Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Scoala Gimnazială "Ion Buteanu" Buceş

Data

Ora a II-a
Prof. înv. primar Diac Loredana Violeta

Clasa pregătitoare Clasa a II-a


Disciplina: Comunicare în limba Disciplina: Matematică şi exploarea
română mediului
Unitatea tematică: Împărăţia verii Unitatea tematică: Să învăţăm despre
micile vietăţi
Forma de realizare: activitate Forma de realizare: activitate integrată
integrată Subiectul: Figuri geometrice
Subiectul: Să ne amintim sunetele şi Tipul lecţiei: de consolidare
literele învăţate Scopul: Familiarizarea elevilor cu
Tipul lecţiei: de recapitulare forme geometrice (pătrat, triunghi,
Scopul: Consolidarea cunoştinţelor dreptunghi, cerc) şi cu atributele
referitoare la literele şi sunetele acestor, dezvoltând gândirea şi
învăţate, exersarea capacităţii de citit – operaţiile gândirii, analiză, sinteză,
scris însuşite cu accent pe sunete/litere, comparare.
cuvânt, propoziţie, dezvoltarea
capacităţii de exprimare orală Competenţe specifice:
Competenţe specifice:  Matematică şi explorarea
mediului
 Comunicare în limba română 2.2 Identificarea unor forme geometrice plane(pătrat,
1.1 Identificarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt triunghi, dreptunghi, cerc) în obiecte manipulate de copii
pe ton familiar, rostit clar şi rar. şi în mediul înconjurător
1.2 Identificarea sunetului iniţial şi/sau final dintr-un 1.6 Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice în
cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii clar rezolvarea/ compunerea de probleme
şi rar.
3.1 Descrierea unor fenomene/procese, structuri
2.1 Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în
enunţuri simple repetitive simple din mediul apropiat în scopul
3.1 Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul identificării unor regularităţi.
apropiat, scrise cu litere mari si mici de tipar  Comunicare în limba română
1.1Identificarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt
 Matematică şi explorarea mediului pe ton familiar, rostit clar şi rar.
1.3 Recunoaşterea numerelor în concentrul 0-10/ în  Arte vizuale si abilităţi practice
concentrul 0-3 2.3 Realizarea de produse utile conţinând materiale uşor
 Arte vizuale si abilităţi practice de prelucratşi tehnici accesibile
1.4 Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de  Dezvoltare personală
mesaje artistice, simple, exponate vizuale. 2.2 Utilizarea unor elemente de ascultare activă

Obiective operaţionale:
O1: să identifice figurile plane: triunghi, pătrat, cerc,
Obiective operaţionale:
dreptunghi
O1: să utilizeze corect intrumentele de lucru
O2: să asambleze figurile geometrice pentru a forma un
O2: să identifice sunetul iniţial al unui cuvânt
obiect
O3: să despartă în silabe cuvintele
O3: să realizeze corect fişe de lucru individuale
O4: să găsească cuvinte formate din două, trei şi patru
O4: să precizeze valoarea de adevăr a unor propoziţii
litere
despre figuri geometrice
O5: să găsească cuvinte cu sens opus/asemănător pentru
O5: să rezolve corect operaţii de înmulţire
cuvinte date O6: să compună corect probleme după exerciţii date
O6: să aranjeze cuvintele astfel încât să obţină propoziţii O8: să participe cu interes la lecţie
O7: să unească corect numerele pentru a forma imaginea
O8: să participe cu interes la lecţie
Resurse
I.Metodologice
Resurse Strategii didactice
I.Metodologice a) Metode si procedee:
Strategii didactice Conversaţia, lectura, explicaţia, observaţia,
a) Metode si procedee: problematizarea, diagrama Venn
Conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, b) Mijloace de ȋnvăţămȃnt:
jocul didactic Fişe individuale, figuri geometrice. manual,
b) Mijloace de ȋnvăţămȃnt: flipchart
Pahar de praf magic, tablou eliptic, cartea de la c) Forme de organizare: frontal individual
Bibi II. Temporale
c) Forme de organizare: frontal individual 50 minue
II. Temporale III. Umane:
35 de minute + 15 minute de activităţi recreative 9 elevi
III. Umane: IV. Bibliografie
9 elevi 1. Programa şcolară – clasa a II-a, Bucureşti,
IV. Bibliografie 2013
1. MEM - Programa pentru disciplina 2. Mihăescu, M, şi colab, Metode activ-
Dezvolatea personală - clasa pregătitoare, participative aplicate în învăţământul primar,
Bucureşti 2013 Editura Didactică, Publishing House,
2. Suport de curs ICOS 2013, Organizarea Bucuresti, 2010
interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru
formarea competenţelor cheie la şcolarii mici
3. Manea Alexandra, Matache Claudia, Liliana
Ioan, Ruse Clara, Ghid practic pentru clasa
pregătitoare, Editura Delta Cart Educational,
2013

Desfăşurarea lecţiei

Ora a II-a

Comunicare în limba română – clasa pregătitoare Matematică şi explorarea mediului – clasa a II-a
I. Moment organizatoric I. Moment organizatoric
Se asigură un climat educaţional favorabil Se asigură un climat educaţional favorabil
II. Captarea atenţiei II. Captarea atenţiei
"Praful magic" "Praful magic"
Se realizează prin presărarea cu praf magic pe o foaie Se va realiza un brainstorming privind ideile de
albă. După presărarea cu praf magic va prinde contur completare cu elemente din imaginaţie a unui tablou
cuvântul carte din pălăria magică adusă de Bibi care este eliptic, apoi doi copii vor presăra praf magic şi
personalizată cu numele fiecăruia (anexa 1) strălucitor peste tabloul care se va completa cu elemente
Pe fiecare pagină a cărţii au de realizat diferite exerciţii. deja prezente dar invizibile în prima fază (fiind realizate
III. Anunţarea temei şi a obiectivelor cu scotch alb) se vor compara elementele prezente în
Se anunţă titlul lecţiei de astăzi la matematică şi tablou
explorarea mediului "Să ne amintim sunetele şi literele Se împart în trei echipe:
învăţate" a) echipa fluturaşilor magici
IV. Recapitularea/ sistematizarea cunoştinţelor b) echipa buburuzelor magice
c) echipa albinuţelor magice
Activitate directă Muncă independentă
Se deschide cartea la prima pagină Se aplică metoda "Să dezlegăm misterul" (anexa2)
Sarcina 1: descoperă cuvintele magice Se lucrează în echipă
Se formează cuvintele scriind pe fiecare imagine litera
iniţială
Se descoperă cuvintele frumos şi corect
Sarcina 2: Fişa magică
Muncă independentă Acvititate directă
Elevii vor avea de rezolvat cerinţele fişei de la pagina a Se afişează obiectul descoperit
doua a cărţii. Se denumesc figurile geometrice component
III. Anunţarea temei şi a obiectivelor
Se anunţă titlul lecţiei "Figuri geometrice – consolidare"
Se scrie titlul
IV. Consolidarea cunoştinţelor
Se denumesc şi identifică figurile geometrice
Se realizează jocul orin care se reactualizează cunoştinţe
despre figuri geometrice
Câştigă elevul care are mai multe răspunsuri corecte
Se afişează o planşă flipchart unde se desenează o
imagine formată din figuri geometrice (anexa 3)
Se observă imaginea
Se rezolvă la flipchart iar elevii în caiete cerinţele de pe
fişa de flipchart (interior şi exterior).

Activitate directă Muncă independentă


Se verifică modul de lucru Elevii vor avea de rezolvat cerinţele unei fişe de lucru
Sarcina 3: "Scara fermecată a cunoştinţelor" vor avea individual. Elevul cu CES
sarcina de a găsi şi scrie pe fiecare treaptă a scării
cuvinte care încep cu aceeaşi literă în ordine
descrescătoare numărul literelor
Exemplu: A
Ac
Are
Acum
Sarcina 4: "Cuvintele prieten" vor avea de găsit cu sens
asemănător. Exemplu: a veni – a sosi
Sarcina5: "Cuvinte certate" vor avea de găsit cuvinte cu
sens opus. Exemplu: mare – mic.
V. Fixarea cunoştinţelor
Sarcina 6: "Descoperă misterul" vor avea de ordonat
cuvinte pentru a forma propoziţii
Muncă independentă Activitate directă
Activitate recreativă Se verifică modul de lucru
Vor avea de rezolvat ultima cerinţă din cartea magică – Se compune o problemă la tablă
de unit puncte pentru a realiza un desen apoi să-l V. Fixarea cunoştinţelor
coloreze. Se realizează jocul "Cutiuţa femecată" -- pe o planşă
sunt desenate figuri geometrice învăţate din diferite
direcţii. În interior sunt scrise înmulţiri (anexa 4)
Elevii vor extrage din cutiuţa fermecată rezultatele
înmulţirilor pe de planşă.
Se citeşte fiecare înmulţire de pe planşă iar elevul care
are figura geometrică cu rezultatul corect va veni la
planşă va lipi fgura geometrică corespunzătoare
operaţiei de înmulţire
VI. Evaluare formativă
Se realizează un joc de mişcare – dintr-un plic elevii vor
avea de extras câte o figură geometrică
Se va anunţa figura geometrică şi locul unde se adună:
 pătratele la uşă!
 triunghiurile la uşă!
 cercurile la cuier!
 dreptunghiurile la fereastră!
Activitate directă VII. Tema de casă
Se anunţă obiectul descoperit Exerciţiul 5 pag 44 din manual
VI. Concluzii şi aprecieri VIII. Concluzii şi aprecieri
Se fac aprecieri individuale şi colective asupra modului Se fac aprecieri asupra modului de lucru
de implicare în activitate.

S-ar putea să vă placă și