Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 29 martie 2018

Clasa a VIII-a A

Profesor: Vîlcu-Puchiu Corina Andreea

Şcoala : Liceul Tehnologic ”Constantin Filipescu”, Caracal

Disciplina: Matematică – Geometrie

Unitatea de învăţare: Calcule de arii și volume

Subiectul lecţiei: Piramida patrulateră regulată dreaptă

Tipul lecţiei: Lecţie de comunicare şi însuşire de noi cunoştiinţe

Durata: 50 min

Competențe generale
C1. Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar

C2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în diverse
surse informaționale

C3. Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice

C4. Exprimarea în limbaj specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de


rezolvare pt o situație dată

C5. Analizarea caracteristicilor matematice ale unei situații date

C6. Modelarea matematică a unei situații date , prin integrarea achizițiilor din diferite domenii

Competenţe specifice
CS1. Identificarea elementelor piramidei patrulatere în configurații spațiale

CS2 . Construirea înălțimii unei piramide

CS3. Determinarea ariei laterale, a ariei totale și a volumului corpurilor geometrice studiate prin
aplicarea directă a formulelor de calcul
CS4. Determinarea unor elemente ale corpurilor geometrice când se cunosc aria laterală, aria
totală, volumul sau alte elemente

CS5 Analizarea şi interpretarea condiţiilor necesare pentru ca o configuraţie geometrică să


verifice anumite cerinţe.

Obiective operaţionale:

O1 – Să cunoască ce este baza, ce sunt fețele laterale ale unei piramide patrulatere regulate

O2 – Să reproducă formulele sau modalităţile de calcul pentru aria laterală, aria totală şi a
volumului piramidei;

O3 – Să determine elemente ale piramidei când se cunosc volume şi ∕sau arii;

O4 – Să rezolve probleme practice;

O5 – Să determine măsuri de unghiuri pe feţele sau în interiorul piramidei regulate drepte.

Resurse

a) Procedurale: conversaţia, explicaţia, munca independentă, observaţia


b) Materiale: fişă de lucru,
c) Forme de organizare: frontală, individuală

Bibliografie

Matematică Manual pentru clasa a VIII-a,M . Singer, C. Voica, Editura Sigma

Matematică algebră, geometrie, clasa a VIII-a, partea a II-a, Pitești 2016, Editura Paralela
45

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

I. MOMENT ORGANIZATORIC

Se verifică prezenţa elevilor

II. VERIFICAREA TEMEI


Se verifică tema prin confruntarea rezultatelor. În cazul în care au fost dificultăţi la
rezolvarea problemelor se rezolvă la tablă sau le sugerez elevilor metoda de rezolvare.

III. REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR

Profesorul reactualizează cunoștiințele prin întrebări

1. Care sunt elementele piramidei triunghiulare regulate drepte?


2. Enunțați formulele pentru aria laterală, aria totală şi volumul piramidei
triunghiulare?

IV. COMUNICAREA NOILOR CUNOŞTINŢE

Scriu titlul lecției pe tablă și cu ajutorul elevilor ne reamintim formule utile ale
elementelor pătratului.

Piramida patrulateră regulată dreaptă

Piramida patrulateră regulată dreaptă are ca bază un pătrat. Feţele laterale sunt triunghiuri
isoscele.

Reamintim formulele pentru elementele pătratului.

l√2 l
d = l √ 2, R= , a= .
2 2

Vom construi o piramidă patrulateră regulată dreaptă şi vom pune în evidenţă elementele
acesteia.

Elementele unei piramide patrulatere regulate drepte sunt:

- latura bazei - lB =AB


- muchia laterală – m=VB

- apotema piramidei - aP =VM

- apotema bazei - aB =OM

- înălţimea piramidei – h=VO

- raza cercului circumscris bazei – R=OB

Formulele pentru A l, At şi V sunt aceleaşi cu cele de la piramida triunghiulară regulată –


diferă doar formulele pentru perimetrul şi aria bazei.

PB ∙ ap AB ∙ h
Al = ; At = Al + AB; V=
2 3

Elementele piramidei pot fi calculate cu ajutorul teoremei lui Pitagora în diferite triunghiuri
dreptunghice.

a) înălţimea VO: ∆VOM drept în O sau ∆VOA drept în O


b) apotema VM: ∆VOM drept în O sau ∆VMC drept în M
c) muchia VB: ∆VOB drept în O sau ∆VMB drept în M
se vor obține formulele:
2 2 2
a p =h +a b
l 2
m2=a p2+( )
2
2 2 2
m =h + R

V. CONSOLIDAREA CUNOŞTINŢELOR

Voi împărţi elevilor câte o fişă de lucru. Elevii vor ieşi la tablă şi vor rezolva problemele.

VI. EVALUAREA ELEVILOR

Se vor nota elevii care s-au evidenţiat în timpul orei.

VII. TEMA PENTRU ACASĂ

Se rezolvă problemele rămase de pe fișa de lucru

S-ar putea să vă placă și