lipit mai multe elemente cosmice, pentru formarea unei
fotografii din spațiu.
La centrul Bibliotecă, vor avea de formulat propoziții cu elementele de pe cartonașe,
utilizând numeralul cardinal și pronumele demonstrativ. De asemenea, vor atașa un cârlig la
cifra corespunzătoare numărului de elemente de pe fiecare cartonaș.
Copiii, grupați aleatoriu, după un simbol ales, vor lucra la centrele deschise și se vor
ajuta în finalizarea sarcinilor.
Înainte de începerea lucrului la centre, se vor realiza exerciţii de mişcare, pe
următoarele versuri:
Umerii îi vom mişca,
Spatele vom îndrepta,
Sus-jos, sus-jos,
Pentru a lucre frumos.
Mâna lebădă o fac
Care dă mereu din cap.
Lebedele-n jurprivesc,
Mâinile eu le rotesc.
Palmele nu stau deloc
Ci se pregătesc de joc.
Degetele-mi sun tpetale,
Se deschid ca la o floare.

Copiii se vor muta de la un centru la altul, până când toţi vor trece pe la toate cele trei
centre de interes.
Activitatea se încheie cu un joc de atenție, Câte planete ai găsit?, jocul distractiv,
Perechi spațiale! și o euritmie, Praf de stele.
La finalul activității, vor trimite în spațiu, steluțe împreună cu dorințele lor.
Secvențele Obiecti Conținutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluarea
instruirii și ve
dozarea operați
onale
Activitatea educatoarei Activitatea copiilor procedurale materiale organizat
orice
1. Momentul Pregătesc materialele necesare. Copiii se așază pe scăunele și se
organizatoric Asigur un climat educațional pregătesc pentru începerea
favorabil, în concordanță cu tema activității.
activității.

2. Captarea Captarea atenției o realizez prin Copiii observă elementele


atenției decorul amenajat care reflectă spațiului cosmic și adresează Conversația Laptop
spațiul cosmic și cu ajutorul unui întrebări despre acestea. Copiii Observarea
laser de lumini, care va proiecta răspund la întrebările adresate. Explicația Laser de Frontal sistematică
mai multe imagini. Spun copiilor Copiii urmăresc imaginile lumini
că jocul de lumini este realizat de proiectate de laser. Individual
steluțe, care formează diferite Material
constelații pentru ei. negru

Stele

Planete

Rachetă

3. Anunțarea Anunț tema activității și explic


temei și a pe înțelesul copiilor, obiectivele
obiectivelor urmărite. Împreună, vom desfășura Copiii ascultă explicațiile mele. Explicația Frontal
jocul didactic, Stele căzătoare,
câte văd eu, oare?, pe parcursul
căruia vom forma mulțimi de Conversația
elemente, vom număra steluțe,
vom așeza cifrele în ordine
crescătoare/descrescătoare și vom
ghici a câta steluță lipsește
dintr-un șir.
4. Dirijarea Prezentarea și intuirea
învățării materialelor:
Frontal
Solicit copiilor să observe și să Copiii denumesc materialele Conversația
denumească materialele expuse: observate.
cercuri, steluțe, baghetă, ochelari,
tavanul cu cerul înstelat, cifre. Pânză
Explicarea și demonstrarea neagră cu
jocului: steluțe
Explic copiilor că din cerul nopții,
au coborât câteva steluțe
colorate(galbene, albastre, verzi, Cercuri Frontal Observarea
roșii și mov) care ne vor ajuta să Conversația sistematică
redescoperim și să ne jucăm cu Copiii ascultă explicațiile mele. Steluțe
cifrele învățate. Copiii numiți
trebuie să culeagă o stea și să o Baghetă
așeze în cercul care are ca
simbol(meteoriți colorați) culoarea Ochelari
stelei. Explic copiilor că vom
forma mulțimi de elemente, după
criteriul culorii și după ce au fost Explicația
culese și așezate toate stelele, le Cifre
vom număra și vom atașa cifra
corespunzătoare numărului de Observarea
steluțe. Înainte de a culege, copiii Frontal sistematică
trebuie să își aleagă unul dintre
instrumentele ajutătoare,
(ochelarii/bagheta) și să rostească
formula magică:
Praf de lună, stele căzătoare,
Ce culeg acum, eu, oare? Copilul numit alege unul dintre Demonstrația Pânză
O1 Solicit unui copil să execute jocul instrumente, rostește formula neagră cu Aprecieri
de probă. magică, culege o steluță și o steluțe Individual verbale
Executarea propriu-zisă a așază în cercul care are ca
jocului: simbol, meteoritul de aceeași Exercițiul
culoare cu steluța. Cercuri
Solicit alt copil care să culeagă o
stea și să o așeze în cercul potrivit Steluțe
O1 culorii sale.
Procedez la fel cu ceilalți copiii, Conversația Baghetă
până când au fost formate toate Copiii numiți vor veni pe rând și Observarea
mulțimile. vor proceda la fel. Ochelari Frontal sistematică
Solicit pe rând, altor copii să
numere steluțele din fiecare
O2 mulțime formată și să așeze sub După ce au fost culese toate
O3 cerc, cifra corespunzătoare. steluțele, alți copii vor număra Exercițiul Cifre Aprecieri
steluțele din fiecare cerc și vor Individual verbale
Cer copiilor să observe ce se atașa cifra corespunzătoare.
întâmplă cu numărul de steluțe din
fiecare cerc. Adresez copiilor Conversația
câteva întrebări ajutătoare: Copiii observă că în fiecare cerc, Proba orală
-Este același număr de steluțe în este un alt număr de steluțe.
fiecare cerc? Problematizar
-Toate steluțele sunt la fel? Prin ce ea Frontal
se diferențiază?

Solicit copiilor să închidă ochii în


timp ce eu voi schimba cifrele.
Copiii trebuie să identifice Copiii identifică cifrele
greșeala, prin numărarea stelelor schimbate și le așază Exercițiul
O4 din cercuri și să așeze din nou corespunzător. Pânză
cifra, la locul potrivit. neagră cu
Voi solicita copiilor să așeze steluțe
steluțele în alt cerc, respectând Copiii formează mulțimi,
O1 criteriile date de mine: respectând criteriile date. Copiii Exercițiul
-toate stelele mari/toate stelele numără elementele din fiecare Cercuri
mijlocii/toate stelele mici; mulțime. Frontal
-2 stele mari, 1 stea mijlocie, 1 Steluțe
stea mică;
-1 stea mare galbenă, 1 stea mică Alți copiii vin și așază cifra Problematizar Baghetă
verde și 1 stea mijlocie verde; potrivită. ea Individual
După fiecare mulțime formată, un Ochelari
alt copil trebuie să vină, să numere
O2
stelele și să așeze cifra potrivită.
O3
Solicit copiilor să închidă din nou, Copiii ordonează crescător și Exercițiul Cifre
ochii în timp ce eu voi amesteca descrescător cifrele.
cifrele. Copiii trebuie să ordoneze
O5
cifrele crescător/descrescător.

5. Obținerea Complicarea jocului


performanței
Varianta a II-a Frontal
Conversația
La următoarea probă, intitulată Observarea
O2 A câta steluță am cules?, voi așeza Copiii ascultă explicațiile. sistematică
într-un șir, cinci steluțe-curcubeu, Explicația
care au în vârf, o ață. Solicit unui Copiii rezolvă sarcina de lucru,
copil să tragă o steluță din șir. La precizând a ordinea steluței în
O6 întrebarea A câta steluță am șirul dat. Steluțe- Individual
cules?, copiii trebuie să numere și Exercițiul curcubeu Aprecieri
apoi, să răspundă, folosind verbale
formula matematică, specifică
numeralului ordinal. Solicit
copiilor să tragă din șir, o steluță/
două steluțe.

Varianta a III-a
Conversația Frontal
Spun copiilor că numărătoare de Observarea
steluțe continuă dar de data Copiii ascultă indicațiile mele sistematică
O2 aceasta, vom folosi roata și rezolvă sarcinile date. Explicația
norocului, pe care sunt expuse
cifrele de la 1-5.
Copilul solicitat trebuie să Problematizar Proba orală
învârtă roata, să precizeze cifra la ea Indivdual
O7 care s-a oprit arcul și să culeagă
atâtea steluțe cât arată cifra. Un alt
copil/același copil trebuie să așeze Exercițiul Aprecieri
stelele la constelația potrivită. verbale
Pentru a descoperi care este
aceasta, explic copiilor că trebuie
să existe în imagine, tot atâtea
linii/puncte câte steluțe a cules.
6.Asigurarea Anunț temele propuse la fiecare
retenției și a centru și explic obiectivele pe Copiii ascultă temele și Conversația
transferului înțelesul copiilor. Demonstrez obiectivele propuse pentru
modul de rezolvare a fiecărei fiecare centru.
sarcini. Frontal
Înainte de a începe lucrul, copiii Explicația Fișe de
Ș1 vor face un exercițiu de mișcare. Copiii rezolvă fișele de lucru. lucru
Ș2 La centrul Știință vor avea de Analiza
Ș3 rezolvat fișe de lucru cu o serie de Demonstrația Carioci produselor
Ș4 exerciții care presupun numerația, Individual activității
Ș5 raportarea numărului la cantitate și Exercițiul
Ș6 invers, realizarea corespondenței Pe grupe
1:1, numeralul ordinal.
La centrul Artă vor avea de Copiii lipesc elementele date Lipici
DOS1 realizat o fotografie din spațiu, conform indicațiilor. Explicația Carton Individual Observarea
DOS2 unde trebuie să lipească negru sistematică
DOS3 elementele date, respectând Demonstrația Steluțe Pe grupe
DOS4 numărul steluțelor și al planetelor: Cosmonaut
A1, A2 1 planetă roșie, 1 planetă maro, 5 Copiii formulează propoziții, Exercițiul Pozele
A3 steluțe aurii, 5 steluțe argintii, 3 numără și așază cifra potrivită. copiilor Individual
steluțe roz, 3 steluțe albastre, 2 Lună Aprecieri
steluțe verzi, 2 steluțe maro. Sclipici verbale
La centrul Bibliotecă,vor avea Explicația Pe grupe
B1 de extras cartonașe cu elemente
B2 ale spațiului cosmic și de formulat Demonstrația Cartonașe Proba orală
B3 propoziții folosind numeralul
cardinal și pronumele Exercițiul Cârlige
demonstrativ. Vor atașa cârlige la
cifra potrivită numărului de
elemente de pe cartonașe.
7. Evaluarea Se realizează prin turul galeriei. Copiii își exprimă păreri Conversația Frontal Observarea
performanței Voi discuta împreună cu copiii privind lucrările proprii și ale sistematică
despre corectitudinea realizării colegilor. Turul galeriei Individual
DOS 4 lucrărilor, despre aspectul lor Aprecieri
estetic dar și despre gradul de verbale
implicare al fiecăruia.
Analiza
produselor
activității
8. Încheierea ALA II
activității Frontal
Anunț copiii că vom juca un joc Covoraș cu Observarea
de atenție numit, Câte planete ai Conversația buline sistematică
ALA1 găsit?, în care copiii trebuie să Copiii ascultă indicațiile și
ALA2 meargă pe un covoraș cu buline regulile jocului. Bile
ALA3 conform unor indicații, pentru a colorate Pe grupe
ajunge la o cutie cu bile colorate și
pahare de plastic. Acolo, vor găsi Copiii participă la joc, Explicația Pahare Aprecieri
un cartonaș pe care sunt desenate respectând regulile. plastic verbale
bile de culori diferite precum și o
cifră. Copiii trebuie să ghicească Cartonașe
cifra și să așeze în paharele de Demonstrația
plastic, atâtea bile cât arată
cartonașul, respectând și culoarea
acestora. Explicația

Conversația Frontal
ALA4 Cel de-al doilea joc, va fi un joc Copiii se grupează în perechi.
ALA5 distractiv, Perechi stelare, în care Aprecieri
ALA6 copiii, costumați în stele, planete, Costume Pe grupe verbale
lună și soare, trebuie să se Copiii participă la joc,
grupeze în perechi, conform respectând regulile. Explicația
indicațiilor mele.
ALA7 Demonstrația
ALA8 Frontal
Ultimul joc va fi o euritmie, unde Copiii efectuează mișcările, după
copiii trebuie să execute mișcări indicațiile mele. Pe grupe
simple de dans, respectând Costume
indicațiile mele, precum și ritmul Conversația
melodiei. Lanterne
Aprecieri
Steluțe Frontal verbale
La sfârșit, propun copiilor să
prindem pe o sfoară steluțe care să Sfoară
conțină dorințele lor și vom
aștepta ca sfoara să zboare către
cer.

S-ar putea să vă placă și