Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecție

DATA: 19.03.2021

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Tehnologic „Jean Dinu” Adamclisi

CLASA: I

PROFESOR ÎNV. PRIMAR: Barbato Florentina

ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe

DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Prietenii mei necuvântători


SUBIECTUL LECȚIEI: Adunarea numerelor naturale de la 0 la 100 cu trecere peste ordin.
Animale. Organe interne majore- localizare și roluri
TIPUL LECȚIEI: mixtă

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând


frecvent la numărare;

3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropiat;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1 – Să utilizeze un limbaj matematic ( termen, sumă, descăzut, scăzător);


O2 – Să rezolve corect diveste operații de adunare cu numere cuprinse între 0-100, cu
și fără trecere peste ordin;
O3 – Să identifice organele majore din corpul unui animal după ilustrații și poziționare;
O4 - Să precizeze rolul organelor majore ( inimă, creier, plămâni, stomac, rinichi).
STRATEGII DIDACTICE:

 METODE ȘI PROCEDEE: Conversaţia, Explicaţia, Exerciţiul, Învățarea


prin descoperire, Observarea;
 MIJLOACE ȘI MATERIALE: imagini, jetoane, fișă de lucru, manual.
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
BIBLIOGRAFIE

1. Pițilă, T., Mihăilescu, C., Matematică și explorarea mediului, Manual pentru clasa I,
Editura Didactică și Pedagogică, București, 2018

2. *** Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA


MEDIULUI Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, Anexa nr. 2 la ordinul
ministrului educaţiei naţionale nr. 3418/19.03.2013 MINISTERUL EDUCAŢIEI
NAŢIONALE, București, 2013
Desfășurarea lecției

Secvențele lecției Ob. Strategii Modalități


op. Elemente de conținut de evaluare
Metode Mijloace Forme de
organizare
1.Moment Se pregătesc condițiile și materialele necesare lecției. frontal
organizatoric
2.Captarea Înainte de a începe, ne amintim câteva curiozități despre Clip frontal
atenției anumite categorii de animale despre care am discutat în conversația video
ultimele săptămâni. Se prezintă câteva imagini cu reptile,
păsări, pești, mamifere.
3.Anunțarea frontal Observarea
Astăzi, la ora de matematică și explorarea mediului, vom
subietului lecției sistematică
exersa adunarea numerelor naturale de la 0 la 100, cu și fără
și a obiectivelor
trecere peste ordin și vom discuta despre organele principale
operaționale
din corpul animalelor.
4.Reactualizarea Le voi cere copiilor să își amintească despre ce organe am Observarea
cunoștințelor O1 discutat la lecțiile despre corpul omenesc și să indice poziția conversația sistematică
asimilate acestora pe propriul corp, precizând și rolul pe care îl au.
Tablă,
anterior Urmează o serie de întrebări. caiete, frontal
„ Cum se numesc numerele care se adună?” explicația planșe Aprecieri
„Cum se numește rezultatul adunării? ” observarea verbale
„Cum se numesc numerele care se scad? ” exercițiul individual Observarea
„Cum se numește rezultatul scăderii?” sistematică
O4
Le voi reaminti elevilor modalitatea de scriere „ unele sub
altele” a exercițiilor de adunare și scădere, grupând cifrele în
funcție de zeci și unități.
5.Dirijarea O2 Prezint la tablă câteva planșe cu animale desenate. Pe pozițiile Observarea
învățării organelor (inimă, plămâni, creier, stomac, rinichi) sunt scrise Conversați frontal sistematică
O3
număre ( sumele unor adunări) . Separat sunt jetoanele cu a Autoevaluare
O4
organe pe care sunt scrise adunările. Pe rând, elevii vor ieși la Fișă de Aprecieri
individual
tablă, vor extrage câte un jeton, vor rezolva adunarea și vor lipi Explicația lucru, verbale
imagini,
imaginea cu organul pe poziția indicată de rezultat. Exercițiul planșe
Restul clasei rezolvă aceleași exerciții pe o fișă. ( anexa 1 )
În același timp, vor recunoaște organele pe care sunt scrise Învățarea
adunările și vor preciza rolul acestora, făcând asocierea cu prin
cunoștințele amintite mai devreme despre corpul uman. descoperire

6.Fixarea O3 Pe fișa de lucru primită, elevii vor scrie în dreptul organelor Frontal Observarea
cunoștințelor denumirea acestora. Cuvintele se vor scrie și la tablă. Cei care Conversați Fișe de individual sistematică
termină repede, pot colora imaginile. ( anexa 1)
a lucru Aprecieri
explicația verbale
7.Obținerea O3 Se rezolvă un exercițiu din manual, pagina 87, în care se Conversați manuale Frontal, Observarea
performanței O4 unește imaginea unui organ cu rolul acestuia scris pe o a individual sistematică
etichetă. Textul va fi citit de către învățător. explicația
8. Asigurarea O4 Conversați Frontal Observarea
Etapa se reazilează prin câteva întrebări:
retenției și a „ Cum se numesc numerele care se adună? Cum se numește a individual sistematică
O1
transferului rezultatul adunării? Cum se numesc numerele care se scad?
Cum se numește rezultatul scăderii? Cum se numește organul
care pompează sângele în corp? etc”
Precum și prin indicarea temei pentru acasa, manual pagina 87.

9. Încheierea Se fac aprecieri verbale, colective și individuale. conversația frontal Aprecierea


activității modului de
lucru

S-ar putea să vă placă și