Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

Categoria activității de învățare: Activitate pe domenii experiențiale


Domeniul experiențial: Domeniul Estetic și Creativ
Mijloacul de realizare: Pictură
Tema activității: Cloșca cu puișori aurii
Scopul: Exersarea unor tehnici alternative de pictură (pictura cu buretele și pictura cu bețișoarele de urechi) în vederea redării
temei plastice, utilizând un element de limbaj plastic adecvat (pata de culoare).
Obiectivele operaționale:
O1 – Să valorifice pata de culoare, ca element de limbaj plastic însușit anterior, în realizarea compoziției plastice;
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil este capabil să utilizeze corespunzător pata de culoare în redarea temei
propuse.
O2 – Să realizeze o lucrare plastică, în mod creativ și estetic, prin tehnica picturii cu buretele și a picturii cu bețișoarele de
urechi; Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare copil este capabil să realizeze o creație individuală estetică, abordând în
mod creativ tema propusă și utilizând tehnici alternative de pictură: pictura cu buretele și pictura cu bețișoarele de urechi.
O3 – Să interpreteze liber, creativ şi critic lucrarea proprie sau lucrările colegilor; Obiectivul se consideră realizat dacă
fiecare copil este capabil să aprecieze liber, creativ şi critic lucrarea proprie sau lucrările colegilor, utilizând un limbaj adecvat.
Strategiile didactice:
Metode şi procedee: exerciţiul, explicaţia, demonstraţia, observaţia, conversaţia, Turul galeriei
Mijloace didactice: macheta unei poienițe unde se află o cloșcă cu puișori aurii, cartoane A4 verzi, palete pentru culoare,
tempera, bureți mari și mici, bețișoare de urechi, șerveţele, șerveţele umede , suport pentru expunerea lucrărilor, buline
autocolante, fulgi, calculator
Forme de organizare: frontal, individual
Locul de desfăşurare: sala de grupă
Durata: 20 – 25 minute
Resurse bibliografice:
1. Lovinescu, A., Gurău, V., Datcu, A. – Metodica predării desenului şi modelajului în grădiniţa de copii, Manual pentru liceele
pedagogice de educatoare, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1978
2. Ministerul Educației Naționale – Curriculum pentru educația timpurie, 2019
3. https://www.youtube.com/watch?v=dQOkYljc_Zc
SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Secvenţe Conţinut Strategii didactice Evaluare


didactice Metode şi Mijloace
procedee didactice
I. Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a
Momentul activităţii:
organizatoric  Dispunerea mobilierului în careu deschis;
 Pregătirea și distribuirea materialului didactic;
 Introducerea copiilor în sala de grupă.
II. Intuirea materialului didactic demonstrativ: Observaţia Macheta unei Evaluare
Captarea - Descoperirea, observarea și descrierea unei machete Conversaţia poienițe unde orală
atenţiei care întruchipează ograda în care se află o cloșcă cu se află o cloșcă individuală
puișorii săi: cu puișori aurii
- Ce observați pe această măsuță? Cartoane A4
- Unde se află această cloșcă cu puișorii ei? verzi
- Priviți cu atenție puișorii cum stau în jurul cloștii. De ce Palete pentru
credeți că nu se depărtează de ea? culoare
- Ce culoare au puișorii? Tempera
Intuirea materialului didactic distributiv: Bureți mari și
 Descoperirea materialelor aflate pe mesele copiilor; mici
 Identificarea şi denumirea materialelor distribuite, pe Bețișoare de
baza întrebărilor educatoarei: urechi
- Ce ați primit pe măsuțe? Șerveţele
- Ce recunoașteți pe coala de desen? umede
- Cum ați realizat această cloșcă?
- La ce folosesc materiale pe care le-ați primit?
III. Solicitarea copiilor să o ajute pe cloșcă să-și descopere Explicația Evaluare
Anunțarea puișorii aurii, care s-au rătăcit prin poieniță, pictând frontală
temei pete de culoare cu ajutorul bureților și a bețișoarelor de prin
urechi, astfel încât să redea cât mai artistic forma și observare
culoarea puișorilor. Lucrarea se va numi Cloșca cu directă
puișori aurii.
IV. Explicarea și demonstrarea concomitentă a Explicaţia Cartoane A4 Evaluare
Dirijarea modului de lucru, prin care se vor evidenţia: Demonstraţia verzi frontală
învățării  Etapele de lucru (alegerea și pregătirea culorilor și a Exerciţiul Palete pentru prin
instrumentelor de lucru; pictarea cu buretele mic a culoare observare
capului puiului, cu culoarea galbenă; pictarea cu Tempera directă
buretele mare a trunchiului puiului, cu culoarea Burete mare Evaluare
galbenă; pictarea cu bețișorul de urechi a ochilor Burete mic practic-
puiului, cu culoarea neagră; pictarea cu bețișorul de Bețișoare de acțională
urechi a ciocului, cu culoarea portocalie; pictarea cu urechi individuală
bețișorul de urechi a picioarelor puiului, cu culoarea Șerveţele
portocalie); umede
 Modul de utilizare a materialelor de lucru;
 Utilizarea creativă a acestor tehnici alternative de
pictură;
 Încadrarea corectă a elementelor compoziţionale în
spaţiul de lucru;
 Utilizarea petei de culoare în stare pură;
 Respectarea ordinii la masa de lucru şi a acurateţei
lucrării.
Încălzirea muşchilor mici ai mâinii, în ritmul și
conform conform mişcărilor sugerate de poezia recitată
în ritm lent de către propunătoare:
Plouă uşor. Să auzim!
Cu vârf de degete masa lovim.
Plouă mai tare. Ploaia tot vine,
Lovim cu degetele bine.
Cad pietricele, cad pe trotuare,
Să ciocănim şi noi mai tare.
Tună departe, tună acum,
Batem cu pumni: Bum-Bum!
Bum-Bum!
Vreme frumoasă acum s-a făcut,
Un curcubeu pe cer a apărut.
Zboară prin zare fluturi mii,
Să batem din palme, copii!
V. Executarea temei de către copii, în mod individual, Exerciţiul Cartoane A4 Evaluare
Obținerea în conformitate cu: Conversația verzi practic-
performanței  Explicațiile și demonstrația cadrului didactic; Explicația Palete pentru acțională
 Tehnica picturii cu buretele și bețișoarele de urechi culoare individuală
(utilizarea corectă și creativă). Tempera
 Respectarea etapelor de lucru; Bureți mari și
 Utilizarea corectă a materialelor de lucru; mici
 Încadrarea corectă a elementelor compoziţionale în Bețișoare de
spaţiul de lucru; urechi
 Utilizarea corectă a petei de culoare; Șerveţele
 Ordinea la masa de lucru şi acurateţea lucrării. umede
Ajutorarea copiilor care solicită sprijin sau adresează Calculator
întrebări.
Utilizarea unui fond muzical adecvat climatului
stimulativ pentru creația artistică (Puișorii).
VI. Exprimarea, de către cadrul didactic, a interesului Conversaţia Lucrările Evaluare
Asigurarea pentru modul în care copiii au reușit să creeze lucrările: copiilor orală
feed-back-ului - Oare cum ați reușit să ajutați cloșca să-și găsească individuală
puișorii aurii?
Verbalizarea de către copii a acțiunilor efectuate pentru
a realiza tema propusă.
Adresarea de către educatoare a mulțumirilor din
partea cloșcăi pentru faptul că i-au adus puișorii aurii în
poieniță, lângă ea.
VII. Expunerea lucrărilor pe un suport special amenajat. Turul galeriei Suport Evaluare
Evaluarea Aprecierea lucrărilor realizate de copii prin efectuarea Conversaţia pentru practic-
performanțelor turului galeriei: Înşiraţi unul după altul, copiii, care expunerea acțională
dispun de câte trei stimulente (buline autocolante), trec lucrărilor individuală
pe rând prin faţa lucrărilor şi aplică câte o bulină pe Lucrările Evaluare
lucrările preferate, explicând alegerea făcută. Lucrările copiilor orală
cu cele mai multe stimulente sunt evidenţiate. Buline individuală
Acordarea unei recompense din partea cloșcăi – un fulg autocolante
care îi va ajuta să treacă mai ușor prin anumite Fulgi
încercări.

S-ar putea să vă placă și