Sunteți pe pagina 1din 24

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 12.04.2019

Unitatea de învăţământ: Grădiniţa cu Program Prelungit „Albinuţa”, Făgăraş

Profesor: Ghircoiaş Adriana

Nivel II Grupa Mare „Isteţii”

Tema anuală: „CUM ESTE, A FOST ŞI VA FI AICI, PE PĂMÂNT?”

Tema proiectului: „CĂLĂTORIE ÎN UNIVERS”

Tema săptămânii: „Ziua Universului e în fiecare zi”

Tema zilei: „Petrecere pentru prietenul nostru Marţian”

Tipul activităţii: consolidare şi verificare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi

Forma de realizare: Activitate integrată de tip IV: ADP+ALA1+ADE (DȘ1 Cunoașterea mediului+DLC+DȘ2 Activitate
Matematică+DEC Modelaj)+ALA2

Forma de organizare: frontal, pe grupuri mici, individual

Durata: 1 zi

1
COMPETENŢĂ GENERALĂ: COMPETENŢĂ SPECIFICĂ:
Identificarea unor relaţii, operaţii şi deducţii logice în -Identificarea unor posibile răspunsuri/soluţii la întrebări, situaţii-problemă
mediul apropiat şi provocări din viaţa proprie şi a grupului de colegi
-Realizarea dirijată a unor activităţi somple de investigare a mediului,
folosind metode şi instrumente specifice

Activarea şi manifestarea potenţialului creativ -Manifestarea creativităţii în activităţi diverse


- Dezvoltarea creativităţii prin activităţi artistico-plastice

Utilizarea motricităţii fine în contexte de viaţă familiare -Coordonarea muşchilor în desfăşurarea unor activităţi diversificate
specifice vârstei copiilor
-Participarea la activităţi fizice variate, adecvate nivelului de dezvoltare al
copiilor
-Utilizarea mâinilor şi a degetelor pentru relizarea de activităţi variate
Formularea unor explicaţii simple privind caracteristicile -Identificarea şi valorificarea unor caracteristici ale lumii vii, ale
structural şi funcţionale ale lumii înconjurătoare Pământului şi spaţiului;
-Descrierea unor caracteristici ale lumii vii, ale Pământului şi Spaţiului
Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de -Comunicarea clară a unor idei, nevoi, acţiuni, emoţii proprii;
comunicare -Exersarea şi extinderea progresivă a vocabularului;
Modalităţi de evaluare:

 Observarea comportamentului copiilor


 Aprecieri verbale
 Autoevaluare (aplauze și argumentare)

Forme de organizare:

 Frontal
 Pe grupe

2
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:

1. ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALĂ-ADP:

Întâlnirea de dimineaţă:

Salutul –“Bună dimineața copii ai Universului!”-

Calendarul naturii –„Astăzi este.…” “Vremea este..”

Prezenţa- se va realiza cu ajutorul pozelor aşezate pe tabla magnetică;

Noutatea zilei- „Întâlnire cu Pax, martianul”

Mesajul zilei-„Suntem mai fericiți când lucrăm împreună!”

Rutine: “Fiecare lucru are locul lui”-exersarea deprinderii de a ordona materialele utilizate pe parcursul zilei;

“Voinicel şi curăţel”-exersarea unor deprinderi de igienă (folosirea corectă a toaletei, spălatul corect al mâinilor);

Tranziţii: versuri: „Planetele se rotesc,/ în semicerc se opresc.” “Copilul la drum porneşte” ” Înspre baie ne-ndreptăm”

Obiective operaţionale :

 Să utilizeze formule de salut adecvate diferitelor împrejurări, în cor sau individual, când este necesar:
 Să sesizeze prezenţa sau absenţa unui coleg în timp scurt, prin raportare la poze;
 Sǎ identifice toate simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp, poziţia în succesiunea zilelor sǎptǎmânii) așezându-le la
panou;
 Să participe la activitatea de grup, executând corect mișcările sugerate;

Resurse materiale: televizorul, telecomanda, calendarul naturii, Prietenul Marţian - siluetă, bețe de lemn, poze ale copiilor;

3
2. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE - ALA 1:

SECTOR ŞTIINŢĂ: „Ordine în Galaxie”

Obiective operaţionale:

 Să sorteze stele, astronauţi, meteoriţi, planete, mânuind cleștii;


 Să respecte cifra care arată numărul elementelor adunate în recipientul propriu;
 Să asocieze corect numărul de elemente, punând in cosulet tot atatea elemente cat indica cifra;

Resurse materiale: Piscină îmbrăcată în folie de aluminiu care conţine nisip, steluţe, astronauţi de jucărie, meteoriţi diferit colorați,
planete, cleşti pt prindere, jetoane cu cifre, mingi plastic;

SECTOR ARTĂ: „Turtă dulce pentru petrecere”

Obiective operaţionale:

 Să decoreze turta dulce cu glazură utilizand pensula, păstrând curățenia la locul de muncă;
 Să utilizeze corect ustensilele de lucru, respectând indicațiile date;

Resurse materiale: turtă dulce în formă de stea, lună, glazură de diferite culori, pensule, şerveţele, protecție pentru mese;

SECTOR BIBLIOTECĂ: „Amintiri din Univers”

Obiective operaţionale:

 Să lipească pozele citite într-un caiet, alcătuind astfel un album cadou pentru martianul venit in vizită;
 Să verbalizeze acțiunile surprinse în poze, comunicând în cadrul grupului;

Resurse materiale: diverse poze din cadrul proiectului, lipici, cartoane colorate;

4
SECTOR CONSTRUCŢII: „Racheta”

Obiective operaţionale:

 Să construiască din materialele puse la dispoziţie o rachetă;


 Să îmbine materialele de lucru prin lipire, într-o manieră originală;
 Să se implice efectiv în realizarea lucrării, colaborând cu coechipierii;

Resurse materiale: cutii de carton de diferite mărimi şi forme, role de hârtie, dopuri, benzi de lipit;

3. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (DȘ+DLC+DEC)

A. „Ne jucăm, cu Paxi ne distrăm”- joc didactic interdisciplinar (Cunoașterea mediului, Educarea limbajului , Activitate
matematică)

SCOPUL ACTIVITĂŢI: sistematizarea / evaluarea cunoştinţelor copiilor despre Univers;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

 Să formuleze întrebări logice și răspunsuri corecte în legătură cu elemente cunoscute din Univers;
 Să alcătuiască propoziţii dezvoltate folosind imaginile de pe jetoane;
 Să stabilească numărul de silabe ale cuvintelor indicate de educatoare;
 Să denumească planetele Sistemului Solar aranjându-le în ordinea lor de la Soare;
 Să folosească numeralul ordinal în limitele 1-9 în precizarea locului unei planete față de Soare;
 Să identifice corect vecinii cifrelor în limitele 1-9
 Să respecte regulile jocului îndeplinind sarcinile date;
 Să participle cu interes la activitate colaborând cu colegii şi mânuind corect materialele puse la dispoziţie;

5
SARCINA DIDACTICĂ: Rezolvarea corectă a sarcinilor date de marţianul Paxi-(Paxi pune intrebari despre univers, verifică dacă stiţi să
vorbiţi corect si dacă recunoaşteţi cifrele)

ELEMENTE DE JOC: surpriza, mişcarea, mânuirea materialului didactic, aplauze.

REGULI DE JOC: La semanlul sonor dat de Marţian este citită sarcina;

La fiecare răspuns corect se primeşte o steluţă pe tabla cu scorul.

La răspunsul incorect este permis ajutorul unui copil din echipa sa;

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, problematizarea, metoda RAI (Răspunde-
Aruncă-Interoghează)
 Resurse materiale: Marțianul, plicuri cu jetoane conform cerinţelor (Sistemul Solar gomflabil și sub formă de jetoane magnetice,
jetoane cu imagini specifice temei, rachetă în spaţiu, astronaut pe Lună, astronomul-propoziţii; Pământ, Lună, lunetă, telescop,
cometă, Saturn, stele, satelit, Soare-asocierea literei cu sunetul iniţial), jetoane cu cifre, tablă magnetică, recompense de la centrul
Nasa.

 Durata: 30-35 de minute

B. Domeniul Estetic-Creativ – Activitate artisco-plastică (Modelaj) : „Tort pentru petrecere”

SCOPUL ACTIVITĂȚII: consolidarea deprinderii de a realiza o temă de modelaj, utilizând procedee cunoscute (frământarea, aplatizarea,
mișcarea circulară/translatorie, îmbinarea, presarea, strângerea, scobirea, netezirea)

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

 Să execute corect mişcările de încălzire a muşchilor mici ai mâinilor, după sugestiile versurilor cunoscute;
 Să îmbine mai multe tehnici cunoscute în realizarea lucrării;
 Să decoreze cât mai original și creativ tortul echipei fără să se lase influențați de celelalte echipe;
 Să evalueze lucrarea proprie și a unei alte echipe după criteriile din cerințele stabilite la începutul activității;
 Să păstreze liniștea și curățenia la locul de muncă;

6
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee: conversația, explicația, observația, tehnici specifice
 Resurse materiale: planşete, plastilină, spatule plastic, eboşoare plastic, mărgele protecții pt mese, șervețele umede.
 Durata: 25-30 de minute

4. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE - ALA 2: „La petrecere!” (joc ritmic şi dans)

Obiective operaţionale :
 Să lovească palma cu tubul de câte ori indică musicograma;
 Să execute mişcările de dans observate la televizor;
 Să participe la jocul ritmic, respectând regulile acestuia;

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee: jocul, conversaţia.
 Resurse materiale: tuburi boomwhackers, tv, telecomanda.

LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă


BIBLIOGRAFIE:

 Curriculum pentru învăţământul preşcolar, D.P.H., 2009;


 Bane, C. (2004) - Bună dimineața! Mă bucur că ești aici. București: Manualul cadrului didactic pentru întâlnirea de dimineață;
 Breben, S.; Goncea, E.; Ruiu, G.; Fulga, M.(2002) - Metode interactive de grup, - ghid metodic, Ed. Arves, Piteşti;
 Culea, L.; Sesovici, A.; Grama, F.; Pletea, M.; Ionescu, D. (2008) -Activitatea integrată din grădiniţă(Ghid pentru cadrele didactice din
învăţământul preuniversitar), Ed. Didactica Publishing House, București;
 Solovăstru, D., Botez, G. (2007) – Atlas cu elemente de limbaj plastic. Îndrumător pentru educatoare, Ed. Aramis.

SCENARIUL DIDACTIC

7
1. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

Copiii intră în sala de grupă alegându-și modul în care doresc să fie salutaţi de către educatoare (batem palma, strângere de mână,
îmbrăţişare, salut).
Întâlnirea de dimineaţă debutează cu întâmpinarea oaspeţilor veniţi pentru a face cunoştinţă cu noi şi a vedea cât de multe lucruri
ştim să facem:
„Isteţii noi ne numim / În Făgăraş noi locuim / La grădiniţa Albinuţa ne jucăm, / Şi cu drag vă salutăm!
Bună dimineţa, nouă, / Tuturor celor veniţi, / Bună dimineaţa, vouă, / Celor care ne priviţi!”

Prezenţa se va realiza citind catalogul grupei şi fiecare poză va fi aşezată la panou de către educatoare.
Se actualizează calendarul naturii , discutând despre vreme și data din calendar; se aşază jetoanele corespunzătoare la tabla
magnetică.
Activitatea de grup: Joc muzical „Luci, soare!”
Noutatea zilei: invitatul surpiză, Marţianul. El este o ființă veselă și jucăușă și vine cu încredere să ceară sprijinul în organizarea unei
petreceri intergalactice. La ea vor participa si martieni si chiar voi, copiii. Copiii acceptă să-l ajute să organizeze o petrecere, drept pentru care
cu toţii rostesc motto-ul zilei”Facem lucruri frumoase si suntem fericiti când lucram împreună”.
Pentru a–l ajuta să organizeze petrecerea, copiii vor participa la activitățile surpriză propuse de el. Astfel vor demonstra că sunt la fel de
isteți și jucăuși ca el, și vor putea organiza împreună petrecerea .Marţianul le spune că azi vor sorta steluţele, astronauţii, planetele, meteoriţii
găsite într-o galaxie, vor decora turtă dulce, vor construi o rachetă şi vor realiza un album cu amintiri. Apoi vor participa la un concurs cu
întrebări despre Sistemul Solar și se vor juca cu sunete, silabe şi cifre, urmând să decoreze torturi pentru petrecere.
Prin tranziţie se face trecerea către sectoare: „Copilul la drum porneşte/ Şi la masă se opreşte.”

2. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE-ALA 1

Educatoarea şi Marţianul vor prezenta frontal materialele şi sarcinile ce trebuie rezolvate la centrele de interes.
 La centrul Ştiinţă, copiii vor sorta în coşuleţe cu ajutorul unor cleşti: steluţe, astronauţi, meteoriţi, planete.

8
 La centrul Artă, vor avea parte de alte surprize, vor decora turtă dulce cu glazură şi bombonele.
 La centrul Construcţii, vor realiza o rachetă cu care Marţianul va pleca înapoi pe planeta sa, folosind cutii de carton de diferite forme
şi mărimi.
 La centrul Bibliotecă, vor citi pozele primite pe care le vor aseza ulterior intr-un album cadou pentru Marţian, cu pozele din cadrul
proiectului realizat la grupă în ultimele două săptămâni.

Copiii vor fi îndrumaţi pe tot parcursul activităţii, insistând pe finalizarea lucrărilor. Pe măsură ce rezolvă sarcinile preșcolarii pot trece la
un alt centru de interes. După rezolvarea tuturor sarcinilor se realizează observarea lucrărilor.
Rutine: Deprinderi de ordine - copiii participă la ordonarea spațiului în care au lucrat, ducând materialele la loc și curățând mesele.
Tranziţie: „Înspre baie ne-ndreptăm”
Rutine: deprinderi de igienă individuală – folosirea toaletei, spălarea mâinilor, hidratarea.
Tranziţie către ADE- DLC :”Bat din palme clap, clap.......”

3. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE


A. Joc interdisciplinar (DȘ1+DLC+DȘ2)
La intrarea în clasă copiii se vor împărţi în două echipe pentru a participa la concursul de cunoştinţe propus de Marţian. (Steluţe
galbene Steluţe albastre)
Se anunţă titlul jocului didactic „Ne jucăm, cu Paxi ne distrăm”
Sarcina didactică: Rezolvarea corecta în timp cat mai scurt a sarcinilor date de marțianul Paxi
Regula jocului: la semnalul sonor Marţianul citeşte prima sarcină; la răspunsul corect se primeşte o steluţă; la prima greşeală copilul
are voie să fie ajutat şi primeşte steluţa; la a doua greşeală se pierde o steluţă din cele câştigate. Pentru a încuraja toţi copii din clasă să
participe activ, se anunţă existenţa punctului bonus de la finalul jocului.
Educatoarea execută jocul de probă, apoi trece la desfăşurarea jocului propriu-zis.
Jocul propriu-zis vizează cunoștințe specifice cunoașterii mediului. Folosind metoda RAI copiii adresează întrebări și formulează
răspunsuri despre Sistemul Solar.

9
Varianta 1: vizează cunoștințe specifice DLC. Copiii intuiesc imagini de pe jetoane, formulează propoziții dezvoltate, identifică
sunetul de început al unui cuvânt indicat, despart în silabe.
Varianta 2 : vizează cunoștințe specifice activității matematice. Folosindu-se de planete gonflabile sau magnetice, aceștia le vor așeza
corespunzător, urmând să utilizeze corect numeralul ordinal și să identifice vecinii cifrelor indicate de educatoare.
Această etapă se incheie prin recompensarea copiilor de către Paxi.

Tranziţie către sala de baie: „Înspre baie ne-ndreptăm...”


Rutine: exersarea deprinderilor igienice.
Tranziţie către secvența DEC – „Universul am ajutat...”

B. Activitate artistico-plastică: modelaj


Cum orice petrecere are și un tort adecvat și sugestiv, misiunea nu s-a terminat odată cu concursul!
Prin diferite procedee specifice modelajului, copiii își vor decora torturile pentru petrecere, folosindu-se de cunoștințele însușite pe
parcursul anului școlar.
Se respectă etapele specifice unei activități de modelaj la nivelul II de vârstă (intuirea materialelor de lucru, analiza tortului-model
stabilirea clară a obiectivelor urmărite, încălzirea mușchilor mici ai mâinii, realizarea lucrărilor și auto-analiza produselor obținute)
Rutine: Deprinderi de ordine - copiii participă la ordonarea spațiului în care au lucrat, ducând materialele la loc și curățând mesele.

4. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE: ALA2


Copiii primesc tuburi de percuţie, vor cânta după musicograma redată la televizor și vor dansa după mişcările cântecului redat.

DESFĂŞURAREA DEMERSURULUI DIDACTIC

10
STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
EVENIMENTE
CONȚINUT ȘTIINȚIFIC Materiale și
DIDACTICE Metode și Instrumente și
mijloace de Forme de organizare
procedee indicatori
învățământ
Se vor asigura condiţiile necesare pentru
desfăşurarea optimă a activităţii;
I.
-Aerisirea sălii de grupă;

Moment -pregătirea spaţiului pentru defăşurarea


întâlnirii de dimineaţă şi activităţilor liber
organizatoric
alese;
Tabla Observarea
Dimineaţa fiecare copil îşi aşază pe tabla magnetică comportamentului
magnetică poza. Pozele copiilor absenţi
copiilor
rămân în coşuleţ.
Pozele
Forntal
După rutinele de dimineaţă (primirea copiilor
copiilor, mersul la toaletă, micul dejun),
urmează semanlul de pregătire pentru Conversaţia
întâlnirea de dimineaţă:

”Dimineaţă ne-am trezit/ Şi la grădi am


venit./Hai, în cerc să ne-adunăm/ Şi să ne
îmbrăţişăm/ A-ceput p nouă zi:/Bine aţi Frontal
venit copii”

SALUTUL: Observarea
comportamentului
”Isteţii noi ne numim/În Făgăraş noi
locuim/La Grădiniţa Albinuţa ne

11
jucăm/Şi cu drag vă salutăm/Bună Conversaţia iniţiat al copiilor;
dimineaţa, nouă, Tuturor celor veniţi,
Bună dimineaţa vouă,/Celor care ne
Stimularea
priviţi”
interesului pentru
II. CALENDARUL NATURII: Jetoane din frontal
activitate;
calendarul
Se discută despre vreme. Pentru a aşeza răspunsurile
Captarea Exerciţiul
la tabla magnetică jetoanele naturii
copiilor;
atenţiei corespunzătoare fiecărui anotimp, se va
preciza ziua şi luna în care ne aflăm.

ACTIVITATEA DE GRUP:
Claves-beţe pt
Se va realiza printr-un joc ritmic „Luci
a bate ritmul
soare,luci/Că ţi-oi sparge nuci/ Nuci şi cu
alune/ Care sunt mai bune/ Şi ţi-oi da
cireşi/ Ieşi soare ieşi.”
Observarea
NOUTATEA ZILEI:
reacţiilor copiilor
Pentru astăzi educatoarea a reuşit să
invite o persoană surpriză, Marţianul
Conversaţia
Paxi. El este o fiinţă veselă şi jucăuşă şi
vine cu încredere să ne ceară sprijinul în
Marţianul
organizarea unei petreceri in galaxia lui, Surpriza
la care participaţi şi voi copiii. Pentru a-l PAXI
ajuta să organizeze petrecerea , copiii
trebuie să să descopere nişte probe de pe
III. lună aduse de Marţian.
Observarea
Anunţarea Cu ajutorul sistemului de supraveghere
comportamnetului
temei şi a De la NASA, Marţianul a aflat că
obiectivelor ISTEŢII au vorbit în ultimul timp despre

12
Univers şi planete, aşa că el consideră că copiilor;
cei mici îl pot ajuta în organizarea
petrecerii. Copiii doresc să îl ajute, şi
Conversaţia Frontal
împreună rostesc motto-ul zilei ”Facem
lucruri frumoase si suntem fericiti când
IV. lucram împreuă” Explicaţia

De-a lungul activităţii copiii trebuie să


Reactualizarea
demonstreze că ştiu cât mai multe lucruri
cunoştinţelor
despre Univers, rezolvând toate sarcinile
date de către Marţian: să sorteze steluţele,
astronauţii, planetele, meteoriţii găsite în
galaxie, să decoreze turta dulce, să
construiască o rachetă, şi să citească
imagini si să realizeze un album cu poze
din timpul proiectului. Apoi vor participa
la un concurs cu întrebări despre Univers
şi Sistemul Solar şi, dacă totul merge bine
vor începe să decoreze torturi pentru
petrecere.

Prin tranziţie se face trecerea către ALA1 Observarea


comportamnetului
„Copilul la drum porneşte şi unde vrea se Frontal
opreşte/ Isteţ şi atent va fi/ Probele va- Conversaţia copiilor;
ndeplini”
Explicaţia Cleşti,
Marţianul descoperă materialele şi se recipeinte, Pe grupe
prezintă sarcinile de la fiecare centru de Exerciţiul
lucru. steluţe,planete
din plastic,
La centrul ştiinţă, copiii vor sorta Aprecierea

13
mânuind cleştii, din galaxie, steluţe, mănuşi, rezolvării corecte
astronauţi, meteoriţi, planete în recipiente
jetoane cu a sarcinilor date;
şi vor respecte cifra de pe recipient,
punand in cosulete, tot atatea stelute/ cifre, turtă
elemente, cat indica cifra.
dulce dulce,
La centrul artă, vor decora turtă dulce cu pensule,
Analiza
glazură şi o vor decora cu bomboane
glazură, Pe grupuri
colorate. produselor
bombonele,
activităţii;
La centrul construcţii, vor realiza racheta
cutii carton
cu care Marţianul va pleca înapoi pe
planeta sa, folosind cutii de carton de
diferite forme şi mărimi.

La centrul bibliotecă, copiii vor


citi/povesti după imaginile/pozele facute
până acum urmând a reliza un album-
cadou pentru Marţian, cu pozele din Observarea
cadrul proiectului realizat de noi în
Observarea
ultimele două săptămâni.
comportamnetului
Copiii se îndreaptă spre centrele de
copiilor;
interes deschise, în funcţie de opţiunile
lor şi vor fi îndrumaţi pe tot parcursul
activităţii, insistând pe finalizarea Frontal
lucrărilor. Pe măsură ce rezolvă sarcinile
preşcolarii pot trece la un alt centru de
interes. După rezolvarea tuturor sarcinilor
se observă lucrările făcute si iși exprimă Conversaţia
părerile despre acestea.

Rutină şi tranziţie:”Înspre baie ne-


ndreptăm/ Mâinile să le spălăm,/

14
Picioarele să mişcăm/ Apoi să ne
hidratăm/ Creierul ajutăm.” Copiii se
aşează pentru a primi apă apoi se
Plicuri
îndreaptă organizat către sala de baie.
surpriză
V. La intrarea în clasă, copiii vor fi Observarea
împărţiţi în două echipe (steluţe galbene
comportamnetului
şi steluţe albastre), pentru a participa la
Dirijarea Conversaţia
concursul de cunoştinţe organizat de copiilor;
învăţării
prietenul nostru Marţianul. Aşadar copiii
Explicaţia
se aşază pe scaunele aranjate pe două linii Frontal
paralele, pentru a participa la jocul Exerciţiul
didactic. Pe o măsuţa Marţianul pune
probele de pe Lună. Jocul

Se anunţă titlul jocului didactic-„Ne


jucăm, Cu PAXI ne distrăm!” Pentru a
Minge
organiza petrecerea , trebuie să
demonstrăm ce ştim răspunzând
întrebărilor Marţianului. Aceasta este Recompense
conditia pusa de martian.

Deci, sarcina jocului ... este sa rezolvam


toate cerintele martianului.

Regulile jocului:

Un copil aruncă mingea şi adresează o


întrebare unui coleg. Cel care prinde
mingea răspunde la întrebare şi apoi Plicuri cu
aruncă mai departe altui coleg, punând o Frontal
nouă întrebare. Interogatorul trebuie să Exerciţiul sarcini,
cunoască şi răspunsul întrebării adresate. jetoane ,Ming
Răspunsul corect primeşte o steluţă. La

15
prima greşeală copilul are voie să fie e
ajutat şi primeşte steluţa; la a doua Metoda R.A.I
greşeală se pierde o steluţă din cele
Frontal
câştigate.

-punct bonus la finalul jocului: pt. Echipa Observarea


la care au răspuns toţi copii.
comportamnetului
Executarea jocului de probă- în scopul copiilor;
verificării înţelegerii regulilor de joc, de
către toţi copiii şi a respectării sarcinilor
didactice.

Câte planete are Sistemul solar?

Jocul propriu-zis -conexiuni privind


caracteristicile Universului-
Jetoane cu
-care sunt planetele din Univers?
imagini
-ce corpuri cereşti cunoşti?
Aprecieri verbale
-ce ştii despre planeta Marte?(este
denumită „planeta roşie”, este vecină cu
Pământul, este a 4-a planetă de la Soare Conversaţia
etc)
Explicaţia
-de ce este important Soarele pentru Exerciţiul
planeta noastră?(încălzeşte, luminează, ne
dă energie solară)

-cum se mai numeşte Planeta


Pământ( alcătuire, surse de enrgie etc.)

16
-ce sunt sateliţii artificiali?(obiect spaţial) Sistemul
Solar
-care sunt instrumentele pentru
Aprecierea
exploatarea Universului?(lunetă, telescop, gomflabil şi
sateliţi artificiali, sonde spaţiale) verbală, apaluze;
magnetic,
-cum se numesc exploratorii Univesului Explicaţia, jetoane cu
(astronomi, astronauţi/cosmonauţi) Conversaţia
cifre
Varianta 1: Martianul vrea sa vadă magnetice,
dacă stiti să formulati corect propozitii Frontal
tablă
cu un cuvant dat. Copiii lor martieni,
stiu. magnetică

Alcătuiţi propoziţii: un copil alege un


jeton, spune un cuvânt şi formulează o
propoziţie dezvoltată în care să folosească
acel cuvânt.

Ex.: Soare - Planetele se rotesc în jurul Aprecierea


Soarelui.
rezolvării corecte
Mai departe, un copil va despărți în silabe a sarcinilor date;
un cuvânt din propoziție, ales de
educatoare, indicând numărul de silabe
numărate.

Copiii solicitați stabilesc cu ce sunet


încep cuvintele indicate de educatoare.

VI. Varianta 2 Act. Matematică:

1.Cât timp preșcolarii numără in limitele Observarea


Obţinerea
1-9 crescător și descrescător, câte un

17
performanţei copil din fiecare echipă va fi solicitat comportamentului
pentru a ordona planetele Sistemului
copiilor
Solar, pornind de la Mercur. Este
Conversaţia
recompensat răspunsul corect.

Educatoarea adresează întrebări alternativ Frontal


celor 2 echipe:

-A câta planetă de la Soare este Mercur /


Pluto?

(se folosește numeralul ordinal -Prima,


ultima. a9a)

A câta planetă de la Soare lipsește? (pt


ambele grupe) Frontal

Arată a 4 a planetă de la Pământ înspre


Pluto.
Aprecierea
Arată a 3 a planetă de la Jupiter înspre
rezolvării corecte
Soare.
a sarcinilor date;
Tabla
Pe o tablă magnetică sunt deja aranjate
corect planetele, se așază dedesubtul magnetică,
fiecăreia cifra corespunzătoare. Astfel,
planete-
ultima cerință se referă la identificarea
vecinilor cifrelor. jetoane
magnetice
Care sunt vecinii planetei nr.5 de la
Soare?

Care sunt vecinii planetei nr. 7 de la Aprecieri verbale


Soare?

18
Finalul jocului va fi marcat prin stabilirea individuale și la
echipei câştigătoare.
nivelul grupei
Marţianul Paxi apreciază dorinţa copiilor verbală;
de a-l ajuta, laudă implicarea şi strădania Conversaţia
copiilor, drept urmare se anunţă: pentru el
Aplauze
ambele echipe sunt câştigătoare. Explicaţia

Copiii sunt recompensaţi cu emblema


centrului NASA care i-a supravegheat pe
tot parcursul proiectului.

Prin intermendiul tranziţiei şi a


rutinelor se trece la următorul moment al
zilei.

Secvenţa DEC-Modelaj

Marţianul se bucură că a găsit copii


VII.
dornici de a-l ajuta în organizarea
petrecerii. Conversația
Asigurarea
retenţiei şi a La orice petrecere există tort, şi de aceea
transferului el se pare că le-a mai pregătit o surpriză:
le-a adus blatul de tort, dar el nu se
pricepe să îl decoreze şi are nevoie de
ajutorul nostru.

Prin modelaj, copiii vor decora (cu


plastilină,) torturile în aşa fel fiecare tort

19
să fie original. Marţianul

Ca să decoreze torturile, copiii vor folosi


Explicația
toate tehnicile și procedeele învăţate până
acum la activitatea de modelaj (prin
miscarea circulară vom face mingi cu
care vom decora in miniatură, prin
miscarea translatorie a palmelor faţă de
planşetă vom face şarpele pe care îl vom
rula şi vom forma o acadea, cu eboşarul
vom tăia plastilina la diferite înălţimi )

Momentele activităţii DEC-Modelaj:

Intuirea materialelor primite:

Educatoarea prezintă copiilor un tort


decorat pe care ea l-a pregătit. Se iniţiază Observaţia
astfel o discuţie prin care sunt analizate Analiza
elementele cu care a decorat tortul.

 Explicarea modului de lucru:

Sunt evidenţiate aspecte ce ţin de


tehnicile și procedeele de modelaj
învăţate. Tortul model

Mai întăi vom încălzi plastilina. Apoi se


va rupe o bucata din culoarea dorita
pentru a se face decoratiunile. Acestea
pot fi: soare, planetele, acadele, steluţe.

La sfârșit, acest tort va trebui să aibă:


culori diferite, decorațiuni, lumânări.

20
După ce intuiesc şi denumesc materialele
şi instrumentele de lucru, copiii sunt Exercițiul
invitaţi să îşi încălzească muşchii mici ai
mâinii folosindu-se d e poezia cunoscută
„Pică ploaia pe burlane, pic pic, pic/
Norii pe cer s-au ,adunat/ S-au învârtit,
s-au răsucit/ S-au scuturat şi-au picurat:
Pic picătură pic,oic,pic,pic/Pic picătură
câte-un pic!”

Înainte de a porni la lucru se reamintesc


Frontal
principalele cerințe: Conversația

-La fiecare tort se vor îmbina mai multe Explicația


tehnici și procedee cunoscute;

-Se va decora cât mai original și creativ


tortul echipei, fără influențe de la alte
echipe; Frontal

-Se va păstra liniștea și curățenia la locul


de muncă.
 Decorarea torturilor
Exerciţiul
Copiii lucrează pe fond muzical, având
parte în permanenţă de îndrumarea
educatoarei atunci când este solicitată sau
când este cazul. Se supraveghează în
permanenţă poziţia corectă la masă în
timpul lucrului.

21
 Analiza produselor activităţii;
Frontal
Când activitatea se apropie de final, copiii
vor fi invitaţi să vizioneze şi celelate Conversaţia Cd melodii
torturi, realizând observarea şi aprecierea:
prezentarea torturilor echipei şi analizarea Analiza liniştitoare
lucrărilor celorlalte echipe, ţinând cont de lucrărilor
criteriile stabilite împreună la începutul
activităţii. Se va aprecia în mod deosebit Turul galeriei
utilizarea a cât mai multe tehnici /
procedee în decorarea unui tort.

Educatoarea şi Marţianul fac aprecieri cu


Planşete,
privire la modul în care copiii şi–au adus
aportul la produsele finale dar şi la modul plastilină,
de desfăşurare a activităţii pe parcursul Conversaţia eboşoare
întregii zile. Pe echipe Aprecieri vrebale
plastic,
individuale și de
La final, în semn de bucurie, Marţianul
recompensează copii cu steluţe magice grup
aduse de el pentru petrecere.
VIII. Evaluarea
Autoevaluare
activităţii Rutina: deprinderi de ordine şi igienă Lucrările
copiilor Frontal
Odată ce torturile sunt decorate, sala fiind
pregătită pentru petrecere, Marţianul îi
invită pe noii lui amici să cânte la tuburi Explicaţia
de percuţie şi să danseze dansul
Astronauţilor.
Steluţe
Copiii sunt aşezati în cerc, după vor
marca ritmul melodiei prin bătăi în tubul
IX. Încheierea pe care îl are şi să ţină cont de culoarea
activităţii lui. Jocul ritmic

22
Se atrage atenţia să nu se lovească între
ei.
Tuburi de Frontal
Se fac miscari de dans la fel cum se vede
pe ecranul tv. percuţie
Încurajări și
Vor fi premiați toți copiii care vor dansa
aplauze
cum dansează copii la tv. Va fi premiat
copilul care danseză corect.
Recompense

Tv,
Frontal
telecomanda

23
24

S-ar putea să vă placă și