Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

CLASA a II-a C
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
SUBIECTUL LECŢIEI: Exerciţii şi probleme cu operaţii de adunare şi scădere, cu / fără trecere peste ordin, în concentrul 0 – 1000.Plante şi
animale
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: consolidare a cunoștințelor
SCOPUL: consolidarea capacităţii de a rezolva exerciţii şi probleme care presupun operaţii de adunare şi scădere cu / fără trecere peste ordin, în
concentrul 0 – 1000
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1: să opereze cu terminologia matematică specifică („cu atât mai mult”,


„cu atât mai puţin”, „termen”, „sumă”, „diferenţă”, „descăzut”, „scăzător”,
„mărit cu...”, „micşorat cu...”etc.);
O2: să efectueze operaţii de adunare şi scădere, cu / fără trecere peste ordin, în
concentrul 0 - 1 000;
O3: să identifice părţile unei plante;
O4: să enumere etapele din viaţa plantelor/ animalelor;
O5: să afle numărul necunoscut dintr-o operaţie de adunare sau scădere dată;
O6: să rezolve o problemă care presupune trei operaţii.
STRATETEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, ciorchinele,


problematizarea, demonstraţia, munca independentă.
Moduri de organizare: activitate frontală, activitate independentă, activitate în echipă
Material didactic: fişe de lucru, panou, planşe
Material bibliorafic:
 Păduraru, V., Platon.A., Matematica pentru perfecţionarea învăţătorilor, Editura Spiru Haret, Iaşi, 1998
 Petrovici, C., Neagu, M., Aritmetică. Exerciţii, jocuri şi probleme, vol.II , Editura Polirom, Iaşi, 1997
 Masari, Gianina-Ana, Teoria şi metodologia instruirii,(manual pentru Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar), Editura Universităţii
„Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi, 2009
Secvenţele Ob. Conţinutul instructiv- educativ Strategia didactică Evaluare
lecţiei op.

1.Moment Prin instructaj verbal se creează condiţiile


organizatoric necesare pentru buna desfăşurare a orei de matematică şi
explorarea mediului.
2.Verificarea temei Se verifică tema cantitativ şi calitativ,timp în care elevii
vor efectua următorul exerciţiu:(Anexa 1)
munca
Se verifică munca independentă, iar elevii îşi vor
independentă
aprecia exerciţiul cu un calificativ.
Prezint elevilor câteva jetoane . Au ca sarcină
-capacitatea de autoevaluare
ordonarea cuvintelor într-o propoziţie ( Unde-s mulţi, puterea
creşte!). Le cer să îşi amintească în ce basm am întâlnit
autoevaluarea
această învăţătură.(basmul popular rusesc,,Ridichea uriaşă’’).
3.Discuţie pregătitoare
Discut semnificaţia acestei morale şi rolul pe care îl are în
cadrul colectivului nostru.
După rezolvarea corectă a fiecărui exerciţiu, elevii vor conversaţia
primi câte o piesă dintr-un puzzle
( Ridichea uriaşă) ce se va ansambla la tablă.

conversaţia
4.Anunţarea temei şi a Anunţ elevii că la ora de matematică vom rezolva împreună
planului de exerciţii şi probleme ce presupun operaţii de adunare şi
consolidare scădere, cu numere naturale cuprinse în concentrul 0 - 1 000,
cu /fără trecere peste ordin. Vom consolida cunoştinţele
despre plante şi animale.
Scriu titlul lecţie la tablă, iar elevii în caiete .
5.Consolidarea pe 1.Exerciţii de calcul mintal: exerciţiul -deprinderea de a efectua
baza 800 + 5 = mintal operaţii de adunare şi
planului anunţat 451 + 4 = scădere, cu / fără trecere peste

300+ 400+ 5 = ordin, în concentrul 0 - 1 000;

677 – 70 =
Află suma numerelor: 560 şi 4, 405 şi 400.
Află diferenţa numerelor: 788 si 5, 450 si 400.
O1 Mareşte numărul 5 cu 20, pe 6 cu 160.
Micşorează- l pe 76 cu 70, pe 549 cu 5.
-capacitatea de a denumi
Mă gândesc la un număr din care scad pe 50 şi obţin 250.La
părţile unei plante;
ce număr m-am gândit?
-capacitatea de a enumera
O3 Într-o curte sunt: o găină, un viţel, un pui şi un purcel.
etapele din viaţa
O4 Câte aripi sclipesc în soare?
plantelor/animalelor;
 Ce animale întâlnim?Cu ce se hrăneşte viţelul?
 Care sunt etapele din viaţa animalelor? Dar a capacitatea de a opera cu
plantelor? ciorchinele terminologia matematică;
2.Se verifică terminologia matematică :
O1
 Numerele care se adună şi se scad se numesc…..
 Rezulatul adunării se numeşte… -deprinderea de a efectua
 Primul termen al scăderii …. operaţii de adunare şi scădere,

 Al doilea termen al scăderii se numeşte… cu / fără trecere peste ordin, în

 Rezultatul scăderii se numeşte… concentrul 0-1


3.Calculaţi: 000;
O2 247 + 650- 837- 465+
3 91 278 506 379 -capacitatea de a afla numărul
necunoscut dintr-o operaţie de
Pentru următoarele exerciţii, elevii care întâmpină dificultăţi adunare sau scădere dată;
în învăţare vor rezolva exerciţiile de pe fişă.(Anexa 2)
O5
4. a+b= 278
a+a + b = 387
Aflaţi: a, b .
-capacitatea de a opera cu
Se rezolvă următorul exerciţiu pe fişă, individual şi exerciţiul
terminologia matematică;
primii 5 elevi care termină primesc calificative.
-deprinderea de a efectua
operaţii de adunare şi scădere,
cu / fără trecere peste ordin, în
5. La suma numerelor 267 şi 109, adaugă diferenţa
concentrul 0-1
numerelor 307 şi 179.
O1 explicaţia 000;

6.Se formează echipe de câte cinci elevi. Se desemnează


câte un lider pentru fiecare echipă care va primi o fişă cu munca
exerciţii. independentă

Câştigă echipa care termină prima şi rezolvă corect toate


O4
exerciţiile.
 De ce au nevoie plantele pentru a se dezvolta?Dar -deprinderea de a rezolva o
explicaţia
animalele? problemă care presupune trei
O6
operaţii
7.La o fermă sunt 263 gaini, cu 196 mai puţini curcani, iar
explicaţia
gâşte cât găini şi curcani la un loc.
Câte păsări sunt în total la fermă? Se observaţia
discută problema, apoi se rezolvă. problematizarea
ŞTIU VREAU SĂ AM AFLAT munca
ŞTIU independentă

5.Fixarea
cunoştinţelor
Se termină şi tabloul.
Copiii primesc câte o fişă de lucru .
6.Încheierea lecţiei

Ca temă pentru acasă elevii vor avea exerciţiile


conversaţia

25 şi 26 de la pagina 41.
Elevii vor primi câte un jeton ce reprezintă un fruct/o
legumă. Ei vor contura un chip şi vor exprima starea lor de
spirit de la sfârşitul orei: încântat, indiferent sau suparat.
Acestea se vor agăţa pe o bucată de sfoară şi vor
forma ,,Brăţara toamnei”.
Se fac aprecieri colective şi individuale.

S-ar putea să vă placă și