Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

SCOALA
DATA: 17 .05.2012
INVATATOR:
CLASA: a II-a
ARIA CURRICULARA:Limba si comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE INVATARE: Lumea necuvântătoarelor
SUBIECTUL LECTIEI: Scrierea corectă a cuvintelor într-o,într-un şi
dintr-o, dintr-un
Activitatate transdisciplinară: Lumea celor care nu cuvântă
TIPUL LECŢIEI: exersare de competenţe
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
 2.2-să pronunţe clar şi corect enunţuri;
 4.1 -să scrie corect litere , silabe , cuvinte ,enunţuri ;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O.1. Să utilizeze corect cuvintele într-o,într-un şi dintr-o, dintr-un în scris;
O.2. Să alcătuiască propoziţii cu cuvintele date;
O.3. Să completeze enunţurile lacunare ;
O.4.Să identifice formsa corectă a cuvintelor într-o,într-un şi dintr-o, dintr-un din
enunţurile date;
O.5. Să ordoneze cuvintele într-un enunţ logic;
O.6 Să corecteze un text dat;
O.6. Să rezolve corect sarcinile jocului didactic;
O.7. Să participe activ şi afectiv pe tot parcursul lecţiei.
STRATEGIA DIDACTICA:
 METODE, TEHNICI SI PROCEDEE: explicaţia, exercitiul,
conversatia,jocul didactic, elemente de problematizare.
 RESURSE:
*umane: 17 elevi
*materiale: fişe de lucru .
 timp: 45min.
Forma de organizare : frontală ,în perechi , individual
EVALUARE: formativa

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum National- Programa scolara pentru clasa a II-a, 2005-2006;
 T.Piţilă,C.Mihăilescu – “Limba şi literatura română”,clasa a II-a,Ed. Aramis
Print,Bucuresti,2005;
 T.Piţilă,C.Mihăilescu – “Limba şi literatura română, clasa a II-a”, caietul
elevului ,Ed. Aramis Print,Bucuresti,2005;
 D.Guzu ,S.Ivolschi ,C.Manta – “Limba şi literatura română, auxiliar pentru clasa a
II-a,Ed,Casa Editorială Regina,Iaşi,2005.
 M.Gardin , F.Gardin, D.Berechet,F.Berechet - “Limba română,,clasa a II-a”,
colecţia Foarte bine!, Ed.Paralela 45, 2005.
 A. Ungureanu-“Metodica studierii limbii si literaturii romane”-invatamant
primar ,Ed.AS`S,Iasi, 2003;
 V. Paraiala,D. Paraiala,C. Balan,A. Vasilache, T.Tanasa-“Activitati in completarea
programului din ciclul primar”,Ed. Euristica, Iasi,2004 ;
 “ Provocari ludice – ghid metodic ”, Ed. Spiru Haret, 2001;
 *** www.didactic.ro
 *** www.edu.ro
 *** www.cnc.ise.ro
DESFASURAREA LECŢIEI

ETAPELE ACTIVITATEA
LECŢIEI ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI ELEVILOR

I.Pregatirea pentru Ordonarea materialelor, stabilirea ordinii, pentru buna Elevii se


lectie desfasurare a lectiei. pregătesc pentru
lecţie

II.Verificarea temei
pentru acasă  Se verifică cantitativ tema şi calitativ prin sondaj ,
în timp ce elevii vor avea de rezolvat o fişă
(conţinut informativ 1) . Elevii rezolvă .
III.Reactualizarea
cunoştinţelor  Se cere elevilor să explice cum sunt scrise
cuvintele
într-o,într-un şi dintr-o, dintr-un din poezia dată şi să
enunţe regula învăţată.

IV.Anunţarea  Se anunţă elevii că azi vor rezolva mai multe


temei şi a exerciţii petru a învăţa mai bine cum se scriu
obiectivelor aceste cuvinte deci tema lecţiei este : - Scrierea
corectă a cuvintelor
într-o,într-un şi dintr-o, dintr-un.
Se scrie titlul lecţiei pe tablă ,iar elevii în caiete. Elevii lucrează
sub îndrumarea
învăţătoarei.
V.Dirijarea  Se vor alcătui enunţuri la tablă , în care elevii să
învăţării folosească grupurile de cuvinte date şi să rezolve
exerciţiile scrise pe tablă ( conţinut informativ 2)

Joc didactic „Găseşte cuvântul surpriză!”


Câştigă perechea care a terminat cel mai repede .

VII.Evaluare Elevii rezolvă


 Se distribuie elevilor fişe de lucru.
formativă individual fişa.
(Anexa1)
A.T.
Se interpretează cântecul ,,Broscuţele”
IX.Încheierea  . Se fac aprecieri verbale asupra modului de lucru ,
lecţiei asupra comportamentului
CONŢINUT INFORMATIV

PĂŢANIA ŞORICELULUI
C. T. Buzatu
Într-o vară, intr-un sat,
Într-un câmp s-a arătat
Dintr-un lan, un şoricel
A iesit ca vai de el:
Într-o haină zdrentuită
Dintr-o pânză ponosită.
Si fugea pe câmp, dar vai!
Dintr-o tufă, mai bălai,
A iesit înfometat,
Un motan cam mic de stat.
Cu o sapcă într-o dungă,
Alergând să îl ajungă
Pe micutul rozător
Ce brazda ca un tractor,
Prin pământ să se ascundă
Într-o galerie scundă
Ce-o sapase înainte
Cârtita cu multă minte.
A scapat într-un târziu
Şoricelul cafeniu,
Că de nu, acel motan
(Nu mâncase de un an),
Dintr-un salt l-ar fi-nhăţat,
Într-o clipă e... mâncat.

2. Alcătuieşte enunţuri :
într-un gând, într-o cameră, într-o grădină,într-un lan, dintr-o întâmplare, dintr-un tufiş, dintr-o
pagină.
Exercitii:
 Uneşte după înţeles cuvintele:
loc
într-o lucrare într-un
seară
parc
 .Ordonează cuvintele pentru a obţine propoziţii
seară,mers,într-o,am,drumeţie,împreună,în.
3.Joc didactic „Găseşte cuvântul surpriză!”

Coloraţi litera din coloana corect sau gresit în funcţie de cum este scrisă propoziţia.La sfârşit
scrie literele în ordine si citeşte cuvântul format.
CORECT GREŞIT
Întro zi am întâlnit un urs. F C
Dintr-un copac a căzut un măr. A B
Dintr-odată s-a făcut linişte. R D
Întrun an am fost primul în G T
clasă.
Ne-am urcat într-unautobuz. E L

Ce cuvânt ati obţinut?


FIŞĂ DE LUCRU

1. . Completează spaţiile libere folosind cuvintele într-o , într-un , dintr-o ,


dintr-un :
 Bătrânica a coborât …………………..microbuz.
 Bunicii mei locuiesc ……………………orăşel de munte.
 Mama a pus lalelele primite ……………………….vază.
 ……………….…….scorbură a ieşit un bursuc.
 Ana a gustat puţin …………….……… banană.
 …………………….…. şcoală erau mulţi elevi.

2. Alcătuieşte câte un enunţ cu formele: într-o, într-un, dintr-o şi dintr-un.


_________________________________________________________________
_
__________________________________________________________________
_
__________________________________________________________________
_
__________________________________________________________________
_

3. Corectează şi continuă textul. Dă-i un titlu potrivit.


______________
Mă aflam în vacanţă la munte.Totul era minunat. Brazi drepţi ca nişte
lumânări cu flăcări verzi stăteau alineaţi în jurul meu.
Dintro dată o pată roşie apăru pentru o clipă. Dintrun brad se auzi un foşnet.
Era o veveriţă care sărea dintro creangă în alta. Dintrun salt a ajuns în varf.
Priveam la______________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

S-ar putea să vă placă și