Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

I.

Date generale
coala: coala Gimnazial Zamostea
Data: 07.04.2016
Clasa: a VIII-a A
Profesor: Strafuschi Dnu-Gheorghe
Disciplina: Matematic
Aria curricular: Matematic i tiine ale naturii
Unitatea de nvare: Piramida i trunchiul de piramid
Titlul leciei: Piramida patrulater regulat
Tipul lecie: Comunicare i nsuire de noi cunotine
Durata leciei: 50 minute
Locul de desfurare: Cabinet de matematic

II.

Competene generale

CG1 Identificarea unor date i relaii matematice i corelarea lor n funcie de


contextul n care au fost definite.
CG2 Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse
n enunuri matematice.
CG3 -- Utilizarea algoritmilor i a conceptelor matematice pentru caracterizarea
local sau global a unei situaii concrete.
CG4 Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei
situaii concrete i a algoritmilor de prelucrare a acestora.
CG5 -- Analiza i interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaii
problem.
CG6 Modelarea matematic a unor contexte matematice variate, prin integrarea
cunotinelor din diferite domenii.

III. Competene specifice


CS1 - Recunoaterea i descrierea unor proprietai ale unor figuri geometrice plane
n piramide sau pe desfaurrile acestora;
CS2 Alegerea reprezentarilor geometrice adecvate in vederea optimizarii
descrierii piramidelor i n vederea optimizrii calculelor de lungimi de segmente i de msuri de
unghiuri dintr-o piramid;
CS3 Calcularea ariilor i volumului unei piramide;
CS4 Transpunerea unor situaii-problem n limbaj geometric; rezolvarea
problemei obinute i interpretarea rezultatului.

IV. Obiective operaionale


La sfritul orei elevul va fi capabil:
A) Cognitive
-1-

OC1 Sa descrie configuratii geometrice intr-o problema data.


OC2 S reproduca formulele sau modalitatile de calcul pentru aria laterala, aria
totala i volumul piramidei.
OC3 S determine elemente ale piramidei cnd se cunosc volume si/sau arii;
OC4 S rezolve probleme practice.

B) Psihomotorii
OP1 S aeze corect n pagin.
OP2 S scrie lizibil pe caiete i pe tabl.
OP3 S utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite.

C) Afective
OA1 S fie ateni.
OA2 S participe afectiv la lecie.
OA3 S reacioneze pozitiv, dorind s lucreze i s fie apreciai.
OA4 S-i dezvolte interesul pentru studiul matematicii.
OA5 S manifeste dorina de a nva lucruri noi.

V. Metode i procedee de instruire :


M1 Conversaia(euristic, examinatoare);
M2 Expunerea;
M3 Explicaia;
M4 Exerciiul;
M5 Exemplificarea;
M6 Problematizarea;
M7 Observaia sistematizat;

VI.

Resurse :
A) Materiale :
RM1 Manual de matematic clasa a VIII-a.
RM2 Culegere de probleme clasa a VIII-a.
RM3 Fi de lucru.
RM4 Cret alb, cret colorat.
RM5 Instrumente de geometrie
B) Umane:
RU1 Clas omogen cu cunotine ce necesit consolidare.

VII.
VIII.

Forme de organizare: Frontal. Individual.


Bibliografie : Matematic. Manual pentru clasa a VIII-a. Editura Teora ;

Culegere Mate 2000+ - Consolidare Dan Zaharia Editura Paralela 45;

-2-

SCENARIUL DIDACTIC

Secvenele
leciei
Moment
organizatoric
(2 minute)

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

-creeaz condiiile necesare


desfurarii eficiente a leciei;

-elevul de serviciu prezint


absenii
- se pregtesc cu cele necesare
pentru lecie

-verific prezena elevilor;


-asigur

Captarea
ateniei
(3 minute)

Anunarea
temei si a
obiectivelor
(2 minute)

Reactualizarea
cunotinelor
anterioare
(5 minute)

o atmosfer

adecvat

pentru buna desfurare a orei;


-verificarea temei elevilor prin
sondaj, dialog profesor elev, elevelev, prin confruntarea rezultatelor.
n cazul n care apar diferene mari
la rezultat se rezolv problema la
tabl;
-se anun titlul leciei:
Piramida patrulater regulat;
-anun obiectivele leciei;

-se pun ntrebri recapitulative:


-Care sunt elementele piramidei
triunghiulare regulate drepte?
Reamintim formulele pentru

Metode
procedee
conversaia

-comunicarea
rezultatelor/
problemelor ntmpinate n conversaia
rezolvare
explicaia

-noteaz n caiete titlul leciei


conversaia
-sunt ateni la obiectivele
propuse
explicaia

-elevii rspund reamintindu-i conversaia


conotinele nvate
-sunt ateni i i completeaz explicaia
colegii atunci cnd este nevoie;

Strategii didactice
i Mijloace de Forme
de Evaluare
nvmnt organizare
catalog

frontal
manual
individual

caiet
tem

de

caiet
clas

de frontal

caiet
clas

de frontal

analiza
rspunsurilor

analiza
rspunsurilor

elementele patratului
a= .

investigaia

d=

Dirijarea
invatarii i
asigurarea
feed-backului:
(35
minute)

---- vom construi o piramid


patrulater regulat dreapt i vom
pune n eviden elementele
acesteia.
-- elementele unei piramide
patrulatere regulate drepte sunt:
- latura bazei - l
- muchia lateral m
- apotema piramidei - aP
- apotema bazei - aB
- nlimea piramidei h
-- Formulele pentru Al, At i V
sunt aceleai cu
cele de la
piramida triunghiular regulat
difer doar formulele pentru
perimetrul i aria bazei.
Al =
;
At = Al + AB;

-sunt ateni la explicaiile


profesorului
conversaia
-se lucreaz la tabl i n caiete explicaia
de clas
problematizarea
-cei care termin n timp scurt exerciiul
exerciiile de pe fi vor primi
altele;

caiet
clas

analiza
rspunsurilor

de munc
individual
dirijat
de observarea
fia de lucru profesor
sistematic a
ateniei

V=

-- elevii primesc o fisa de lucru


care contine diverse probleme cu
piramide patrulatere regulate
-- pe fisa de lucru sunt si aplicatii
din viata cotidiana, care fac apel la
cunostinte
despre
piramida
patrulatera regulata
-se dau explicaii elevilor
-elevii care termina mai repede
primesc probleme din culegere
Tema pentru -exerciiile ramase din fisa de lucru -sunt ateni la explicaiile conversaia
profesorului i noteaz tema
explicaia
acas
(2 minute)
Aprecieri
-se noteaz elevii care au colaborat -sunt ateni la ce se discut;
conversaie
cel mai mult
(1 minut)

caiet
clas
catalog

de frontal

frontal

aprecieri
verbale,
note

PIRAMIDA PATRULATER REGULAT


FI DE LUCRU
1. O piramid patrulater regulat dreapt are latura bazei de 16 cm i nlimea 6 cm. S se calculeze: a)
apotema piramidei; b) aria lateral; c) volumul.

2. O piramid patrulater regulat dreapt are muchia lateral de

3 34

cm i apotema de 15 cm. S se

calculeze: a) latura bazei i nlimea piramidei; b) aria lateral i volumul; c) cotangenta unghiului format de o
muchie lateral cu planul bazei.
3. ntr-o piramid patrulater regulat dreapt cunoatem latura bazei de 16 cm iar msura unghiului format de
o fa lateral cu planul bazei este de 60o. S se afle:
a) nlimea, apotema i muchia lateral a piramidei;
b) volumul i aria total a acesteia.

4. Aflai volumul unei piramide patrulatere regulate tiind c are aria total egal cu 324
laturii bazei este 6

m 2 , iar lungimea

3 m.
MATEMATIC N VIAA COTIDIAN

4. Acoperiul unei cabane este sub form de piramid patrulater regulat avnd latura bazei de 24 m i
nlimea de 16 m. Ct tabl este necesar pentru acoperi?
5. Un cort are forma unei piramide patrulatere regulate cu latura bazei de 8m i nl imea de 4 m. Calcula i aria
total a piramidei i aproximai pn la cel mai apropiat ntreg. Calculai c i metri de pnz sunt necesari
pentru realizarea cortului, tiind ca 10% reprezint pierderile de la mbinri.

SUCCES!

S-ar putea să vă placă și