Sunteți pe pagina 1din 6

MINISTERUL EDUCAȚIEI ȘI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA

COLEGIUL PEDAGOGIC „ION CREANGĂ” DIN CADRUL

UNIVERSITĂȚII DE STAT „ALECU RUSSO” DIN BĂLȚI

PROIECT DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ

la disciplina LIMBA ROMÂNĂ

Student stagiar: Andreea Tican

Învăţător mentor: Natalia Melnițchi

2023, Bălți
Clasa:I

Disciplina:Limba Română
Subiectul lecţiei: Sunetul și litera „t”

Tipul lecţiei:mixtă
Unităţi de competenţă:
Unităţi de competenţă:
1. Receptarea mesajului oral în situații de comunicare, manifestând atitudine pozitivă, atenție și concentrare.
2. Producerea mesajului oral, demonstrând abordare eficientă în diferite contexte de comunicare.
Obiectivele lecţiei:
La sfârşitul lecţiei elevul va fi capabil:
O1: să identifice sunetul și litera ,,t,,
O2: să exemplifice cuvinte care conțin sunetul și litera ,,t,,,
O3: să despartă în silabe, oral și în scris, bazându-se pe imagini și cuvinte date;
O4 : să citească, în ritm propriu și corect, cuvinte și propoziții din manual, bazându-se pe explicațiile învățătorului și pe
cunoștințele dobândite anterior;
O5: să răspundă la întrebările legate de conținutul textului citit , bazându-se pe cunoștințele bazate anterior și pe explicațiile
învățătorului;
Strategii didactice:
- metode şi procedee:conversaţia, explicaţia, fișa de lucru, demonstrația, exercițiul;
- mijloace de învăţământ:notebook, proiector, monitor, hârtie color, imagini, planșă;
- forme de organizare:grup mare frontal, independent,
Strategii de evaluare: autoevaluare; evaluare formativă interactivă (EFI).
Bibliografie:

1. Curriculum Național: Învățământul primar. Chișinău, 2018 Disponibil: https://mecc.gov.md/sites/default/files/curriculum_primare_05.09.2018.pdf.


2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chişinău, 2018. Disponibil: https://mecc.gov.md.
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII t′ RESURSE STRATEGICE

INSTRUCŢIONAL

METODE MIJLOACE FORME

EVOCARE

1. Moment Se asigură condițiile pentru desfășurarea lecției.


organizatoric

Captarea atenţiei Se prezintă mai multe imagini iar elevii vor trebui să
2. 5 Conversația PPT Frontal
identifice obiectele prezentate. euristică
Prin întrebări, se ajunge la titlul lecției ”litera T. Miracolul
muntelui”.
Se ajunge la propoziția:
Am o carte cu animale.
- se analizează schema propoziției(numărul cuvintelor,
silabelor) 5
- se extrage cuvântul ”carte”, se identifică numărul literelor, Conversația
PPt Frontal
sunetelor, se desparte în silabe, se stabilește locul sunetului
în cadrul cuvântului.
Astăzi vom învăța alături de Tigrișor să scriem și să citim
cuvinte și propoziții ce conțin litera ,,t,,.
REALIZAREA SENSULUI

3. Reactualizarea
structurilor învăţate Prezentarea literei t mic de mână.
anterior - se prezintă litera; 5 Demonstrați Planșă Frontal
- se scrie litera pe tablă și se explică fiecare mișcare; a, explicația
Anunţarea - 2-3 elevi explică mișcările, clasa scrie în aer;
subiectului, - exerciții de încălzire a mușchilor mâinii.
enunţarea
obiectvelor Scrierea literei t mic de mână.
- precizări privind scrierea;
- elevii scriu trei litere; Demonstrați
Prezentarea/în - verificarea scrierii; 5 a Caiete TIP Individual
- cei care nu au scris corect, scriu cu ajutorul învățătorului.
văţarea conţinutului
nou Scrierea cuvintelor
Obţinerea - se scrie un cuvânt la tablă și se explică;
- elevii scriu cuvântul pe caiet;(copiere) 5 Conversația
performanţelor
- se formează din silabe două cuvinte pe care elevii le , scrisul Caiete tip Individual
transcriu pe caiet;
- dictarea unui cuvânt;
5 Conversația PPt Frontal
Exerciții de cultivare a limbii:
- citirea cuvintelor;
- întrebări.

Citirea textului(în șoaptă) 5 Citirea în Manual Frontal,


- exerciții de citire; lanț individual
- citirea model;
- citirea după model.
- întrebări în legătură cu conținutul textului
Cum era iarna?
Ce cerne cerul? 10
Cine este la minte?
Unde sunt ei? Explozia Planșă Frontal
Când au plecat la munte?; stelară
- citirea selectivă.
5 Caiet
Scrierea propozițiilor
- Se scrie o propoziție din text pe tablă; Frontal
- copierea de pe tablă a acestei propoziții.

REFLECŢIA

8. Asigurarea feed- 1. Fișa de lucru 8′ Fișa de Fișă individaul


back-ului 2. (anexa 1) liucru

Joc didactic online: recunoaște literele de mână.

https://wordwall.net/ro/resource/5481533/clr/litere-de-tipar-litere-de-m
%c3%a2n%c4%83

EXTINDERE

10. Temapentruacasă Tema: terminarea fișei

S-ar putea să vă placă și