Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: ………..
ȘCOALA ……………….
CLASA a IV-a…………..
ÎNVĂȚĂTOR……………..
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA TEMATICĂ: Elemente intuitive de geometrie
SUBIECTUL: Corpuri geometrice. Cubul. Paralelipipedul
TIPUL LECŢIEI: Comunicare / însuşire de noi cunoştinţe (mixtă)
DURATA: 50 minute

COMPETENŢE SPECIFICE:
3.1. Localizarea unor obiecte în spaţiu şi a unor simboluri în diverse reprezentări
3.2. Explorarea caracteristicilor, relaţiilor şi a proprietăţilor figurilor şi corpurilor geometrice
identificate în diferite contexte

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Pe parcursul și la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili :

O1 – Să recunoască formele feţelor unor corpuri geometrice prezentate;


O2 – Să definească figurile geometrice studiate;
O3 – Să recunoască figurile și corpurile geometrice;
O4 – Să numere cuburile lipsă din fiecare construcție;
O5 – Să construiască cubul și paralelipipedul;

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, ciorchinele, Diagrama Venn, cubul, exerciţiul;

Mijloace de învăţământ : corpuri geometrice, planşe, manualul, fişe de lucru, foarfecă, lipici

Forme de organizare: frontal, individual, grupe.

Metode de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale.

Bibliografie:

 Roşu, Mihail- Metodica predării matematicii, Editura Credis, Bucureşti, 2004


 Didactica matematicii pentru învățământul primar, Constantin Petrovici, Ed Polirom 2014
 www.didactic.ro
RESURSE
Ob. ETAPELE LECŢIEI
DESFĂŞURAREA LECŢIEI organizato- Evaluare
op. (dozare) materiale procedurale
rice
1. Moment
Pregătirea materialelor necesare pentru desfăşurarea lecţiei. materiale
organizatoric conversaţia frontal
Stabilirea ordinii şi disciplinei. necesare
(1 min.)
Voi citi următoarele versuri, iar copiii vor realiza desenul pe
care îl sugerează poezia:

Dintr-un cerc mai mic


Fac capul unui pitic.
Din triunghi îi fac coif,
Şi îl decorez frumos.
2. Captarea atenţiei
O3 Fac un dreptunghi mai mare, poezia exerciţiul individual
(5 min.)
Gata corpul, ca oricare.
Braţe şi picioare două,
Din dreptunghiuri, câte două.
Două cerculeţe, mâini,
Din triunghiuri papucei,
Să poată alerga cu ei .

O2 3. Reactualizarea ciorchinele conversaţia frontal aprecierea


cunoștințelor Pentru reactualizarea cunoștințelor voi folosi metoda verbală
(5 min.) ciorchinelui.
Am ales această metodă deoarece este o metodă
participativă, in care toți copiii pot participa activ,
cunoștințele putând fi reactualizate cu ușurință, obiectivul
propus fiind atins.

Voi nota în mijlocul tablei tema ,, forme geometrice”


În jurul acestei expresii se vor nota toate ideile, sintagmele
sau cunoştinţele care le vin în minte în legătură cu această
tema, trăgându-se linii între acestea şi cuvântul iniţial.
Astăzi vom învăţa despre forme spaţiale şi anume despre cub
4. Anunţarea temei
și cuboid. Le vom numi care sunt acestea, le vom analiza, le
şi enunţarea
vom descrie .
obiectivelor
Voi scrie titlul lecţiei pe tablă:
(2 min.)
,,Corpuri geometrice. Cubul. Paralelipipedul’’
5.Dirijarea corpuri
învățării Are loc o scurta conversație cu informaţii pe care copiii le geometrice
(25 min.) deţin din clasa a III-a despre cub și cuboid. cub conversaţia, frontal observarea
paralelipipedul explicaţia, sistematică
Se completează Diagrama Venn.
exerciţiul, aprecierea
Am ales această metodă deoarece îi ajută pe elevi să-şi verbală
sistematizeze cunoştinţele, să diferenţieze informaţii
asemănătoare. Astfel, cunoştinţele elevilor sunt mai
O1 precise şi se păstrează un timp mai îndelungat.
O3 Diagrama conversaţia,
Venn
O5

Fețele 6 fețe
Fețele sunt Manual conversaţia, individual observarea
sunt explicaţia, sistematică
dreptunghiuri.
12 muchii exerciţiul
aprecierea
pătrate. 8 vârfuri verbală

individual

Vor primi, să rezolve, câteva exerciții din manual. Planșă conversaţia,


Foarfecă explicaţia,
Lipici exerciţiul
Elevii primesc planșe cu desfășurarea cubului șu
Hârtie
paralelipipedului, vor decupa și vor construi cele două cartonată
corpuri geometrice. (Anexa 1)
ţaraFăgăraşuţui

O1 7. Fixare si Metoda conversaţia, grupe


O2 sistematizare Voi folosi , pentru fixarea cunostintelor, metoda cubului. cubului explicaţia, observarea
O3 (10 min.) Am optat pentru această metodă în etapa de fixare și exerciţiul sistematică
O4 sistematizare a cunoștințelor deoarece această metodă pune aprecierea
accent pe concentrarea atenţiei pe formarea de competenţe, verbală
atitudini şi deprinderi, stimulează atenţia şi gândirea,
obiectivele operaționale propuse putând fi realizate de
către copii.

Voi împarți elevii in 6 grupe si îi voi ruga să aleagă câte un


bilețel. Vor fi șase bilețele ( Descrie, Compară, Asociază,
Analizează, Aplică, Argumentează).

1. DESCRIE cubul (din ce este format)


2. COMPARĂ cub - cuboid
3. ASOCIAZĂ – uniți obiectele cu corpurile
geometrice corespunzătoare și scrieți denumirea lor.

................. ....................
4. ANALIZEAZĂ

Plantele ornamentale sunt plantate în parcele de


forma unui pătrat cu perimetrul de 136 de m.
Analizează ce lungime are o latură a unei parcele?

5. APLICĂ
Câte cuburi lipsesc din zid?

6. ARGUMENTEAZĂ
Argumentează care dintre figuri reprezintă
desfășurarea cubului.

6. Încheierea
Fac aprecieri generale asupra modului de desfăşurare a lecţiei
activităţii conversaţia frontal
şi asupra implicării elevilor.
(2 min.)

S-ar putea să vă placă și