Sunteți pe pagina 1din 11

SCHITA PLAN DE LECTIE

Triunghi: definiție, elemente; clasificarea triunghiurilor; perimetrul triunghiului.

Data:
Clasa: a VI-a
Obiectul: Matematică – Geometrie
Profesor:
Unitatea de învăţare: Triunghiul
Tema lecţiei: Triunghi: definiție, elemente; clasificarea triunghiurilor; perimetrul triunghiului.
Tipul lecţiei: Dobandire de noi cunoștințe.
Durata : 50 minute.
Locul desfăşurării : Sala de clasă .

Competenţe generale:
CG 1 Recunoaşterea unor elemente de geometrie plană asociate noţiunii de triunghi
CG 2 Calcularea unor lungimi de segmente, mă suri de unghiuri în contextul geometriei triunghiului
CG 4 Exprimarea în limbaj geometric simbolic şi figurativ a caracteristicilor triunghiurilor și ale liniilor importante în triunghi
CG 5 Analizarea unor construcţii geometrice în vederea evidenţierii unor proprietă ţi ale triunghiurilor
CG 6 Transpunerea, în limbaj specific, a unei situaţii date legate de geometria triunghiului, rezolvarea problemei obţinute şi interpretarea rezultatului

Competenţe specifice:
O 1.6 Recunoaşterea unor elemente de geometrie plană asociate noţiunii de triunghi;
O 2.6 Calcularea unor lungimi de segmente, mă suri de unghiuri în contextul geometriei triunghiului;
O 4.6 Exprimarea în limbaj geometric simbolic şi figurativ a caracteristicilor triunghiurilor și ale liniilor importante în triunghi;
O 5.6 Analizarea unor construcţii geometrice în vederea evidenţierii unor proprietă ţi ale triunghiurilor.
1
Obiective operaţionale:
a) Cognitive:

CC1 Să identifice triunghiuri în configurații geometrice date.


CC2 Să definească triunghiul.
CC3 Să numească elementele unui triunghi.
CC4 Să clasifice triunghiurile după mă sura unghiurilor și mă sura laturilor.
CC5 Să definească perimetrul unui triunghi.
CC6 Să afle perimetrul unui triunghi în diferite situații.
CC7 Să afle lungimi de laturi ale unui triunghi cunoscâ nd perimetrul acestuia si relații intre lungimile laturilor sale.

b) Psihomotorii:
CP1 Să aşeze corect în pagină informaţiile transmise/problema
CP2 Să scrie lizibil pe caiete şi la tablă

c) Afective:
CA1 Să fie atenți și să participe afectiv la lecţie.
CA2 Să -şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii.
CA3 Să-și dezvolte spiritul de observație, tenacitatea, perseverența, capacitatea de concentrare și a atenției distributive.

Strategia didactica:
Principii didactice:
Principiul participă rii şi învă ţă rii active
Principiul conexiunii inverse
2
Metode de învăţare/ de instruire:
Conversaţia; Conversaţia euristică ; Explicaţia; Exerciţiul
Forme de organizare a clasei:
Frontală ; Individuală ;
Forme de evaluare:
Observaţia; Aprecierea
Conţinutul învăţării:
Câmpul de informaţii: Manualul de matematică , clasa a VI-a, autori ...

Informaţiile şi cunoştinţele care au legă tură directă cu competenţele stabilite.


Resurse psihologice:
Capacitatea de învă ţare de care dispune clasa: elevii posedă cunostinţe legate segmente de dreaptă , unghiuri..
Diagnosticul motivaţiei: elevii prezintă interes pentru lecţie, deoarece li s-a descris câ mpul de aplicabilitate a acesteia.
Motivaţia învă ţă rii: elevilor li s-a explicat faptul că noţiunile stau la baza conținuturilor ce vor fi predate ulterior.
Resurse materiale:
Materiale didactice: fişe de lucru, proiect didactic.
Mijloace de învă ţă mâ nt: tabla, creta, instrumente geometrice.
Resurse procedurale:
Investigaţia stiinţifică.
Observarea sistematică a elevului.
Rezolvarea de probleme / situaţii problemă .
Etapele lecţiei
I. Moment organizatoric.
3
II. Captarea atenției.
III. Anunțarea temei și a competențelor.
IV. Prezentarea conținutului și dirijarea învă ță rii.
V. Asigurarea feedback-ului.
VI. Evaluarea
VII. Tema pentru acasă

Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii


Competențe

didactice

I.Moment CA1 Notează în catalog elevii absenţi şi verifică dacă sunt Elevii se pregă tesc pentru lecție Conversația
organizatoric condiţii optime pentru desfă surarea lecţiei.

(2 min)
II.Captarea CA1 Amintește elevilor că în lecțiile anterioare de Sunt atenți și participă prin Conversația
atenției geometrie au studiat segmentul de dreaptă și ră spunsuri la eventualele întrebă ri
(2 min) unghiul. Lecția de astazi va fi o primă lecție în ale profesorului.
prezentarea unor noi noțiuni referitoare la

4
triunghi.
III.Anunțarea CA1 Anunță titlul lecției: Triunghiul: definiție, Își notează titlul lecției pe caiete. Conversația
temei și a elemente. Clasificarea triunghiurilor. Perimetrul
competențelor triunghiului.
(2 min)
IV.Prezentarea CC1 Consideră m punctele necoliniare A, B, C, care Scriu pe caiete. Conversația
conținutului și CC2 determină segmentele [ AB ] , [ AC ] , [ BC ] . Ră spund solicită rilor profesorului. Explicația
dirijarea învățării CC5 Observația
A
CA3
(15 min)
CP1
CP2

B C

Definiție: Se numește triunghi figura


geometrică formată din cele trei segmente
determinate de trei puncte necoliniare.

Pentru notația triunghiului scriem ” Δ ABC ”


și citim ”triunghiul ABC”,
Δ ABC=[ AB ]∪[ AC ]∪[ BC ] .

Elementele triunghiului:
- Vâ rfuri: punctele A, B, C

- Laturi: segmentele [ AB ] , [ AC ] , [ BC ]
- Unghiuri: BAC, ABC, ACB sau, simplu,
A, B, C dacă această notație nu crează
confuzii.
Desenează un triunghi apoi hașurează
5
cu roșu interiorul triunghiului și cu alb
exteriorul triunghiului.

B C Punctele care se gă sesc în


porțiunea hașurată cu roșu sunt
punctele situate în interiorul
Solicit elevilor să precizeze din ce triunghiului.
puncte e formată porțiunea hașurată cu roșu.
Interiorul triunghiului este format din
punctele aflate în interiorul fiecă rui unghi al
triunghiului (porțiunea hașurată cu roșu din
figura).
Exteriorul triunghiului este format din
punctele care nu se află nici în interior și nici pe
laturile triunghiului (porțiunea hașurată cu alb
din figură ).
Vom spune că în triunghiul ABC, unghiul

BAC este opus laturii [ BC ] sau că latura [ BC ]


este opusă BAC. Exprimă ri analoage vom folosi și

pentru unghiul ABC și latura [ AC ] , respectiv

ACB și latura [ AB ] . Latura care , în triunghi, nu este


Construiesc un triunghi ABC.
opusă unui unghi se numește ală turată acelui unghi.

6
Definiție: Se numește perimetrul P = AB+AC+BC.

P=12cm¿}P=AB+AC+BC ¿}AB=3cm ¿} ¿⇒BC=5cm¿


triunghiului suma lungimilor laturilor triunghiului și
se notează cu P.
Pentru triunghiul construit P = AB+AC+BC.
Propune problema: Un triunghi are două
laturi de lungimi 3 cm și 4 cm iar perimetrul acestuia
este de 12 cm. Care este lungimea celei de-a treia
Elevii notează pe caiete.
laturi?

Triunghiurile se clasifică după două


criterii: mă sura unghiurilor și mă sura laturilor.
Clasificarea triunghiurilor după
măsura unghiurilor:
- Triunghiul ascuțitunghic: toate unghiurile
0
triunghiului sunt ascuțite ( m(∠ A )<90 ,
0 0
m(∠ B )<90 , m(∠ C )<90 .
A

B C
- Triunghiul dreptunghic: un unghi al
0
triunghiului este drept ( m(∠ M )=90 ).
N

7
M P
- Triunghi obtuzunghic: un unghi al triunghiului
0 Elevii notează pe caiete.
este obtuz ( m(∠ Q)>90 ).
P

Q R
Clasificarea triunghiurilor după
măsura laturilor:
- Triunghi oarecare sau triunghi scalen:
lungimile laturilor sunt diferite
( AB≠ AC≠BC )
A

B C Elevii notează pe caiete.

- Triunghi isoscel: două laturi sunt congruente

( [ MN ]≡[ MP ] )

8
V.Asigurarea CC2 Impart elevilor câ te o fișă. Voi împă rți 3 fișe cu Observația
feedback-ului CC3 conținut diferit, câ te șase-şapte elevi avâ nd fișă cu Problematizarea
(10 min) CC4 acelați conținut. Demonstrația
CC6
Explic elevilor conținutul fisei: Elevii primesc că te o fisă și rezolvă
CA1 cerințele individual.
- Pe fiecare fisă este desenat câ te un
CA3
triunghi.
CP1
- Cerințele comune sunt: să numească
CP2
triunghiul și elementele sale, să specifice
ce fel de triunghi este triunghiul din desen
Elevii numiți prezintă soluțiile.
și prin mă surare efectivă să determine
lungimile laturilor triunghiului și să afle
perimetrul să u.
- Fișa de lucru este Anexa 1 la proiectul Elevii rezolvă individual
didactic. problemele din fișa de lucru și
Solicit, după rezolvarea individuală a ră spund la tablă la solicitarea
cerințelor , unor elevi prezentarea soluției în fața profesorului.
clasei.
Propun apoi rezolvarea problemelor
din fișa de lucru.(Anexa 2 la proiectul didactic).
VI. CA1 Propun spre rezolvare ca temă pentru acasă Notează în caiete tema pentru Conversaţia

Tema pentru problemele ră mase nerezolvate din fișa de lucru. acasă .


acasă (2 min)

9
Fișa nr. 2

1. Desenați trei puncte necoliniare P, Q, R și identificați:


a) Vâ rfurile triunghiului PQR;
b) Laturile triunghiului PQR;
c) Unghiurile triunghiului PQR.
d) Latura opusă unghiului Q;
e) Laturile ală turate unghiului R, unghiul opus laturii QR;
f) Unghiurile ală turate laturii PR.
2. Se dau triunghiurile: Δ ABC cu AB=5 cm, BC=4 cm, AC=6 cm, Δ MNP cu MN=NP=5 cm și PN=8 cm, și Δ DEF cu DE=EF=DF=5 cm.

10
a) Clasificați aceste triunghiuri după laturi;
b) Calculati perimetrele celor trei triunghiuri.
3. Dacă triunghiul ABC este isoscel cu AC=12 cm și perimetrul 30 cm, calculati lungimile celorlalte laturi.
4. Perimetrul unui triunghi scalen ce are lungimile laturilor exprimate prin trei numere naturale consecutive este de 18 cm. Determinați
lungimile laturilor triunghiului.
5. Dacă într-un triunghi isoscel o latură este de 7 cm și diferența a două laturi este de 6 cm, determinați perimetrul triunghiului.

11

S-ar putea să vă placă și