Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DOMENIUL ESTETIC ŞI CREATIV


ACTIVITATEA: Activitate practică
GRUPA: mica-mijlocie
TEMA: "ZAMBILA"
TIPUL DE ACTIVITATE: - consolidare de priceperi şi deprinderi practice ;
FORMA DE REALIZARE : - exerciţiu cu material individual
SCOPUL ACTIVITĂŢII: - consolidarea priceperii si deprinderii de a utiliza diferite tehnici de lucru însuşite folosind
diferite materiale ;
- stimularea dragostei si respectului pentru munca, a gustului si simţului estetic;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
Cognitive : - să denumească minim trei materiale folosite pentru confecţionarea tabloului
(ex.hartie creponata colorata, lipici, hârtie glasse,etc.);
- să înţeleagă algoritmul de lucru;
Psihomotorii: - să execute corect algoritmul de lucru, conform explicaţiilor date de către educatoare ;
- să ducă la bun sfârşit sarcina începută, astfel încât să obţină un tablou frumos ;
Afective : -să participe cu interes la activitate
METODE SI PROCEDEE : explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, conversaţia.
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT : - hârtie glasse;
- hârtie creponată colorată ;
- lipici;
- dvd;
- calculator;
MATERIAL BIBLIOGRAFIC : „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii",M.E.N.
„Tradiţional şi modern în învăţământul preşcolar românesc", ED. Omfal Esenţial 2007, Bucureşti.
DURATA : 30 minute
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
EVENIMENTUL CONŢINUTUL STRATEGIILE EVALUAREA
DIDACTIC ŞTIINŢIFIC DIDACTICE
ACT. EDUCATOAREI ACT. COPIILOR
l.ORGANIZAREA Voi împărţi materialele Copiii se pregătesc
ACTIVITĂŢII necesare activităţii practi- pentru activitate.
ce.

2. CAPTAREA ŞI Prezint copiilor un Copiii vizionează


ORIENTAREA material pe dvd cu flori de materialul.
ATENŢIEI primăvară.
Despre ce a fost vorba în Despre flori de
imaginile pe care le-aţi primăvară.
vizionat ?

Astăzi la activitatea Copiii ascultă Explicaţia


3. ANUNŢAREA practică vom lucra şi noi anunţarea temei şi a
TEMEI SI A un tablou cu o floare de obiectivelor.
OBIECTIVELOR primăvară şi anume
zambila.
Mai întâi trebuie să
denumim materialele din
care vom confecţiona
tabloul, să înţelegem
modul de lucru, să lucrăm
corect, conform
explicaţiilor, astfel încât
să obţinem cele mai fru-
moase tablouri.

4 REACTUALIZAREA -Din ce este alcătuită -Zambila este alcătuită Conversaţia


CUNOŞTINŢELOR zambila ? din rădăcină,
tulpină,frunze şi floare.
EVENIMENTUL CONŢINUTUL STRATEGIILE EVALUAREA
DIDACTIC ŞTIINŢIFIC DIDACTICE
ACT. EDUCATOAREI ACT. COPIILOR
5.PREZENTAREA Le prezint copiilor un
CONŢINUTULUI ŞI model de tablou.
DIRIJAREA - Voi ce aveţi pe masă ? - Un tablou gol şi nişte
ÎNVĂŢĂRII coşuleţe cu materiale.
- Din ce am confecţionat -Din cutii de bomboane.
tabloul? Conversaţia
-Din ce am confecţionat -Am răsucit hârtie
tulpina florii? creponată verde.
-Frunzele? -Din hârtie colorată.
-Petalele din ce le-aţi -Din hârtie creponată,
lucrat? pe care am mototolit-o.
-Ce mai aveţi pe masă? -Lipici şi o hârttie ca să
nu murdărim masa.

Pentru a confecţiona
tabloul cu zambila trebuie
să lipim întâi tulpina.
începem de la linia Demonstraţia şi
pământului, de jos în sus. .. .urmăresc explicaţiile explicaţia
Trebuie să aveţi grijă să o educatoarei
lipiţi dreaptă.
După ce am lipit tulpina
lipim frunzele.
-Unde trebuie să lipim -De-o parte şi de alta a
frunzele ? tulpinei.
Pentru a lipi floarea luăm
câte o petală şi o lipim în
vârful tulpinei iar celelalte
de-o parte şi de alta a ei.
EVENIMENTUL CONŢINUTUL STRATEGIILE EVALUAREA
DIDACTIC ŞTIINŢIFIC DIDACTICE
ACT. EDUCATOAREI ACT. COPIILOR
- Ce vom lipi prima dată? Prima dată vom lipi Conversaţia
tulpina.
- Cum vom aşeza -De-o parte şi de alta a
frunzele? tulpinei.
- Unde vom aşeza apoi -In vârful tulpinei.
floarea?
- Avem voie sa lipim -Nu.
florile în altă parte sau pe
rama?
6. ASIGURAREA Pentru încălzirea Copiii recită poezia : Exerciţiul
RETENŢEI ŞI A muşchilor mici ai mâinii "Plouă uşor"
TRANSFERULUI vom recita poezia : "Plouă
uşor", executând mişcările
sugerate de textul poeziei.

Voi urmări modul de Copiii vor lucra pe


lucru si voi ajuta copiii fond muzical.
care întâmpină dificultăţi. Copiii execută
algoritmul de lucru.
-Ce am lucat astăzi ? -Astăzi am lucrat un Problematizarea Aprecieri
tablou cu o zambilă. generale
Fac aprecieri asupra Copiii aşază tablourile
7. ÎNCHEIEREA modului în care au lucrat la expoziţie şi primesc
ACTIVITĂȚII copiii, dacă au lucrat stimulente.
corect.
In final voi ruga copiii să
vină pe rând să aducă
tablourile pentru a le aşeza
la expoziţie.

S-ar putea să vă placă și