Sunteți pe pagina 1din 5

Constructia triunghiului

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa : a VI-a
Profesor: MUSTACA Delia
Disciplina: Matematică
Titlul lecției: Desenarea triunghiurilor
Tipul lectiei : Lecţie de comunicare, de asimilare de noi cunoştinţe- utilizand
calculatorul
Competențe generale:
 Cunoaşterea si înţelegerea conceptelor, a terminologiei si a procedurilor de calcul
specifice matematicii
 Dezvoltarea capacitaţii de exploatare /investigare si rezolvare de probleme
 Dezvoltarea capacitaţii de munca utilizând limbajul matematic
 Dezvoltarea interesului si a motivaţiei pentru studiul si aplicarea matematicii in
contexte variate si cu metode variate.
Obiective de referinţă:
1.1. Să recunoască, să descrie şi să numească figuri geometrice plane

1.2. Să utilizeze proprietăţi simple ale figurilor geometrice

1.3. Să utilizeze instrumente geometrice (riglă, echer, compas, raportor) pentru a


desena figuri plane

1.4. Să utilizeze calculatorul pentru a desena triunghiuri.

Obiective operaţionale:
 Obiective cognitive:
 să recunoască diferite tipuri de triunghiuri
 să construiască triunghiuri in cazurile de construcție învățate
 să învețe cazurile de congruență ale triunghiurilor oarecare.
 Obiective psihomotorii:
 să scrie lizibil pe caiete şi la tablă.
 Obiective afective
 să fie atenţi;
 să participe afectiv şi activ la lecţie.
Strategii didactice:
 Principii didactice:
 principiul participării şi învăţării active;
 principiul asigurării progresului gradat al performanţei;
 principiul conexiunii inverse;
 Metode şi procedee:
 conversaţia;
 expunerea
 exerciţiul;
 munca independentă.
 Mijloace de realizare:
 Manual ;
 Videoproiector, calculator
 Culegere; cretă colorată.
 Mate 2000+
 Forme de organizare: frontală şi individuală.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Momentele Activitatea Metode si
lecţiei Activitatea profesorului elevilor mijloace
Elevii îşi
pregătesc, pe
banca, caietele,
instrumentele Caiete, cărţi,
geometrice, culegeri,
1. Moment Creez condiţiile optime necesare cărţile si instrumente
organizatoric desfăşurării eficiente a lecţiei culegerile geometrice
Verific modul de efectuare a temei Observaţia,
2. Verificarea frontal si individual și rezolvăm la explicaţia,
temei tablă ce nu a fost lămurit acasă. Prezintă caietele conversaţia
3. Verificarea Recapitularea cunostintelor Răspund la Fisa de
cunoştinţelor anterioare:- ce este triunghiul;- întrebăriRezolvă lucruObservaţia,
anterioare clasificarea triunghiurilor;- care sunt sarcinile conversaţia,
cazurile de constructie ale Construiesc, lucrul
triunghiurilor oarecare?Le înmânez respectând individual
fisa de lucru si dau indicaţiile indicaţiile si
necesare ;Dar ştim să construim un folosind
triunghi ? Avem nevoie să ştim toate instrumentele
elementele triunghiului pentru a-l geometrice,
putea construi ? Răspunsul este că triunghiuri.
avem nevoie de doar trei elemente
pentru construcţia triunghiului.Propun
tuturor colegilor de bancă să
folosească două culori diferite pentru
a desena triunghiul, folosind cazurile
L.U.L. ; U.L.U.; L.L.L. Apoi pun
colegii de bancă să suprapună figurile.
Ce se observă ? “ cele două
triunghiuri coincid prin suprapunerea
celor două foi de hârtie suprapuse “
Din definitia congruenţei a două figuri
geometrice ştim că prin suprapunere
ele coincid.

Pun elevii să măsoare pe rând şi


celelalte 3 elemente necunoscute ale
triunghiului construit .

Ce se observă ?

“ elementele necunoscute sunt şi ele


respectiv congruente “

De aici se poate introduce definiţia


congruenţei triunghiurilor, precum şi
cazurile de congruenţă a triunghiurilor
.

4. Aplicarea Să se construiască un triunghi care are Construiesc, Observaţia,


cunostintelor măsura unui unghi de 700, iar respectând conversaţia,
in practica lungimile laturilor alăturate lui de 2 indicaţiile si lucrul individual
cm şi 3 cm.(caz 1 – LUL)a) desenăm folosind
mai întâi un unghi cu măsura de 700 instrumentele
şi notăm vârful cu Ab) considerăm pe geometrice,
laturile unghiului segmentele [AB] şi triunghiuri.
[AC] cu lungimile de 3 cm, respectiv
2 cmc) desenăm segmentul BC şi
obţinem ∆ ABC, având cele trei
elemente cu măsurile cerute2. Sa se
construiască un triunghi având
lungimea unei laturi de 3,5 cm, iar
masurile unghiurilor alăturate ei de
400 si 600 . (caz 2-ULU)a)construim
un segment cu lungimea de 3,5 cm pe
care il notam [BC].
3,5 cm
b)construim doua semidrepte [BX si
[CY situate de aceeasi parte a dreptei
BC, având originea in B si C, astfel
incat sa formeze unghiurile < CBX si
< BCY având masurile de 600
respectiv 400. Vârful A al triunghiului
este situat la intersecţia semidreptelor
[BX si [CY

3. Sa se construiască un triunghi
având lungimile laturilor de 1,7 cm; 2
cm; 1 cm. (caz 3 – L.L.L.)

a)construim un segmant avand


lungimea uneia dintre laturile
triunghiului, spre exemplu 2 cm si il
notam [BC]

2 cm

b)desenam un cerc cu centrul in B,


având raza de 1,7 cm.

c) desenam un alt cerc cu centrul in C,


având raza de 1 cm.

Observatia 1. Constructia unui Δ se


poate face numai daca suma oricaror
2 laturi este mai mare decat a treia
latura : se demonstreaza cu ajutorul
segmentelor.

Observatia 2 Constructia triunghiului


este posibila numai daca suma a 2
unghiuri este mai mica de 1800.

5. Lucrul cu Dar putem construi un triunghi si cu Vizioneaza Observaţia,


calculatorul ajutorul calculatorului.Folosind prezentarea conversaţia
Geogebra pot realiza un triunghi realizata cu
echilateral, astfel:- Desenez doua ajutorul
cercuri egale care se intersecteaza, iar programelor
un punct de intersectie va fi chiar unul Geogebra si
din varfurile triunghiului.- Fixez Movie Maker
alte doua puncte, cate unul pe fiecare
cerc, ce vor deveni celelalte doua
varfuri ale triunghiului- Trasez
triunghiul- Aflu dimensiunile
laturilor.
Care sunt metodele de desenare a
triunghiurilor?- Utilizand diverse
elemente ale triunghiului-
Utilizand calculatorulLe propun
6. Fixarea elevilor sa rezolvam problemele Răspund la
cunoştinţelor cateva probleme din manual. întrebări
Cer lămuriri
6. Tema – Elevii noteaza tema. Notez referitoare la Munca
pentru acasă elevii care s-au remarcat la ora tema. independenta

FIȘĂ DE LUCRU

1. Să se construiască un triunghi care are măsura unui unghi de 700, iar lungimile
laturilor alăturate lui de 2 cm şi 3 cm.(caz 1 – LUL)
2. a) desenăm mai întâi un unghi cu măsura de 700 şi notăm vârful cu A
3. Sa se construiască un triunghi având lungimea unei laturi de 3,5 cm, iar masurile
unghiurilor alăturate ei de 400 si 600 . (caz 2-ULU)
4. Sa se construiască un triunghi având lungimile laturilor de 1,7 cm; 2 cm; 1 cm.
(caz 3 – L.L.L.)
Observatia 1. Constructia unui Δ se poate face numai daca suma oricaror 2 laturi este
mai mare decat a treia latura : se demonstreaza cu ajutorul segmentelor.

Observatia 2 Constructia triunghiului este posibila numai daca suma a 2 unghiuri este
mai mica de 1800.
4. 4. În triunghiul ABC, AB = 5cm, BC = 4cm. Ştiind că DABC º DMNP şi că MP =
3cm, determinaţi perimetrul triunghiului ABC.

S-ar putea să vă placă și