Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE

DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV


TEMA ANUALĂ:

TEMA PROIECTULUI:

DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul estetic și creativ

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Pictură

TIPUL ACTIVITATII: Dobândire de noi cunoștinte

TEMA ACTIVITATII: ,,Tablou cu flori de primăvară”

Scopul: -consolidarea priceperilor și deprinderilor de a picta și de a mânui ustensilele necesare.

-cultivarea spiritului de observatie, a sensibilitatii artistice si acuratetei in organizarea si compunerea


creativa a lucrarilor;

Obiective operaționale:

 să numească materialele necesare realizării lucrării;


 să mânuiască în mod corect materialul didactic;
 să aplice corect culoarea pe suprafața tabloului cu ajutorul pensulei;
 să evalueze lucrarea sa şi lucrările colegilor ţinând cont de aspectul estetic şi gradul de finalitate;

Strategii didactice:

Metode și procedee: conversația,observația, explicația, demonstrația, exercițiul;

Mijloace de învățământ: tablouri din pânză , culori acrilice, pensule, apă, pahar pictură, servețele.

Forme de organizare: frontal, individual;

Resurse:- umane: 20 preșcolari

- bibliografice:
 Maria Mătăsaru, Secrete metodice în didactica preşcolară, Editura Rovimed Publishers, 2009
 Daniela Jeder, Elemente de didactică aplicată în învăţământul preşcolar. Metode didactice- repere
şi exemplificări, Editura Publishing House
 Adina Glava, Piramida cunoaşterii. Repere metodice în aplicarea curriculumului preşcolar,
Editura Diamant

Durata: 30 minute
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Evenimentul
didactic/ secvența Conținutul științific Strategii didactice Evaluare
Metode și Mijloace de Forme de
didactică
procedee învățământ organizare
1)Moment Creez condițiile necesare pentru desfășurarea activității: Observarea
organizatoric -așezarea mobilierului; comportamentului
-pregătirea materialului didactic;
-introducerea copiilor în sala de grupă.
2)Captarea Solicit un copil să meargă la cutia pe care a adus-o Zâna Primăvară să vadă Conversația Tablouri din Frontal
atenției dacă mai este ceva înăuntru. Copilul observă că mai sunt tablouri de pânză pânză
nepictate, cu flori despre care noi am învăţat.

3)Anunțarea -Dragi copii,Zâna Primăvară este foarte încântată de cum ați lucrat până Conversația Frontal
temei și a acum, însă mai are încă o dorință.Ea vrea să primească tablouri pictate de voi

obiectivelor cu florile ei preferete de primăvară.Vreți să îi îndeplinim dorința?

operaționale
Intuirea materialelor:
-Ce aveți fiecare pe masă? ( tablouri cu florile trasate în contur, pensule, Conversația Tablouri cu Frontal Apreciez capacitatea
acuarele, pahare cu apă,șervețele). flori trasate în copiilor de a numi
4) Prezentarea contur,pensule, materialele puse la
conținutului și Prezentarea și analiza lucrării model: acuarele, dispoziţie pentru

dirijarea acrilice realizarea lucrării.


Voi prezenta copiilor tabloul cu florile pictate model, discutând cu aceștia ,servețele
învățării
despre culoarea fiecărei flori în parte, modul de realizare. Observația pahare cu apă
Explicarea și demonstrarea procedeului de lucru:

Explic și demonstrez etapele de lucru pentru realizarea lucrării:

Tablouri cu Frontal
1) Fiecare copil are în față un tablou de pânză pe care sunt desenate în Explicația, flori trasate în
contur florile, acuarele și pensula.Vom începe să pictăm din partea contur,pensule,
de jos,tulpina și frunzele cu aceași culoare-verde. acuarele,
acrilice
2)Vom spăla pensula în pahar și vom începe să pictăm ,servețele
florile(lalelele)utilizând culorile potrivite.(galben, portocaliu,roșu). De fiecare pahare cu apă Observarea
dată când schimbăm culoarea, spălăm pensula în pahar și o ștergem ușor de Demonstrația comportamentului
șervețel. copiilor

3) Aveți grijă să nu depășiți conturul trasat pe tablou!

Exerciții de încălzire a mușchilor mâinii Jocul

Voi coordona modul de încălzire a mușchilor mâinii: batem din palme,


închidem și deschidem pumnii, plouă, cântăm la pian.

Realizarea lucrărilor de către copii

Educatoare anunță copiii că pot începe lucrul, urându-le ,,Spor la lucru!” Frontal

Realizarea lucrarii de catre copii:


Acestia realizează tema dată conform explicațiilor . Pe parcursul
Exercițiul
lucrului copiii sunt supravegheați și îndrumați de către educatoare.
Acolo unde este cazul se vor da indicații suplimentare. Conversația
Se urmareste de asemenea pozitia corecta a corpului in timpul Individual
lucrului,precum si atentionarea de a lucra cat mai curat.

Exercițiul Tablouri cu
flori trasate în
contur,pensule,
acuarele,
acrilice
,servețele
pahare cu apă
Evaluez deprinderea
copiilor de a mânui în
mod corect materialul
didactic.
Evaluez deprinderea
copiilor de a aplica
corect culoarea pe
suprafaţa florii.
5) Obținerea Analiza lucrării
performanței Analizez împreună cu preșcolarii lucrările realizate, ținându-se cont de Conversația Lucrările Frontal Apreciez capacitatea
aspectul estetic. copiilor copiilor de a evalua
Se fac aprecieri generale și individuale asupra modului de lucru. Expunerea lucrarea sa şi lucrările
Lucrarile cele mai frumoase si bine realizate vor fi alese de catre copii. colegilor ţinând cont de
aspectul estetic şi
gradul de finalitate
6)Asigurarea Se va purta o scurtă conversație cu preșcolarii despre ce s-a întâmplat în Lucrările Frontal
retenței și a cadrul activității, dacă le-a plăcut să picteze flori şi dacă va fi Zâna Primăvară Observația copiilor
transferului mulţumită și bucuroasă la primirea tablourilor din partea lor.
Se realizeaza prin intrebari legate de modul de lucru si culorile utilizate:
-„Ce ati pictat azi?” Conversația
„Ce culori ati folosit?”
-„Cum credeti ca este acum Zana Lalelelor?”
-Cum aratati voi ca iubiti florile?( le ingrijim,le desenam,le pictam ,le
oferim celor dragi)
7) Evaluarea Mi-a plăcut foarte mult cum aţi pictat lalelele. I-am remarcat pe ___, ____că Conversaţia Frontal
activităţii au fost pictat foarte îngrijit, pe ___, ____ că au respectat etapele de lucru şi Explicaţia
încurajez şi pe ___,____ să fie mai atenţi asupra modului de lucru.

8)Încheierea Se fac aprecieri globale și individuale cu privire la modul de desfășurare al Frontala


activității activității.
Se vor face aprecieri asupra modului de lucru al copiilor dupa urmatoarele Conversația
criterii:
-culorile folosite;
Explicația Individuală
-terminarea la timp a lucrarii;
-aspectul ingrijit al lucrarii
-creativitate in realizarea lucrarii.

Se realizează tranziția: ,,Bat din palme clap, clap, clap


Ne-nvârtim, ne răsucim,
Către baie noi pornim!”

S-ar putea să vă placă și