Sunteți pe pagina 1din 4

coala cu cls. I-VIII *M.

Koiciu* Constana
An colar

PROIECT DE LECIE


Obiectul: Geometrie
Clasa: a VII- a
Tema: Unghiul nscris n cerc
Tipul leciei: Lecie de dobndire de cunotine
Data:
Profesor: Cristina Nenciu

Obiective:
A. Obiective cognitive
O1. Elevii s fie capabili s defineasc unghiul nscris n cerc i s recunoasc acest tip de
unghi n situaiile diverse ntlnite ;
O2. Elevii s identifice proprietile unghiului nscris n cerc ;

B. Obiective comportamentale
O1. Elevii s poat construi, folosind instrumentele geometrice, diverse unghiuri n
cerc;
O2. Elevii s asocieze proprietile unghiului nscris cu situaiile concrete ntlnite n
probleme, aplicnd corect teoremele nvate;
O3. Elevii s poat argumenta demersul de rezolvare a unei probleme, utiliznd limbajul
matematic adecvat;

C.. Obiective afective
O1. Stimularea curiozitii i a imaginaiei;
O2. Cultivarea simului rigorii i a spiritului critic;
O3. Cultivarea perseverenei n gsirea de soluii alternative;

Strategii didactice:
mijloace i materiale didactice: cret colorat, instrumente geometrice, fie de
lucru;
metode: conversaia frontal, conversaia euristic, demonstraie cu solicitarea
elevului, rezolvarea de probleme, munca cu fia.

Momentele leciei:

I. Captarea ateniei i trezirea interesului pentru lecie
- Organizez clasa pentru lecie, anun elevii c vom continua studiul unghiurilor n cerc, dar
pentru un alt tip de unghi dect unghiul la centru i anume unghiul nscris n cerc.

II. Stimularea actualizrii cunotinelor necesare pentru studiul materialului nou
- n timp ce verific dac elevii i-au fcut tema, adresez urmtoarele ntrebri:
S ne aducem aminte: despre ce fel de unghiuri n cerc am nvat pn acum ?
Ce este un unghi la centru i ce putei spune despre msura acestuia ?
Cine poate s spun care sunt poziiile relative ale unei drepte fa de un cerc ?
Ce proprietate deosebit are tangenta dus ntr-un punct al unui cerc ?
III. Titlul leciei i obiectivele
- Anun titlul leciei precum i obiectivele urmrite; ne intereseaz n continuare s vedem ce
este un unghi nscris i s deducem o formul pentru calculul msurii acestuia, pornind de la
diferitele situaii pe care le putem ntlni i bineneles, folosind msura unghiului la centru.

IV. Prezentarea materialului nou i dirijarea nvrii
- n continuare, fiecare elev primete cte o fi .


- Cer elevilor s observe figurile de la partea I i s spun prin ce se aseamn / deosebesc
unghiurile notate cu CAB n cele patru cazuri.
- Vrful este punct al cercului, iar laturile sale sunt secante cercului n primul i al patrulea caz;
n celelalte cazuri, laturile sunt secante cercului, dar vrful A este situat n exteriorul / interiorul
cercului.
- Dau definiia unghiului nscris n cerc:
Se numete unghi nscris ntr-un arc de cerc, acel unghi care are vrful pe cerc,
iar laturile sale sunt secante cercului.

- Spunem despre unghiul CAB c este nscris n arcul BC sau despre
arcul BC c este cuprins ntre laturile unghiului CAB ( pe scurt, vom
spune c unghiul este nscris n cerc).

- n continuare, vom deduce msura unghiului nscris n funcie de
msura arcului cuprins ntre laturile sale. Pentru aceasta, vom studia mai multe cazuri, ncepnd
cu cel mai simplu (fig. 1), n care CAB are o latur coard n cerc, iar cealalt chiar diametru
al cercului.

Fig. 1 Fig. 2 Fig. 3

CAB = nscris n cerc, COB = la centru

Putem exprima m( CAB) n funcie de m( COB) : COB este unghi exterior OAC, care este
triunghi isoscel m( CAB) =
2
1
m( COB)
Cum m( COB) = m(BC) , fiind unghi la centru ,
obinem imediat c m( CAB) =
2
1
m(BC)
-S privim acum figura 2: observm c m( CAD) = m(A1 ) + m(A2 ) , unde unghiurile A1 i
A2 sunt de tipul celui din fig. 1 i deci putem aplica rezultatul obinut anterior

m( CAD) =
2
1
m(BC) +
2
1
m(BD) =
2
1
m(CD).
- Iar n figura 3 observm c :
m( CAD) = m(BAD) m( BAC) =
2
1
m(BD)
2
1
m(BC) =
2
1
m(CD).
- Putem astfel s enunm teorema:
TEOREM: Msura unui unghi nscris n cerc este egal cu jumtate din msura
arcului cuprins ntre laturile sale.

V. Fixarea datelor eseniale ale leciei; aplicaii
- Se repet succint, cu ajutorul elevilor, noiunile noi nvate ; apoi se rezolv problemele:

1. Numii toate unghiurile nscrise n cerc din figura alturat.

2. Fie C (O, r) , A i B dou puncte diametral opuse n cerc i
M un punct oarecare pe cerc ( diferit de A i B). Se cere s se
determine m(AMB). Depinde aceasta de poziia punctului M
pe cerc? Ce deducei de aici ?

- Se enun proprietatea:
Proprietatea 1: Un unghi nscris ntr-un semicerc este un
unghi drept.

3. Fie C (O, r) i punctele M, N dou puncte distincte pe cerc, fixate. Se consider, pe cerc,
punctele A i B, distincte, de aceeai parte a coardei MN. Artai c m(MAN) = m(MBN). Ce
putei deduce de aici ? Ce se ntmpl dac punctele A i B sunt de o parte i de alta a coardei
MN ?

- Se enun proprietatea:
Proprietatea 2: Dou unghiuri nscrise n acelai arc ( sau n arce congruente) sunt
congruente.

4. Fie C (O, r) , AT tangent la cerc ( vezi figura alturat)
i B un punct al cercului. Exprimai m(ATB) n funcie de
msura arcului TB.

- Se enun proprietatea:
Proprietatea 3: Msura unghiului cu vrful pe cerc, a crui
laturi sunt una - coard n cerc, iar cealalt tangent cercului,
este egal cu jumtate din msura arcului cuprins ntre laturile sale.
-Practic, se poate extinde definiia unghiului nscris, iar teorema referitoare la msura lui este n
continuare valabil.



VI. Asigurarea transferului i evaluarea performanei
- Se rezolv problema:
Aflai toate unghiurile numerotate de pe
figur (1 6) , tiind c m(PR) = 92
0
i
m(RQ) = 70
0
.



VII. Tema pentru acas
Manual: pag.156, probl. 1, 2, 3

S-ar putea să vă placă și