Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA: 21.02.2019 PROPUNĂTOR: ROŞU CORINA- NICOLETA

CLASA: a II-a A

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare

DISCIPLINA: Comunicare în limba română

SUBIECTUL: ”Cele cinci piersici” – poveste populară

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată (CLR, DP, AVAP)

TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi și deprinderi

COMPETENȚE SPECIFICE:

3.2. Desprinderea semnificaţiei globale a unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din

universul cunoscut;

2.1. Articularea enunţurilor, folosind accentul şi intonaţia corespunzătoare intenţiei de comunicare.


OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să citească textul respectând intonaţia corespunzătoare;
O2: să formuleze predicții pe baza titlului/ unui fragment din povestire;
O3: să precizeze mesajul şi tonul povestirii;
O4: să enumere însuşirile personajelor, aşa cum reies din text;
O5: să alcătuiască rețeaua personajelor pe baza însușirilor și acțiunilor acestora.
STRATEGII DIDACTICE:

a) METODE ŞI PROCEDEE: lectura predictivă, lectura, conversaţia, explicaţia, expunerea, exerciţiul,

jocul didactic, rețeaua personajelor, ciorchinele.

b) MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fişe de lucru, caiete, foi de flipchart, markere, tabla,

videoproiector, laptop;

c) MODURI DE INSTRUIRE: frontală, în perechi, individuală;

MODALITĂŢI ŞI INSTRUMENTE DE EVALUARE:

 orală, scrisă, observarea sistematică a elevilor;

 tema pentru acasă, tema de lucru în clasă, aprecieri verbale.

DURATA LECŢIEI : 45 min

BIBLIOGRAFIE:

 Curriculumul Naţional- Programa şcolară pentru clasa a II-a, 2013;

 Proiectul pentru învățământ rural- Suport de curs, 2007.


SCENARIUL DIDACTIC

Strategia didactică Modalităţi/


Etapele Ob.
Scenariul didactic Metode de Mijloace de Moduri de instrumente
lecţiei op.
instruire învăţământ instruire de evaluare

Se va solicita elevilor
1. Moment
pregătirea materialelor necesare Caiete,
organizatoric Explicaţia Frontală
pentru buna desfăşurare a lecţiei penare
1 min.
de comunicare în limba română.
Li se propune elevilor un joc,
”Ajută-mă să-mi găsesc locul!”,
prin care aceștia vor fi solicitați
2.
să găsească fie personajele care Video-
Captarea Jocul Orală
spun anumite replici din textele Proiector Frontală
atenţiei didactic
studiate, fie să găsească povestea Laptop
3 min.
din care face parte un anumit
personaj, fie să numească autorul
unui text.
3. Elevii vor fi anunţaţi că la Expunerea Frontală
Anunţarea această lecţie vor studia textul
Strategia didactică Modalităţi/
Etapele Ob.
Scenariul didactic Metode de Mijloace de Moduri de instrumente
lecţiei op.
instruire învăţământ instruire de evaluare

”Cele cinci piersici”, o poveste


temei şi
populară. Obiectivele vor fi
obiectivelor
prezentate într-un limbaj
1 min.
accesibil elevilor.
4. Dirijarea  Titlul va fi scris la tablă și Conversaţia Frontală Orală
activității în caiete. Se va preciza ce Expunerea
30 min. înseamnă ”poveste populară”.
 Li se va cere copiilor să își
spună părerile cu privire la ce Brain- Foi de Perechi
cred că este vorba în text, ținând storming hârtie
cont de titlul acestuia. Copiii vor O2 Orală
scrie ce cred sub forma unei Lectura Frontală
propoziții. predictivă Fișe de lucru
 Copiii vor citi predicțiile Tablă
lor, care vor fi notate la tablă. Caiete

 Se va face citirea în gând a O1 Flipchart

primului fragment. Copiii vor citi Frontală Orală

apoi cu voce tare fragmentul. Lectura

Se stabilește unde și când se Individuală Tema de lucru

petrece acțiunea. Sunt explicate în clasă


Strategia didactică Modalităţi/
Etapele Ob.
Scenariul didactic Metode de Mijloace de Moduri de instrumente
lecţiei op.
instruire învăţământ instruire de evaluare

eventualele cuvinte necunoscute,


lucru care va fi făcut după citirea Explicaţia
fiecărui fragment. O2 Fișe de lucru
Copiii sunt solicitați să găsească Flipchart Orală
eventualele expresii frumoase din Exerciţiul
text. Scrisă
E completată rubrica cu ce s-a O1
întâmplat de fapt în primul Tema de lucru
fragment. Fișe de lucru Individuală în clasă
 Se va cere copiilor să își Lectura Tablă Frontală
imagineze ce se va întâmpla în predictivă Caiete
următorul fragment și să scrie O2 Flipchart
predicția lor pe fișă, într-o
propoziție. După citirea Lectura
predicțiilor, se va trece la citirea Conversația
în gând și apoi cu voce tare a Individuală
celui de-al doilea fragment. O1 Frontală
Vor fi explicate și notate la tablă Fișe de lucru
și în caiete eventualele cuvinte Explicaţia Tablă
noi și explicațiile acestora.
Strategia didactică Modalităţi/
Etapele Ob.
Scenariul didactic Metode de Mijloace de Moduri de instrumente
lecţiei op.
instruire învăţământ instruire de evaluare

Caiete
 Se va proceda similar și cu
Flipchart
celelalte fragmente din text: Lectura
notarea predicției pe fișe, citirea predictivă
și discuții pe marginea textului și
O2 Orală
completarea rubricii cu ce s-a Lectura
întâmplat de fapt.
Individuală Scrisă
 Copiii vor fi solicitați să Conversația
O1 Fișe de lucru Frontală
citească propozițiile care arată ce
Tablă Tema de
s-a întâmplat deja. Se stabilește
Caiete lucru în clasă
că aceste propoziții formează
O1 Flipchart
planul povestirii.

5.  Se solicită elevilor să Rețeaua


Consolidarea alcătuiască rețeaua personajelor. personajelor Video Individuală Orală
deprinderilor Copiii citesc însușirile și acțiunile O4 proiector Frontală Scrisă
de comunicare găsite, iar acestea sunt notate la O5 Ciorchinele Fișe de lucru Observarea
orală şi scrisă tablă. Laptop sistematică
8 min.  Copiii vor fi solicitați să
completeze un ciorchine cu
Strategia didactică Modalităţi/
Etapele Ob.
Scenariul didactic Metode de Mijloace de Moduri de instrumente
lecţiei op.
instruire învăţământ instruire de evaluare

însușirile și acțiunile
personajelor. O4
Exerciţiul În perechi
 Se va cere copiilor să citească O5 Scrisă
Fișe de lucru Frontală
ce au notat pe fișe. Tema de
 Copiii vor fi solicitați să lucru în clasă
ilustreze sfârșitul povestirii
(AVAP). Se va pune accent pe
Fișe de lucru
fapta bună făcută de băiatul cel
Conversația
mic. (DP) Scrisă
Frontală
 Se discută mesajul povestirii O3 Tema de
Explicația Fișe de lucru Individuală
și se stabilește dacă predicțiile lucru în clasă
făcute la începutul orei s-au
dovedit a fi adevărate.
6. Se vor face aprecieri asupra Explicaţia Fișe de Frontală Orală
Încheierea modului de participare a elevilor lucru Aprecieri
activităţii şi asupra rezultatelor obţinute la Caiete verbale
2 min. diferitele exerciţii rezolvate.
Va fi dată tema pentru acasă și
se vor da indicații cu privire la
Strategia didactică Modalităţi/
Etapele Ob.
Scenariul didactic Metode de Mijloace de Moduri de instrumente
lecţiei op.
instruire învăţământ instruire de evaluare

modul de realizare a acesteia.

S-ar putea să vă placă și